medicine.lv skaitļos

Lietotāji online72
Aktīvie uzņēmumi12795
Nozares raksti1632
Ekspertu atbildes21477
Kādēļ ir tik būtiski sekot savam asinsspiedienam? Stāsta speciālisti : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Kādēļ ir tik būtiski sekot savam asinsspiedienam? Stāsta speciālisti

Freepik.com/ freepik
Foto: Freepik.com/ freepik

Kā ik gadu, arī šogad 17. maijā tika atzīmēta Starptautiskā hipertensijas diena, pievēršot uzmanību paaugstināta asinsspiediena profilaksei un dzīvesveidam, kas samazina tā risku. Kas ir hipertensija, kādi ir tās simptomi un kāda ietekme tās profilaksē ir dzīvesveidam, skaidro Eiropas Kardiologu biedrības, Eiropas Preventīvās kardioloģijas asociācijas jauno speciālistu vēstnese Latvijā, "Veselības centrs 4" kardioloģe Barbara Vītola un "BENU Aptiekas" klīniskā farmaceite Ilze Priedniece.

Kas ir hipertensija?

Lai runātu par hipertensiju jeb paaugstinātu asinsspiedienu kā diagnozi, ir svarīgi saprast, kas vispār ir arteriālais asinsspiediens un kādi faktori to veido, uzsver kardioloģe. Asinsspiediens ir spiediens, ar kādu asinis spiež uz artēriju sieniņām. Arteriālais asinsspiediens ir atkarīgs no tā, cik daudz asiņu sirds izgrūž no kreisā kambara vienā sirds saraušanās reizē, kā arī perifēro asinsvadu rezistences (asinsvadi, kas atrodas tālāk no sirds – rokās, kājas) jeb iestiepjamības. Visiem veselajiem cilvēkiem arteriālajam asinsspiedienam būtu jābūt 120/80 mmHg – tas ir optimālais asinsspiediens neatkarīgi no cilvēka vecuma. Taču par normālu asinsspiedienu vēl tiek saukts 120–129/80-84 mmHg. Par “augsti normālu asinsspiedienu” dēvē skaitļus robežās no 130-139 un/vai 85-89 mmHg.

Perifērā vaskulārā rezistence caur dažādiem receptoriem ir atkarīga arī no simpātiskās nervu sistēmas un citiem lokāliem procesiem. Ja rādītāji pārsniedz robežas vai kādā no posmiem rodas problēma, tad tiek runāts par paaugstinātu asinsspiedienu jeb hipertensiju un tās attīstību, uzsver speciāliste.

Kādi ir hipertensijas simptomi?

Speciāliste skaidro, ka ir daļa cilvēku, kas augsto asinsspiedienu neizjūt, un to atklāj vien, ierodoties pie ģimenes ārsta vai kādā citā profilaktiskajā vizītē, kurā tiek mērīts asinsspiediens. Agrāk arteriālā hipertensija vairāk skāra cilvēkus vecumā virs 50 gadiem, taču šobrīd hipertensija skar arī gados jaunus cilvēkus. Speciāliste uzsver, ka viss pārsvarā kombinējas ar dzīvesveida faktoriem: cilvēki kļūst mazkustīgāki, nepievērš uzmanību saviem asinsspiediena, holesterīna, cukura rādītājiem, uztur neveselīgus paradumus – smēķē, pārmērīgi lieto alkoholu. Tas viss noved pie agrīnas hipertensijas attīstības. Gados jauniem cilvēkiem rekomendējams asinsspiedienu mērīt vismaz obligāto veselības pārbaužu laikā vai reizi gadā pie ģimenes ārsta, veicot profilaktisko sirds pārbaudi. Savukārt, tiklīdz parādās kādi no simptomiem, noteikti ir nepieciešams izmērīt asinsspiedienu. Biežākie paaugstināta asinsspiediena simptomi ir:

 • pulsējoša sajūta galvā;
 • galvassāpes;
 • sejas apsārtums;
 • svīšana;
 • nespēks vai tieši pretēji – liels uzbudinājums;
 • samazināta slodzes tolerance;
 • ātrāka sirdsdarbība vai pretēji – lēnāka.
Banner 280x280

Ja konstatētas izmaiņas, rekomendējama vizīte pie ģimenes ārsta un sekojoši – kardiologa.

Galvenie dzīvesveida faktori, kas var veicināt hipertensijas attīstību

Kardioloģe skaidro, ka dzīvesveida faktori spēlē lielu lomu sirds un asinsvadu veselībā. Vieni no nozīmīgākajiem stūrakmeņiem ir:

 • Stress. Stresa izraisītas asinsspiediena izmaiņas bieži izpaužas tieši ar diastoliskā jeb “apakšējā” asinsspiediena paaugstināšanos, un šīs izmaiņas nedrīkstētu atstāt bez ievērības primāri, kopā ar speciālistu cenšoties novērst pamatcēloni – stresu, pārslodzi un miega problēmas;
 • Mazkustīgs dzīvesveids. Sirdij patīk aeroba fiziska slodze, piemēram, ātras pastaigas, lēns vai vidējas intensitātes skrējiens, ja tas ir iespējams, arī nūjošana. Galvenais, lai aktivitāšu laikā būtu vienmērīgs, bet ātrāks pulss nekā ikdienā. Sekojot vadlīnijām, cilvēkam nedēļā vajadzētu veltīt vismaz 150 minūtes fiziskai aktivitātei (šajā laikā netiek ieskaitītas ikdienas kustības), tās vienmērīgi sadalot uz vairākām dienām nedēļā. Jo vairāk fizisko aktivitāšu, jo ātrāk tiks normalizēts ķermeņa svars, kuram, esot paaugstinātam, hipertensijas attīstība ir teju neizbēgama;
 • Neveselīgs uzturs. Uztura ziņā būtu svarīgi pieturēties pie Vidusjūras diētas principiem, kas balstās uz to, ka uzturā jālieto vairāk dārzeņu, pākšaugu, graudaugu, augļu, riekstu, zivju (īpaši treknās zivis), kā arī "extra virgin" olīveļļas, kas zinātniskos pētījumos pasaulē ir pierādīta kā kardiovaskulāro veselību uzlabojošs produkts. Bet mazāk jālieto trekna gaļa, sāls, kā arī margarīns, palmu eļļa, hidrogenizēti rafinēti tauki, daudz piesātināto taukskābju saturoši produkti. Tāpēc svarīgi produktu saturu izpētīt jau veikalā, pirms iegādes.

Hipertensijas ārstniecība

Hipertensijas ārstēšanā ļoti svarīga ir pacienta un ārsta mijiedarbība. Svarīgākais no šī ir pacienta līdzestība jeb disciplinēta medikamentu lietošana. Ja pacientam ir rekomendēts konkrētais medikaments, tas ir jālieto regulāri, katru dienu, kā norādījis ārsts, uzsver kardioloģe Barbara Vītola. Kamēr tiek pielāgota atbilstošākā medikamentozā terapija, nereti var paiet ilgāks laiks, jo atšķiras pacienta reakcijas uz zālēm un to panesamība. Šobrīd hipertensijas ārstēšanas stūrakmens ir kombinētie preparāti jeb vairāki medikamenti vienā, mazā tabletē. Ir pierādīts, ka šādi medikamenti būtiski uzlabo pacienta līdzestību un terapijas efektu. Antihipertensīvo medikamentu lietošanas mērķis ir normalizēt asinsspiedienu, un ir jāsaprot, ka, tikai tos lietojot, ir iespējams panākt vēlamo rezultātu. Nelietojot medikamentus – rezultāta nebūs un asinsspiediens atkal paaugstināsies. Ir atsevišķi gadījumi, kad, krasi mainot dzīvesveidu, normalizējot ķermeņa svaru, novēršot pārējos riska faktorus, pacients medikamentozo terapiju var pārtraukt, bet šādi lēmumi vienmēr ir jāpieņem tikai kopā ar ārstējošo ārstu.

Īpaši gados jauniem pacientiem pati hipertensijas diagnoze var būt pārsteigums, taču, vēlāk analizējot dzīvesveidu un iedzimtības faktorus, pie secinājuma tiek nonākts ātri. Liela kļūda, kuru nākas sastapt itin bieži, ir situācija, kad antihipertensīvos medikamentus pacients lieto tikai tad, kad asinsspiediens paaugstinās. Tas ir nepareizi, jo netiek panākta konkrētu medikamentu vienmērīga koncentrācija asinīs, kas stabilizē asinsspiedienu ilgtermiņā. Jāpiebilst, ka antihipertensīvo medikamentu lietošanas mērķis slēpjas ne tikai ciparos asinsspiediena mērījumā. Visi preparāti, kas tiek izmantoti hipertensijas ārstēšanai, arī samazina nelabvēlīgu kardiovaskulāru notikumu (miokarda infarkts, hroniska sirds mazspēja, insults u. c.) attīstību nākotnē, kā arī mazina mirstību no sirds un asinsvadu slimībām.

Sekas neārstētai hipertensijai

Neārstēts paaugstināts asinsspiediens var radīt bojājumus daudzās orgānu sistēmās. Pirmā no tām, protams, ir sirds un asinsrites sistēma – samazinās asinsvadu elastīgums, un nākamais, ko jau var ieraudzīt kardiogrammā un ehokardiogrāfijā, ir sirds kreisā kambara hipertrofija. Tas nozīmē, ka sirds sieniņas sabiezinās, jo sirds kādu laiku ir strādājusi pret spiedienu. Jo biezākas ir kreisā kambara sieniņas, jo lielāks risks ir attīstīties sirds mazspējai. Un arteriālā hipertensija ir viens no galvenajiem sirds mazspējas cēloņiem. Tāpat ilgstošas hipertensijas gadījumā var attīstīties tāda aritmija kā ātriju fibrilācija jeb mirdzaritmija, kas, laikus neatklāta, var novest pie invalidizējošiem cerebrāliem insultiem. Tāpat var attīstīties stenokardija, koronārā sirds slimība, kam var sekot miokarda infarkts. Turklāt slikti kontrolēta hipertensija var bojāt arī nieres. Par to agrīnā stadijā vēstīs mikroalbumīnūrija (urīnā izdalītā albumīna daudzums) un vēlākā laika posmā izmaiņas asins analīzēs, piemēram, paaugstināts kreatinīns, kas jau liecina par nieru mazspēju. Hipertensija var bojāt arī pacienta redzi. Var attīstīties tīklenes bojājumi jeb hipertensīva retinopātija, hemorāģijas acīs, un tie jau ir neatgriezeniski acu bojājumi, skaidro ārste.

Farmaceita padoms

Farmaceite uzsver, ka visi ārsta nozīmētie medikamenti ir jālieto regulāri – katru dienu nozīmētajā devā un režīmā, bez saskaņošanas ar ārstu zāļu lietošanu nedrīkst pārtraukt vai mainīt devas. Ar ārstu vai farmaceitu jākonsultējas par pareizu zāļu lietošanu, vai medikamenti lietojami no rīta vai vakarā, pirms vai pēc ēšanas, par to blakusparādībām un par iespējamo zāļu mijiedarbību ar citiem medikamentiem vai uztura bagātinātājiem, kā arī uzturu. Uzsākot hipertensijas ārstēšanu, regulāri (divas reizes dienā) jākontrolē asinsspiediens un pulss, mērījumus nepieciešams reģistrēt asinsspiediena dienasgrāmatā, norādot datumu un laiku. Mērījumus vēlams veikt uz augšdelma, ērti apsēžoties, atbalstot muguru, jāsēž taisni, pēdas jānovieto uz grīdas, manšete jāuzliek pareizi, roka jāatbalsta uz galda virsmas ar plaukstu uz augšu, manšetes pozīciju pielāgo artērijas atzīmei virs elkoņa locītavas, piecas līdz desmit minūtes pirms mērījuma veikšanas ieteicams atpūsties. Vairāki faktori var ietekmēt mērījumu rezultātu – mērīšanas laikā nedrīkst sarunāties, kustēties, kājas nekrusto, pirms mērīšanas ieteicams apmeklēt labierīcības, izvairīties no stresa. Nemēra arī pēc ēšanas, dzeršanas, fiziskajām aktivitātēm vai smēķēšanas.

Tonometru klāsts ir ļoti plašs – ieteicams izvēlēties automātiskos augšdelma asinsspiediena mērītājus, ar kuriem varēs ērti veikt mērījumus. Jāņem vērā, ka manšetes izmēram jāatbilst rokas apkārtmēram, tāpēc jāpārliecinās, ka manšete ir atbilstoša. Farmaceite stāsta, ka būtiski ir rūpēties par savu veselību laikus, ieviešot dzīvesveidā izmaiņas – regulāri jākontrolē asinsspiediens un pulss, jānosaka savs holesterīna un glikozes līmenis, vajadzības gadījumā to samazinot, jāsamazina liekais ķermeņa svars, ja tāds ir, un jāatmet kaitīgie ieradumi. Protams, profilaksē neatņemamas ir atbilstošas fiziskās aktivitātes un veselīgs uzturs. Kā arī jāatceras rūpēties par savu emocionālo labsajūtu, mazinot stresa līmeni, jo tas ietekmē veselību un arī asinsspiediena svārstības. Jāatrod laiks pietiekami ilgai, kā arī kvalitatīvai atpūtai un miegam.

 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Kardioloģija / sirds un asinsvadu sistēma":

Uzņēmumi nozarē "Kardioloģija / sirds un asinsvadu sistēma"

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Vērtīgi padomi par veselību, uzturu, rehabilitāciju, skaistumkopšanu, farmāciju, veselīgu dzīvesveidu kā iedzīvotājiem, tā profesionāļiem. Portālā ir iespēja uzdot sev interesējošo jautājumu ārstiem-speciālistiem, piedalīties foruma diskusijās, kā arī atrast vajadzīgo preci vai pakalpojumu - pieejama informācija par vairāk nekā 12 000 nozares uzņēmumu. Ja tev ir medicīnas jomas uzņēmums vai esi nozares profesionālis - tava mērķauditorija ir portālā medicine.lv! Pastāsti par savu pakalpojumu vai preci, uzlabo atrodamību, stiprini reputāciju un iegūsti jaunus klientus, izvietojot portālā biznesa profilu, rakstus un banerus, kā arī izmantojot citus digitālā mārketinga risinājumus!

Nedēļas tēma

Šislera sāļi – tavai veselībai

Šislera sāļi – tavai veselībai

Grāmatas “Šislera sāļi” autori ir austrieši Tomass Feihtingers un Zuzana Nīdane-Feihtingere, mūsdienās ievērojamākie Šislera bioķīmijas eksperti, kas turpina V. Šislera darbu. Ar autoriem sarunājās grāmatas tulkotāja Laura Tidriķe.

Aktuālie piedāvājumi

Bioptron gaisma cīņā pret novecošanos

Bioptron gaisma cīņā pret novecošanos

Ādas izskatu ietekmē mūsu dzīvesveids, ēšanas paradumi, veselības stāvoklis, kaitīgie ieradumi, ģenētika un daudzi citi faktori. Labā ziņa – ikviena no mums var parūpēties par savu sejas ādu un aizkavēt ādas novecošanos – uzziniet vairāk par gaismas terapiju ar Bioptron!

Kinezioloģiskais teips – atbalsts sportā un ikdienā

Kinezioloģiskais teips – atbalsts sportā un ikdienā

Kinezioloģiskais teips ir kļuvis īpaši iecienīts gan profesionālu sportistu, gan arī amatieru vidū. Tas ir praktiski nemanāms, tajā pašā laikā sniedz neatsveramu atbalstu, piedāvājot plašas iespējas gan traumu profilaksē, gan arī ārstēšanā. Uzlabo kustību brīvību kopā ar TONUS ELAST kinezioloģisko teipu! Konsultējies ar speciālistu, lai noskaidrotu, kā kinezioloģiskais teips var palīdzēt tavā ikdienā!

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika pēdējos gados ir kļuvusi populāra, un veiktie pētījumi un testi nepārtraukti pēta to efektivitāti un drošību. Tāpat arī tiek vērtēta kolagēna produktu ietekme uz ādas elastību, mitrināšanu un grumbu samazināšanos.

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: Aknu sargs

Testa rezultāti: Aknu sargs

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Fito preparāti” piedāvāja izmēģināt dabīgu produktu aknu darbības veicināšanai.

Testa rezultāti: ho-fi® original Na+ hlorofilīns – Latvijas dabas sniegtais spēks organisma restartam

Testa rezultāti: ho-fi® original Na+ hlorofilīns – Latvijas dabas sniegtais spēks organisma restartam

Maijā Medicine.lv sadarbībā ar zīmolu everlab® piedāvāja testēt ho-fi® original Na+ hlorofilīnu organisma restartam.

"Dr. Leopolds" krēms AMICOS un gels "KERELAST 30+" sausas un sabiezējušas ādas kopšanai

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar "Dr. Leopolds" piedāvā testēt komplektu - krēmu "Amicos" sausai un sabiezējušai ādai un "Keralast 30+" gēlu sabiezējušas ādas un nagu kopšanai.

Pēdu krēms “Urea 20” sausu pēdu ādas kopšanai

Pēdu krēms “Urea 20” sausu pēdu ādas kopšanai

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Gusto” piedāvā testēt pēdu krēmu “Urea 20” sausai pēdu ādai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Jelgavas poliklīnika: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Jelgavas poliklīnika: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Jelgavas poliklīnika nodrošina pieejamus un kvalitatīvus medicīnas pakalpojumus diagnosticēšanā, slimību ārstēšanā, rehabilitācijā, slimību novēršanā un profilaktisku pasākumu veikšanā.

Latvijas mikroķirurgi, programma “Salabo cilvēku, klonē mikroķirurgu”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas mikroķirurgi, programma “Salabo cilvēku, klonē mikroķirurgu”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas mikroķirurgu komanda jau kopš kara sākuma Ukrainā sniegusi nenovērtējamu palīdzību, glābjot karā ievainotos cilvēkus. Latvijas mikroķirurgi - Olafs Libermanis un Mārtiņš Malzubris - nenogurstoši "labo" ievainotos cilvēkus.

Uzņēmums, kura darbības sfēra var būt līdziga raksta tematikai:

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Kontakti

 1. +371 67770711
 2. +371 67770727
 3. serviss@latvijastalrunis.lv
 4. https://medicine.lv/
 5. +371 67770557
 6. redakcija@medicine.lv

Darba laiks

 • P.800-1700
 • O.800-1700
 • T.800-1700
 • C.800-1700
 • P.800-1600
 • S.-
 • Sv.-

Juridiskie dati

 1. 40003050681
 2. 27.12.1991
 3. 17.10.2003
 4. Rīga, Blaumaņa iela 38/40, LV-1011
 5. 2023

Apraksts

Vērtīgi padomi par veselību, uzturu, rehabilitāciju, skaistumkopšanu, farmāciju, veselīgu dzīvesveidu kā iedzīvotājiem, tā profesionāļiem. Portālā ir iespēja uzdot sev interesējošo jautājumu ārstiem-speciālistiem, piedalīties foruma diskusijās, kā arī atrast vajadzīgo preci vai pakalpojumu - pieejama informācija par vairāk nekā 12 000 nozares uzņēmumu. Ja tev ir medicīnas jomas uzņēmums vai esi nozares profesionālis - tava mērķauditorija ir portālā medicine.lv! Pastāsti par savu pakalpojumu vai preci, uzlabo atrodamību, stiprini reputāciju un iegūsti jaunus klientus, izvietojot portālā biznesa profilu, rakstus un banerus, kā arī izmantojot citus digitālā mārketinga risinājumus!

 
Vairāk

Atslēgvārdi

Medicīna, farmācija, rehabilitācija, veselība.

Medicīna, farmācija, rehabilitācija, veselība, ambulatorā palīdzība, ambulance, stacionārs, acu ārsts, ārstu komisijas, ārstu privātprakses, privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnika, poliklīnikas, veselības centri, dermatoloģija, diagnostika, elpceļu, plaušu slimības, endokrinoloģija, diabēts, fitoterapija, fleboloģija, vēnu saslimšana, gastroenteroloģija, gremošanas sistēma, ginekoloģija, dzemdības, kardioloģija, sirds un asinsvadu slimības, laboratorija, medicīnas iekārtas, instrumenti, piederumi, palīglīdzekļi, medicīnas literatūra, narkoloģija, atkarību ārstēšana, neiroloģija, nervu sistēmas saslimšanas, onkoloģija, ļaundabīgie audzēji, osteopātija, osteoporoze, otorinolaringoloģija, otolaringologs, LORS, pediatrija, bērnu veselība, plastiskā ķirurģija, rekonstruktīvā ķirurģija, podoloģija, pēdu aprūpe, vakcinācija, psiholoģija, psihoterapija, psihiatrija, reimatoloģija, kaulu, locītavu un saistaudu slimības, seksopatoloģija, seksuālā veselība, slimnīca, slimnīcas, stacionārs, traumatoloģija, ortopēdija, ķirurģija, triholoģija, matu veselība, uroloģija, veneroloģija, ādas veselība, zobārstniecība, mutes veselība, farmācija, homeopātija, medikamentu ražošana, aptiekas, rehabilitācija, fizioterapija, pirts, sauna, skaistumkopšanas salons, SPA, Biokosmētika, frizētavas, sanitārie dienesti, sociālā aprūpe, solārijs, veselības apdrošināšana, veselīgs uzturs, produktu testi, produktu atsauksmes, ziņas, medicīna enciklopēdija, digitālie pakalpojumi, reklāmraksti, baneri, biznesa profils, SEO, medicīnas ziņas, veselības padomi.


Vairāk

Saistītie resursi

Foto 7

medicine.lv aktuālie piedāvājumi
medicine.lv jautājumi un atbildes
medicine.lv meklēšana uzņēmumos
medicine.lv populārā medicīnas enciklopēdija pme
medicine.lv raksti
medicine.lv vizuālā reputācijas kampaņa
medicine.lv ziņas

Mājas lapa internetā