medicine.lv skaitļos

Lietotāji online205
Aktīvie uzņēmumi12744
Nozares raksti12099
Ekspertu atbildes21477
MEDICĪNAS IZGLĪTĪBA : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

MEDICĪNAS IZGLĪTĪBA

ārstu, farmaceitu, vidējā medicīniskā personāla un medicīnas zinātniski pedagoģisko kadru gatavošanas un kvalifikācijas celšanas sistēma; medicīnas darbiniekam nepieciešamo zināšanu un praktisko iemaņu kopums. Medicīnas izglītība PSRS cieši saistīta ar medicīnas zinātni un veselības aizsardzības praksi. Mācīšanas un audzināšanas pamatā ir marksistiski ļeņiniskā ideoloģija. Medicīnas izglītības darbs ir plānveidīgs, tā attīstību nosaka medicīnas kadru nepieciešamība tautas saimniecībā. Augstākā medicīnas izglītība. Ārstus gatavo medicīnas institūtos un universitāšu medicīnas fakultātēs klātienē (dienas un vakara nodaļās) šādās specialitātēs: ārstniecība, pediatrija, sanitārija un higiēna, stomatoloģija, medicīniskā bioķīmija, medicīniskā biofizika, medicīniskā kibernētika; farmaceitus (provizorus) - farmācijas institūtos, medicīnas institūtu un universitāšu fakultātēs. PSRS darbojas (1977. gadā) 83 medicīnas institūti (arī Rīgas Medicīnas institūts), 9 universitāšu medicīnas fakultātes, 2 pediatrijas institūti, 1 sanitārijas un higiēnas medicīnas institūts, 2 stomatoloģijas institūti, 5 farmācijas institūti. Medicīnas institūtu klīnisko katedru bāzes ir dažādas veselības aizsardzības iestādes, dažiem medicīnas institūtiem ir savas klīnikas. Augstākajās medicīnas mācību iestādēs uzņem personas līdz 35 gadu vecumam ar vispārīgo vai speciālo vidējo izglītību konkursa kārtībā pēc iestāju eksāmenu nokārtošanas.

Institūtos ir 1 - 5 fakultātes (Rīgas Medicīnas institūtā darbojas ārstniecības, pediatrijas, stomatoloģijas, farmācijas un ārstu un provizoru kvalifikācijas celšanas fakultāte). Mācību ilgums 4 1/2 - 6 gadi atkarībā no specialitātes (6 gadi - ārstniecības, pediatrijas, sanitārijas un higiēnas, 5 gadi - stomatoloģijas, 4 1/2 gadi - farmācijas fakultātē).

Mācības notiek pēc valsts apstiprinātām programmām, kuru izpilde attiecīgajos kursos un mācību gados ir obligāta. Pirmajos 2 kursos māca teorētiskos priekšmetus (anatomiju, fizioloģiju, ķīmiju, fiziku, bioloģiju u.c), bet turpmākajos - galvenokārt katrai fakultātei specifiskos priekšmetus. Apmācībā cieši saista teorētisko sagatavošanu ar praktisko iemaņu apguvi. Pēc 3., 4. un 5. kursa pabeigšanas studenti praktizējas veselības aizsardzības iestādēs (pēc 3. kursa veic vidējā medicīniskā personāla pienākumus; pēc 4. kursa ārstniecības fakultātēs praktizējas galvenajās klīniskajās specialitātēs - terapijā, ķirurģijā, dzemdniecībā un ginekoloģijā, strādājot par ārsta palīgiem; pēc 5. kursa - par iecirkņa ārstu terapeitu, pediatru vai sanitāri epidemioloģiskās stacijas ārstu). 6. kursa ārstniecības fakultātē turpina specializēšanos galvenokārt terapijā, ķirurģijā, dzemdniecībā un ginekoloģijā, pediatrijas fakultātē - pediatrijā, bērnu ķirurģijā un bērnu infekcijas slimībās. Pēc pēdējā kursa beigšanas studenti kārto valsts eksāmenus, un atkarībā no pabeigtās fakultātes viņiem tiek piešķirta kvalifikācija (ārsts, pediatrs, sanitārais ārsts u.c.).

Pēc institūta beigšanas visi absolventi dod Padomju Savienības ārsta zvērestu (apstiprināts ar PSRS AP Prezidija 1971. gada 26. marta dekrētu), tad ārsti saņem norīkojumu darbā, bet 1. gadu papildina zināšanas izraudzītajā klīniskajā specialitātē (terapijā, ķirurģijā, neiropatoloģijā u.c.), mācoties internatūrā lielākajās ārstniecības iestādēs kvalificētu speciālistu vadībā. Pēc tam ārsti papildina profesionālās zināšanas ārstu kvalifikācijas celšanas institūtos, medicīnas vai farmācijas institūtu ārstu un provizoru kvalifikācijas celšanas fakultātēs, zinātniskās pētniecības institūtos, lielākajās veselības aizsardzības iestādēs (1975. gadā darbojās 13 institūti un 26 fakultātes).

Docētāji veic zinātniskās pētniecības darbu, piedalās pētījumu rezultātu ieviešanā praksē. Daudzas katedras kļuvušas par attiecīgās nozares zinātniskiem centriem. 47 medicīnas institūtos izveidotas centrālās zinātniskās pētniecības laboratorijas. Katrā institūtā ir studentu zinātniskā biedrība, kam liela nozīme zinātnisko darba iemaņu veidošanā. Medicīnas zinātniski pedagoģiskos kadrus gatavo aspirantūrā un klīniskajā ordinatūrā.

Zinātniskās pētniecības darba koncentrēšana medicīnas institūtā ir viena no medicīnas zinātnes attīstības raksturīgajām īpatnībām LPSR. Vidējo medicīnas izglītību iegūst medicīnas skolās, kur gatavo feldšerus, feldšerus laborantus, sanitāros feldšerus, vecmātes, zobārstus, zobu tehniķus, medicīnas māsas, farmaceitus (provizoru palīgus), LPSR (1983) ir 9 medicīnas skolas - Rīgā (5), Cēsis, Daugavpilī, Liepājā un Ventspilī. Medicīnas skolās uzņem personas līdz 30 gadu vecumam ar 8 - 11 (10) klašu vispārīgo izglītību pēc sekmīgi nokārtotiem konkursa eksāmeniem. Mācību ilgums 2 - 3 1/2 gadi atkarībā no iepriekšējās izglītības un izraudzītās specialitātes.

Personas ar pabeigtu vispārīgo vidējo izglītību uzņem 2. kursā. Medicīnas skolu audzēkņi, kas beiguši astoņgadīgo skolu, vienlaikus iegūst speciālo un arī vispārīgo vidējo izglītību. Speciālo disciplīnu apguvē liela nozīme ir praktiskajai apmācībai veselības aizsardzības iestādēs un aptiekās. Medicīnas darbinieki ar vidējo izglītību, kas 3 gadus nostrādājuši savā specialitātē, var konkursa kārtībā iestāties augstākajās medicīnas mācību iestādēs (vakara nodaļās uzņem ar 1 gada darba stāžu). Medicīniskajam personālam ar vidējo speciālo izglītību, tāpat kā ārstiem, tiek organizēti specializēšanās un profesionālās zināšanu papildināšanas kursi (LPSR kopš 1981. gada darbojas Veselības aizsardzības ministrijas Kvalifikācijas celšanas skola darbiniekiem ar vidējo medicīnas un farmācijas izglītību), kā arī zinātniski praktiskās konferences, lekcijas, semināri. 4 att.

Banner 280x280
=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "heise marketing" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "heise marketing" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Kāpēc jūtamies noguruši, pat ja labi gulējām?

Kāpēc jūtamies noguruši, pat ja labi gulējām?

2024. gada rudenī “IKEA Group” uzdevumā tika veikta tiešsaistes aptauja 57 valstīs, tostarp arī Latvijā, lai noskaidrotu, kāda ir miega kvalitāte šo valstu iedzīvotājiem. Tika secināts, ka apmēram 40% Latvijas iedzīvotāju vismaz 3-4 dienas nedēļā pamostas noguruši. Tā ir kļuvusi par ikdienu daudziem – modinātājs noskan, ķermenis it kā ir pamodies, bet ir jūtams nogurums pēc miega. 

Raksta turpinājumā apskatīsim, kas ietekmē mūsu enerģijas līmeni un kāpēc pat “labs miegs” ne vienmēr nozīmē pilnvērtīgu atpūtu. 

Aktuālie piedāvājumi

Produkti un ieradumi, kas palīdz aknām tikt galā ar ikdienas slodzi 

Produkti un ieradumi, kas palīdz aknām tikt galā ar ikdienas slodzi 

Mūsu organisms katru dienu saskaras ar slēptu, taču ievērojamu slodzi. Taukvielām bagāta un pārstrādāta pārtika, medikamenti, slikta ekoloģija, hronisks stress, mazkustīgs dzīvesveids – tas viss iziet cauri mūsu ķermeņa galvenajam filtram: aknām. Tās nepārtraukti neitralizē toksīnus, sašķeļ taukus un regulē vielmaiņu. 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

Gremošanas enzīmi un A un D vitamīni ir svarīgi palīgi cilvēka organismam. Tie ir iesaistīti pārtikas sadalīšanā, barības vielu asimilācijā un kuņģa-zarnu trakta veselības uzturēšanā. Ja pēc ēšanas bieži rodas smaguma sajūta, vēdera uzpūšanās vai citas gremošanas problēmas, iespējams, ka organismā trūkst šo komponentu. 

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel ir ķermeņa neirokosmētiskā līnija, kas satur aktīvās sastāvdaļas un radīta, izmantojot progresīvas modernās biotehnoloģijas. Līnijas aktīvās sastāvdaļas veicina ādas tonizēšanu, piedalās šūnu antioksidantu mehānismā, palīdz atbrīvoties no celulīta un “pāraudzina” adipocītu vielmaiņu. 

Video

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Kā notiek veselības tehnoloģiju izvērtēšana? Kādas Eiropas labās prakses veselības jomā būtu vērtīgi ieviest Latvijā? Un vai Latvija aktīvi pārņem dažādas inovācijas, tai skaitā veselības tehnoloģiju jomā? Uz šiem un citiem jautājumiem raidieraksta "Inovācijas veselībā" sērijā atbildēja Zāļu valsts aģentūras direktorei Indra Dreika.

Produktu testi

SILMACHY sejas attīrītāji – efektīva un videi draudzīga ādas kopšana jutīgai un taukainai ādai

SILMACHY sejas attīrītāji – efektīva un videi draudzīga ādas kopšana jutīgai un taukainai ādai

Jūlijā Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Silmachy remedies” piedāvā testēt cietos sejas attīrītājus – rozā mālu sejas attīrītāju normālai un jutīgai ādai un attīrītāju ar tējas koka eļļu kombinētai un taukainai ādai.

Testa rezultāti: VIZEO – atbalsts nogurušām acīm

Testa rezultāti: VIZEO – atbalsts nogurušām acīm

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA SAGITUS piedāvāja testēt pavisam jaunu zīmolu un produktu – VIZEO, kas atbalsta acis mūsdienu digitālajā laikmetā. Medicine.lv lasītājiem bija unikāla iespēja būt vieniem no pirmajiem, kuri iepazīstas ar šo produktu.

Testa rezultāti: Coral Artichoke – augu komplekss maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam

Testa rezultāti: Coral Artichoke – augu komplekss maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam

Maijā redakcija sadarbībā ar starptautisko zīmolu Coral Club piedāvāja testēt Coral Artichoke – augu kompleksu maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam, kas izveidots, balstoties uz artišoka, mārdadža, cigoriņa un kukurūzas zīda ekstraktiem.

VIZEO – atbalsts nogurušām acīm 

VIZEO – atbalsts nogurušām acīm 

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA SAGITUS piedāvā testēt pavisam jaunu zīmolu un produktu – VIZEO, kas atbalsta acis mūsdienu digitālajā laikmetā. Medicine.lv lasītājiem ir unikāla iespēja būt vieniem no pirmajiem, kuri iepazīstas ar šo produktu.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

“TZMO Fonds Kopā mainām pasauli”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

“TZMO Fonds Kopā mainām pasauli”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Ar brīnišķīgām emocijām un jauku kopā būšanu 5. un 6. jūnijā LFF Sporta un atpūtas bāzē ir noslēdzies jau 19 Seni Cup 2025 futbola turnīrs, kuru TZMO Fonds rīko cilvēkiem ar īpašām vajadzībām no visiem Latvijas valsts un pašvaldību sociālās aprūpes centriem, kā arī dienas centriem.

LU RMK NRC Vaivari: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

LU RMK NRC Vaivari: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Ceļš uz masiera profesiju sākas LU Rīgas Medicīnas koledžā. Te nākamie masieri apgūst zināšanas, ko papildina reāla prakse – NRC "Vaivari" klīnikā. Nacionālais rehabilitācijas centrs "Vaivari" ir vieta, kur cilvēki ne tikai atveseļojas, bet arī iedvesmo. Te ir vajadzīgi aizrautīgi speciālisti – tādi, kas izvēlas masāžu kā sirdslietu.