Kā pasargāt dzirdi svētkos un ikdienā?
Vides piesārņojums, trokšņi un citi ikdienas kairinātāji ietekmē dzirdes kvalitāti. Būtisku kaitējumu dzirdei var nodarīt arī akūti trokšņi, piemēram, skaļa mūzika, uguņošana vai pat spalgs kliedziens ausī. Kā parūpēties par savu dzirdi svētku un ikdienas reizēs, skaidro Latvijā lielākā surdotehnisko palīglīdzekļu un pakalpojumu centra SIA “LNS Surdotehniskās palīdzības centrs” otolaringoloģe Inna Šinkēviča.
Arī dzīvesveidam ir nozīme
Vairums centra pacientu ar diagnosticētu vājdzirdību vai dzirdes zudumu ir vecāka gada gājuma cilvēki. Arī pasaules klīniskie dati rāda – dzirdei ir tendence ar laiku pasliktināties. Protams, nevar izslēgt ģenētisko mantojumu, kas nav maināms, tomēr otra būtiska dzirdes “algoritma” komponente ir dzīvesveids.
Kāpēc tā? Galvenie dzirdes riska faktori pieaugušam cilvēkam saistīti ar sirds asinsvadu slimībām, piemēram, paaugstinātu asinsspiedienu, kas var neatgriezeniski sabojāt smalkos dzirdes mehānismus auss iekšienē. Tāpat riska grupā ir cilvēki ar cukura diabētu un smēķētāji. Savukārt veselīgs dzīvesveids, ar sabalansētu uzturu un sportu, palīdz ilgāk saglabāt dzirdes kvalitāti. Regulāras fiziskās aktivitātes uzlabo asins cirkulāciju un pozitīvi ietekmē gan ķermeņa, gan ausu veselību. Būtiski arī uzņemt nepieciešamās minerālvielas un vitamīnus – kāliju, cinku, magniju, A, C, D, E un B grupas vitamīnus. Praksē ievērota likumsakarība – jo labāks cilvēka vispārējs veselības stāvoklis, jo lielāka iespējamība saglabāt labu dzirdi pat sirmā vecumā.
Viss ar mēru!
Cilvēka auss fizioloģija ir izveidojusies pirms daudziem miljoniem gadu, taču vides apstākļi kopš tā laika ir krasi mainījušies. Dienas ritms ir saspringtāks, bet skaņas avotu ir daudz vairāk.
Jāiegaumē, ka dzirdes pakļaušana skaņas viļņiem jau vismaz 85 decibelu apmērā var tai nopietni kaitēt. Tas ir līdzvērtīgi mašīnu taurēm vai zāles pļaujamās mašīnas rūkoņai. Rekomendēts šādā troksnī atrasties ne vairāk kā divas stundas. Pārbaudīta metode trokšņainā vidē ir dzirdes aizsardzības līdzekļu lietošana, kā auss aizbāžņi un skaņu slāpējošas austiņas. Salīdzinājumam uguņošana notiek apmērām 150 - 175 dB intervālā, un ir kategoriski aizliegts atrasties tās tuvumā, lai pasargātu sevi no akūtas vājdzirdības vai trokšņa ausīs. Tāpēc ieteicams maksimāli attālināties no skaņas avota (arī no bezvadu skaļruņa) un ierobežot skaņas ietekmes laiku. Ievērojot šos preventīvos soļus svētku laikā, tostarp baudot Jaungada sagaidīšanas priekšnesumus, ir iespējams mazināt skaļas skaņas ietekmi uz ausīm.
Kā zināt, ka ir par skaļu? Ja nepieciešams pacelt balsi, ir grūti sadzirdēt blakus esošos runātāju aptuveni viena metra attālumā, tad tas liecina par skaļumu virs normas. Pēc atrašanās skaļā vidē ausīm ir jāļauj atpūsties klusumā.
Pareiza auss aprūpe un kopšana
Visbiežākā auss higiēnas kļūda ir nepareiza vates kociņu izmantošana. Ausī sakrājušos sēru ar tiem var aizstumt dziļāk, kā rezultātā dzirde pasliktinās. Tāpat var netīšām traumēt bungādiņu un ausu ejas. Pareizi ir ausis tīrīt no ārpuses ar dvieli vai mīkstu salveti. Ausu sēra korķu šķīdināšanai un sēra profilaktiskai tīrīšanai var izmantot aptiekās pieejamos speciālos aerosolus un pilienus, to lietošanu vienmēr saskaņojot ar ārstu vai farmaceitu. Savukārt sēra korķu evakuāciju nepieciešams veikt tikai medicīnas iestādēs.
Lai laikus atpazītu ausu un dzirdes pataloģiju, nepieciešams veikt regulāras dzirdes pārbaudes kādā no medicīnas iestādēm vai dzirdes centriem.