medicine.lv skaitļos

Lietotāji online318
Aktīvie uzņēmumi12155
Nozares raksti1480
Ekspertu atbildes21477
HORMONI : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

HORMONI

bioloģiski aktīvas vielas, ko asinīs, limfā vai smadzeņu šķidrumā izdala iekšējās sekrēcijas dziedzeri un dažādu audu šūnas (audu hormoni). Hormoni piedalās visos organisma neirohumorālās regulācijas procesos, savstarpēji saista atsevišķus orgānus, saskaņo to funkcijas un pielāgo tās konkrētam organisma dzīves posmam vai aktivitātes pakāpei. Hormonu sintēzi un izdalīšanos regulē sarežģīti mehānismi, kas ar hipofīzes starpniecību cits citu ietekmē; tajos svarīga nozīme ir hipotalāmam un hormonu koncentrācijai asinīs, kā arī galvas smadzeņu lielo pusložu garozai. Pēc ķīmiskās struktūras hormonus iedala peptīdhormonos (hipofīzes hormoni, aizkuņģa dziedzera hormoni, parathormons), hormonos, kas sintezējas no aminoskābēm, tām pārveidojoties (tiroksīns; skatīt vairogdziedzera hormoni), un steroīdhormonos (dzimumhormoni, virsnieru garozas hormoni; skatīt virsnieru hormoni). Katrs hormons ietekmē kādu noteiktu orgānu vai organisma funkciju. Tā kā hormoni ir bioloģiski aktīvas vielas, tie iedarbojas jau ļoti niecīgā daudzumā. Hormoni parasti nav sugai specifiski, tāpēc lielākā daļa hormonu, kas iegūti no dzīvniekiem (arī sintētiskie), darbojas cilvēka organismā (skatīt hormonu preparāti). Dažiem peptīdhormoniem ir antigēnu īpašības, un, ievadīti organismā, tie ierosina imūnreakcijas: rodas antihormoni, kas inaktivē ievadīto svešo hormonu. Ietekmējot fermentsistēmu aktivitāti, hormoni regulē augšanas un šūnu diferencēšanās procesus, uztur konstantu organisma iekšējo vidi (nātrija, kalcija sāļu, glikozes u.c. vielu koncentrāciju asinīs), koordinē un apvieno organisma funkcijas. Tie ietekmē arī augstāko nervu darbību. Hormonus, kas sekmē olbaltumvielu uzkrāšanos, kā arī muskulatūras u.c. audu attīstību, sauc par anaboliskajiem hormoniem. Organisma normālai darbībai nepieciešami visi hormoni, turklāt noteiktā attiecībā. Pārmērīgs vai nepietiekams kāda hormona daudzums asinīs var izraisīt dažādus traucējumus. Audu hormoni jeb t.s. parahormoni pēc ķīmiskās uzbūves ir peptīdi vai amīni. Tie ir histamīns (paplašina sīkos asinsvadus), serotonīns un angiotenzīns (abi sašaurina asinsvadus), bradikinīns (paplašina asinsvadus), kuņģa un zarnu hormoni, neirohormoni u.c.

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Aknu veselība, pašsajūta un palīdzība aknām

Aknu veselība, pašsajūta un palīdzība aknām

FanDetox no Coral Club ir izstrādāts, lai aizsargātu aknas no pārtikas, narkotiku, alkohola un citu vielu toksiskās ietekmes, palīdzētu samazināt slodzi uz aknām un cīnītos ar taukaino aknu un paaugstināta holesterīna problēmu.

Kā izvēlēties medicīnisko halātu?

Kā izvēlēties medicīnisko halātu?

Prāna Ko piedāvā padomus, pēc kuriem būs vienkārši orientēties – kā izvēlēties medicīnisko halātu, un kam pievērst uzmanību.

Video

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Noslēdzot šī gada melanomas modrības kampaņu “Dzimumzīmei vajag uzmanību”, melanomas pacientu atbalsta biedrība “Soli priekšā melanomai” ir sagatavojusi izglītojošu video, kāpēc ikvienam ir svarīgi veikt ķermeņa ādas pašpārbaudes un kā laikus atklāt bīstamo ādas vēzi.

Produktu testi

Testa rezultāti: "BestBerry" BIO Irbenāja ekstrakts imunitātei, vielmaiņai un vispārējās veselības veicināšanai

Testa rezultāti:

Februārī Medicine.lv sadarbībā ar SIA „BestBerry” piedāvāja testēt BIO Irbenāja ekstraktu imūnsistēmas atbalstam, vielmaiņai un vispārējās veselības veicināšanai.

"FanDetox" labvēlīgai iedarbībai uz aknu atjaunošanu un aizsardzību

Martā Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu "Coral Club", veselīgam dzīvesveidam paredzētu produktu ražotāju, piedāvā izmēģināt "FanDetox" – dzērienu, kas labvēlīgi iedarbojas uz aknu atjaunošanu un aizsardzību no alkohola, zāļu, nekvalitatīvas pārtikas un citu kaitīgu vielu toksiskās iedarbības.

Testa rezultāti: "Green Wing" Citronzāles eļļa ķermenim – izmēģini dabas svaigumu un maigumu!

Testa rezultāti:

Februārī Medicine.lv sadarbībā "Green Wing Paleo Skincare" piedāvāja testēt Citronzāles eļļu ķermenim.

Testa rezultāti: HealthAid® Vegan B Complex normālai enerģijas ieguves vielmaiņai

Testa rezultāti: HealthAid® Vegan B Complex normālai enerģijas ieguves vielmaiņai

Februārī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "HealthAid Baltics" piedāvāja testēt B vitamīna kompleksu normālai enerģijas ieguves vielmaiņai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

"Larifan": Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Kas ir "Larifan"? Unikāli Latvijā ražoti BIO-farmaceitiskie  produkti! Tos iegūst biotehnoloģiskā ceļā no baktērijām, tātad "Larifan" ir dabiskas izcelsmes BioProdukts.

Magnija nepieciešamība organismā – "MagLiquid": Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Magnija nepieciešamība organismā –

Nogurums? Nespēks? Nepieciešama papildu enerģija? Raidījumā dr. Karīna Vernere un "Euroaptiekas" farmaceite Zane Melberga pastāstīs, kā mums var palīdzēt magnijs.