Kam jābūt bērnu aptieciņā? Stāsta farmaceite
Mainīgie rudens un ziemas laikapstākļi ir labvēlīgākais klimats vīrusu un baktēriju izplatībai, tāpēc drudzis, klepus vai iesnas var uzbrukt jebkurā brīdī. Salīdzinot interneta aptiekas Azeta.lv pārdošanas datus, ziemas periodā termometru tirdzniecība palielinājās par 188%, temperatūras mazinošo līdzekļu par 277%, saaukstēšanās līdzekļu par 320%, pretiesnu līdzekļu par 380%, pretsāpošo līdzekļu kaklam par 403%, bet profilakses līdzekļu tirdzniecība palielinājās par 167%.
Līdz ar to, ja tiek pamanīti pirmie saaukstēšanās simptomi, ir jāreaģē ātri un ir īpaši svarīgi, lai mājās būtu galvenie līdzekļi, kas palīdzētu apturēt slimību un ļautu bērnam justies labāk. Interneta aptiekas farmaceite Vilija Navikienė aicina pārbaudīt, vai tavu bērnu aptieciņā ir viss nepieciešamais.
Bezkontakta termometrs. Ar to var ātri izmērīt ķermeņa temperatūru arī naktī, bez vajadzības nemodinot slimo bērnu. Atkarībā no termometra modeļa temperatūru var mērīt pieres zonā, pie deniņiem vai auss atveres, turot termometru 5–10 cm attālumā no ķermeņa. Tās ir vietas, kurās, mērot bez kontakta ar ādu, var visprecīzāk noteikt ķermeņa temperatūru.
Līdzekļi pret temperatūru. Pret temperatūru un sāpēm farmaceite iesaka zāles ar aktīvajām vielām ibuprofēnu un paracetamolu. Abas zāles mazina sāpes un ķermeņa temperatūru, un tām ir pretiekaisuma iedarbība. Ibuprofēns ātrāk mazina sāpes, savukārt paracetamols var efektīvāk pazemināt augstu temperatūru. Lielākiem bērniem pret temperatūru var dot suspensiju ar garšu, košļājamās mīkstās kapsulas vai pulveri. Mazuļiem ierastākais un ērtākais temperatūras pazemināšanas veids ir svecītes – tās nav jāapēd, tāpēc netiek kairināts kuņģītis un ir mazāks pārdozēšanas risks.
Foto: Freepik.com/ 8photo
Līdzekļi pret saaukstēšanos. Sajūtot pirmos saaukstēšanās simptomus, ir svarīgi, lai mājās būtu līdzekļi, kas neļauj slimībai progresēt un atvieglo simptomus. Šāda „ātrā palīdzība” var būt tējas vai pulveri ar augu ekstraktiem karstā dzēriena pagatavošanai vai homeopātiskie preparāti. Mežrozīte, C vitamīns un plūškoks mobilizē imunitāti cīņai ar slimības izraisītājiem, bet ceļmallapa, kumelīte un Islandes ķērpis palīdz sāpošam kaklam. Kad bērnam parādās saaukstēšanās simptomi, var izmēģināt arī augu preparātus krūšu, muguras un pēdu ierīvēšanai, tvaika inhalācijas ar šīm mērķim īpaši paredzētiem preparātiem.
Foto: Freepik.com/ prostooleh
Līdzekļi pret iesnām. Ja sāk tecēt deguns, pirmā palīdzība pret iesnām ir aerosoli, pilieni uz augu bāzes un sālsūdens šķīdumi. Daļa šo līdzekļu var samazināt deguma gļotādas tūsku un iekaisumu, kā arī atvieglot elpošanu caur degunu. Citi – šķidrināt „biezās” gļotas, novēršot sinusīta rašanos. Tomēr ar šīm zālēm nedrīkst pārspīlēt, tās drīkst lietot ne ilgāk par piecām dienām. Ja bērnam ir grūti izšņaukt degunu, lai arī sekrēts tajā acīmredzami ir, var paļauties uz dabīgo jūras sālsūdeni – tā ir laba izvēle, ja jāizskalo deguns.
Līdzekļi pret kakla sāpēm un klepu. Kakla sāpju vai sūrstēšanas ārstēšanai var lietot mutes gļotādas aerosolus. Izvēloties zāles pret klepu, vispirms ir jāsaprot, kāds tas ir – sauss, mitrs vai kairinošs. Mājas aptieciņā ieteicams glabāt universālu preparātu, kas atvieglo jebkura veida klepu. Tas varētu būt līdzeklis ar ārstniecības augiem sastāvā – homeopātisks preparāts. Ja piecu līdz septiņu dienu laikā kakla sāpes un klepus nepāriet vai pastiprinās, ir nepieciešama ārsta konsultācija.
Līdzekļi profilaksei. Visu gadu, bet īpaši aukstajā laikā, farmaceite iesaka stiprināt bērnu imunitāti ar D vitamīnu un zivju eļļu. Ja D vitamīnu un zivju eļļu lieto kopā, nepieciešams veikt asins analīzes un konsultēties ar ārstu par devām. Pēc 8 nedēļu kursa tiek ieteikts 4 nedēļu pārtraukums. Bērniem var vārīt arī imunitāti stiprinošas tējas ar C vitamīnu un mežrozītēm. Elpceļu slimību profilaksei mājās glabājiet ēterisko eļļu maisījumus, kas paredzēti tvaicēšanai difuzorā, aromātiskām vannām.
“Ja mājās būs visi šie līdzekļi, varēsi reaģēt laikus un censties apturēt slimību ar dabīgiem, homeopātiskiem līdzekļiem, bet vajadzības gadījumā arī ar zālēm,” iesaka farmaceite “savukārt, ja nezini kādi medikamenti ir atbilstošākie konkrētam gadījumam, tad izmanto attālinātu farmaceita konsultāciju”.
Pirms jebkuru zāļu lietošanas ir uzmanīgi jāizlasa lietošanas instrukcija, zāles jālieto saskaņā ar norādījumiem, nedrīkst pārsniegt noteiktās devas. Pirms zāļu došanas bērniem, īpaši vismazākajiem, konsultējieties ar ārstu.