Par atkarību un fitoterapiju
Alkoholisma ārstēšana.
Hronisks alkoholisms ir slimība līdzīga, piemēram, dizentērijai. Tāpat kā pie dizentērijas nepalīdz, ja cilvēkam pasaka – nekakā, tā dzērājam nepalīdz, ja saka – nedzer, vajag nopietni un daudzpusīgi palīdzēt.
Galvenais ir radīt motivāciju atteikties no alkohola, palīdzēt iegūt iekšēju pārliecību par šī pasākuma aizdošanos, palīdzēt pilnīgi lauzt personību, izmainīt domāšanu un uzvedību. Tikai tas pārtrauc dzert, kas patiesi to vēlas. Reti tā ir pašsuģestija, biežāk tas notiek ar psihoterapeita palīdzību.
Tieksmi lietot alkoholu mazina atteikšanās no gaļas ēdieniem un pipariem. Vieglāk atteikties no alkohola, ja kļūst par veģetārieti. Jāierobežo tauki, lai saudzētu aknas un asinsvadus, kas pirmie cieš no alkoholisko dzērienu lietošanas. Jādara viss, lai būtu labs fizisks veselības stāvoklis, jo "Veselā miesā mājo vesels gars", kurš kļūst tik stiprs, ka iztiek bez papildus stimulatoriem.
Tieksmi mazina ēdieni, kas ir bagātīgi ar A, E, B,C grupas vitamīniem un mikroelementiem – siers, olas, zivju eļļa, dziedēti graudi, raugs, visi dārzeņi un zaļi augi, pākšaugi, visi augļi, sulas. Īpaši ieteicamas vīnogas, aprikoses, persiki, aiva, aktinīdijas, āboli, uppenes, pīlādži, vilkābeles augļi, avenes, zemenes, mellenes, smilšērkšķu ogas.
Tieksmi mazina arī atsevišķi ārstniecības augi. Asinszāle mazina depresiju, kas vienmēr moka hronisku dzērāju, melisa stiprina gara spēku, palīdz atrast motivāciju nedzert, muskatrieksts, diļļu sēklas, selerijas, vērmele uzlabo gremošanu un aknu darbību.
Alkohola radītos efektus, izņemot noreibuma sajūtu, rada adaptogēnu grupas augu lietošana. Tie ir rožainā radiola, leizeja, citronliāna, žeņ-šeņ, šizandra. Šie augi uzlabo darba spējas, rada mundrumu, izturību neslimot ar infekcijas slimībām, uzlabo garastāvikli.
Ja tomēr dzer, tad ieteicami šādi pasākumi.
Lai nenoreibtu pirms iedzeršanas ieteicams noēst treknu sieru, 5-6 rūgtās mandeles sēklas, to var aizstāt ar dažiem aprikozes, persika vai plūmes kauliņu kodoliņu saturu.
Paģiru sindroma mazināšanai ieteicams lietot diļļu sēklu novārījumu. Vienu ēd. karoti sēklu vārīt iekš 300 ml. ūdens 10 minūtes, atdzesēt un izdzert. Noder arī mežrozīšu novārījums, kur ir augsts C vitamīna saturs, palīdz melnā un zaļā tēja, bet kafija kavē alkohola noārdīšanos. Labi palīdz tējas sēne, kur ir bagātīgs mikroelementu saturs.
Ātrai atskurbšanai sena metode ir iepilināt pusglāzē 6-8 pilienus ožamā spirta un piespiesties izdzert, pēc tam stipri samasēt ausis, lai uzlabotu galvas smadzeņu asinsriti. Mazāk efektīgi, bet tomēr jūtami darbojas arī mentola tinktūra - 10 pilieni uz pusglāzi ūdens.
Ārstniecības augi, kas izraisa pretīgumu pret alkoholu.
Kumeļpēda (Asarum europeum), mūžzaļš, ložņāņošs augs egļu mežos. Sis augs ir pietiekami indīgs, ja nokļūst organismā kopā ar alkoholu, kur tas nobloķē spirta šķelšānos līdz galam un rada ilgstoši sliktu dūšu un vemšanu. Šī nav labākā dzeršanas pāŗtraukšanas metode, jo norisinās caur it kā soda izciešanu. Tai jānotiek pēc brīvas gribas un jāindējas uzmanīgi, lai paliktu dzīvs.
Ņem ēdamkaroti smalki sagrieztu kumeļpēdas sakņu, aplej ar 200 ml ūdens, vāra uz lēnas uguns 10 minūtes, ļauj ievilkties 30 minūtes. Ņem 1 ēdamkaroti novārījuma un pievieno 100 gr. degvīna. Ja šī deva neizraisa nelabumu stundas laikā, pasākumu atkārto. Tādā veidā turpina 2-3 dienas un katru nakamo reizi, kad uznāk tieksme iedzert. Parasti pēc mēneša mocībām rodas pretīgums pat uzlūkojot pudeli.
Mazāk sāpīga ir pretīguma sajūtas radīšana pret alkoholu, kumeļpēdu dzerot kopā ar kafiju.
Ņem ¼ tējkarotes kumeļpēdas saknes pulvera, un pievieno tasītei kafijas. To izdzer maziem malciņiem pirms ēšanas. Turpina 2-3 mēnešus.
Tieksmi smēķet mazina ārstniecības augi ar lielu ēterisko eļļu saturu- mārsils, lavanda, piparmētra, lofanta, citronmelisa. Ļoti efektīga ir apdziras lakstu tēja, kuru pagatavo, ņemot 1 tējkaroti lakstu un aplejot ar glāzi karsta ūdens. Lieto pa 1/3 glāzes 3 reizes dienā, vai pa malkam, kad gribas smēķēt.jāatceras, ka lietojot tēju ar apdziru lakstiem, kategoriski aizliegts lietot alkoholiskus dzērienus – draud saindēšanās.
Narkotisko līdzekļu atkarību palīdz mazināt zaļu, piengatavības stadijā vāktu auzu stiebru un skaru novārījums. Ņem sauju auzas lakstu, aplej ar 0.5 litriem ūdens, vāra 10 minūtes, nokāš un izdzer dienas laikā neatkarīgi no ēšanas.
Artūrs Tereško,
Ārsts – fitoterapeits
Tālr. 29484457
http://www.fitoterapija.lv/