medicine.lv skaitļos

Lietotāji online222
Aktīvie uzņēmumi12742
Nozares raksti12095
Ekspertu atbildes21477
MINERĀLŪDEŅI : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

MINERĀLŪDEŅI

dabiski ārstnieciskie minerālūdeņi, kam ir palielināts minerālvielu (retāk organisko vielu) un gāzu daudzums, specifiskas fizikālās īpašības (t°, radioaktivitāte u.tml.) un kas labvēlīgi iedarbojas uz cilvēka organismu. Minerālūdeņu ārstnieciskie faktori ir vairāki.

1. Mineralizācija (lielāka par 2 g/l). Pēc mineralizācijas pakāpes izšķir vāji, vidēji, stipri mineralizētus ūdeņus un pārsātinātos minerālūdeņus (sālsūdeņi), kam mineralizācija ir lielāka par 35 g/l.

2. Jonu sastāvs. Galvenie katjoni ir nātrijs, magnijs, kalcijs, galvenie anjoni - hlors, sulfāti, hidrogenkarbonāti. (Nozīmīgi ir visi komponenti, kuru daudzums ūdenī nav mazāks par 20 mgekv./% . Pēc pārsvarā esošajiem anjoniem ārstnieciskos minerālūdeņus iedala hidrogenkarbonātu, hidrogenkarbonātu-sulfātu, sulfātu, sulfātuhlorīdu, hidrogenkarbonātu-sulfātuhlorīdu, hidrogenkarbonātu-hlorīdu un hlorīdu klasē; katrai klasei atkarībā no katjonu sastāva ir vairākas apakšklases.

3. Gāzu sastāvs. Bioloģiski aktīvas ir ogļskābā gāze (vairāk nekā 0,5 g/l), sērūdeņradis (vairāk nekā 10 mg/l), slāpeklis un metāns. Visplašāk dabā izplatīti siltie ogļskābie minerālūdeņi, kas sastopami Kaukāzā - Kislovodskā, Pjatigorskā, Žeļeznovodskā un Esentukos, Armēnijas un Gruzijas PSR, kā arī Pamirā, Tjanšanā, Dienvidsahalīnā, Kamčatkā un citur; aukstie ogļskābie minerālūdeņi ir Jakutijas APSR, Čukču pussalā, Burjatijas APSR, Citas apgabalā un citur. Pazīstamākie ārstnieciskā sērūdeņraža minerālūdeņu avoti - Macestā, Talgi, Pjatigorskā, Hilovā, Ķemeros; slāpekļa minerālūdeņi - Belokurihā, Naļčikā, Chaltubā; metāna minerālūdeņi - Jeiskā, Maikopā, Suhumos.

4. Mikrokomponentu (minerālo un organisko) sastāvs: dzelzs, bors, jods, fluors, varš, kobalts, mangāns u.c, kā arī bioloģiski aktīvas organiskās vielas - humuss, naftēnskābes, bitumi un zemākās taukskābes. Minerālvielas un organiskās vielas var būt dažādās attiecībās, piem., Naftusjas minerālūdeņiem ir maza mineralizācija, bet bagāts organisko vielu sastāvs.

5. Radioaktivitāte (īpatnējā aktivitāte > 185 Bq/l jeb 5 nCi/l). Radioaktīvos minerālūdeņus iedala 2 grupās - radona (skatīt radona ūdeņi, ārstnieciskie) un rādija minerālūdeņi. Rādija minerālūdeņi satur rādija sāļus un arī radonu.

6. Minerālūdeņu aktīvā reakcija - bāziska, neitrāla, skāba.

7. Temperatūra. Izšķir vēsus (t° zemāka par 20°), siltus (20-36°), karstus jeb termālus (37-42°), ļoti karstus jeb hipertermālus minerālūdeņus (virs 42°). LPSR ārstniecībā plaši izmanto 2 minerālūdeņu tipus - sērūdeņraža minerālūdeņi (iegūst Ķemeros, Baldonē, Siguldā, Kandavā, Bārbelē un citur) un hlorīdu minerālūdeņi (iegūst Ķemeros, Jūrmalā, Valmierā, Līčos). Pārsātinātos hlorīdu minerālūdeņus (atrasti Baldonē, Ķemeros, Mežciemā, Liepājā; to mineralizācija ir lielāka par 105 g/l, broma daudzums - 150 mg/l) ārstniecībā izmanto Liepājas sanatorijā.

Minerālūdeņus izmanto pēc ārsta norādījumiem gan ārīgi - peldēm, dušām un citur (skatīt balneoterapija), gan iekšķīgi dažādu hronisku kuņģa un zarnu, aknu, žultspūšļa, urīnceļu, augšējo elpošanas ceļu slimību, vielmaiņas traucējumu ārstēšanā. Minerālūdeņu ārstnieciskā iedarbība atkarīga no visiem minerālūdeņu ārstnieciskajiem faktoriem. Organisma atbildes reakcija savukārt ir atkarīga no atsevišķu orgānu, orgānu sistēmu funkcionālā stāvokļa. Lietojot ārstniecības minerālūdeņus iekšķīgi, tie iedarbojas vispirms uz mutes, kā arī kuņģa un zarnu gļotādu, kur atrodas daudz receptoru; minerālūdeņos izšķīdušās vielas uzsūcas organismā, nonāk asinīs un neirohumorālā ceļā iedarbojas uz atsevišķu orgānu, orgānu sistēmu funkciju un arī uz visu organismu. Vāji mineralizēto minerālūdeņu dzeršana palīdz izdalīt no organisma dažādus sāļus, vielmaiņas produktus; šādus minerālūdeņus bieži lieto par galda minerālūdeņiem, piem., Cēsu gāzētais galda ūdens.

Minerālūdeņus par ārstniecības līdzekli lieto tikai pēc ārsta norādījumiem, - nepareizi un nevietā lietoti minerālūdeņi var būt pat kaitīgi. Ārstēšanās kurss parasti nepārsniedz 1 mēnesi; minerālūdeņus ar noteiktu t° (20-40°) dzer 2-3 reizes dienā, 15- 60 minūtes pirms ēšanas 100-200 g 1/2-1 glāze) vienā reizē. Dažreiz, piem., izdarot žultspūšļa drenāžu, vienā reizē iedzertais minerālūdeņu daudzums var būt arī lielāks (400 g). Minerālūdeņus ar labiem panākumiem var dzert no avotiem (kūrortos), kā arī no pudelēm. Galvenie dzeramie minerālūdeņi parādīti tabulā. Minerālūdeņu labvēlīgā ietekme ir lielāka, ja minerālūdeņus lieto kompleksā ar pareizu režīmu, diētu, klimatterapiju u.c. Slimības saasinājuma periodā minerālūdeni dzert nedrīkst. Bez dabiskajiem minerālūdeņiem lieto arī mākslīgos minerālūdeņus gan iekšķigi (piem., zelteri), gan ārīgi (peldes u.c). (Minerālūdeņu ieguves vietas Lietuvas, Latvijas un Igaunijas PSR parādītas shematiskajā kartē; skatīt attēlu rakstā kūrorti.) Tab.

Banner 280x280
=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "heise marketing" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "heise marketing" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Kāpēc jūtamies noguruši, pat ja labi gulējām?

Kāpēc jūtamies noguruši, pat ja labi gulējām?

2024. gada rudenī “IKEA Group” uzdevumā tika veikta tiešsaistes aptauja 57 valstīs, tostarp arī Latvijā, lai noskaidrotu, kāda ir miega kvalitāte šo valstu iedzīvotājiem. Tika secināts, ka apmēram 40% Latvijas iedzīvotāju vismaz 3-4 dienas nedēļā pamostas noguruši. Tā ir kļuvusi par ikdienu daudziem – modinātājs noskan, ķermenis it kā ir pamodies, bet ir jūtams nogurums pēc miega. 

Raksta turpinājumā apskatīsim, kas ietekmē mūsu enerģijas līmeni un kāpēc pat “labs miegs” ne vienmēr nozīmē pilnvērtīgu atpūtu. 

Aktuālie piedāvājumi

Produkti un ieradumi, kas palīdz aknām tikt galā ar ikdienas slodzi 

Produkti un ieradumi, kas palīdz aknām tikt galā ar ikdienas slodzi 

Mūsu organisms katru dienu saskaras ar slēptu, taču ievērojamu slodzi. Taukvielām bagāta un pārstrādāta pārtika, medikamenti, slikta ekoloģija, hronisks stress, mazkustīgs dzīvesveids – tas viss iziet cauri mūsu ķermeņa galvenajam filtram: aknām. Tās nepārtraukti neitralizē toksīnus, sašķeļ taukus un regulē vielmaiņu. 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

Gremošanas enzīmi un A un D vitamīni ir svarīgi palīgi cilvēka organismam. Tie ir iesaistīti pārtikas sadalīšanā, barības vielu asimilācijā un kuņģa-zarnu trakta veselības uzturēšanā. Ja pēc ēšanas bieži rodas smaguma sajūta, vēdera uzpūšanās vai citas gremošanas problēmas, iespējams, ka organismā trūkst šo komponentu. 

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel ir ķermeņa neirokosmētiskā līnija, kas satur aktīvās sastāvdaļas un radīta, izmantojot progresīvas modernās biotehnoloģijas. Līnijas aktīvās sastāvdaļas veicina ādas tonizēšanu, piedalās šūnu antioksidantu mehānismā, palīdz atbrīvoties no celulīta un “pāraudzina” adipocītu vielmaiņu. 

Video

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Kā notiek veselības tehnoloģiju izvērtēšana? Kādas Eiropas labās prakses veselības jomā būtu vērtīgi ieviest Latvijā? Un vai Latvija aktīvi pārņem dažādas inovācijas, tai skaitā veselības tehnoloģiju jomā? Uz šiem un citiem jautājumiem raidieraksta "Inovācijas veselībā" sērijā atbildēja Zāļu valsts aģentūras direktorei Indra Dreika.

Produktu testi

SILMACHY sejas attīrītāji – efektīva un videi draudzīga ādas kopšana jutīgai un taukainai ādai

SILMACHY sejas attīrītāji – efektīva un videi draudzīga ādas kopšana jutīgai un taukainai ādai

Jūlijā Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Silmachy remedies” piedāvā testēt cietos sejas attīrītājus – rozā mālu sejas attīrītāju normālai un jutīgai ādai un attīrītāju ar tējas koka eļļu kombinētai un taukainai ādai.

Testa rezultāti: VIZEO – atbalsts nogurušām acīm

Testa rezultāti: VIZEO – atbalsts nogurušām acīm

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA SAGITUS piedāvāja testēt pavisam jaunu zīmolu un produktu – VIZEO, kas atbalsta acis mūsdienu digitālajā laikmetā. Medicine.lv lasītājiem bija unikāla iespēja būt vieniem no pirmajiem, kuri iepazīstas ar šo produktu.

Testa rezultāti: Coral Artichoke – augu komplekss maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam

Testa rezultāti: Coral Artichoke – augu komplekss maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam

Maijā redakcija sadarbībā ar starptautisko zīmolu Coral Club piedāvāja testēt Coral Artichoke – augu kompleksu maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam, kas izveidots, balstoties uz artišoka, mārdadža, cigoriņa un kukurūzas zīda ekstraktiem.

VIZEO – atbalsts nogurušām acīm 

VIZEO – atbalsts nogurušām acīm 

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA SAGITUS piedāvā testēt pavisam jaunu zīmolu un produktu – VIZEO, kas atbalsta acis mūsdienu digitālajā laikmetā. Medicine.lv lasītājiem ir unikāla iespēja būt vieniem no pirmajiem, kuri iepazīstas ar šo produktu.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

“TZMO Fonds Kopā mainām pasauli”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

“TZMO Fonds Kopā mainām pasauli”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Ar brīnišķīgām emocijām un jauku kopā būšanu 5. un 6. jūnijā LFF Sporta un atpūtas bāzē ir noslēdzies jau 19 Seni Cup 2025 futbola turnīrs, kuru TZMO Fonds rīko cilvēkiem ar īpašām vajadzībām no visiem Latvijas valsts un pašvaldību sociālās aprūpes centriem, kā arī dienas centriem.

LU RMK NRC Vaivari: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

LU RMK NRC Vaivari: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Ceļš uz masiera profesiju sākas LU Rīgas Medicīnas koledžā. Te nākamie masieri apgūst zināšanas, ko papildina reāla prakse – NRC "Vaivari" klīnikā. Nacionālais rehabilitācijas centrs "Vaivari" ir vieta, kur cilvēki ne tikai atveseļojas, bet arī iedvesmo. Te ir vajadzīgi aizrautīgi speciālisti – tādi, kas izvēlas masāžu kā sirdslietu.