Kā sievietei tikt pie bērniņa, nezaudējot savu veselību
Raksta autore: Elena Priedeslaipa, Lifestyle medicīnas ārsts, metabolisma bioķīmiķis, nutriciologs
Modernajā pasaulē neauglības jautājums ir aktualizējies, un pāri bieži vien saskaras ar problēmām ieņemt bērnu dabīgā ceļā. Pirmais un galvenais, kas jāpatur prātā – neauglības diagnoze nav spriedums!
Statistika nav iepriecinoša. Pēdējo gadu laikā spermatozoīdu kvalitāte ir pasliktinājusies. Par sievietes veselību pat nerunājot, jo paralēli grūtniecībai sievietei ir jāstrādā un jābūt efektīvai arī savā darbā. Labi, ja ir nodrošināta un sakārtota atbalsta sistēma, bet – ja tādas nav?
Grūtniecība ir sievietes ķermenim dabisks, tomēr arī izaicinošs process. Lai sagatavotos bērna laišanai pasaulē un nekaitētu sievietes veselībai, jāpatur prātā trīs galvenie posmi.
- Grūtniecībai ir jāgatavojas. Ideālā gadījumā būtu jāparūpējas par savu ķermeni pirms plānotās bērna ieņemšanas un par labvēlīgiem apstākļiem grūtniecības norises laikā. (Šajā rakstā nerunāšu par mākslīgo apaugļošanu, kur ir vairāk apstākļu, kas jāņem vērā. Ja būs atsaucība, uzrakstīšu par šo tēmu no preventīvas medicīnas redzējuma.)
- Grūtniecības laiks ir īpašs. Ir jāsaprot, kas ar sievietes un bērna organismiem notiek dažādos periodos – procesi un attiecīgi prasības pēc uzturvielām, elementiem, aktivitātēm.
- Pēc dzemdībām ir vēl viens posms, kas atšķiras no iepriekšējiem ķermeņa stāvokļiem – bērna barošana ar krūti. Arī šajā posmā māmiņai jāsaprot, kas notiek viņas ķermenī, lai pašai pietiktu veselības izaudzināt veselīgu bērnu.
Tagad vairāk par katru no trim periodiem.
1. Gatavoties grūtniecībai jāsāk vismaz 3 mēnešus pirms plānotās ieņemšanas.
Vēlams nodot dažādas analīzes (īpaši anēmijas, vairogdziedzera hormonu un B9 vitamīna analīzes) un konsultēties ar ārstu par to, kādu vielu trūkst/ir par daudz. Tas ir svarīgi, lai savestu kārtībā savu ķermeni, kā arī bērniņam uzreiz būtu labvēlīgi apstākļi. Tāpat arī svarīgi pārbaudīt esošo vakcināciju statusu (tas būtu noderīgi arī pārējiem ģimenes locekļiem), īpaši pret “bērnu slimībām” – vai tiešām visas slimības ir vai nu izslimotas, vai pret tām ir veikta vakcinācija. Šis ir svarīgi ne tikai pašas topošas māmiņas veselībai, bet arī var pasargāt no daudzām augļa attīstības problēmām.
2. Grūtniecībai iestājoties, jāzina riski, kuri katrā grūtniecības posmā draud gan sievietei, gan bērniņam.
Regulāri jāseko līdzi analīzēm (ne tikai trimestru skrīningam), īpaši anēmijas, glikozes, urīna analīzēm. Jāpārbauda asinsspiediens, jo katrā trimestrī tam ir sava specifika. Jāseko līdzi svara pieaugumam, jo uzturvielu struktūra un nepieciešamība pēc vielām grūtniecības laikā mainās. Mainoties ķermeņa svaram un apjomiem, arī fiziskā slodze un aktivitātes būs nepieciešamas citādākas. Būtu vēlams izvairīties no dažādām nevēlamām situācijām, piemēram, no ciešas saskarsmes ar maziem bērniem, īpaši bučošanās ar tiem (iespējams liels citomegalovīrusa risks). Tāpat vēlams izvairīties arī no saskarsmes ar kaķiem, īpaši to ekskrementiem (liels toksoplazmozes risks ar iespēju pazaudēt augli). Tāpēc, ja jums mājās ir dzīvnieki, grūtniecības laikā lūdziet tuviniekiem sakopt to tualetes. Šie ir tikai daži ieteikumi grūtniecības laikā.
3. Ja jūs veiksmīgi esat tikuši galā ar iepriekšējiem diviem posmiem (kā tas izdodas manām klientēm pat ar neauglības diagnozi, dzemdes miomām u.c.), šis periods būs pavisam viegls, laimīgs. Atgriešanās gan savā fiziskajā, gan mentālajā formā noritēs gludi un būs daudz vieglāk adaptēties jaunajiem dzīves apstākļiem un ritmam, kad ir pievienojies vēl viens ģimenes loceklis. Šajā periodā tieši atbalsta sistēma, kuru jūs izveidojāt pirms tam, būs jūsu fundaments gan savas veselības uzturēšanai, gan jauna cilvēka augšanai, jo jaundzimušā organisms attīstās un strādā pavisam pēc citiem likumiem nekā pieaugušajam. Un jums jāapzinās, ka bērns nav mazs pieaugušais, ka viņš turpina ne tikai augt un pieņemties svarā, bet arī turpina savu attīstību. Un šie procesi ir pilnīgi atšķirīgi no tā, kas notiek ar jūsu organismu.
Esiet veseli, rūpējieties vispirms par sevi, lai jums būtu spēks, veselība un enerģija rūpēties par savu bērnu, jo neviens nemīlēs jūsu bērnu tā, kā to varat jūs!
Elena Priedeslaipa, Lifestyle medicīnas ārsts, nutriciologs
Pieraksts uz konsultāciju: https://preventive.tilda.ws/lv/consults
Citi raksti: https://preventive.tilda.ws/lv