Hroniskās LOR-slimības un to lāzerārstēšana
Otolaringoloģe, klīnikas "Panacea pro" lāzerķirurģijas speciāliste Līga Logina, www.panaceapro.lv
Tonzilīts. Hronisks faringīts. Hroniskas iesnas. Ierobežojumi, rekomendācijas pirms LOR patoloģiju likvidēšanas ar CO2 lāzeru.
Tonzilīts.
Tas ir aukslēju mandeļu iekaisums, kas izpaužas ar sāpēm kaklā, paaugstinātu ķermeņa temperatūru, var būt apgrūtināta, sāpīga rīšana, galvassāpes. Aukslēju mandeles ir apsārtuša, pietūkušas, bieži vien ar baltiem aplikumiem. Pacientiem var būt nepatīkama smaka no mutes, ko izraisa aukslēju mandeļu lagūnās sakrājušies detrīta korķi – bāli dzeltenīgi, ar nepatīkamu smaku.
Hroniska tonzilīta gadījumā ar ķirurģiskā CO2 lāzera palīdzību tiek apstrādāta aukslēju mandeļu virsma. To sauc par lakunotomiju. Ar lāzera palīdzību var tikt samazināts arī aukslēju mandeļu lielums – tā ir tonzilotomija. Šī procedūra tiek veikta lokālā anestēzijā.
Pēc procedūras, aptuveni 2 – 3 dienas, var palielināties sāpes kaklā, taču pēc tam sāpes mazinās. Var būt sāpīga barības norīšana, uz aukslēju mandelēm var parādīties fibrīna aplikums, apsārtums, kā arī mandeles var pietūkt.
Ārstēšanas kurss ir 3 līdz 4 procedūras.
Hronisks faringīts.
Hronisks faringīts ir rīkles mugurējās sieniņas iekaisums, kas izpaužas ar pastāvīgu kairinājuma sajūtu rīklē, sāpēm, kairinošu klepu, īpaši guļus stāvoklī. Uz rīkles aizmugurējās sienas ir redzamas sārtas granulācijas, tūskaini, apsārtuši rīkles mugurējās sienas sānu valnīši (hiperplastisks faringīts) vai arī plāna, nogludināta gļotāda rīkles mugurējā sienā (atrofisks faringīts).
Hroniska faringīta gadījumā ar CO2 lāzeru tiek veikta rīkles mugurējās sienas apstrāde (granulācijas, sānu valnīši). Procedūra notiek lokālā anestēzijā. Pēc procedūras 2 – 3 dienas pacientam ir pieļaujamas izteiktas sāpes kaklā, kas pakāpeniski mazinās.
Ārstēšanas kurss ir 3 līdz 4 procedūras.
Hroniskas iesnas.
Hroniskas iesnas ir deguna gļotādas hronisks iekaisums ar gļotādas tūsku, apgrūtinātu elpošanu caur degunu, galvassāpēm pieres rajonā, var būt arī ožas traucējumi. Cilvēks ir spiests elpot caur muti, slikti izguļas, tas ir viens no krākšanas iemesliem. Pastāvīgs deguna gļotādas iekaisums var būt par iemeslu deguna blakusdobumu iekaisumam, kā arī vidusauss iekaisumam.
Hronisku iesnu ārstēšanā ar CO2 lāzeru lokālā anestēzijā tiek veikti iegriezumi apakšējā deguna gliemežnīcā, kā rezultātā, dzīšanas procesā samazinās tās izmēri un, līdz ar to, atbrīvojas deguna ejas elpošanai.
Procedūras priekšrocības:
- nav asiņošanas procedūras laikā un pēc tās,
- neveidojas rētaudi.
Ierobežojumi, rekomendācijas pirms LOR patoloģiju likvidēšanas ar CO2 lāzeru.
Pirms paredzētās procedūras:
- neēst, aptuveni, 3 – 4 stundas, vēlams uz procedūru ierasties tukšā dūšā;
- noteikti informēt ārstu par iespējamām alerģiskām izpausmēm uz anestezējošām vielām un citiem medikamentiem.
Kontrindikācijas procedūru veikšanai:
- grūtniecība,
- menstruācijas,
- izteikti palielināts ķermeņa svars,
- Paaugstināts arteriālais asinsspiediens.
Rekomendācijas pēc procedūras:
- pirmajā nedēļā pēc procedūras - saudzējoša diēta (neēst asu, sāļu, karstu, graudainu, cietu),
- rīklē pūst antibiotiku aerosolu (Bioparox) 4 reizes dienā 4 dienas,
- regulāri skalot mutes dobumu ar vēsu kumelīšu novārījumu,
- lietot sūkājamas tabletes ar anestezējošu iedarbību (STREPSIL, HEXORALETTEN),
- izteiktu sāpju gadījumā lietot pretsāpju medikamentus,
- lietot antihistamīna medikamentus,
Atkārtota apskate pie speciālista pēc 2 – 3 nedēļām.
Otolaringoloģe, klīnikas "Panacea pro" lāzerķirurģijas speciāliste Līga Logina