Paņēmieni, kas tev palīdzēs novērst sliktu elpu
Sliktu elpu var izraisīt atsevišķi ēdieni, alkohols un smēķēšana, taču visbiežāk pie vainas ir slikta mutes higiēna. Lai šī problēma tev vairs neradītu nepatīkamus mirkļus, uzzini, kā to novērst!
Kāpēc rodas slikta elpa?
Nepatīkamu mutes aromātu īslaicīgi var izraisīt sīpoli, ķiploki, garšvielas, alkohols, smēķēšana un kafija, kā arī diētas, kurās trūkst ogļhidrātu, tomēr speciāli norāda, ka lielākoties vainojama neatbilstoša mutes dobuma higiēna.
Mutē mīt miljoniem baktēriju – mutes dobuma siltā un mitrā vide ir labvēlīga to attīstībai, tāpēc ir īpaši svarīgi ievērot regulāru un pareizu higiēnu. Slikti notīrot zobus un mēli, baktēriju vielmaiņas rezultātā radīsies gāzes – gaistoši sēra savienojumi, kas var radīt ne tikai nepatīkamu aromātu, bet arī dažādas mutes slimības.
Sliktu elpu var radīt zobu aplikums, zobakmens, nekvalitatīvas plombas, bojāti zobi, netīra mēle un citas problēmas, kuras novērst tev palīdzēs zobārsts. Tomēr atsevišķos gadījumos pie vainas var būt citas veselības problēmas, piemēram, kuņģa-zarnu trakta saslimšanas, dažādas infekcijas, deguna dobuma, kakla, nieru, aknu saslimšanas, cukura diabēts un citas kaites.
Apmeklē zobārstu
Ja slikta elpa tevi nomoka regulāri, ir svarīgi saprast, vai tas nav indikators citām – nopietnākām veselības problēmām. Pirmais un svarīgākais solis, lai to noskaidrotu, ir zobārsta apmeklējums. Ja sliktas elpas cēlonis ir mutes veselība, speciālists palīdzēs tev šo problēmu atrisināt. Tāpat ir vērts konsultēties ar zobārstu vai zobu higiēnistu par pareizu zobu, smaganu un mēles tīrīšanu.
Iztīri zobus
Nav pārsteigums, ka galvenais mutes dobuma higiēnas nosacījums ir zobu tīrīšana pēc maltītēm vai vismaz divas reizes dienā. Izvēlies pareizu zobu birsti un rūpīgi notīri zobus, smaganas un mēli.
Izmanto zobu diegu
Īpaši svarīgi ir regulāri izmantot zobu diegu – zobu starpās uzkrājas viss dienā apēstais, zobu birste tam klāt nevar tikt, un tas var būt cēlonis sliktai elpai.
Uzņem šķidrumu
Nedzerot pietiekami daudz ūdens, samazinās siekalu plūsma mutē, kas var radīt sliktu elpu. Tāpat tas noskalo mutes dobumā palikušās ēdiena daļiņas un padara muti tīrāku – tādā veidā padarot to mazāk labvēlīgu baktērijām.
Rūpīgi izraugies mutes skalojamo līdzekli
Mutes skalojamie līdzekļi nogalina baktērijas, kas izraisa sliktu elpu, taču, ja tajos ir augsts alkohola saturs, tie var padarīt muti sausāku un baktērijas augs. Meklē mutes skalojamo bez alkohola – tā vietā labāk izvēlies tādu, kam pievienots mentols vai eikalipts. Tāpat, pirms mutes skalošanas, nogaidi 15 minūtes pēc zobu mazgāšanas.
Apēd ābolu
Šķiedrvielām bagāti augļi un dārzeņi palīdz "iztīrīt" zobus, savukārt C vitamīns nogalinās mutes baktērijas.
Košļā gumiju bez cukura
Košļājot gumiju bez cukura, tu attīrīsi muti no pārtikas daļiņām un uzturēsi mutē mitrumu.
Dzer tēju
Pēcpusdienas kafijas tases vietā labāk izvēlies zaļo vai melno tēju – tās satur polifenolus – vielas, kas kavē baktēriju augšanu.
Iedzer vīna glāzi
Žurnālā Journal of Agricultural and Food Chemistry publicēts pētījums liecina, ka mērena vīna dzeršana var kavēt baktēriju augšanu. Neaizmirsti pēc tam izskalot muti ar ūdeni, lai novērstu zobu krāsošanos.