medicine.lv skaitļos

Lietotāji online449
Aktīvie uzņēmumi12814
Nozares raksti1618
Ekspertu atbildes21477
MĀCĪBU SLODZE : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

MĀCĪBU SLODZE

garīgā un fiziskā slodze, kas saistīta ar mācību programmas apguvi skolā un mājās. Mācību slodzes plānošanā ievēro skolēnu vecumam atbilstošus garīgā darba higiēnas noteikumus. Tas dod iespēju mācību slodzi pakāpeniski palielināt, nekaitējot skolēna veselībai, fiziskai un garīgajai attīstībai. Strādājot garīgu darbu (mācoties), skolēni samērā drīz nogurst, tāpēc ka

CNS skolas vecuma bērniem vēl nav funkcionāli pilnīgi izveidojusies. Jo jaunāks bērns, jo ātrāk nogurst viņa

CNS. Tāpēc arī skolēni nespēj ilgstoši koncentrēt uzmanību. Mācību stundas norisē šīs īpatnības tiek ievērotas. Uzmanības koncentrēšanu sekmē uzskates līdzekļu maiņa, aktīvs skolēnu patstāvīgais darbs stundā. Pilnīgi koncentrēt uzmanību mācību stundā 7 gadus veci skolēni spēj tikai 10 - 15 minūtes; 8 - 10 gadus veci skolēni jau spēj koncentrēties 20 minūtes, 11 - 14 gadus veci - 30 minūtes, bet, sākot ar 15 gadu vecumu, - 40 minūtes un ilgāk. Uzmanības samazināšanās jaunāko klašu skolēniem saistīta ne vien ar

CNS, bet arī ar muskulatūras nogurumu, jo bērni nespēj ilgstoši noturēt ķermeni vienā pozā, sāk grozīties, sarunāties. Noguruma novēršanai jaunākajās klasēs iekārto fizkultūras minūtes. Mācību stundu skaits skolās ir normēts atbilstoši skolēnu vecumam: 1. - 3. klasē 24 - 25 mācību stundas nedēļā, 4. klasē - 26 stundas, 5. - 7. klasē - 31 stunda, 8. klasē - 32 stundas, 9. - 11. klasē ne vairāk kā 31 obligātā mācību stunda; bez tam fakultatīvās nodarbības pēc izvēles: 1. - 8. klasē ne vairāk kā 2 stundas nedēļā, 9. - 11. klasē ne vairāk kā 6 stundas nedēļā. Mācību stundas ilgums - 45 minūtes. To atļauts samazināt slimiem bērniem sanatorijās un meža skolās. Minimālais pārtraukumu ilgums - 10 minūtes, lielais pārtraukums pēc 2. stundas - 30 minūtes. Viena lielā pārtraukuma vietā var būt divi 20 minūšu pārtraukumi: viens - pēc 2. stundas, otrs - pēc 3. stundas. Pārtraukuma laikā skolēniem jāuzturas svaigā gaisā vai labi izvēdinātās telpās. Pārtraukumos nav ieteicamas sacensību spēles, kas paaugstina nervu sistēmas ierosas līmeni un drīzāk rada nogurumu. Liela nozīme skolēnu noguruma profilaksē ir pareizi sastādītam stundu sarakstam. Vislielākās darbaspējas bērniem ir priekšpusdienā un pusdienlaikā, bet pēcpusdienā un vakarā tās strauji samazinās. Tomēr rīta maiņas pirmajā mācību stundā garīgā darba spējas vēl nav sasniegušas maksimumu, jo pēc nakts miega galvas smadzeņu garozā pārsvarā vēl ir kavēšanas procesi. Vislielākās garīgā darba spējas ir 2. un 3. mācību stundā rīta maiņā. Sākot ar 4. mācību stundu, jau jūtama noguruma iestāšanās. Tāpēc vieglākos mācību priekšmetus plāno 1. stundā un pēdējās stundās, bet priekšmetus, kas prasa lielu garīgu piepūli (matemātika, fizika, ķīmija), plāno 2. - 4. stundā. Arī pirmdienās

un sestdienās paredz mazāku stundu skaitu un vieglākus mācību priekšmetus, jo pirmdienā pēc svētdienas atpūtas skolēni vēl nav pārslēgušies uz mācību darbu, bet sestdienā jau ir noguruši. Arī mājās veicamās mācību slodzes lielumam jāatbilst skolēna vecumam, kā arī citām garīgā darba higiēnas prasībām. 1. klases skolēniem mācību slodze mājās nedrīkst pārsniegt 1 stundu, 2. klases skolēniem - 1 1/2 stundas, 3. un 4. klases - 2 stundas, 5. un 6. klases - 2 1/2 stundas, 7. klases - 3 stundas, 8. līdz 11. klases skolēniem - 4 stundas. Nesamērīgi ilgi mājas darbi var radīt pārpūli, jo bērnu

CNS vēl nav sasniegusi briedumu un nogurums iestājas diezgan drīz. Noguruma likvidēšanā un profilaksē labi palīdz skolēna dienas režīma ievērošana un aktīva atpūta svaigā gaisā svētdienās un brīvlaikos. Vispārizglītojošās skolās brīvlaiki sadalās šādi: 5 dienas novembrī, 12 dienas janvārī, 8 dienas martā; vasaras brīvlaiks 2 1/2 - 3 mēneši (jūnijs, jūlijs, augusts).

Banner 280x280
=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika pēdējos gados ir kļuvusi populāra, un veiktie pētījumi un testi nepārtraukti pēta to efektivitāti un drošību. Tāpat arī tiek vērtēta kolagēna produktu ietekme uz ādas elastību, mitrināšanu un grumbu samazināšanos.

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Martā Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvāja testēt “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai.

Aknu sargs

Aknu sargs

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Fito preparāti” piedāvā izmēģināt dabīgu produktu aknu darbības veicināšanai.

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Salons Līga" piedāvā izmēģināt Hialuronskābes serumu ar dabīgu aktīvo vielu komponenti Pentavitin® intensīvai ādas mitrināšanai.

Testa rezultāti: "Kaleja Silks" zīda matu ruļļi veselīgām salona kvalitātes lokām

Testa rezultāti:

Martā Medicine.lv sadarbībā ar "Kaleja Silks" piedāvāja testēt zīda matu rulli veselīgai matu ieveidošanai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...