Menjēra slimība: Simptomi, cēloņi, ārstēšana
Menjēra slimība ir iekšējās auss slimība, kam raksturīgs lēkmjveida reibonis, troksnis vienā ausī, pakāpeniska dzirdes pasliktināšanās, slikta dūša, vemšana un acu ābolu raustīšanās. Menjēra slimība var piemeklēt jebkurā vecumā, vairumā gadījumu skarot tikai vienu ausi. Šī slimība tiek uzskatīta par hronisku, taču dažādas ārstēšanas metodes mūsdienās veiksmīgi palīdz atvieglot tās simptomus.
Cēloņi
Menjēra slimības cēloņi nav pilnībā skaidri, taču pastāv uzskats, ka tā rodas saistībā ar nepareizu iekšējās auss šķidruma jeb endolimfas cirkulāciju, kuras dēļ notiek šķidruma uzkrāšanās; nav gan skaidrs, kas to izraisa. Menjēra slimība visbiežāk parādās 25-40 gadu vecumā. Lēkme ilgst vairākas stundas vai dienas.
Faktori, kas ietekmē Menjēra slimību veicinošās endolimfas cirkulāciju, ietver nepareizu šķidruma aizplūšanu, ko, iespējams, izraisa aizsprostojums vai ūdens un minerālvielu maiņas traucējumi iekšējā ausī vai anatomiska rakstura anomālija; nepareizu imūno atbildi; vīrusu infekciju; cēlonis var būt arī ģenētisks. Tā kā nav identificēts viens konkrēts cēlonis, pastāv iespēja, ka Menjēra slimība rodas dažādu faktoru kombinācijas rezultātā.
Simptomi
Menjēra slimības simptomi ir atkārtots lēkmjveida vestibulārais reibonis (vertigo); reibuma sajūta var sākties un norimt pēkšņi. Reiboņa epizodes notiek bez iepriekšējām pazīmēm un parasti ilgst no 20 minūtēm līdz pat vairākām stundām, taču ne ilgāk par 24 stundām. Smags vertigo var izraisīt arī nelabumu. Cilvēki ar Menjēra slimību bieži izjūt spiedienu skartajā ausī.
Uz šo slimību var norādīt arī pakāpeniska dzirdes pasliktināšanās un pat pastāvīgs dzirdes zudums, tāpat arī troksnis (zvanīšana) vienā ausī. Ar Menjēra slimību ir saistīts tinnīts – nepatīkama slimība, kas izpaužas kā zvanīšana, zuzoņa, šņākšana, svelpjoši vai šņācoši trokšņi vienā vai abās ausīs.
Pēc lēkmes simptomi pamazām uzlabojas un uz kādu brīdi var pilnībā izzust. Laika gaitā epizožu biežums var samazināties.
Ārstēšana
Ārsts, pārbaudot dzirdi (audiometrija tiek veikta ar īpašu elektroakustisku aparātu), novērtē, cik labi pacients uztver skaņas dažādos augstumos un skaļumos un cik labi atšķir vārdus ar līdzīgu skanējumu.
Šī slimība diemžēl nav izārstējama. Vairākas ārstēšanas metodes var palīdzēt samazināt reiboņa epizožu smagumu un biežumu, tomēr nevar līdzēt pie dzirdes zuduma. Menjēra slimības gadījumā uzturā jāierobežo šķidruma un vārāmā sāls patēriņš. Tāpat arī nav ieteicams smēķēt un lietot alkoholiskus dzērienus. Lēkmes laikā stingri jāievēro noteiktais gultas režīms. Simptomus var atvieglot medikamenti pret jūras slimību, piemēram, aerons. Lēkmju starplaikā iesaka vingrinājumus, kas trenē līdzsvara aparātu. Menjēra slimību reizēm jāārstē ķirurģiski.