medicine.lv skaitļos

Lietotāji online287
Aktīvie uzņēmumi12815
Nozares raksti1619
Ekspertu atbildes21477
NOGURUMS : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

NOGURUMS

darbaspēju samazināšanās uz laiku ilgstoša vai smaga darba ietekmē. Jebkurš darbs, ja strādā bez pārtraukumiem, agrāk vai vēlāk kļūst grūti veicams - iestājas nogurums. Sākumā nogurums sajūtu var pārvarēt un turpināt darbu ar iepriekšējo intensitāti - tā ir kompensētā noguruma fāze. Vēlāk vairs nekāda piepūle nespēj aizkavēt darbaspēju samazināšanos - iestājas dekompensētā noguruma fāze, un darbs jāpārtrauc.

Nogurumam ir dažādi cēloņi. To var izraisīt nepietiekams asins pieplūdums nodarbinātajiem muskuļiem. Tas notiek intensīvas statiskās slodzes laikā, kad nepārtraukti sasprindzinātie muskuļi saspiež asinsvadus. Asinsapgāde var būt nepietiekama arī tad, ja darbā iesaistīta lielākā daļa ķermeņa muskulatūras (slēpojot, peldot), bet sirds nespēj atbilstoši palielināt pārsūknēto asiņu daudzumu.

Nogurums iestājas agrāk, ja muskuļos maz rezerves vielu (glikogēna), kā arī tad, ja tajos vāji attīstīta mitohondriju funkcija - spēja veidot adenozīntrifosforskābi, kas ir tiešā enerģijas devēja muskuļu darbam. Svarīga loma noguruma izcelsmē ir CNS, it īpaši galvas smadzenēm. Subjektīvi nogurums tiek uztverts kā sajūta, kas signalizē par visam organismam vai atsevišķām muskuļu grupām draudošu kaitīgu pārslodzi, bet sajūtu veidošana ir CNS funkcija.

Par smadzeņu lomu noguruma attīstībā liecina, piem., šāds fakts: ja darbina līdz pilnīgam nogurumam nelielu muskuļu grupu (piem., pirkstu saliecējus), tad tieša muskuļu kairināšana ar elektrisko strāvu tomēr atkal rada muskuļu saraušanos. Tātad darba laikā muskuļi nebija zaudējuši darbaspējas, bet nogurums bija izraisījis pārmaiņas tajās smadzeņu daļās, kas saistītas ar kustību regulāciju.

Nogurums stimulē atjaunošanās procesus: pēc nogurdinoša darba atpūtas laikā notiek ne vien pilnīga darbaspēju atjaunošanās, bet arī zināma to palielināšanās. Tāpēc sistemātiski atkārtots darbs līdz nogurumam veicina darbaspēju augšanu, izturības attīstību. Nogurums vispirms izpaužas kustību koordinācijas un precizitātes traucējumos, tikai pēc tam iestājas kustību amplitūdas un spēka samazināšanās.

Izšķir garīgo, sensorisko, emocionālo un fizisko nogurumu. Garīgais nogurums visagrāk iestājas vienveidīgas slodzes laikā (skaitļojot, pārrakstot). Sensoriskais nogurums rodas, ja ilgstoši sasprindzina maņu orgānus, piem., redze nogurst, montējot sīkus aparātus (pulksteņus). Emocionālais nogurums rodas ļoti atbildīgā, sarežģītā vai riskantā darbā, arī pēkšņos pārdzīvojumos. Fiziskais nogurums ir vislabāk pazīstamais un plašāk izpētītais noguruma veids. Visi noguruma veidi reti sastopami izolēti, jo gandrīz katrā darbā ir garīgās, sensoriskās, emocionālās un fiziskās aktivitātes elementi. Tāpēc arī noguruma veidošanās mehānismi ir sarežģīti un dažādi.

Nogurums parasti tiek uztverts kā negatīva, traucējoša parādība, ko cenšas pārvarēt. Uz laiku to var panākt ar gribasspēku, kā arī samazināt ar dažādiem vienkāršiem paņēmieniem, kuru pamatā ir papildu kairinājumi (uzmundrinoša mūzika, spilgtāka gaisma, īslaicīgs aukstuma kairinājums). Īpaši stipri garīgo nogurumu pavājina sejas noskalošana aukstā ūdeni. Stipras kafijas un CNS stimulatoru lietošana noguruma mazināšanai ir kaitīga. Nogurums izzūd tikai atpūtas laikā, sevišķi pēc miega. Nogurumu stipri ietekmē emocijas. Ja darbs šķiet interesants, svarīgs, nogurums iestājas vēlāk. Turpretī, ja darbs ir nepatīkams, cilvēks bieži vien jūtas noguris jau pirms darba uzsākšanas. Ja cilvēks strādā ilgi bez atpūtas, var iestāties pārpūlēšanās - ilgstoša darbaspēju samazināšanās. Lai to likvidētu, nepieciešama ilgāka atpūta, bet dažreiz arī ārstēšanās. Pastiprināta noguruma sajūta var būt arī dažu slimību (hipertireozes, tuberkolozes u.c.) pazīme.

Banner 280x280
=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika pēdējos gados ir kļuvusi populāra, un veiktie pētījumi un testi nepārtraukti pēta to efektivitāti un drošību. Tāpat arī tiek vērtēta kolagēna produktu ietekme uz ādas elastību, mitrināšanu un grumbu samazināšanos.

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Martā Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvāja testēt “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai.

Aknu sargs

Aknu sargs

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Fito preparāti” piedāvā izmēģināt dabīgu produktu aknu darbības veicināšanai.

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Salons Līga" piedāvā izmēģināt Hialuronskābes serumu ar dabīgu aktīvo vielu komponenti Pentavitin® intensīvai ādas mitrināšanai.

Testa rezultāti: "Kaleja Silks" zīda matu ruļļi veselīgām salona kvalitātes lokām

Testa rezultāti:

Martā Medicine.lv sadarbībā ar "Kaleja Silks" piedāvāja testēt zīda matu rulli veselīgai matu ieveidošanai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...