medicine.lv skaitļos

Lietotāji online208
Aktīvie uzņēmumi12782
Nozares raksti11999
Ekspertu atbildes21477
NOVECOŠANA : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

NOVECOŠANA

dabisks, neatgriezenisks, ilgstošs bioloģisks process organisma individuālajā attīstībā. Jautājums par novecošanas cēloņiem kopš seniem laikiem saistījis daudzu biologu un ārstu uzmanību. Arī mūsu dienās viens no sarežģītākajiem bioloģijas uzdevumiem ir noskaidrot augstāko organismu, arī cilvēku novecošanas un nāves mehānismus.

Organismu novecošanas cēloņus un likumsakarības pētī īpaša zinātnes nozare - gerontoloģija, kuras galvenais uzdevums ir paildzināt cilvēka aktīvo mūžu. Pastāv ļoti pretrunīgas hipotēzes par "novecošanas substrātu", t.i., par tām makromolekulām, šūnas organoīdiem, kur notiek sākotnējās neatgriezeniskās pārmaiņas. Daži pētnieki par šādu substrātu atzīst kolagēnu, citi - lizosomas vai šūnu membrānas, vēl citi - olbaltumvielas, DNS utt. Vislielāko interesi rada tās vecuma izpausmes, kas sastopamas visu dzīvo būtņu individuālajā attīstībā: vielmaiņas palēnināšanās un ierosināmības pavājināšanās.

Jaunībā orgāni aug un attīstās, vecumā notiek pretējs process - orgānu involūcija (samazinās to lielums un masa). Skeleta muskuļu masa 80-90 gadu veciem cilvēkiem ir 2 1/2 reizes mazāka nekā jauniem, rodas arī muskuļu vājums. Kauli kļūst trausli - oseīna (kaulaudu galvenā organiskā sastāvdaļa) daudzums tajos samazinās, bet neorganisko sāļu daudzums palielinās; skriemeļi pārkaļķojas, mugurkauls zaudē lokanību. Sakarā ar vielmaiņas palēnināšanos tauki nogulsnējas audos, aizstājot to funkcionālos elementus (muskuļšķiedras, dziedzeršūnas utt.). Tauki nogulsnējas arī zemādā galvenokārt uz vēdera un skausta.

Audos nemitīgi samazinās ūdens daudzums: 1 1/2 mēnešus vecam cilvēka dīglim ūdens ir 97% ķermeņa masas, jaundzimušajam - 74%, pieaugušam cilvēkam - 60%, vecumā ūdens daudzums samazinās vēl vairāk un āda zaudē spraigumu, kļūst sausa un ļengana. Sejas un kakla ādā izveidojas grumbas, sevišķi uz pieres, ap acīm un muti. Nosirmo mati, jo traucēta pigmenta veidošanās; pasliktinās redze un dzirde. Aknās samazinās dziedzeršūnu daudzums - tās aizstāj saistaudi. Kuņģī bieži samazinās sālsskābes veidošanās. Asinsvadu sienas sabiezinās, zaudē elastīgumu un pārkaļķojas - palielinās asinsspiediens, attīstās ateroskleroze; asinsvadu pārmaiņas progresē, tāpēc rodas orgānu asinsapgādes un funkciju traucējumi.

Dziļas pārmaiņas notiek nervu sistēmā: nervu šūnām atmirstot, to skaits stipri samazinās. Novecošana ir cieši saistīta ar galvas smadzeņu lielo pusložu garozas funkcionālā stāvokļa traucējumiem; tas izraisa neatgriezeniskas pārmaiņas CNS darbībā, bet dažreiz arī psihē. Samazinās organisma spēja pretoties kaitīgai apkārtējās vides ietekmei. Samazinās šūnu mitotiskā aktivitāte, arī organisma spēja uzturēt iekšējās vides pastāvīgumu (homeostāzi). Vecumā bojājas gan kolagēns, gan šūnu membrānas, gan DNS u.c. makromolekulas, gan šūnu struktūras, gan audi. Kad šos bojājumus konstātē, novecošana ir jau noticis fakts.

Novecošana aptver visu organismu, skarot visu orgānu uzbūvi un funkcijas; šīs pārmaiņas arvien pastiprinās, līdz iestājas nāve. Dažādi orgāni nenoveco vienlaikus, arī novecošanas laiks ir individuāls: līdzās pilnīgi nobriedušiem orgāniem organismā ir tādi, kas vēl atrodas jaunības fāzē, kamēr citos jau novērojamas regresa parādības, piem., aizkrūtes dziedzeris darbojas tikai bērnībā, sievietes dzimumdziedzeru darbība pavājinās apmēram 50 gadu vecumā, bet dažas hipofīzes funkcijas labi saglabājas līdz lielam vecumam. Nervu un muskuļu šūnas pārstāj dalīties samērā agri, to funkcionētspēja samazinās agrāk nekā, piem., liesas un aknu šūnām. Novecošana agri skar artērijas, tāpēc viens no biežākajiem nāves cēloņiem ir dažādu orgānu (galvenokārt sirds un smadzeņu) arteriālās asinsapgādes nepietiekamība.

Tātad novecošana notiek disharmoniski un ir atkarīga no iedzimtības un apkārtējās vides faktoriem. Ja organisms noveco lēni, runā par fizioloģisku jeb normālu novecošanu, ja novecošana sākas priekšlaikus, tā uzskatāma par pāragru jeb patoloģisku novecošanu. Ir cilvēki, kuriem jau agri parādās novecošana pazīmes. Viens no pāragras novecošana cēloņiem var būt nepareizs uztura režīms (neregulāra ēšana, nepilnvērtīgs uzturs), kā arī alkoholisku dzērienu lietošana un smēķēšana. Pāragras novecošanas cēlonis bieži var būt arī CNS pārslodze un novājināšanās, kas var rasties sakarā ar nepareizu dzīves veidu - biežu pārpūlēšanos, nepietiekamu miegu, darba un atpūtas režīma traucējumiem. Cilvēka vecuma pārmaiņu rašanās saistīta ne tikvien ar faktisko vecumu, bet arī ar daudziem citiem faktoriem - slimībām, dzīves un darba apstākļiem.

Novecošanu nevar uzskatīt par slimību; to var veicināt slimības, tomēr tās nav vecuma cēlonis. Būtiska nozīme pāragras novecošanas novēršanā, veselības un darbaspējas saglabāšanā ir sociāli ekonomiskajiem apstākļiem: tautas materiālajai labklājībai, dzīves apstākļiem, sabiedriskās higiēnas un veselības aizsardzības līmenim, darba un atpūtas higiēnas normu ievērošanai. PSRS u.c. sociālistiskajās valstīs radīti apstākļi (tiesības uz darbu un atpūtu, materiālā nodrošinātība vecumā, kā arī slimības vai darbaspējas zaudēšanas gadījumā) ilgam, veselīgam un aktīvam mūžam. Vidējā mūža ilguma palielināšanās ir visspilgtākā liecība, ka vecuma problēma ir sociāli nosacīta. Katra indivīda dzīvē ir svarīgi ievērot viņa īpatnībām atbilstoša darba un atpūtas maiņu. Vecumā mazinās organisma enerģijas patēriņš, tāpēc attiecīgi jānoregulē arī uztura sastāvs un enerģētiskā vērtība. Ieteicama higiēniskā vingrošana un nodarbības veselības grupās.

Banner 280x280
=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "heise marketing" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "heise marketing" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Kas ir varikoze, un kāpēc tās ārstēšana ir būtiska?

Kas ir varikoze, un kāpēc tās ārstēšana ir būtiska?

Varikoze ir apakšējo ekstremitāšu slimība, kas var skart cilvēkus jebkurā vecumā. Lauma Medical sortimentā ir dažādu modeļu kompresijas izstrādājumi, un tos noteikti var izmantot varikozes gadījumā. Kompresijas izstrādājumi palīdz uzlabot asins plūsmu un samazināt diskomfortu, kas saistīts ar šo slimību. Uzzināsim vairāk! 

Aktuālie piedāvājumi

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

Gremošanas enzīmi un A un D vitamīni ir svarīgi palīgi cilvēka organismam. Tie ir iesaistīti pārtikas sadalīšanā, barības vielu asimilācijā un kuņģa-zarnu trakta veselības uzturēšanā. Ja pēc ēšanas bieži rodas smaguma sajūta, vēdera uzpūšanās vai citas gremošanas problēmas, iespējams, ka organismā trūkst šo komponentu. 

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel ir ķermeņa neirokosmētiskā līnija, kas satur aktīvās sastāvdaļas un radīta, izmantojot progresīvas modernās biotehnoloģijas. Līnijas aktīvās sastāvdaļas veicina ādas tonizēšanu, piedalās šūnu antioksidantu mehānismā, palīdz atbrīvoties no celulīta un “pāraudzina” adipocītu vielmaiņu. 

Aicinājums piedalīties pētījumā par sieviešu veselības pratību 

Aicinājums piedalīties pētījumā par sieviešu veselības pratību 

Lai izprastu, cik liela nozīme bijusi veselības mācības apguvei izglītības iestādēs un kā tā ietekmē sieviešu veselības pratību reproduktīvā vecumā, tiek veikts medicīnas pētījums, kura ietvaros tiek aicinātas piedalīties sievietes reproduktīvā vecumā. Uzzināsim vairāk! 

Video

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Kā notiek veselības tehnoloģiju izvērtēšana? Kādas Eiropas labās prakses veselības jomā būtu vērtīgi ieviest Latvijā? Un vai Latvija aktīvi pārņem dažādas inovācijas, tai skaitā veselības tehnoloģiju jomā? Uz šiem un citiem jautājumiem raidieraksta "Inovācijas veselībā" sērijā atbildēja Zāļu valsts aģentūras direktorei Indra Dreika.

Produktu testi

Testa rezultāti: Protivity Ultra – spēkam, veselībai un enerģijai

Testa rezultāti: Protivity Ultra – spēkam, veselībai un enerģijai

Martā Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu "Coral Club" piedāvāja testēt "Protivity Ultra" – sabalansētu aminoskābju kompleksu, kas palīdz papildināt olbaltumvielu deficītu, paātrināt muskuļu atjaunošanos un palielināt izturību. 

"Assimilator" gremošanas enzīmu komplekss ar A un D vitamīniem

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu "Coral Club" piedāvā izmēģināt "Assimilator" – enzīmu kompleksu ar A un D vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu, mazināt smaguma sajūtu pēc ēšanas un veicināt barības vielu uzsūkšanos.

Testa rezultāti: Acorus Balance Collagen – kolagēns Tavam skaistumam un veselībai!

Testa rezultāti: Acorus Balance Collagen – kolagēns Tavam skaistumam un veselībai!

Martā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Dabas Tēja" piedāvāja izmēģināt "Acorus Balance Collagen" komplektu skaistumam un veselībai.

Testa rezultāti: HealthAid® A to Z Multivit vitamīnu un minerālvielu komplekss

Testa rezultāti: HealthAid® A to Z Multivit vitamīnu un minerālvielu komplekss

Martā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "HealthAid Baltics" piedāvāja izmēģināt HealthAid® A to Z Multivit vitamīnu un minerālvielu kompleksu.

Izstāsti Latvijai veselības receptes