medicine.lv skaitļos

Lietotāji online201
Aktīvie uzņēmumi12153
Nozares raksti1480
Ekspertu atbildes21477
MEDICĪNAS IZGLĪTĪBA : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

MEDICĪNAS IZGLĪTĪBA

ārstu, farmaceitu, vidējā medicīniskā personāla un medicīnas zinātniski pedagoģisko kadru gatavošanas un kvalifikācijas celšanas sistēma; medicīnas darbiniekam nepieciešamo zināšanu un praktisko iemaņu kopums. Medicīnas izglītība PSRS cieši saistīta ar medicīnas zinātni un veselības aizsardzības praksi. Mācīšanas un audzināšanas pamatā ir marksistiski ļeņiniskā ideoloģija. Medicīnas izglītības darbs ir plānveidīgs, tā attīstību nosaka medicīnas kadru nepieciešamība tautas saimniecībā. Augstākā medicīnas izglītība. Ārstus gatavo medicīnas institūtos un universitāšu medicīnas fakultātēs klātienē (dienas un vakara nodaļās) šādās specialitātēs: ārstniecība, pediatrija, sanitārija un higiēna, stomatoloģija, medicīniskā bioķīmija, medicīniskā biofizika, medicīniskā kibernētika; farmaceitus (provizorus) - farmācijas institūtos, medicīnas institūtu un universitāšu fakultātēs. PSRS darbojas (1977. gadā) 83 medicīnas institūti (arī Rīgas Medicīnas institūts), 9 universitāšu medicīnas fakultātes, 2 pediatrijas institūti, 1 sanitārijas un higiēnas medicīnas institūts, 2 stomatoloģijas institūti, 5 farmācijas institūti. Medicīnas institūtu klīnisko katedru bāzes ir dažādas veselības aizsardzības iestādes, dažiem medicīnas institūtiem ir savas klīnikas. Augstākajās medicīnas mācību iestādēs uzņem personas līdz 35 gadu vecumam ar vispārīgo vai speciālo vidējo izglītību konkursa kārtībā pēc iestāju eksāmenu nokārtošanas.

Institūtos ir 1 - 5 fakultātes (Rīgas Medicīnas institūtā darbojas ārstniecības, pediatrijas, stomatoloģijas, farmācijas un ārstu un provizoru kvalifikācijas celšanas fakultāte). Mācību ilgums 4 1/2 - 6 gadi atkarībā no specialitātes (6 gadi - ārstniecības, pediatrijas, sanitārijas un higiēnas, 5 gadi - stomatoloģijas, 4 1/2 gadi - farmācijas fakultātē).

Mācības notiek pēc valsts apstiprinātām programmām, kuru izpilde attiecīgajos kursos un mācību gados ir obligāta. Pirmajos 2 kursos māca teorētiskos priekšmetus (anatomiju, fizioloģiju, ķīmiju, fiziku, bioloģiju u.c), bet turpmākajos - galvenokārt katrai fakultātei specifiskos priekšmetus. Apmācībā cieši saista teorētisko sagatavošanu ar praktisko iemaņu apguvi. Pēc 3., 4. un 5. kursa pabeigšanas studenti praktizējas veselības aizsardzības iestādēs (pēc 3. kursa veic vidējā medicīniskā personāla pienākumus; pēc 4. kursa ārstniecības fakultātēs praktizējas galvenajās klīniskajās specialitātēs - terapijā, ķirurģijā, dzemdniecībā un ginekoloģijā, strādājot par ārsta palīgiem; pēc 5. kursa - par iecirkņa ārstu terapeitu, pediatru vai sanitāri epidemioloģiskās stacijas ārstu). 6. kursa ārstniecības fakultātē turpina specializēšanos galvenokārt terapijā, ķirurģijā, dzemdniecībā un ginekoloģijā, pediatrijas fakultātē - pediatrijā, bērnu ķirurģijā un bērnu infekcijas slimībās. Pēc pēdējā kursa beigšanas studenti kārto valsts eksāmenus, un atkarībā no pabeigtās fakultātes viņiem tiek piešķirta kvalifikācija (ārsts, pediatrs, sanitārais ārsts u.c.).

Pēc institūta beigšanas visi absolventi dod Padomju Savienības ārsta zvērestu (apstiprināts ar PSRS AP Prezidija 1971. gada 26. marta dekrētu), tad ārsti saņem norīkojumu darbā, bet 1. gadu papildina zināšanas izraudzītajā klīniskajā specialitātē (terapijā, ķirurģijā, neiropatoloģijā u.c.), mācoties internatūrā lielākajās ārstniecības iestādēs kvalificētu speciālistu vadībā. Pēc tam ārsti papildina profesionālās zināšanas ārstu kvalifikācijas celšanas institūtos, medicīnas vai farmācijas institūtu ārstu un provizoru kvalifikācijas celšanas fakultātēs, zinātniskās pētniecības institūtos, lielākajās veselības aizsardzības iestādēs (1975. gadā darbojās 13 institūti un 26 fakultātes).

Docētāji veic zinātniskās pētniecības darbu, piedalās pētījumu rezultātu ieviešanā praksē. Daudzas katedras kļuvušas par attiecīgās nozares zinātniskiem centriem. 47 medicīnas institūtos izveidotas centrālās zinātniskās pētniecības laboratorijas. Katrā institūtā ir studentu zinātniskā biedrība, kam liela nozīme zinātnisko darba iemaņu veidošanā. Medicīnas zinātniski pedagoģiskos kadrus gatavo aspirantūrā un klīniskajā ordinatūrā.

Zinātniskās pētniecības darba koncentrēšana medicīnas institūtā ir viena no medicīnas zinātnes attīstības raksturīgajām īpatnībām LPSR. Vidējo medicīnas izglītību iegūst medicīnas skolās, kur gatavo feldšerus, feldšerus laborantus, sanitāros feldšerus, vecmātes, zobārstus, zobu tehniķus, medicīnas māsas, farmaceitus (provizoru palīgus), LPSR (1983) ir 9 medicīnas skolas - Rīgā (5), Cēsis, Daugavpilī, Liepājā un Ventspilī. Medicīnas skolās uzņem personas līdz 30 gadu vecumam ar 8 - 11 (10) klašu vispārīgo izglītību pēc sekmīgi nokārtotiem konkursa eksāmeniem. Mācību ilgums 2 - 3 1/2 gadi atkarībā no iepriekšējās izglītības un izraudzītās specialitātes.

Personas ar pabeigtu vispārīgo vidējo izglītību uzņem 2. kursā. Medicīnas skolu audzēkņi, kas beiguši astoņgadīgo skolu, vienlaikus iegūst speciālo un arī vispārīgo vidējo izglītību. Speciālo disciplīnu apguvē liela nozīme ir praktiskajai apmācībai veselības aizsardzības iestādēs un aptiekās. Medicīnas darbinieki ar vidējo izglītību, kas 3 gadus nostrādājuši savā specialitātē, var konkursa kārtībā iestāties augstākajās medicīnas mācību iestādēs (vakara nodaļās uzņem ar 1 gada darba stāžu). Medicīniskajam personālam ar vidējo speciālo izglītību, tāpat kā ārstiem, tiek organizēti specializēšanās un profesionālās zināšanu papildināšanas kursi (LPSR kopš 1981. gada darbojas Veselības aizsardzības ministrijas Kvalifikācijas celšanas skola darbiniekiem ar vidējo medicīnas un farmācijas izglītību), kā arī zinātniski praktiskās konferences, lekcijas, semināri. 4 att.

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Aknu veselība, pašsajūta un palīdzība aknām

Aknu veselība, pašsajūta un palīdzība aknām

FanDetox no Coral Club ir izstrādāts, lai aizsargātu aknas no pārtikas, narkotiku, alkohola un citu vielu toksiskās ietekmes, palīdzētu samazināt slodzi uz aknām un cīnītos ar taukaino aknu un paaugstināta holesterīna problēmu.

Kā izvēlēties medicīnisko halātu?

Kā izvēlēties medicīnisko halātu?

Prāna Ko piedāvā padomus, pēc kuriem būs vienkārši orientēties – kā izvēlēties medicīnisko halātu, un kam pievērst uzmanību.

Video

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Noslēdzot šī gada melanomas modrības kampaņu “Dzimumzīmei vajag uzmanību”, melanomas pacientu atbalsta biedrība “Soli priekšā melanomai” ir sagatavojusi izglītojošu video, kāpēc ikvienam ir svarīgi veikt ķermeņa ādas pašpārbaudes un kā laikus atklāt bīstamo ādas vēzi.

Produktu testi

Testa rezultāti: LABRAINS RESISTAGE ABC dziļi barojošs krēms

Testa rezultāti: LABRAINS RESISTAGE ABC dziļi barojošs krēms

Februārī Medicine.lv sadarbībā ar Latvijā radītās dabiskās dermokosmētikas uzņēmumu LABRAINS aicināja pieteikties RESISTAGE ABC dziļi barojoša sejas krēma testēšanai.

Testa rezultāti: "BestBerry" BIO Irbenāja ekstrakts imunitātei, vielmaiņai un vispārējās veselības veicināšanai

Testa rezultāti:

Februārī Medicine.lv sadarbībā ar SIA „BestBerry” piedāvāja testēt BIO Irbenāja ekstraktu imūnsistēmas atbalstam, vielmaiņai un vispārējās veselības veicināšanai.

"FanDetox" labvēlīgai iedarbībai uz aknu atjaunošanu un aizsardzību

Martā Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu "Coral Club", veselīgam dzīvesveidam paredzētu produktu ražotāju, piedāvā izmēģināt "FanDetox" – dzērienu, kas labvēlīgi iedarbojas uz aknu atjaunošanu un aizsardzību no alkohola, zāļu, nekvalitatīvas pārtikas un citu kaitīgu vielu toksiskās iedarbības.

Testa rezultāti: "Green Wing" Citronzāles eļļa ķermenim – izmēģini dabas svaigumu un maigumu!

Testa rezultāti:

Februārī Medicine.lv sadarbībā "Green Wing Paleo Skincare" piedāvāja testēt Citronzāles eļļu ķermenim.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

"Larifan": Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Kas ir "Larifan"? Unikāli Latvijā ražoti BIO-farmaceitiskie  produkti! Tos iegūst biotehnoloģiskā ceļā no baktērijām, tātad "Larifan" ir dabiskas izcelsmes BioProdukts.

Magnija nepieciešamība organismā – "MagLiquid": Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Magnija nepieciešamība organismā –

Nogurums? Nespēks? Nepieciešama papildu enerģija? Raidījumā dr. Karīna Vernere un "Euroaptiekas" farmaceite Zane Melberga pastāstīs, kā mums var palīdzēt magnijs.