Komfortam un dzīvespriekam
Smalki dzirdes aparāti, ierīces, kas ļauj nedzirdīgiem cilvēkiem pamanīt durvju zvanu vai pienākušo īsziņu, modernas bērnu pieskatīšanas ierīces un kompakti aparāti, kas ļauj netraucēti sekot līdzi teātra izrādēm vai lekcijām – visas šīs dzīvi atvieglojošās ierīces Latvijas vājdzirdīgajiem un nedzirdīgajiem cilvēkiem ir pieejamas gandrīz bez maksas. Atliek tikai pieteikties!
Iespēja saņemt valsts finansētas palīgierīces cilvēkiem nereti asociējas ar ilgu gaidīšanu rindās un kvotām. Kā ir ar surdotehniskās palīdzības ierīcēm?
Uz dzirdes aparātu patiešām ir jāgaida aptuveni pusgads. Nekādu kvotu ierobežojumu nav. Taču visiem, kas mācās vai strādā, kā arī bērnu aprūpētājiem un vairākām citām grupām ir iespēja to saņemt steidzamības kārtā, aptuveni divu nedēļu laikā. Savukārt uz daudzām citām valsts finansētām ierīcēm rindas nav nemaz.
Foto: Publicitātes foto; autors: FM radiofrekvenču pārraides sistēma
Kādas ierīces var saņemt bez gaidīšanas rindā?
Piemēram, ierīces, kas durvju zvanu vai dūmu detektora signālu pārvērš vibrācijā vai gaismas signālā – tas jūtami palielina vājdzirdīgu un nedzirdīgu cilvēku drošību mājās. Guļošiem cilvēkiem dzirdes aparātu labi aizvieto līdzīga, tikai lietošanā vienkāršāka ierīce – komunikators, kas arī ir pieejams bez garas rindas. Tāpat bez ilgas gaidīšanas ir pieejami īpaši vibrējoši modinātājpulksteņi, telefoni ar skaņas pastiprinātāju, indukcijas cilpas, kas ļauj ērti skatīties televizoru, teātra izrādi vai koncertu, klausīties lekcijas vai sekot līdzi stundu norisei bez fona trokšņiem. Jaunajiem vecākiem īpaši noderīgas ir cilvēkiem ar dzirdes traucējumiem pielāgotas bērnu pieskatīšanas ierīces – arī tās var saņemt Surdotehniskās palīdzības centrā.
Foto: Publicitātes foto; autors: Komunikators
Kas jādara, lai saņemtu valsts apmaksātos palīglīdzekļus?
Vispirms jādodas pie ģimenes ārsta, kas nozīmēs pārbaudi pie otolaringologa, tautā dēvēta par LORu. Speciālists pārbaudīs jūsu dzirdi, izveidojot audiogrammu. Ja pārbaudes rezultātā jums tiks konstatēts vidēji smags vai nopietnāks dzirdes zudums, jums ir tiesības uz valsts apmaksātiem palīglīdzekļiem. Bērniem dzirdes aparāti ir pieejami arī vieglu dzirdes zudumu gadījumā.
Foto: Publicitātes foto; autors: Skaņas indikators ar gaismas signālu
Kas notiek pēc tam?
Tālāk jums ir jāuzraksta iesniegums Surdotehniskās palīdzības centram. Tas var būt brīvā formā. Dokumentus var sūtīt pa pastu vai atnest uz mūsu birojiem Rīgā, Liepājā, Ventspilī, Rēzeknē vai Daugavpilī. Ja vēlaties dokumentus sūtīt elektroniski, jums būs nepieciešams e-paraksts, jo vienkārši ieskanētus vai nofotografētus dokumentus pieņemt nevaram. Ja vēlaties saņemt palīglīdzekli steidzami, iesniegumam jāpievieno izziņa no mācību iestādes vai darba – arī tad, ja esat pašnodarbinātais.
Vai par ierīces saņemšanu ir jāmaksā?
Jā, taču tā ir ļoti simboliska summa – nedaudz vairāk par septiņiem eiro par katru palīglīdzekli. Bērniem – mazāk par pusotru eiro. Trūcīgi cilvēki no iemaksas ir atbrīvoti pavisam.
Foto: Publicitātes foto; autors: Skaņas indikators ar mehānisko signālu (videoaukle)
Kā notiek palīglīdzekļu saņemšana? Vai jāierodas pašam?
Jā, obligāti, sevišķi, ja saņemat dzirdes aparātu. Tas tiek rūpīgi pielāgots katram lietotājam – gan frekvenču pastiprināšanas, gan valkāšanas ziņā. Mūsdienu dzirdes aparāti ir ne tikai pārsteidzoši kompakti, bet arī ļoti gudri – tie spēj atšķirt trokšņus no skaņām un pastiprināt tikai to, kas valkātājam svarīgs. Vizītes laikā tiek paņemts arī auss nospiedums individuāla ieliktņa izgatavošanai – tas padara dzirdes aparāta valkāšanu pavisam ērtu.
Dzirdes traucējumiem nav jākļūst par šķērsli ērtai un patīkamai ikdienai – droši piesakieties valsts apmaksātajiem palīglīdzekļiem!
Foto: Publicitātes foto
LNS Surdotehniskās palīdzības centrs
Elvīras ielā 19, Rīgā, LV-1083
Tālrunis: 67611660; īsziņām – 29643789
E-pasts: spc@lns.lv
Struktūrvienības Ventspilī, Liepājā, Daugavpilī un Rēzeknē.
Vairāk informācijas www.lns.lv sadaļā "Surdotehnika".