Matu izkrišana bērna zīdīšanas laikā
Foto: Stock.XCHNG
Gandrīz 99 procentiem jauno māmiņu mazuļa zīdīšanas laikā pastiprināti izkrīt mati. Kāpēc tā notiek, un kā kopt matus pēc bērna piedzimšanas?
Atbild
JEKATERINA PUDOVA, Veselības centra 4 Skaistuma klīnikas 4. dimensija dermatoloģe, matu problēmu speciāliste
EVA BARKĀNE, medicīnas sabiedrības ARS ginekoloģe, endokrinoloģe
100 mati dienā – norma?
Matam ir trīs fāzes – tas aug, dzīvo un izkrīt. Grūtniecības laikā augšanas hormonu ietekmē aug ne tikai placenta un bērniņš, bet arī tavi mati. Gaidot mazuli, topošās māmiņas mati kļūst stipri, kupli un spīdīgi. To veicina sievišķā hormona progesterona pastiprināta veidošanās. Šis hormons arī pagarina mata mūžu.
Dzemdību laikā stresa un hormonālo svārstību dēļ liela daļa matu no augšanas fāzes pāriet uz nākamo, un mati pēc trim četriem mēnešiem sāk izkrist. Tad jaunajai māmiņai izkrīt gan tie mati, kuriem būtu jāizkrīt šajā laikā, gan daļa matu, kas neizkrita bērna gaidīšanas laikā. Mati var izkrist ļoti daudz, un tie ir visur – gan uz grīdas, gan gultā, uz bērna apģērba, vannā un izlietnē! Taču tas ir tikai uz laiku. Nesatraucies, šāda problēma nav tev vienai – ar matu izkrišanu saskaras gandrīz visas jaunās māmiņas! Sešas nedēļas pēc dzemdībām dosies pie ginekologa uz vizīti, tad arī pastāsti par savu problēmu ārstam.
Kad sieviete ēdina mazo no krūts, viņas organisms pārorientējas uz piena, nevis matu ražošanu, tāpēc matu zaudēšana ir pilnīgi dabiska. Arī jebkuram citam veselam cilvēkam katru dienu izkrīt 30–100 matu, un tas ir pilnīgi normāli. Kad bērniņam būs apmēram septiņi deviņi mēneši, matu izkrišana pāries. Ja mazuli zīdi ilgstoši, matu izkrišana var turpināties, taču arī tad nav pamata satraukumam. Paskaties vērīgi spogulī, varbūt pie matu līnijas jau var redzēt pavisam īsus jaunus matiņus – tas nozīmē, ka mati ataugs. Mati izkrīt samērā ātri, bet atjaunojas lēni – ne vairāk kā centimetrs pusotrs mēnesī. Tāpēc esi pacietīga!
Matu izkrišanu var veicināt ne tikai hormonālās izmaiņas, vitamīnu (īpaši B grupas vitamīnu) un mikroelementu (īpaši cinka) trūkums, bet arī stress, kā arī dažādas veselības problēmas. Trīs četrus mēnešus pēc dzemdībām var attīstīties vairogdziedzera problēmas, arī mazasinība, kas veicina matu izkrišanu. Ja mati pastiprināti izkrīt ilgāk nekā deviņus mēnešus pēc bērniņa dzimšanas, ja tev redzami samazinās matu daudzums, ieteicams apmeklēt dermatologu vai trihologu (matu problēmu speciālistu) un veikt analīzes, lai noteiktu matu izkrišanas iemeslu un izvērtētu turpmākās rīcības plānu.
Kā kopt matus?
Zīdīšanas laikā matus kop tāpat kā parasti – mazgā ikreiz, kad tas nepieciešams, kaut vai katru dienu, lai tava galvas āda būtu tīra. Ja tu esi vesela, mati ataugs un atjaunosies paši. Matkritis vienkārši jāpārdzīvo. Matu mazgāšanai izmanto tos pašus šampūnus, ko parasti, – nav vajadzības eksperimentēt un izmēģināt jaunus produktus vai sākt lietot saudzējošu šampūnu. Dažkārt mammas mazgā matus ar bērnu šampūniem. Jekaterina Pudova uzskata, ka nekas slikts tas nav, bet, ja taukojas galvas āda, attīrīt to ar bērnu šampūnu nevar.
Vecumvecais mīts, ka grūtniecības un arī zīdīšanas laikā matus nedrīkst griezt un krāsot, mūsdienās vairs neiztur kritiku. Sievietei grūtniecības un bērniņa zīdīšanas laikā nav jāstaigā ataugušām matu saknēm vai nemazgātiem un negrieztiem matiem. Speciālisti vienīgi iesaka atturēties no bieža frizētavas apmeklējuma, jo tajā esošie ķīmiskie izgarojumi var būt kā alergēns vai kairinātājs. Nav ieteicamas arī procedūras, kas kairina galvas ādu un kurās izmanto ķīmiskus līdzekļus.
Kas matiem palīdz?
Arī zīdot bērniņu, turpini dzert ginekologa ieteiktos vitamīnus, ko lietoji grūtniecības laikā, lieto uzturā veselīgu un daudzveidīgu pārtiku – gaļu, olas, piena produktus, graudaugus, pupas, zirņus, ja vien mazuļa organisms pret tiem neprotestē. Ja bērniņš nav alerģisks, matu problēmu speciāliste iesaka palietot speciālus matu vitamīnus, kas satur aminoskābes un B grupas vitamīnus, cinku, silīciju. Matu izkrišanu var apturēt, arī ārīgi lietojot dažādus ārstnieciskos līdzekļus. Aptiekās nopērkamas galvas ādas maskas pret matu izkrišanu, kā arī preparāti matu augšanas stimulēšanai. Ginekoloģe Eva Barkāne gan uzskata, ka zīdīšanas laikā mati nav jāārstē, bet, ja vēlas, var lietot ārstniecisko šampūnu ar kofeīnu, kas stiprina matu saknes. Ja mati kļūst plānāki, vari arī pamainīt frizūru un matus nogriezt – tie taču ataugs.
Gan matu problēmu speciāliste, gan ginekoloģe atturīgi vērtē tautas medicīnas līdzekļus pret matu izkrišanu. Jekaterina Pudova uzskata, ka dzīvojam tik ķīmiskā vidē, ka nav lielas jēgas matus mazgāt ar dabas līdzekļiem. "Labāk olu izvārīt un apēst nekā ziest matos. Arī sīpolu putriņas smērēšana matos nav tā vērta," uzskata Pudova.
Mammu vidū populārākie tautas līdzekļi matu stiprināšanai*
* Sīpolu nomizo, sarīvē putriņā un ar to ierīvē galvas ādu. Pēc stundas vai divām galvu izmazgā.
* Sīpolu sulu sajauc ar konjaku vai brendiju un diždadžu sakņu novārījumu – uz vienu daļu konjaka ņem četras daļas sīpolu sulas un sešas daļas diždadžu novārījuma.
* Uzvāra nātru tēju – sauju nātru uz litru ūdens, ļauj tējai ievilkties, novārījumu sajauc ar ūdeni. Pēc matu izmazgāšanas ar šampūnu, tos izskalo nātru novārījumā.
* 100 gramus sasmalcinātu dadžu sakņu pārlej ar olīveļļu un patur 24 stundas. Pēc tam uz lēnas uguns vāra 15 minūtes, atdzesē un izkāš. Piecas stundas pirms galvas mazgāšanas ierīvē matos.
* Divas reizes nedēļā ierīvē galvas ādu ar vārāmo sāli. Sāls aizkavē pārāk strauju matu izkrišanu.
Dace Rudzīte