medicine.lv skaitļos

Lietotāji online436
Aktīvie uzņēmumi12806
Nozares raksti1616
Ekspertu atbildes21477
Kā sievietei tikt pie bērniņa, nezaudējot savu veselību : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Kā sievietei tikt pie bērniņa, nezaudējot savu veselību

Raksta autore: Elena Priedeslaipa, Lifestyle medicīnas ārsts, metabolisma bioķīmiķis, nutriciologs

 

Modernajā pasaulē neauglības jautājums ir aktualizējies, un pāri bieži vien saskaras ar problēmām ieņemt bērnu dabīgā ceļā. Pirmais un galvenais, kas jāpatur prātā – neauglības diagnoze nav spriedums! 

Statistika nav iepriecinoša. Pēdējo gadu laikā spermatozoīdu kvalitāte ir pasliktinājusies. Par sievietes veselību pat nerunājot, jo paralēli grūtniecībai sievietei ir jāstrādā un jābūt efektīvai arī savā darbā. Labi, ja ir nodrošināta un sakārtota atbalsta sistēma, bet – ja tādas nav?

Grūtniecība ir sievietes ķermenim dabisks, tomēr arī izaicinošs process. Lai sagatavotos bērna laišanai pasaulē un nekaitētu sievietes veselībai, jāpatur prātā trīs galvenie posmi.

  • Grūtniecībai ir jāgatavojas. Ideālā gadījumā būtu jāparūpējas par savu ķermeni pirms plānotās bērna ieņemšanas un par labvēlīgiem apstākļiem grūtniecības norises laikā. (Šajā rakstā nerunāšu par mākslīgo apaugļošanu, kur ir vairāk apstākļu, kas jāņem vērā. Ja būs atsaucība, uzrakstīšu par šo tēmu no preventīvas medicīnas redzējuma.)
  • Grūtniecības laiks ir īpašs. Ir jāsaprot, kas ar sievietes un bērna organismiem notiek dažādos periodos – procesi un attiecīgi prasības pēc uzturvielām, elementiem, aktivitātēm.
  • Pēc dzemdībām ir vēl viens posms, kas atšķiras no iepriekšējiem ķermeņa stāvokļiem – bērna barošana ar krūti. Arī šajā posmā māmiņai jāsaprot, kas notiek viņas ķermenī, lai pašai pietiktu veselības izaudzināt veselīgu bērnu.

Tagad vairāk par katru no trim periodiem.

1. Gatavoties grūtniecībai jāsāk vismaz 3 mēnešus pirms plānotās ieņemšanas.

Vēlams nodot dažādas analīzes (īpaši anēmijas, vairogdziedzera hormonu un B9 vitamīna analīzes) un konsultēties ar ārstu par to, kādu vielu trūkst/ir par daudz. Tas ir svarīgi, lai savestu kārtībā savu ķermeni, kā arī bērniņam uzreiz būtu labvēlīgi apstākļi. Tāpat arī svarīgi pārbaudīt esošo vakcināciju statusu (tas būtu noderīgi arī pārējiem ģimenes locekļiem), īpaši pret “bērnu slimībām” – vai tiešām visas slimības ir vai nu izslimotas, vai pret tām ir veikta vakcinācija. Šis ir svarīgi ne tikai pašas topošas māmiņas veselībai, bet arī var pasargāt no daudzām augļa attīstības problēmām. 

2. Grūtniecībai iestājoties, jāzina riski, kuri katrā grūtniecības posmā draud gan sievietei, gan bērniņam.

Regulāri jāseko līdzi analīzēm (ne tikai trimestru skrīningam), īpaši anēmijas, glikozes, urīna analīzēm. Jāpārbauda asinsspiediens, jo katrā trimestrī tam ir sava specifika. Jāseko līdzi svara pieaugumam, jo uzturvielu struktūra un nepieciešamība pēc vielām grūtniecības laikā mainās. Mainoties ķermeņa svaram un apjomiem, arī fiziskā slodze un aktivitātes būs nepieciešamas citādākas. Būtu vēlams izvairīties no dažādām nevēlamām situācijām, piemēram, no ciešas saskarsmes ar maziem bērniem, īpaši bučošanās ar tiem (iespējams liels citomegalovīrusa risks). Tāpat vēlams izvairīties arī no saskarsmes ar kaķiem, īpaši to ekskrementiem (liels toksoplazmozes risks ar iespēju pazaudēt augli). Tāpēc, ja jums mājās ir dzīvnieki, grūtniecības laikā lūdziet tuviniekiem sakopt to tualetes. Šie ir tikai daži ieteikumi grūtniecības laikā. 

3. Ja jūs veiksmīgi esat tikuši galā ar iepriekšējiem diviem posmiem (kā tas izdodas manām klientēm pat ar neauglības diagnozi, dzemdes miomām u.c.), šis periods būs pavisam viegls, laimīgs. Atgriešanās gan savā fiziskajā, gan mentālajā formā noritēs gludi un būs daudz vieglāk adaptēties jaunajiem dzīves apstākļiem un ritmam, kad ir pievienojies vēl viens ģimenes loceklis. Šajā periodā tieši atbalsta sistēma, kuru jūs izveidojāt pirms tam, būs jūsu fundaments gan savas veselības uzturēšanai, gan jauna cilvēka augšanai, jo jaundzimušā organisms attīstās un strādā  pavisam pēc citiem likumiem nekā pieaugušajam. Un jums jāapzinās, ka bērns nav mazs pieaugušais, ka viņš turpina ne tikai augt un pieņemties svarā, bet arī turpina savu attīstību. Un šie procesi ir pilnīgi atšķirīgi no tā, kas notiek ar jūsu organismu.

 

Esiet veseli, rūpējieties vispirms par sevi, lai jums būtu spēks, veselība un enerģija rūpēties par savu bērnu, jo neviens nemīlēs jūsu bērnu tā, kā to varat jūs!

 

Elena Priedeslaipa, Lifestyle medicīnas ārsts, nutriciologs

Pieraksts uz konsultāciju: https://preventive.tilda.ws/lv/consults

Citi raksti: https://preventive.tilda.ws/lv  

 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Lauma Medical kompresijas izstrādājumi

Lauma Medical kompresijas izstrādājumi

Kompresijas izstrādājumi ir viens no galvenajiem līdzekļiem vēnu varikozes slimību profilaksei un ārstēšanai. Uzzināsim vairāk par Lauma Medical kompresijas izstrādājumiem! 

Aktuālie piedāvājumi

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Kā sagatavoties vasarai? Un ne tikai…

Kā sagatavoties vasarai? Un ne tikai…

Pavisam drīz mūs sagaida vasara, kad dzīve šķiet vienkāršāka, patīkamāka, interesantāka un garšīgāka. Šajā rakstā aplūkosim svarīgus gremošanas trakta slimību profilakses aspektus un sniegsim praktiskus padomus, kas palīdzēs rūpēties par savu organismu. 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: "Kaleja Silks" zīda matu ruļļi veselīgām salona kvalitātes lokām

Testa rezultāti:

Martā Medicine.lv sadarbībā ar "Kaleja Silks" piedāvāja testēt zīda matu rulli veselīgai matu ieveidošanai.

MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvā testēt dabīgo matu toniku ar rozmarīnu, keratīnu un zīda proteīniem.

RUUTe pieniņš sejas ādas attīrīšanai "Liepa"

RUUTe pieniņš sejas ādas attīrīšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar dabiskās kosmētikas zīmolu RUUTe® piedāvā testēt sejas ādu attīrošo pieniņu "Liepa", kas domāts jebkuram sejas ādas tipam un ko var izmantot arī acu zonai. 

“Ginerra” gremošanas sistēmas veselībai

“Ginerra” gremošanas sistēmas veselībai

Aprīlī Medicine.lv sadarbīobā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvā testēt uztura bagātinātāju “Ginerra”.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...