Kā kopt matus mājas apstākļos rudens-ziemas sezonā? Stāsta speciāliste
Ir pienācis drēgnā laika un cepuru valkāšanas periods! Tas ietekmē arī mūsu matu izskatu un ikdienas kopšanu. Kā parūpēties par matiem mājas apstākļos tā, lai tie izskatītos un justos labi arī drēgnajā rudenī un ziemā? No kādām biežākajām kļūdām vajadzētu izvairīties savos ikdienas matu kopšanas rituālos? Konsultē "BENU Aptiekas" skaistuma konsultante Amanda Dārziņa.
Matu kopšanas pamatprincipi
Skaistuma konsultante stāsta – jāsāk ar pareiza šampūna izvēli. Piemēram, ja matus paredzēts mazgāt bieži, ieteicams izvēlēties tādus šampūnus, kas paredzēti ikdienas lietošanai. Izvērtē vajadzību pēc biežas matu izmazgāšanas, jo “kas par daudz, tas par skādi’’. Turklāt aptiekās ir pieejami tā saucamie “sausie” šampūni, kas palīdzēs saglabāt tīru matu efektu. Neaizmirsti arī par matu balzamu lietošanu. Matu maskas ieteicams lietot vienu līdz divas reizes nedēļā. Kad mati izmazgāti un izskaloti, nosusini tos neberzējot.
Rūpējoties par matiem, ir ieteicams atteikties no ciešām frizūrām un regulāri veikt galvas masāžu. Liela nozīme ir piemērotas ķemmes izvēlei un matu aizsardzībai veidošanas laikā – noteikti lieto līdzekļus, kas paredzēti aizsardzībai no karstā gaisa plūsmas.
Matu veselībai un skaistumam svarīgi ir arī mazināt ikdienas stresu, kā arī noderēs papildu vitamīnu un mikroelementu lietošana matu skaistumam un veselībai.
Biežākās matu kopšanas kļūdas
Izvēloties matu kopšanas līdzekļus, ir svarīgi zināt, kāds ir tavu matu tips un galvas ādas veselības stāvoklis. Bieži vien tiek izvēlēti neatbilstoši līdzekļi, kā rezultātā netiek gūts vēlamais efekts, skaidro konsultante.
Tāpat bieži vien tiek veikta pārāk mitru matu žāvēšana un izvēlēta nepareiza žāvēšanas temperatūra, proti, žāvējot vai veidojot netiek lietoti matu aizsarglīdzekļi. Ļauj matiem izžūt pašiem! Atceries! Mitrus matus nedrīkst raustīt vai ķemmēt, jo, kad tie ir mitri, tie ir vājāki un daudz vieglāk lūst!
Neaizmirsti par ķemmes tīrīšanu! Tajā ar laiku uzkrājas putekļi, sebums, netīrumi, tādējādi veidojas labvēlīga vide baktērijām.
Ieteikumi matu veselībai un skaistumam
Foto: Freepik.com/ gpointstudio
- Lieto galvas segas – gan ziemas, gan vasaras sezonā!
- Veic regulāras fiziskās aktivitātes, ievēro darba un atpūtas režīmu, rūpējies par pietiekamu miegu.
- Pievērs uzmanību, ja parādās kāda no galvas ādas saslimšanām – blaugznas, seborejas dermatīts. Risini problēmu, neatstājot to bez ievērības!
- Lieto šampūnu pareizi! Mati mazgāšanas reizē ir jāizmazgā divas reizes!
- Matu mazgāšanai izvēlies piemērotu ūdens temperatūru. Tas nedrīkst būt pārāk karsts! Un vienmēr kārtīgi izskalo matus pēc mazgāšanas!
- Ja lieto ārstnieciskos dermatoloģiskos līdzekļus, ieteicams tos izvēlēties no viena ražotāja.
- Regulāri apgriez matu galus.
Skaisti mati mājas apstākļos
Šampūnu uzdevums ir attīrīt galvas ādu no netīrumiem, putekļiem un uzkrātā sebuma, stāsta skaistuma konsultante. Pēc šampūnu lietošanas ieteicams lietot balzamu vai kondicionieri. Kondicioniera lietošana atvieglos ķemmēšanu un padarīs matus zīdainus. Sauso matu īpašniekiem jāizvēlas matu maska, kura pirms izskalošanas jāpatur matos noteiktu laiku. Papildu kopšanai noderēs mitros matos lietojami serumi, eļļas vai losjoni matu augšanas veicināšanai.
Lai palutinātu matus, pareizi jāizvēlas matu maskas atbilstoši matu vajadzībām.
- Krāsoti mati. Piemērotas būs matu maskas krāsotiem matiem, kas sniedz ilgāku krāsas aizsardzību un mirdzumu. Zemais pH līmenis aizver matu kutikulu tūlīt pēc matu krāsošanas, tāpēc krāsas pigmenti ilgāk saglabājas matos;
- Sausi/nespodri mati. Ieteicamas barojošas maskas, kas rūpēsies un padarīs matus gludākus, vieglākus un mitrinātus;
- Normāli/pieplakuši mati. Noderēs maskas, kas sniedz apjomu un elasticitāti. Tās var būt gan barojošas, gan mitrinošas matu maskas, kas padarīs matus vieglāk savaldāmus. Tās satur, piemēram, pantenolu un E vitamīnu. Savukārt maskas, kas sniedz apjomu un spīdumu, var saturēt kokvilnas ekstraktu, keratīnu, kā rezultātā mati kļūst viegli ķemmējami un ieveidojami;
- Bojāti/ķīmiski apstrādāti mati. Noderēs matu maskas, kas satur zīdu, hialuronskābi, hidrolizētu keratīnu. Maskas sastāvdaļas atjaunos matus, padarīs tos mīkstus un gludus, kā arī saglabās dabīgo mitruma līmeni;
- Dabīgi mati. Ieteicamas maskas, kas nesatur sulfātus, parabēnus un mākslīgās krāsvielas.
Šobrīd īpaši populāri ir šampūni, kuru sastāvā ir zīda aminoskābes un mikronizēti lipīdi. Pēc šo šampūnu lietošanas mati tiek atjaunoti, aizsargāti no lūšanas, kļūst gludi un mīksti.
Pareiza matu žāvēšana
Foto: Freepik.com/ yanalya
Svarīgākais ir matus kārtīgi nosusināt, tos neberzējot, uzsver skaistuma konsultante. Tam labi noder mitrumu absorbējošs dvielis. Žāvē matus, pieliecot galvu uz vienu un otru pusi, izmantojot apjoma ķemmi, lai piešķirtu tiem vajadzīgo virzienu un formu pie matu saknēm.
Matiem draudzīgs ir fēna aukstais gaisa režīms, kas nepārkarsē un nepāržāvē matus. Žāvē matus to augšanas virzienā, tātad no matu saknēm uz galiem. Turi fēnu rokas stiepiena attālumā, pietuvinot tikai tad, kad mati vairs nav tik mitri.
Karstais gaiss bojā matu folikulus un izjauc dabīgo mitruma līdzsvaru, padarot tos nespodrus un trauslus. Lai pasargātu matus no karstuma un citiem ietekmējošiem faktoriem, lieto matu tipam atbilstošo aizsarglīdzekli.
Ieteikumi aukstajam, lietainajam laikam
Foto: Freepik.com/ jcomp
Šajā laikā lielāku uzmanību var pievērst papildu līdzekļu lietošanai, piemēram, eļļām un serumiem, kas novērš matu galu šķelšanos. Aukstajā sezonā matu aizsargslānis ir trauslāks, un tie kļūst jutīgāki pret temperatūras svārstībām, skaidro eksperte.
Aukstajā sezonā būtu ieteicams izvēlēties šampūnus, kas paredzēti jutīgai galvas ādai, jo tie ir ļoti maigi un nav agresīvi. Atceries, ka aukstajā un apkures sezonā matu maskas var lietot biežāk, piemēram, katru otro mazgāšanas reizi.
Neatkarīgi no gadalaika ir jāpievērš uzmanība savam uzturam – tajā jābūt pietiekamam daudzumam dabīgo tauku, vitamīnu un minerālvielu. Zivis, rieksti, dārzeņi un pilngraudu produkti jālieto biežāk. Neaizmirsti par pietiekama ūdens daudzuma uzņemšanu! Noderēs vitamīni, kuru sastāvā ir mikroelementi, ārstniecisko augu ekstrakti, aminoskābes, antioksidanti, kā C, A un E vitamīns, cinks un selēns.
Protams, šajā laikā neaizmirsti par cepurēm!