Kā pasīvā smēķēšana ietekmē bērna veselību?
Smēķētājiem dažreiz tiek atgādināts par dūmu kaitīgo ietekmi uz veselību. Tomēr jautājums ir kļuvis plašāks un skar ne tikai tos cilvēkus, kuri paši smēķē, bet arī tos, kuri dzīvo līdzās, to skaitā, bērnus.
Agrā vecumā indivīda plaušas vēl ir veidošanās stadijā, tāpēc tās nevar tādā pašā veidā cīnīties ar gaisā esošajiem piemaisījumiem kā pieauguša cilvēka elpošanas orgāni. HealthyChildren.org norāda, ka pat ja smēķētājs atrodas ārā, nevis iekštelpās, kur kaitīgie dūmi ar vēja palīdzību tiek aizpūsti prom, risks par pasīvās smēķēšanas potenciālo negatīvo iedarbību uz veselību joprojām saglabājas. Rakstā vari iepazīties ar iemesliem, kāpēc netiešai smēķēšanai vajadzētu pievērst jo īpaši lielu uzmanību, ja apkārt atrodas mazi bērni.
Nesimetriska plaušu veidošanās
Tabakas dūmi var ne tikai ietekmēt bērna plaušas, kuras vēl ir attīstīšanās procesā, bet rezultātā arī novest pie tā, ka plaušas tā arī līdz galam neattīstītās veidā, kā to paredz cilvēka fizioloģija. Tas nozīmē, ka, indivīdam pieaugot, plaušām ir samazināts tilpums. Turklāt plaušu ietilpība ir svarīga, lai ar skābekli apgādātu tādus cilvēka normālai funkcionēšanai būtiskus orgānus kā sirdi un smadzenes. Pasīvā smēķēšana var veicināt hroniska klepus attīstīšanos bērniem, kā arī sekmēt vairāku nopietnu slimību, piemēram, plaušu karsoņa, rašanos. Sevišķi tas ietekmē bērnus, kuriem jau ir astma.
Pastiprināta zobu bojāšanās
Pasīvā smēķēšana ir saistīta arī ar zobu kariesa attīstīšanos bērnu vidū. Viela, ko sauc par kotinīnu un kas atrodas cigarešu sastāvā, ir tikusi konstatēta arī to bērnu organismos, kuri bija pakļauti ilgstošai pasīvās smēķēšanas iedarbībai. Pētījums liecina, ka apmēram 32 procentiem bērnu, kuriem tika fiksēts paaugstināts kotinīna daudzums, novērota arī pastiprināta zobu bojāšanās. Kamēr to bērnu vidū, kuri netika iepriekš pakļauti pasīvai smēķēšanai, paaugstināts zobu kariesa līmenis bija tikai 18 procentiem pētījuma dalībnieku.
Ausu infekcijas
Gados jaunākiem bērniem ir iespējams paaugstināts risks saslimt ar ausu infekcijām. Tomēr Amerikas Otolaringoloģiskā aģentūras galvas un kakla ķirurģijas nodaļas ārsti norāda, ka tabakas dūmi vidē, kurā atrodas bērns, var palielināt kā šīs saslimšanas biežumu, tā ilgumu, padarot novērotos simptomus smagākus. Tabakas dūmi var kairināt eustāhijas caurules, kas ausu dobumu savieno ar degunu. Netiešā dūmu iedarbība var bloķēt šīs caurules un izraisīt spiediena palielināšanos, kas bez piemērotas ārstēšanās noved pie spēcīgām sāpēm un pat dzirdes zuduma.
Palielināts risks saskarties ar zīdaiņu pēkšņās nāves sindromu
Speciālisti ir atzinuši, ka tiem bērniem, kuri ir pakļauti cigarešu dūmu ietekmei, ir lielāka iespēja nomirt no zīdaiņu pēkšņās nāves sindroma (ZPNS). Tas izpaužas bērnam esot miegā, turklāt risks saskarties ar šo sindromu ir ievērojami palielināts, ja māte grūtniecības laikā uzturas piesmēķētā vidē, no kuras uzņem toksīnus.
Garīgās veselības traucējumi
Ārsti un pētnieki skaidro, ka nepietiekamas uzmanības deficīts, hiperaktivitāte un mācīšanās traucējumi ir saistīti ar dūmu izplatību vidē, kurā bērns dzīvo. Tika noskaidrots, ka bērniem, kuri mājās saskārās ar pasīvo smēķēšanu, uztveres traucējumi mācību procesā konstatēti 8.2% gadījumu, un gandrīz 6% gadījumu fiksēts uzmanības deficīta un hiperaktivitātes sindroms.