medicine.lv skaitļos

Lietotāji online101
Aktīvie uzņēmumi12106
Nozares raksti1572
Ekspertu atbildes21477
MINERĀLŪDEŅI : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

MINERĀLŪDEŅI

dabiski ārstnieciskie minerālūdeņi, kam ir palielināts minerālvielu (retāk organisko vielu) un gāzu daudzums, specifiskas fizikālās īpašības (t°, radioaktivitāte u.tml.) un kas labvēlīgi iedarbojas uz cilvēka organismu. Minerālūdeņu ārstnieciskie faktori ir vairāki.

1. Mineralizācija (lielāka par 2 g/l). Pēc mineralizācijas pakāpes izšķir vāji, vidēji, stipri mineralizētus ūdeņus un pārsātinātos minerālūdeņus (sālsūdeņi), kam mineralizācija ir lielāka par 35 g/l.

2. Jonu sastāvs. Galvenie katjoni ir nātrijs, magnijs, kalcijs, galvenie anjoni - hlors, sulfāti, hidrogenkarbonāti. (Nozīmīgi ir visi komponenti, kuru daudzums ūdenī nav mazāks par 20 mgekv./% . Pēc pārsvarā esošajiem anjoniem ārstnieciskos minerālūdeņus iedala hidrogenkarbonātu, hidrogenkarbonātu-sulfātu, sulfātu, sulfātuhlorīdu, hidrogenkarbonātu-sulfātuhlorīdu, hidrogenkarbonātu-hlorīdu un hlorīdu klasē; katrai klasei atkarībā no katjonu sastāva ir vairākas apakšklases.

3. Gāzu sastāvs. Bioloģiski aktīvas ir ogļskābā gāze (vairāk nekā 0,5 g/l), sērūdeņradis (vairāk nekā 10 mg/l), slāpeklis un metāns. Visplašāk dabā izplatīti siltie ogļskābie minerālūdeņi, kas sastopami Kaukāzā - Kislovodskā, Pjatigorskā, Žeļeznovodskā un Esentukos, Armēnijas un Gruzijas PSR, kā arī Pamirā, Tjanšanā, Dienvidsahalīnā, Kamčatkā un citur; aukstie ogļskābie minerālūdeņi ir Jakutijas APSR, Čukču pussalā, Burjatijas APSR, Citas apgabalā un citur. Pazīstamākie ārstnieciskā sērūdeņraža minerālūdeņu avoti - Macestā, Talgi, Pjatigorskā, Hilovā, Ķemeros; slāpekļa minerālūdeņi - Belokurihā, Naļčikā, Chaltubā; metāna minerālūdeņi - Jeiskā, Maikopā, Suhumos.

4. Mikrokomponentu (minerālo un organisko) sastāvs: dzelzs, bors, jods, fluors, varš, kobalts, mangāns u.c, kā arī bioloģiski aktīvas organiskās vielas - humuss, naftēnskābes, bitumi un zemākās taukskābes. Minerālvielas un organiskās vielas var būt dažādās attiecībās, piem., Naftusjas minerālūdeņiem ir maza mineralizācija, bet bagāts organisko vielu sastāvs.

5. Radioaktivitāte (īpatnējā aktivitāte > 185 Bq/l jeb 5 nCi/l). Radioaktīvos minerālūdeņus iedala 2 grupās - radona (skatīt radona ūdeņi, ārstnieciskie) un rādija minerālūdeņi. Rādija minerālūdeņi satur rādija sāļus un arī radonu.

6. Minerālūdeņu aktīvā reakcija - bāziska, neitrāla, skāba.

7. Temperatūra. Izšķir vēsus (t° zemāka par 20°), siltus (20-36°), karstus jeb termālus (37-42°), ļoti karstus jeb hipertermālus minerālūdeņus (virs 42°). LPSR ārstniecībā plaši izmanto 2 minerālūdeņu tipus - sērūdeņraža minerālūdeņi (iegūst Ķemeros, Baldonē, Siguldā, Kandavā, Bārbelē un citur) un hlorīdu minerālūdeņi (iegūst Ķemeros, Jūrmalā, Valmierā, Līčos). Pārsātinātos hlorīdu minerālūdeņus (atrasti Baldonē, Ķemeros, Mežciemā, Liepājā; to mineralizācija ir lielāka par 105 g/l, broma daudzums - 150 mg/l) ārstniecībā izmanto Liepājas sanatorijā.

Minerālūdeņus izmanto pēc ārsta norādījumiem gan ārīgi - peldēm, dušām un citur (skatīt balneoterapija), gan iekšķīgi dažādu hronisku kuņģa un zarnu, aknu, žultspūšļa, urīnceļu, augšējo elpošanas ceļu slimību, vielmaiņas traucējumu ārstēšanā. Minerālūdeņu ārstnieciskā iedarbība atkarīga no visiem minerālūdeņu ārstnieciskajiem faktoriem. Organisma atbildes reakcija savukārt ir atkarīga no atsevišķu orgānu, orgānu sistēmu funkcionālā stāvokļa. Lietojot ārstniecības minerālūdeņus iekšķīgi, tie iedarbojas vispirms uz mutes, kā arī kuņģa un zarnu gļotādu, kur atrodas daudz receptoru; minerālūdeņos izšķīdušās vielas uzsūcas organismā, nonāk asinīs un neirohumorālā ceļā iedarbojas uz atsevišķu orgānu, orgānu sistēmu funkciju un arī uz visu organismu. Vāji mineralizēto minerālūdeņu dzeršana palīdz izdalīt no organisma dažādus sāļus, vielmaiņas produktus; šādus minerālūdeņus bieži lieto par galda minerālūdeņiem, piem., Cēsu gāzētais galda ūdens.

Minerālūdeņus par ārstniecības līdzekli lieto tikai pēc ārsta norādījumiem, - nepareizi un nevietā lietoti minerālūdeņi var būt pat kaitīgi. Ārstēšanās kurss parasti nepārsniedz 1 mēnesi; minerālūdeņus ar noteiktu t° (20-40°) dzer 2-3 reizes dienā, 15- 60 minūtes pirms ēšanas 100-200 g 1/2-1 glāze) vienā reizē. Dažreiz, piem., izdarot žultspūšļa drenāžu, vienā reizē iedzertais minerālūdeņu daudzums var būt arī lielāks (400 g). Minerālūdeņus ar labiem panākumiem var dzert no avotiem (kūrortos), kā arī no pudelēm. Galvenie dzeramie minerālūdeņi parādīti tabulā. Minerālūdeņu labvēlīgā ietekme ir lielāka, ja minerālūdeņus lieto kompleksā ar pareizu režīmu, diētu, klimatterapiju u.c. Slimības saasinājuma periodā minerālūdeni dzert nedrīkst. Bez dabiskajiem minerālūdeņiem lieto arī mākslīgos minerālūdeņus gan iekšķigi (piem., zelteri), gan ārīgi (peldes u.c). (Minerālūdeņu ieguves vietas Lietuvas, Latvijas un Igaunijas PSR parādītas shematiskajā kartē; skatīt attēlu rakstā kūrorti.) Tab.

Banner 280x280 Banner 280x280
=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

  • lana 23.02.2021 11:47
    labi

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Jaunums Latvijas tirgū: mini-nebulaizers EVOLU nano AIR MINI – revolūcija elpceļu saslimšanu ārstēšanā

Jaunums Latvijas tirgū: mini-nebulaizers EVOLU nano AIR MINI – revolūcija elpceļu saslimšanu ārstēšanā

EVOLU nano AIR MINI – tas ir inovatīvs risinājums rūpēm par jūsu un jūsu tuvinieku veselību. Uzzināsim par šī inhalatora priekšrocībām, kas padarīs ārstēšanas procesu efektīvāku un ērtāku!

Hialuronskābes nozīme ādas mitrināšanā

Hialuronskābes nozīme ādas mitrināšanā

Ādas kopšanas līdzekļu izvēle nav jābūt cīņai pret ādas novecošanos, bet drīzāk rūpēm par ādu. Hialuronskābe ir viens no svarīgākajiem un spēcīgākajiem mitrinātājiem. Noskaidrosim, kāpēc ieteicams iekļaut hialuronskābes serumu savā ikdienas rutīnā!

Parūpējies par sevi un atklāj saudzīgu intīmās higiēnas kopšanu

Parūpējies par sevi un atklāj saudzīgu intīmās higiēnas kopšanu

Intīmā higiēna – atklāj saaudzīgu ikdienas intīmās higiēnas kopšanu un aizmirsti par kairinošu sajūtu savā intīmajā zonā!

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: "Griffonia" nervu sistēmas atbalstam

Testa rezultāti:

Oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu "Coral Club" piedāvāja izmēģināt produktu “Griffonia”.

SILMACHY saudzīgas intīmās higiēnas ziepes

SILMACHY saudzīgas intīmās higiēnas ziepes

Novembrī un decembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Silmachy remedies” piedāvā testēt dabīgas un saudzīgas ziepes intīmajai higiēnai.

Testa rezultāti: HealthAid Ginkovital® veselīgai asinsritei

Testa rezultāti: HealthAid Ginkovital® veselīgai asinsritei

Oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "HealthAid Baltics" piedāvāja izmēģināt uztura bagātinātāju "Ginkovital®" perifērās asins cirkulācijas un kognitīvo funkciju veicināšanai.

"BestBerry" BIO Irbeņu mizas ekstrakts veselības atbalstam

Novembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA „BestBerry” piedāvā testēt BIO Irbeņu mizas ekstraktu veselības atbalstam.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Ārsts osteopāts, ķirurgs Andris Zemītis: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Ārsts osteopāts, ķirurgs Andris Zemītis: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Kas ir osteopātija? Osteopātija ir medicīniskās diagnostikas un ārstēšanas sistēma. Tās pamatā ir filozofija par struktūras (anatomiskā uzbūve) un funkcijas (fizioloģija) vienotību, kā arī cilvēka ķermeņa spēju pašatjaunoties un pašdziedināties.

Aprūpes skola: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Aprūpes skola: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Rūpes par citiem – gan profesionāli, gan ģimenē – paņem ļoti daudz spēka. Cilvēkiem, kas to dara, ir nepieciešams stiprs atbalsts, lai viņi varētu turpināt rūpēties par citiem. Aprūpes skola ir tapusi, lai sniegtu šo atbalstu.