medicine.lv skaitļos

Lietotāji online259
Aktīvie uzņēmumi12208
Nozares raksti1421
Ekspertu atbildes21477
Kā atpazīt kvalitatīvus riekstus? Iesaka eksperti : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Kā atpazīt kvalitatīvus riekstus? Iesaka eksperti

Rieksti ir mūsu organismam ļoti vajadzīgs un noderīgs produkts, bagāts ar minerālvielām un šķiedrvielām. Taču, tā kā tirgū ir liels šo produktu piedāvājums, mēs bieži vien neaizdomājamies par to, ko pērkam – šķietami identiski rieksti var atšķirties pēc garšas un kvalitātes. Speciālisti dalās ar padomiem, kā atšķirt labas kvalitātes riekstus un kas ir jāizvērtē, lai izvairītos no vilšanās.

Kvalitāte – pēc smaržas un izskata

Kā norāda “Arimex” kvalitātes speciāliste Vaida Prokopimiene, lai iegādātos kvalitatīvus riekstus, jābūt vērīgiem un jāpievērš uzmanība vairākām lietām. Pirmkārt, ir svarīgi izvērtēt riekstu garšu, smaržu un izskatu: “Sabojātiem riekstiem var būt vecu tauku smarža un garša. Kvalitatīvi rieksti nedrīkst būt rūgti vai skābi, tiem jāizskatās kārtīgi – nesalauztiem, nesadrupušiem.”

Rieksti ir lielisks nepiesātināto taukskābju avots, un to kvalitāte ir cieši saistīta ar šo taukskābju daudzumu. “Jo sliktākas kvalitātes rieksti, jo vairāk šo taukskābju ir oksidējušās jeb pazudušas, līdz ar to rodas šī nepatīkamā garša. Savukārt ir garantēts, ka kvalitatīvi rieksti saturēs šīs vērtīgās taukskābes,” papildina uztura speciāliste Lizete Puga. 

Lai arī rieksti ir pieejami visu gadu un tos var lietot uzturā ilgstoši, to garšas īpašības atšķiras ražas sākumā un beigās. Svaigi novāktiem riekstiem vienmēr būs spēcīgāka garša, kas laika gaitā var mainīties atkarībā no uzglabāšanas apstākļiem. Ražas novākšanas beigas visvairāk ietekmē valriekstu un makadāmijas, kā arī Brazīlijas riekstu garšu.

Kvalitātes eksperte uzsver – lai izmantotu visas riekstu labās īpašības, jāizvēlas rieksti ar ārējo miziņu: “Izlobītu riekstu ārējā miziņa riekstus papildina ar šķiedrvielām, vitamīniem un minerālvielām. Turklāt riekstiem bez čaumalas jau ir veikta termiskā apstrāde, kas ietekmē ātrāku produkta novecošanos, līdz ar to derīguma termiņš ir īsāks, bet ārējā miziņa saglabās rieksta kvalitāti mazliet ilgāk.”

Būtiski sekot riekstu kvalitātei ir pacientiem ar novājinātu imunitāti, piemēram, pacientiem ar onkoloģisku saslimšanu. “No vienas puses mēs, uztura speciālisti, rekomendējam viņu ēdienkarti papildināt ar vērtīgiem kaloriju un olbaltumvielu bagātiem produktiem, piemēram, riekstiem, bet, no otras puses, tomēr skatāmies bažīgi. Pelējuma klātbūtne šādos gadījumos ir nevēlama,” skaidro uztura speciāliste. Tāpat arī cilvēkiem ar lieko svaru īpaši rūpīgi jāseko līdzi apēsto riekstu daudzumam, jo rieksti ir ne tikai bagātīgs taukskābju, bet arī kaloriju avots, ko svara samazināšanas nolūkos ir vēlams ierobežot.

“Dažādos riekstos var atšķirties šo vērtīgo nepiesātināto taukskābju, kā arī mikroelementu daudzums, piemēram,  omega 3, magnija vai selēna daudzums. Tieši tādēļ uzturā vislabāk lietot dažādus riekstus. Varam izvēlēties dažādu riekstu un sēklu maisījumus vai vienkārši katru dienu apēst citus riekstus. Dienas laikā būtu vēlams apēst aptuveni vienu sauju, priekšroku dodot riekstiem, kuriem nav pievienotas dažādas garšvielas un lielos daudzumos sāls un cukurs. Sauja riekstu var būt lieliska uzkoda starp ēdienreizēm gan bērniem, gan pieaugušajiem. Vērtīgi zināt, ka dažādu riekstu eļļas un sviestus varam palēnām ieviest bērnu uzturā, sākot no septiņu mēnešu vecuma,” norāda uztura speciāliste.

Dabiski, ka iegādei visdrošākie rieksti ir iepakojumos – tādā veidā tie tiek pasargāti no iespējamās ārējās ietekmes transportēšanas laikā. “Šodien ražotāji, kuri īpašu uzmanību pievērš kvalitātei, izmanto iepakojumus ar īpašu aizsargvidi, kurā rieksti un žāvēti augļi ilgāk saglabājas svaigi. No šādiem iepakojumiem riekstus var lietot deviņus mēnešus, iepakojums nodrošina nemainīgu garšu un izskatu, kā arī neļauj attīstīties kaitēkļiem,” stāsta kvalitātes eksperte.

Individuālas kvalitātes īpašības

Mandeles. Šie riekstiem ir pieejamas dažādas šķirnes, tāpēc tie atšķiras pēc savas formas un krāsas. “Sliktas kvalitātes mandeles bieži ir saplīsušas, ar redzamu pelējumu. Jāpiebilst, ka mandeles lobīšanas laikā var tikt saskrāpētas – lai arī vizuāli tās izskatās mazāk pievilcīgas, taču garša nemainās,” uzsver kvalitātes eksperte.

Indijas rieksti. Gaiša krāsa ir Indijas riekstu kvalitātes pazīme. Vēl viens svarīgs aspekts ir gluda virsma bez plankumiem. Indijas riekstu izmērs ir arī to kvalitātes rādītājs – jo lielāki, jo labāki. “Iepakojumos var atrast daudz šķeltu Indijas riekstu, kuru gabaliņi ir sajaukušies ar lielajiem riekstiem. Ja šķeltu riekstu ir daudz, tas norāda uz sliktu kvalitāti. Indijas riekstiem jābūt nedaudz saldeniem, kraukšķīgiem, ne pārāk mīkstiem. Sliktas kvalitātes Indijas riekstiem var būt neraksturīga “zivju” vai piedeguma garša un smarža – pēdējo var izraisīt nepareizs ražošanas process,” būtiskākos aspektus nosauc kvalitātes speciāliste.

Pistācijas. Visaugstākā kvalitāte ir dabiski atvērtām pistācijām, kuru nobriedušais kodols ir pats dabiski pārrāvis čaumalu. Mehāniski atvērtās pistācijās kodols nogatavojas nepilnīgi un nepieaug pietiekami, lai pats dabiski atvērtu čaumalu, tāpēc to garša ir atšķirīga un kodols parasti ir daudz mazāks par čaumalu. Pistāciju iekšpusei jābūt spilgti zaļai, kas norāda, ka rieksts ir nogatavojies un garšīgs. Ja pistācijas nav atvērušās, tās nav nogatavojušās un rieksts iekšpusē nav pilnībā izveidojies – tas var radīt arī rūgtāku garšu.

Valrieksti. Nelobīti valrieksti ir rūpīgi jāizvēlas, pievēršot uzmanību čaumalas krāsai. Lai gan rieksti ar gaišu čaumalu var izskatīties glītāki, tie bieži tiek balināti ar ķīmiskām vielām, lai uzlabotu to izskatu, un paši valrieksti ne vienmēr būs kvalitatīvi un veselīgi. “Valriekstu garšai īpaši svarīga ir izcelsmes valsts un ražas svaigums. Piemēram, Ķīnas valriekstiem uz ražas novākšanas beigām ir tendence ātrāk kļūt rūgtiem,” uzsver kvalitātes eksperte.

Kā norāda kvalitātes eksperte, lobīti valrieksti, kas ir bagāti ar nepiesātinātajām taukskābēm, ātri kļūst rūgti, tāpēc ir svarīgi tos turēt cieši noslēgtus vēsā un vēlams tumšā vietā, lai palēninātu šo procesu. Par lobīto riekstu kvalitāti liecina arī to vienmērīga krāsa kodola lūzumā.

Lazdu riekstu krāsai jābūt gaišai, viendabīgai un bez plankumiem vai pūšanas pazīmēm. Tas pats attiecas uz priežu riekstiem.

Zemesrieksti. Ja izvēlaties šos riekstus ar visu čaumalu, tai nevajadzētu būt saplīsušai, sapelējušai, sarukušai vai ar plankumiem. Par zemesriekstu veco ražu parasti liecina vecu tauku smarža un garša. Riekstiem bez čaumalām jābūt nesalauztiem, bez pelējuma un puvuma pazīmēm.

Kvalitātes speciāliste uzsver, ka rieksti jāuzglabā cieši noslēgtās burkās vai kastītēs vēsā un sausā vietā. “Lai izvairītos no riekstu tauku oksidēšanās, tūlīt pēc iepakojuma atvēršanas, ieber tos hermētiski noslēgtos traukos. Pareizi uzglabājot, lielākā daļa riekstu saglabājas apmēram trīs līdz sešus mēnešus. Lai rieksti ilgāk būtu svaigi, tos var uzglabāt arī ledusskapī,” skaidro kvalitātes eksperte.

Dalies ar šo rakstu

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Veselīgs uzturs":

Uzņēmumi nozarē "Veselīgs uzturs"

Pigu Latvia, SIA, Interneta veikals 220.lv

Pigu Latvia, SIA, Interneta veikals 220.lv

Interneta veikals 220.lv piedāvā ikvienam plašu izvēli mēbelēm, mājas un remonta precēm, dārza piederumiem. Kvalitatīvas bildes, detalizēti apraksti un klientu atstātās atsauksmes palīdzēs pieņemt lēmumu. Nodrošinām ērtu pasūtījumu piegādi visā Latvijas teritorijā. Uzticami ražotāji, izdevīgas cenas un 24/7 palīdzība pa telefonu.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Savlaicīga veselības kontroles vērtība visā ģimenē

Savlaicīga veselības kontroles vērtība visā ģimenē

Par godu e-veikala EVOLU.LV atklāšanai izsludinām unikālu 30% atlaidi visam veikala sortimentam*. Atlaide tiks aktivizēta, pasūtījuma noformēšanas laikā ievadot promo kodu. Ienāciet šeit: www.evolu.lv, izvēlieties preces, ievadiet promo kodu un saņemiet atlaidi!

3 vienkārši soļi ikdienas sejas kopšanā

3 vienkārši soļi ikdienas sejas kopšanā

Lai sniegtu ādai nepieciešamās rūpes, tu vari pieturēties pie 3 soļu principa – attīrīt, atjaunot un mitrināt. Šie vienkāršie ikdienas ieradumi ļaus tavai āda starot, un skatīties uz sevi spogulī varēsi ar smaidu sejā.

Video

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Noslēdzot šī gada melanomas modrības kampaņu “Dzimumzīmei vajag uzmanību”, melanomas pacientu atbalsta biedrība “Soli priekšā melanomai” ir sagatavojusi izglītojošu video, kāpēc ikvienam ir svarīgi veikt ķermeņa ādas pašpārbaudes un kā laikus atklāt bīstamo ādas vēzi.

Produktu testi

"ApiMI" sejas krēmu komplekts vīriešiem un sievietēm

Oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "ApiMI" piedāvā izmēģināt dermataloģiski testētus Sejas krēmus gan puišiem, gan meitenēm.

"Green Wing Paleo Skincare" – eļļa sejai, kas ideāli piemērota lietošanai rudenī

Septembrī un oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Green Wing Paleo Skincare" piedāvā izmēģināt 100% dabīgu paleo kosmētiku – eļļu sejai. 

MARUSHA atjaunojošs serums sejai un acu ādai pret grumbām ar koenzīmu Q10

MARUSHA atjaunojošs serums sejai un acu ādai pret grumbām ar koenzīmu Q10

Septembrī un oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Eirobaltik" zīmolu "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvā testēt atjaunojošu pretgrumbu serumu sejai un acu ādai.

Testa rezultāti: "ApiMi" Ķermeņa losjons ar propolisu un sarkanā āboliņa ekstraktu

Testa rezultāti:

Augustā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "ApiMI" piedāvāja izmēģināt Ķermeņa losjonu ar propolisu un sarkanā āboliņa ekstraktu.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Daktera Mauriņa Vēnu klīnika: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Daktera Mauriņa Vēnu klīnika: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Septembris Dr. Mauriņa Vēnu klīnikā – Senioru mēnesis! Tiek nodrošināta 20% atlaide flebologa konsultācijai, izmeklējumam un vēnu lāzeroperācijām. Veselas kājas – ātri un bez sāpēm!

D vitamīna nedēļas deva, eksperta viedoklis: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

D vitamīna nedēļas deva, eksperta viedoklis: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Mūsu organisma funkciju normālai norisei D vitamīna nepieciešamība ir jau zinātniski pierādīta. Latvijā aptiekās D vitamīns pieejams gan kā uztura bagātinātājs, gan kā recepšu zāles. 

Uzņēmums, kura darbības sfēra var būt līdziga raksta tematikai:

Pigu Latvia, SIA, Interneta veikals 220.lv

Pigu Latvia, SIA, Interneta veikals 220.lv

Kontakti

 1. +371 25220220
 2. +371 67244220
 3. P.O.T.C.P.(9.00-19.00 ) S.( 10.00-17.00 ) Sv.( 10.00-15.00)
 4. https://www.220.lv/lv
 5. P.O.T.C.P.(10.00-19.00) S.(10.00-17.00) Sv.(10.00-15.00)
 6. palidziba@220.lv
 7. info@220.lv
 8. P.O.T.C.P.S.(9.00-20.00) Sv.(9.00-18.00)
 9. P.O.T.C.P.S.Sv.(10.00-22.00)

Darba laiks

 • P.1000-2100
 • O.1000-2100
 • T.1000-2100
 • C.1000-2100
 • P.1000-2100
 • S.1000-2100
 • Sv.1000-2100

Juridiskie dati

 1. 43603025092
 2. LV43603025092
 3. 17.11.2005
 4. Maskavas iela 257, Rīga, LV-1019
 5. 2021

Apraksts

Interneta veikals 220.lv piedāvā ikvienam plašu izvēli mēbelēm, mājas un remonta precēm, dārza piederumiem. Kvalitatīvas bildes, detalizēti apraksti un klientu atstātās atsauksmes palīdzēs pieņemt lēmumu. Nodrošinām ērtu pasūtījumu piegādi visā Latvijas teritorijā. Uzticami ražotāji, izdevīgas cenas un 24/7 palīdzība pa telefonu.

 
Vairāk

Atslēgvārdi

Rotaļlietas, bērnu preces, Bērnu aprūpe, Rotaļlietas zēniem, meitenēm, zīdaiņiem, Preces skolai, Rotaļlietas un spēles no 3 gadiem, Bērnu izklaidei ārā, Apģērbs, apavi bērniem un zīdaiņiem, Rotaļlietas bērniem līdz 3 gadiem, Bērnu istaba, ballītes piederumi, grāmatas, Spēles bērniem, Populāru zīmolu preces, Mēbeles un interjers, Viesistabas mēbeles, Guļamistabas mēbeles, Biroja mēbeles, Virtuves mēbeles, Bērnu mēbeles, Dārza mēbeles, Paklāji un kājslauķi, Apgaismojums, Rullo žalūzijas, aizkari, karnīzes, Priekšnama mēbeles, Interjers, Vannas istabas mēbeles, Spoguļi, Mēbeļu furnitūra, Dekoratīvie akmeņi, Premium mēbeles, Black Red White mēbeles, Gultas veļa, segas, spilveni, Smaržas, kosmētika, Smaržas, Higiēnas preces, Matu kopšanas līdzekļi, Sejas kopšanas līdzekļi, Dekoratīvā kosmētika, Ķermeņa kosmētika, Kosmētika, Populārākās smaržas, Populārākā kosmētika, Mobilie telefoni, planšetdatori, Foto, Mobilie telefoni un aksesuāri, Viedpulksteņi un fitnesa aproces, Fotokameras un piederumi, Smart ierīces un piederumi, Videokameras un piederumi, MP3 atskaņotāji un diktofoni, Termokameras, Teleskopi un mikroskopi, Binokļi, Digitālie foto rāmji, Stacionārie telefoni, Viedtālruņi, Auto audio tehnika, Planšetdatori, e-grāmatu lasītāji un piederumi, Auto GPS, Mobilo telefonu zīmoli, Populārākie telefonu modeļi, Datortehnika, Perifērijas ierīces, Portatīvie datori, somas, Gaming datori, aksesuāri, Planšetdatori, e-grāmatu lasītāji un piederumi, Monitori un monitoru statīvi, Datoru komponentes, Biroja tehnika un piederumi, Ārējie datu nesēji, Droni, Tīkla iekārtas, Datortehnikas piederumi, Stacionārie datori, Programmatūra, Atvērtā koda elektronika, Komplektējamie portatīvie datori, Valūtas detektori, Dārza preces, Dārza tehnika, Mājiņas/novietnes malkai un instrumentiem, Dārza instrumenti, Motorzāģi, Līdzekļi pret kaitēkļiem un insektiem, Komposta kastes un āra konteineri, Siltumnīcas, Āra apgaismojums, Laistīšanas sistēmas, Ziedu statīvi, puķu podu turētāji, Līdzekļi pret odiem, ērcēm, Puķu podi, šķīvji, Mēslojumi, Dārza dekori, Mikroorganismi, baktērijas, Dārza baseinu un strūklaku aprīkojums, Sēklas, Mulča, dekoratīvie apmetumi, Grunts, zeme, kūdra, komposts, Āra baseini, Batuti, Dārza mēbeles, Apģērbi un apavi dārza darbiem, Grili, mangali, kūpinātavas, Zoo preces, Suņiem, Kaķiem, Grauzējiem, Putniem, Zivīm, Mājlopiem, Eksotiskajiem dzīvniekiem, Gudrā māja, Gudrā sadzīves tehnika mājai, Viedās mājas drošība, Viedais apgaismojums un elektropreces, Gudrās rotaļlietas, Viedierīces, Gudrā dārzkopība, Kolekcijas, Pārtikas preces, Bakaleja, Dzērieni, Gaļa, zivis, Piena produkti, Gatavā kulinārija, Vitamīni un uztura bagātinātāji, Augu izcelsmes produkti, Bio pārtika, Preces birojam, skolai, radošiem darbiem, Preces rokdarbiem, Biznesa dāvanas, Penāļi, Somas, mugursomas, maciņi, Kārtridži, Datortehnikas tīrīšanas līdzekļi, Kafijas automāti un kafija, Mēbeles skolai, birojam, Gleznošanas piederumi, Interaktīvās tāfeles, Kancelejas preces, Klades, papīrs, Rakstāmpiederumi, Mācību grāmatas, Aploksnes, pastkartes, Informatīvās zīmes, TV un Sadzīves tehnika, Saimniecībai, Skaistumam, Mazā sadzīves tehnika virtuvei, Televizori un piederumi, Lielā sadzīves tehnika virtuvei, Apģērba kopšanas tehnika, Ledusskapji un saldētavas, Video un audio tehnika, Veļas mašīnas, Sadzīves tehnikas piederumi, Veļas žāvētāji, Klimata kontrole, Spēļu aksesuāri, spēles, Vispopulārākie sadzīves tehnikas zīmoli, Sports, tūrisms un atpūta, Trenažieri, Velosipēdi, skrejriteņi, skrituļslidas, skrituļdēļi, Brīvais laiks un atpūta, Sporta preces, Tūrisma preces, Ziemas sports, Radoša atpūta, Sporta apģērbs un apavi, Sporta uzturs, preparāti, funkcionālā pārtika sportam, Mājai un remontam, Klimata kontrole, Santehnika, Darbarīki, Apkure, Virtuves iekārtas, piederumi, Apgaismojums un elektropreces, Mājas drošība, Darba apģērbs, drošības aprīkojums, Durvis, Ūdens sūkņi, Seifi, Žogi, vārtu automātika, Pastkastītes, mājas numuri, Sienu apdare, tapetes, Apdares materiāli, Ūdens attīrīšanas sistēmas un filtri, Grīdas segumi, Saunas un pirts aprīkojums, Kāpnes, Kanalizācijas caurules, pieslēgumi, Lietus notekūdeņu sistēmas, Sertificēti seifi, Mājsaimniecības preces, Virtuves trauki, piederumi, Gultas veļa, mājas tekstils, Tīrīšanas līdzekļi un piederumi, Veļas kopšanai, Apģērbi, apavi, aksesuāri, Sievietēm, Vīriešiem, Bērniem, Dizainieru preces, Populārākie zīmoli, Premium, Aizsardzības, dezinfekcijas, medicīnas preces, Vitamīni, uztura bagātinātāji, preparāti, Medicīniskās preces, Individuālie aizsardzības līdzekļi, Higiēnas preces, Māmiņām un bērniem, Auto preces, Citas auto preces, Auto ķīmija un gaisa atsvaidzinātāji, Auto paklājiņi, Akumulatori, lādētāji, Elektroiekārtas, Auto video reģistratori, Auto eļļas, Augstspiediena mazgāšanas iekārtas un piederumi, Auto aksesuāri un piederumi, Auto audio tehnika, Riepas, Auto radio sakari, Moto preces, GPS navigācija, Auto tūrisma inventārs, Auto rezerves daļas, Lietie diski, Dāvanas, svētku atribūti, Svētku atribūti, Oriģinālas dāvanas, Šķiltavas un aksesuāri, Reliģiskas preces, Ziemassvētku rotājumi, Floristika, Asprātīgas dāvanas, Oriģināls apģērbs, Biznesa dāvanas, Garšīgas dāvanas, Dāvanas pieaugušajiem, Dāvanu kartes, Dāvanas sievietei, Dāvanas vīriešiem, Dāvanas bērniem, Dāvanas senioriem, Valentīndienas dāvanas, Grāmatas, Grāmatas par personīgo izaugsmi, Vaļasprieki, Grāmatas svešvalodās, Daiļliteratūra, Grāmatas bērniem un jauniešiem, Profesionālā attīstība un uzziņu literatūra, Grāmatu jaunumi, Grāmatzīmes, Mācību grāmatas, Kalendāri, piezīmju grāmatas, Outlet veikals, Atjaunināti vienumi, Preces "mīnusā"


Vairāk

Foto 5

Interneta veikals 220.lv
Interneta veikals 220.lv
Interneta veikals 220.lv
Interneta veikals 220.lv
Interneta veikals 220.lv

Mājas lapa internetā