Informēs par atbalsta kampaņu zīdaiņiem, kas piedzimuši ar HIV vai AIDS inficētām mātēm
Biedrība AGIHAS (Atbalsta grupa HIV inficētajiem un AIDS slimniekiem), ir veiksmīgi pabeigusi aprīlī uzsākto iniciatīvu "Mazulītis nav vainīgs" – pirmo projektu Latvijā, kura ietvaros tika sniegta reāla palīdzība zīdaiņiem, kas piedzimuši HIV pozitīvām mātēm vai AIDS slimniecēm.
Projekta noslēguma pasākums, kura laikā būs iespējams uzzināt par paveikto, gūto pieredzi un tālākajiem plāniem notiks piektdien, 6. novembrī, plkst. 13.00 Latvijas Infektoloģijas centra Ambulatorā korpusa 3. stāva konferenču zālē, Linezera ielā 3.
Pateicoties A/S "Latvijas valsts meži" atbalstam un sadarbībā ar labdarības organizāciju Ziedot.lv, Rīgas dzemdību namu un Latvijas infektoloģijas centru projekta "Mazulītis nav vainīgs" ietvaros biedrība AGIHAS laika posmā no aprīļa līdz novembrim nodrošināja 30 HIV pozitīvām mātēm un AIDS slimniecēm dzimušos zīdaiņus ar mātes piena aizstājējproduktiem, kas ir viens no būtiskākajiem priekšnosacījumiem šo mazuļu inficēšanās riska mazināšanai. Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas (PVO) rekomendācijām krūts barošanas laikā šie jaundzimušie var inficēties no savām mātēm, tāpēc, lai tas nenotiktu, viņi ir jābaro ar mātes piena aizstājējproduktiem. Diemžēl Latvijā (piemēram, atšķirībā no Igaunijas) šie mātes piena aizstājējprodukti nav valsts kompensēti.
Andris Veiķenieks, biedrības AGIHAS valdes priekšsēdētājs: "Man ļoti palicis prātā Ziedot.lv vadītājas Rūtas Dimantas teiktais, projektu uzsākot - Latvijai katrs bērniņš ir svarīgs, arī tas, kurš piedzimis slimai mammai. Patiesībā tāda arī bija mūsu motivācija, projektu radot un īstenojot. Es ļoti ceru, ka to sajuta arī šo mazuļu mammas. Man ir bezgala liels gandarījums, ka tas ir izdevies un ka šobrīd no Veselības ministrijas puses jau tiek domāts par iespēju šos mātes piena aizstājējproduktus konkrētajai riska grupai kompensēt. Šāda valsts iesaistīšanās ir ļoti būtiska, jo ierobežotu resursu dēļ projekta ietvaros tika atbalstīti tikai Rīgā dzimušie HIV pozitīvo jauno māmiņu mazuļi, taču svarīgi, lai tāda pati palīdzība šādu sieviešu jaundzimušajiem būtu pieejama visā Latvijā."
Projekta noslēguma pasākumu, kurā piedalīsies visas tajā iesaistītās puses, atklās Prof. Baiba Rozentāle, Latvijas Infektoloģijas centra galvenā ārste, un bez biedrības sniegtā rezultātu izvērtējuma tajā būs iespējams dzirdēt arī Dr. med. Ilzes Kreicbergas, Rīgas Dzemdību nama valdes priekšsēdētājas un Vijas Bathenas, Rīgas Dzemdību nama galvenās vecmātes sniegto HIV/AIDS skarto māmiņu dzemdību dinamikas un viņu "portreta" raksturojumu, Dr. Ingas Januškevičas, Latvijas Infektoloģijas centra 2. ambulatorās nodaļas vadītājas un Ivetas Magones, šīs pašas nodaļas vecākās māsas vērtējumu par izmaiņām šo sieviešu līdzestībā projekta norises laikā un tā nozīmi viņu bērniem. Tāpat plānots, ka ar Veselības ministrijas turpmākajiem plāniem HIV/AIDS māmiņu un viņu bērnu aprūpē iepazīstinās Jana Feldmane, Veselības ministrijas Vides veselības nodaļas vadītāja.
Rīgā ik mēnesi vidēji četrām HIV pozitīvām mātēm piedzimst bērni. Diemžēl ar katru gadu HIV pozitīvām mātēm dzimušo bērnu skaits Latvijā pieaug, kas izskaidrojams ar kopējo HIV infekcijas izplatības pieaugumu un tā tendencēm. Proti, ik gadu Latvijā HIV jauno gadījumu skaits palielinās tieši jaunu reproduktīvā vecuma sieviešu grupā, jo infekcija tiek pārnesta heteroseksuālu attiecību ceļā. Pretēji izplatītajiem mītiem un pieņēmumiem, šīs sievietes daudzos gadījumos nebūt nav intravenozo narkotiku lietotājas vai seksuālo pakalpojumu sniedzējas.
Projekta ietvaros 30 mātes, izrakstoties no Rīgas Dzemdību nama, saņēma "AGIHAS" sarūpēto "pūriņu": barošanas pudeli, 2 knupjus un 4 iepakojumus "Frisolac Gold" mākslīgā piena maisījuma. Pēc tam piena maisījumu šīm sievietēm bija iespējams saņemt, apmeklējot Latvijas Infektoloģijas centru, kur pavisam tika nogādāti 1522 iepakojumi. Vēl paredzēts papildus piegādāt 250 iepakojumus, jo "German Product Baltics", kas pārstāv "Frisolac Gold" ražotāju Latvijā, ir bijis ļoti pretimnākošs un nodrošinājis zemāku cenu nekā sākotnēji plānots.