Kā gudri izvēlēties matu kopšanas līdzekļus? Skaidro triholoģe
Raksta autore: Inga Zemīte, ģimenes ārste, triholoģe
Tiek uzskatīts, ka mati nevar slimot, tiem vienmēr jābūt skaistiem un vajadzētu nevis radīt problēmas, bet tikai augt tik gariem un bieziem, cik gribam. Mēs izvēlamies savu matu garumu, griezumu un krāsu, domājot, ka ar tiem drīkst darīt visu ko. Tomēr reizēm novērojam, ka tie izkrīt, lūst, zaudē spīdumu, apjomu, taču ceram, ka visas šīs problēmas ir viegli atrisināmas ar dažādiem virtuvē esošiem dabiskajiem "tautas" līdzekļiem.
Daudzus gadus strādājot triholoģijas jomā – nozarē, kas pēta un ārstē matu slimības, – redzu, cik naivi un nepatiesi ir šādi uzskati. Ja vēlamies, lai mati būtu skaisti, par to veselību ir jārūpējas pastāvīgi. Gluži tāpat, kā katru dienu tīrām zobus vai lietojam sejas krēmus, arī mati prasa ikdienas rūpes un kvalitatīvu kopšanu. Diemžēl, nemākulīgi un pārmērīgi lietojot matu kopšanas līdzekļus, bieži tiem kaitējam.
Viens no izplatītākajiem mītiem – mati jāpabaro ar matu kosmētikas produktiem
Mats visveselīgākais izaug tajā vietā, kur tas parādās virs galvas ādas. Izaugušā mata kvalitāti nosaka dažnedažādi faktori, piemēram: saknes apasiņošanas kvalitāte, nepieciešamo barības vielu, vitamīnu un mikroelementu klātbūtne pieplūstošajās asinīs, saknītes jutība uz androgēno hormonu ietekmi, toksisku vielu klātbūtne, vielmaiņu nodrošinošo hormonu ietekme, ģenētiski noteikts mata augšanas fāzes garums.
Turpmāk, pēc izaugšanas virs ādas līmeņa, tā kvalitāti jau nosaka kopšana. Pavisam vienkārša metode, kā noteikt, vai kopšanas pasākumi kopumā ir adekvāti – ir novērtēt mata stiebra stāvokli ādas tuvumā un dažus centimetrus tālāk. Ja tuvāk pie ādas esošā mata stiebra daļa ir gluda, spīdīga un spēcīga, savukārt tālāk izaugušais mats ir blāvs un trausls, skaidrs, ka tam ir nodarīts kaitējums jau pēc izaugšanas.
Tādā gadījumā ievērojami jāpārskata savi matu kopšanas ieradumi – jāizvērtē lietoto kosmētikas līdzekļu klāsts, veidošanas un krāsošanas ieradumi. Lai cik neticami tas arī izklausītos – bieži vien matu kosmētiku lietojam PAR DAUDZ! Protams, uz visām matu kosmētikas kastītēm veikalos ir rakstīts, cik izcili un lieliski produkts sargā, baro un uzlabo matu stāvokli. Diemžēl nereti tas matus saķepina un vairāk sabojā nekā kaut ko uzlabo. Tomēr mierinājumam varu teikt, ka liela daļa produktu drīzāk neko neietekmē, nevis bojā vai uzlabo.
Nereti, ieklājot matos kosmētikas līdzekli, redzam, ka uzlabojas spīdums, mats kļūst vieglāk ķemmējams, palielinās apjoms. Visi šie efekti ir īslaicīgi un darbojas tikai tikmēr, kamēr līdzeklis būs matos. Pēc izmazgāšanas mats kļūst tāds, kāds nu kurai tas ir. Šādos apstākļos tā ir mūsu pašu izvēle – lietot produktu vai ne. Ja tas spēj uzlabot vizuālo efektu, nebojājot mata struktūru, – produkts savu uzdevumu ir godam izpildījis un savu lietošanas jēgu pierādījis. Turpretī, ja vizuālais efekts ir īslaicīgs (piemēram, lietojot matu eļļas), bet pēc tam seko mata stiebra kvalitātes pasliktināšanās – tādu produktu lietot nevajadzētu.
Kā no plašā produktu klāsta izvēlēties īsto?
Ļoti bieži varam apmulst, ieraugot piedāvāto produktu klāstu. Kā tad izvēlēties īstos produktus, īpaši gadījumā, ja mati ir sabojāti, sausi, lūst un izkrīt. Manuprāt, vienkāršākā metode ir racionalizācija un minimālisms. Sākam ar to, ka lietojam kopšanai vitāli nepieciešamo – piemēram, šampūnu. Šampūna izvēli jābalsta uz savu personīgo pieredzi un labsajūtu lietošanas laikā. Ja, lietojot šampūnu, patīk tā smarža, putošanas īpašības, ādas sajūta gan matu mazgāšanas laikā, gan dažas dienas pēc tam, tas nerada pastiprinātu matu sausumu vai ādas diskomfortu – tāds produkts der! Savukārt, ja, piemēram, no draudzenes ieteiktā vislabākā matu šampūna pasaulē nākamajās dienās galvas ādā rodas dedzinoša sajūta un blaugznas, tas nozīmē, ka šis šampūns tev neder – vari to droši atstāt draudzenei!
Ziemas periodā, kad apkures dēļ telpās gaiss ir sauss un ārā auksts, ādai un matiem rodas papildu slodze, kas veicina matu sausumu un statiskās elektrības uzkrāšanos. Tādos gadījumos pēc mazgāšanas vēlams lietot kondicionieri – tas palīdzēs novērst matu stiebru virsmas negludumus un izvairīties no matu kvalitātes zuduma.
Visi pārējie kosmētikas līdzekļi jāizvēlas stingri pēc principa – vai man to patiešām vajag?
Lai to saprastu, atbildi uz šādiem jautājumiem:
– Ja es lietošu šo produktu, kādu labumu no tā gūšu?
– Vai šis līdzeklis patiešām sniedz to, ko sola?
– Vai es jūtos labi tūlīt pēc produkta uzklāšanas vai arī vēlāk un arī īsi pirms nākošās mazgāšanas reizes?
– Vai, to lietojot jau kādu laiku, nemanu, ka mana matu kvalitāte ilgtermiņā pasliktinās, nevis uzlabojas?
Gudri izvēloties matu kopšanas līdzekļus, mēs tiešām varam ļoti palīdzēt saviem matiem un gūt no tiem tikai pozitīvas emocijas.
Par keratīnu
Man bieži jautā, vai tas ir labs vai ne. Realitātē ir tā, ka, mēģinot jebkura veida produktu iedabūt mata stiebrā, šo mata stiebru nedaudz palauzīsim. Iznākumā, lietojot keratīnu, matu kvalitāte pasliktināsies, tomēr tas, ka keratīns mata stiebru uzpilda un rada nostiepjošu (ja nepieciešams viļņainus matus pārvērst par taisniem) efektu, to pielabos, tāpēc kopumā bojājums būs neliels un vēlamais rezultāts tiks sasniegts. Šādos gadījumos vienmēr saku: – ir jāsamēro bojājums ar iegūto labumu, un, ja labums ir lielāks, bojājumu var pieciest. Jāņem vērā fakts, ka no saknes mats vienalga augs tik vesels, cik iespējams, līdz ar to, ja kļūdas dēļ mats tomēr tiek sabojāts, mazliet jāpagaida, kamēr tas ataugs. Ja mats aug aptuveni vienu centimetru mēnesī, mazliet pagaidīt nozīmē – tik mēnešu, cik gari mati centimetros ir nepieciešami.
Matu pieaudzēšana
Ja nolem matus pieaudzēt, pārsvarā gadījumu tas nekādu kaitējumu nenodara. Dažkārt vietās, kur pievienotas kapsuliņas, mata stiebra kvalitāte nedaudz pasliktinās, taču ar piemērotu matu balzamu to var uzlabot.
Dažkārt kapsuliņas nedaudz ievaino galvas ādu un uz ādas esošā mikroflora inficē ādu, aktivizējot iekaisumu un matu izkrišanu. Tad radušās problēmas jārisina, konsultējoties ar ārstu. Reizēm tomēr mata stiebra diametrs ir par smalku, lai noturētu pieaudzētos matus. Tādos gadījumos vispirms jāatrisina problēma, kas izraisa stiebra smalkumu, bet pēc tam jau var domāt par matu pieaudzēšanu.
Sausie šampūni
Reizēm cilvēki izsaka raizes par sauso šampūnu kaitīgumu. Sausie šampūni ir viela, kas adsorbē uz ādas esošo sebumu un sviedrus, tādējādi radot matu tīrāku izskatu. Nākamajā matu mazgāšanas reizē šī viela tiek izmazgāta no galvas ādas un matiem un īsti nekādu bojājumu nenodara. Svarīgi, lai pret lietoto sauso šampūnu nebūtu alerģijas. Ja mati ir pārāk netīri un tas nespēj pietiekami labi nodrošināt savu funkciju, tad labāk to nelietot.
Veselības problēmas
Dažreiz, neraugoties uz to, ka mati tiek ļoti rūpīgi un pareizi kopti, tie aug smalki, plāni un izkrīt. Šajos gadījumos jāmeklē problēmas iemesls. Iemesli var būt īslaicīgas un pārejošas veselības problēmas. Tās novēršot, arī matu stāvoklis uzlabojas. Arī ilgstošu hronisku kaišu dēļ matu stāvoklis ievērojami pasliktinās. Ja problēma ir īslaicīga, testa režīmā iesaku lietot Deltacrin forte losjonu. Tas satur gan nikotīnskābi, kas uzlabos matu sakņu apasiņošanu, gan kapsaicīnu, kas stimulēs matu augšanu, gan Saw Palmetto ekstraktu, kas lokāli līdzsvaros hormonu ietekmi uz matu saknēm. Vairumā gadījumu tas ir pietiekami, lai situāciju atrisinātu.
Ja matu kvalitāte tomēr neuzlabojas, noteikti jāapmeklē trihologs vai dermatologs, kas specializējas triholoģijā. Matu izkrišanas iemeslu ir neskaitāmi daudz, un daļa no tiem, piemēram, rētainā alopēcija, var veicināt neatgriezenisku matu zudumu, tādēļ situācijās, kad saskaraties ar izteiktiem matu stāvokļa traucējumiem, labāk pie ārsta ir vērsties savlaicīgi!
Raksta avots: www.arsts.lv