medicine.lv skaitļos

Lietotāji online133
Aktīvie uzņēmumi12782
Nozares raksti11998
Ekspertu atbildes21477
NEIZNĒSĀTS BĒRNS : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

NEIZNĒSĀTS BĒRNS

bērns, kas piedzimis laikā starp 28. un 39. grūtniecības nedēļu. Priekšlaicīgās dzemdībās bērns var piedzimt dzīvs, izaugt un būt praktiski vesels. Neiznēsātam bērnam ir neliela ķermeņa masa un mazs augums.

Pēc ķermeņa masas neiznēsātību iedala 4 pakāpēs: I pakāpe - bērni ar masu 2500-2001 g, II pakāpe - 2000-1501 g, III pakāpe - 1500- 1001 g, IV pakāpe - mazāk par 1000 g. Jo lielāka neiznēsātības pakāpe, jo mazāk neiznēsātā bērna organisms piemērots patstāvīgai dzīvei un jo vairāk pūļu jāpieliek medicīnas personālam un vecākiem, lai šādu bērnu izaudzinātu.

Neiznēsātam bērnam ir slikts barojums, āda sarkana un krunkaina, uz sejas un ķermeņa daudz sīku matiņu un pūciņu. Neiznēsāta bērna āda ir viegli ievainojama, jutīga un laiž cauri mikrobus, tāpēc bērna drēbītēm jābūt nevainojami tīrām un gludinātām, tās bieži jāmaina un kopējam uz rokām nedrīkst būt sastrutojumu. Neiznēsātam bērnam ir samērā liela galva, tās apkārtmērs pārsniedz krūšu apkārtmēru. Sejasdaļa neattīstīta. Galvas kauli var būt pagājuši viens zem otra, tāpēc lielais avotiņš var likties mazs. Mazais avotiņš un sānu avotiņi neiznēsātam bērnam nav noslēgušies, nav saaugušas arī galvaskausa kaulu šuves. Ausu skrimšļi nav attīstīti, ausu gliemežnīcas ir mīkstas. Nagi ir plāni un īsi, nesniedzas līdz pirkstu galiem. Neiznēsātam bērnam nav pietiekami izveidojušies ārējie dzimumorgāni. Zēniem sēklinieki nav noslīdējuši sēklinieku maisiņā, meitenēm lielās kaunuma lūpas neaizsedz dzimumspraugu.

Neiznēsātam bērnam raksturīga nepietiekama CNS un pārējo orgānu sistēmu attīstība. Nav nostabilizējusies organisma termoregulācija. Neiznēsāta bērna ķermeņa t° atkarīga no apkārtējās vides t°, tā var ātri pazemināties un tikpat ātri paaugstināties. Elpošana bieži ir sekla un neritmiska, dažreiz pat apstājas, un bērns kļūst zilgans. Parasti to izraisa slodze (zīšana, raudāšana). Balss neiznēsātam bērnam ir klusa, pīkstoša. Neiznēsāts bērns ir vārgs un gurdens, tā reakcija uz apkārtni gausa. Tas parasti nepamostas arī pirms ēdināšanas reizēm. Ēdot neiznēsātais bērns ātri piekūst, viņam bieži trūkst zīšanas refleksa, tāpēc sākumā viņu ēdina caur zondi. Neiznēsātam bērnam bieži ir nosliece uz barības atgrūšanu un vemšanu.

Neiznēsātu bērnu no dzemdību nama parasti pārved uz speciālu nodaļu bērnu slimnīcā, kur viņam nodrošināta īpaša kopšana, noteikta apkārtējās vides t° un gaisa sastāvs, ko nodrošina, ievietojot bērnu slēgtā, apsildāmā gultiņā (inkubatorā). Neiznēsātam bērnam nepieciešama nepārtraukta medicīnas personāla uzraudzība. Neiznēsātu bērnu no slimnīcas izraksta tad, kad tam izveidojies pareizs elpošanas ritms, uzlabojusies organisma termoregulācija, bērns aktīvi zīž un bērna ķermeņa masa regulāri palielinās (tai jābūt lielākai par 2500 g).

Arī pēc izrakstīšanas no slimnīcas neiznēsāts bērns prasa rūpīgāku kopšanu. Istabā, kur neiznēsāts bērns uzturas, t° jābūt 22-24°. Istaba bieži rūpīgi jāvēdina, iznesot bērnu citā telpā. Dzīvokļos ar centrālapkuri gaiss jāmitrina. Ja neiznēsāta bērna ķermeņa t° nav stabila, dažreiz virs segas pie kājām liek siltu termoforu, tomēr bērnu nedrīkst pārkarsēt. Neiznēsāts bērns jāsargā no atdzišanas arī pārģērbšanas un mazgāšanas laikā. Katru dienu rūpīgi kopjama bērna āda. Neiznēsātu bērnu mazgā vannā ik pārdienas, bet, kad tas kļūst spēcīgāks, ik dienas. Gaisa t° mazgāšanās laikā 27-28°, ūdens t° - 38°, vēlāk 37°. Bērns jāmazgā ātri, pēc mazgāšanas un nosusināšanas jāietin sausos, sasildītos autiņos. Pastaigas svaigā gaisā sākamas tikai ar ārsta atļauju. Pie pastaigām bērns pieradināms pakāpeniski. Aukstā laikā viņam jābūt silti satītam, vasarā viņš jāsargā no pārkāršanas.

Neiznēsātam bērnam nav pilnīgi izveidojušās gremošanas orgānu funkcijas, tāpēc vienīgā barība, ko viņš labi panes, ir mātes piens. Ja mātei piena trūkst, pirmajos mēnešos vismaz daļa vajadzīgā piena daudzuma jāaizstāj ar donora pienu (noslaukts un pasterizēts citas mātes piens). Izņēmuma gadījumā arī neiznēsātu bērnu ēdina ar dažādiem no govs piena gatavotiem maisījumiem (skatīt zīdaiņa ēdināšana). Piena daudzumu un ēdienreižu skaitu neiznēsātam bērnam nosaka ārsts.

Parasti pēc izrakstīšanas no dzemdību nama neiznēsātu bērnu ēdina 7 reizes, vārgāku bērnu 8-10 reizes diennaktī. Bērnu nevajag ilgi turēt pie krūts. Ja bērns nogurst un nevar izēst nepieciešamo piena daudzumu, pienu noslauc un dod no pudeles. Pudelēm, to gumijas uzgaļiem, karotītēm un māneklīšiem jābūt novārītiem. Tā kā neiznēsātam bērnam jāaug straujāk nekā iznēsātam bērnam, mātes pienu papildina ar olbaltumvielām, dodot biezpienu vai kefīru. Ēdināšanas starplaikos neiznēsātam bērnam dod dzert vārītu, ar glikozi saldinātu ūdeni. Objektīva pareizas ēdināšanas mēraukla ir bērna ķermeņa masas pietiekama, regulāra palielināšanās. Vēlākajos attīstības mēnešos neiznēsāta bērna ēdināšana būtiski neatšķiras no iznēsāta bērna ēdināšanas. Ne tikai zīdaiņa periodā, bet arī vēlāk neiznēsāts bērns ir uzņēmīgāks pret slimībām, ātrāk nogurst, lēnāk pielāgojas jauniem dzīves apstākļiem, tāpēc prasa saudzīgu attieksmi un rūpīgu kopšanu.

Neiznēsāts bērns biežāk slimo ar rahītu, anēmiju, CNS attīstības traucējumiem, ko vecāki ne vienmēr var laikus pamanīt, tāpēc ieteicams regulāri konsultēties ar ārstu. Ja neiznēsātu bērnu pareizi ēdina, rūpīgi kopj un izsargā no rahīta, anēmijas un infekciju slimībām, viņš samērā ātri pēc ķermeņa masas un attīstības panāk iznēsātu bērnu.

Banner 280x280
=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "heise marketing" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "heise marketing" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Kas ir varikoze, un kāpēc tās ārstēšana ir būtiska?

Kas ir varikoze, un kāpēc tās ārstēšana ir būtiska?

Varikoze ir apakšējo ekstremitāšu slimība, kas var skart cilvēkus jebkurā vecumā. Lauma Medical sortimentā ir dažādu modeļu kompresijas izstrādājumi, un tos noteikti var izmantot varikozes gadījumā. Kompresijas izstrādājumi palīdz uzlabot asins plūsmu un samazināt diskomfortu, kas saistīts ar šo slimību. Uzzināsim vairāk! 

Aktuālie piedāvājumi

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

Gremošanas enzīmi un A un D vitamīni ir svarīgi palīgi cilvēka organismam. Tie ir iesaistīti pārtikas sadalīšanā, barības vielu asimilācijā un kuņģa-zarnu trakta veselības uzturēšanā. Ja pēc ēšanas bieži rodas smaguma sajūta, vēdera uzpūšanās vai citas gremošanas problēmas, iespējams, ka organismā trūkst šo komponentu. 

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel ir ķermeņa neirokosmētiskā līnija, kas satur aktīvās sastāvdaļas un radīta, izmantojot progresīvas modernās biotehnoloģijas. Līnijas aktīvās sastāvdaļas veicina ādas tonizēšanu, piedalās šūnu antioksidantu mehānismā, palīdz atbrīvoties no celulīta un “pāraudzina” adipocītu vielmaiņu. 

Aicinājums piedalīties pētījumā par sieviešu veselības pratību 

Aicinājums piedalīties pētījumā par sieviešu veselības pratību 

Lai izprastu, cik liela nozīme bijusi veselības mācības apguvei izglītības iestādēs un kā tā ietekmē sieviešu veselības pratību reproduktīvā vecumā, tiek veikts medicīnas pētījums, kura ietvaros tiek aicinātas piedalīties sievietes reproduktīvā vecumā. Uzzināsim vairāk! 

Video

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Kā notiek veselības tehnoloģiju izvērtēšana? Kādas Eiropas labās prakses veselības jomā būtu vērtīgi ieviest Latvijā? Un vai Latvija aktīvi pārņem dažādas inovācijas, tai skaitā veselības tehnoloģiju jomā? Uz šiem un citiem jautājumiem raidieraksta "Inovācijas veselībā" sērijā atbildēja Zāļu valsts aģentūras direktorei Indra Dreika.

Produktu testi

Testa rezultāti: Protivity Ultra – spēkam, veselībai un enerģijai

Testa rezultāti: Protivity Ultra – spēkam, veselībai un enerģijai

Martā Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu "Coral Club" piedāvāja testēt "Protivity Ultra" – sabalansētu aminoskābju kompleksu, kas palīdz papildināt olbaltumvielu deficītu, paātrināt muskuļu atjaunošanos un palielināt izturību. 

"Assimilator" gremošanas enzīmu komplekss ar A un D vitamīniem

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu "Coral Club" piedāvā izmēģināt "Assimilator" – enzīmu kompleksu ar A un D vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu, mazināt smaguma sajūtu pēc ēšanas un veicināt barības vielu uzsūkšanos.

Testa rezultāti: Acorus Balance Collagen – kolagēns Tavam skaistumam un veselībai!

Testa rezultāti: Acorus Balance Collagen – kolagēns Tavam skaistumam un veselībai!

Martā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Dabas Tēja" piedāvāja izmēģināt "Acorus Balance Collagen" komplektu skaistumam un veselībai.

Testa rezultāti: HealthAid® A to Z Multivit vitamīnu un minerālvielu komplekss

Testa rezultāti: HealthAid® A to Z Multivit vitamīnu un minerālvielu komplekss

Martā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "HealthAid Baltics" piedāvāja izmēģināt HealthAid® A to Z Multivit vitamīnu un minerālvielu kompleksu.

Izstāsti Latvijai veselības receptes