Padomi gripas profilaksei, ārstēšanai un atlabšanas laikam: Iesaka farmaceite
Ir sākusies gripas epidēmija, turklāt arī saslimstība ar citiem vīrusiem un saaukstēšanos ir augsta! Kā šajā laikā stiprināt organismu, ko darīt pie pirmajiem gripas un saaukstēšanās simptomiem un kā atgūt spēkus un uzlabot pašsajūtu pēc gripas un citu vīrusu izslimošanas, konsultē "BENU Aptiekas" klīniskā farmaceite Ilze Priedniece.
Latvijā ir izsludināta gripas epidēmija, tāpēc šobrīd ir īpaši būtiski rūpēties par profilaksi, stiprināt organismu, censties izvairīties no saslimšanas, kā arī būt informētiem par to, kā rīkoties, saskaroties ar pirmajām gripas vai citu akūtu elpceļu vīrusu pazīmēm, uzsver klīniskā farmaceite.
Plāns profilaksei
Neviens no mums nevēlas slimot, turklāt gripa var radīt bīstamas komplikācijas mūsu vispārējai veselībai. Ir vairāki svarīgi soļi, ko varam veikt, lai pēc iespējas pasargātu sevi no saslimšanas gan ar gripu, gan citiem aktuālajiem vīrusiem. Klīniskā farmaceite I. Priedniece uzskaita būtiskākos profilakses soļus:
- Lieto D vitamīnu! D vitamīns ir universāls vitamīns, kas nepieciešams ļoti daudziem procesiem organismā, tai skaitā veicina normālu imūnsistēmas darbību, vajadzīgs nervu, sirds un asinsvadu sistēmas, kā arī kaulu un zobu veselībai un vispārējai organisma enerģijai. Latvijā tas ir jālieto visu gadu, jo īpaši – vīrusu sezonā!
- Izvairies no kontakta ar saslimušajiem un no uzturēšanās cilvēku piepildītās telpās!
- Vienmēr atceries par roku mazgāšanu!
- Veic pretgripas vakcināciju!
- Mājas aptieciņu papildini ar gripas eksprestestiem, lai nepieciešamības gadījumā tie jau būtu pa rokai!
- Regulāri vēdini telpas un veic telpu mitro uzkopšanu!
- Stiprini organismu ar veselīgu uzturu, pilnvērtīgu miegu, pozitīvām emocijām un piemērotām fiziskajām aktivitātēm!
Ja parādās pirmās gripas vai saaukstēšanās pazīmes
Gripas simptomi ir pēkšņs slimības sākums, paaugstināta temperatūra, galvassāpes, drebuļi, kaulu ‘’laušana’’, sauss klepus, rīkles iekaisums, aizlikts deguns, sāpes vai diskomforta sajūta aiz krūšu kaula un izteikts nespēks. Ko darīt, ja sajūti šos simptomus? Klīniskā farmaceite iesaka:
- Esiet atbildīgs – paliec mājās un ievēro miera režīmu!
- Parādoties gripas simptomiem, konsultējies ar ārstu un ievēro ārsta norādījumus, tai skaitā par pretvīrusu medikamentu lietošanu, lai izvairītos no komplikācijām.
- Pastiprināti uzņem šķidrumu! Te noderēs zāļu tējas, piemēram, liepziedu, vīgriezes, aveņu. Tāpat aptiekās ir plaši pieejamas arī kompleksās tējas – bronhiem, plaušām, imunitātei –, kuru sastāvā ir dažādi ārstniecības augi.
- Uzņem C vitamīnu!
- Nepieciešamības gadījumā lieto pretsāpju, temperatūru pazeminošos līdzekļus, kas satur paracetamolu vai ibuprofēnu.
- Klepus gadījumā noderēs preparāti ar ārstniecības augiem – ceļteku, altejas sakni, deviņvīruspēka ziediem, mārsila lakstiem, lakricas sakni, priežu pumpuriem, māllēpēm un Islandes ķērpja lapoņiem. Tāpat talkā nāks sīrupi vai tabletes, kas ir jāizvēlas atbilstoši sausam klepum vai atklepošanai.
- Pret kakla sāpēm noderēs sūkājamās tabletes vai aerosoli, bet skalošanai izmantojiet kumelītes un kliņģerītes ziedu, mārsila lakstu vai salvijas lapu uzlējumu.
- Iesnu gadījumā degunu var skalot ar jūras ūdeni un lietot deguna pilienus.
- Saaukstēšanās simptomu mazināšanai noder arī tādi ārstniecības augi kā avenes, kumelītes, liepziedi, plūškoka ziedi, vīgriezes, upeņu augļi un lapas, pelašķa laksti. Tie pieejami dažādu preparātu sastāvā – tējās, sīrupos, pastilās, kapsulās, karstajos dzērienos un citos.
- Organisma spēcināšanai palīdzēs preparāti ar ehināciju, ugunspuķi, gaiļbiksītes lapām, kā arī mežrožu un smiltsērkšķu augļiem.
- Saudzē organismu! Nelieto alkoholu un izvairies no smēķēšanas!
- Atceries! Ja temperatūra saglabājas ilgāk pa trīs četrām dienām un pašsajūta neuzlabojas, noteikti ir jāsazinās ar ārstu, lai izvērtētu, vai nav radušās komplikācijas.
Padomi atlabšanas laikam
Vīrusu saslimšanas, tai skaitā gripa, spēj atstāt ilgstošu iespaidu uz mūsu organismu un kopējo pašsajūtu. Nereti pēc izslimošanas jūtamies noguruši, trūkst enerģijas, kā arī var parādīties citas sekas, tādēļ ir svarīgi palīdzēt organismam atjaunoties un atgūt spēkus, stiprinot to. Kas palīdzēs šajā posmā? Farmaceite iesaka:
- Vadies pēc savas pašsajūtas un uzreiz nepārslogo organismu darbā vai sportojot. Slodze jāpalielina pakāpeniski, un tā katram ir jāizvērtē individuāli.
- Rūpējies par organisma aizsargspējām! Imūnsistēmas stiprināšanai nozīmīgi ir D, C, A un E vitamīns, kā arī selēns un cinks.
- No dabas līdzekļiem imūnsistēmas stiprināšanai lieto ehināciju, ugunspuķi, plūškoku, bišu produktus, mežrozīšu augļus, greipfrūtu sēklu ekstraktu, ķiploku un ingveru.
- Lieto probiotiķus – tie rūpēsies par zarnu trakta mikrofloru un imūnsistēmu.
- Ej pastaigās svaigā gaisā un veic regulāras, veselības stāvoklim atbilstošas fiziskās aktivitātes.
- Rūpējies par veselīgu atpūtu un miegu! Miegam ikdienā jāatvēl 7–8 stundas. Veselīgu miegu veicina vēdinātas telpas, svaigs gaiss, ērta guļvieta, klusums un tumsa. Pirms gulētiešanas nevajadzētu ēst, skatīties TV vai lietot viedierīces, bet labāk palasīt kādu grāmatu vai paklausīties mierīgu mūziku.
- Katru dienu izvēlies veselīgu un sabalansētu uzturu, samazinot sāls patēriņu un uzņemot pietiekamu šķidruma daudzumu. Centies ēdienkartē iekļaut dažādus dārzeņus, augļus, ogas, zivis, pilngraudu produktus, liesu gaļu un piena produktus, kas nodrošina organismu ar vajadzīgajām uzturvielām.
- Ja jūti, ka nogurums vai citas sūdzības pēc slimošanas tomēr neatkāpjas, konsultējies ar ārstu.
Par tev piemērotākajiem līdzekļiem profilaksei, kā arī ārstniecības un atjaunošanās procesā vienmēr droši jautā farmaceitiem!
Atceries! Zāļu nepamatota lietošana ir kaitīga veselībai. Pirms zāļu lietošanas lūdzam uzmanīgi izlasīt lietošanas instrukciju vai atbilstoši informāciju uz iepakojuma. Konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu par zāļu lietošanu.
Uzveiksim gripu kopā!