Hiperosmija: Simptomi, cēloņi, ārstēšana
Hiperosmija – pastiprināta oža; šī saasinātā spēja uztvert aromātus visbiežāk rodas kāda cita medicīniska rakstura iemesla dēļ. Kad kādam ir hiperosmija, šis cilvēks saož smaržas daudz spēcīgāk nekā citi. Spēcīgā oža var likt cilvēkam ar hiperosmiju izjust diskomfortu un pat nelabumu kādu noteiktu smaržu dēļ.
Cēloņi
Hiperosmijai, iespējams, ir ģenētiska izcelsme, tomēr vēl tiek veikti pētījumi, lai pilnībā izprastu šo iespējamo ģenētisko saikni un izstrādātu iespējamo ārstēšanu. Visbiežāk tomēr hiperosmija rodas kāda cita medicīniska rakstura cēloņa dēļ. Atsevišķas slimības var izraisīt smaržas izjūtas izmaiņas, kā arī dažkārt smaržas izjūtas maiņa var pasliktināt pamatproblēmu.
Iespējamie hiperosmijas cēloņi ir autoimūnās saslimšanas, piemēram, sistēmiskā sarkanā vilkēde ietekmē arī ožu, galvenokārt tāpēc, ka tā skar nervu sistēmu. Tāpat atsevišķi pētījumi liecina, ka daudzos gadījumos tiem, kas saslimuši ar Laima slimību, attīstās hiperosmija. Hiperosmiju var izraisīt arī Parkinsona slimība, Alcheimera slimība, multiplā skleroze, kā arī polipi vai audzēji degunā vai galvaskausā.
Atsevišķi recepšu medikamenti var ietekmēt ožu. Lielākā daļa zāļu pavājina ožas sajūtu, taču reizēm recepšu medikamentu ietekmē notiek pretējais – oža var saasināties. Arī hormonālas izmaiņas grūtniecības laikā var mainīt ožas izjūtu. Saskaņā ar pētījumiem lielai daļai grūtnieču grūtniecības pirmajā trimestrī pastiprinās oža.
Simptomi
Kad kādam ir hiperosmija, šis cilvēks var izjust smaržas spēcīgāk nekā citi. Spēcīgā oža var likt cilvēkam ar hiperosmiju izjust diskomfortu un pat nelabumu kādu noteiktu smaržu dēļ. Diskomfortu vai nelabumu izraisošie aromāti katram var atšķirties individuāli. Visbiežāk tās ir ķīmiskas smaržas, parfīmi, tīrīšanas līdzekļi, ēdienu aromāti, kā arī aromātiskas sveces. Mainoties ožas sajūtai, var pastiprināties galvassāpes, rasties slikta dūša un vemšana.
Migrēna ir stāvoklis, kuram ir raksturīgas atkārtotas, spēcīgas galvassāpju lēkmes. Galvassāpju fāzē cilvēki izjūt citu simptomu starpā var piedzīvot arī to, ka gaisma, skaņa vai smarža rada diskomforta sajūtu. Migrēnas precīzs cēlonis nav zināms, taču to var izraisīt, piemēram laikapstākļu maiņa, kā arī noteiktas smaržas. Tā rezultātā cilvēki ar hiperosmiju, visticamāk, izjūt migrēnu, kad viņi saož kādu konkrētu aromātu. Dažos gadījumos hiperosmija var izraisīt depresiju vai trauksmes sajūtu.
Ārstēšana
Hiperosmijas ārstēšana lielā mērā ir atkarīga no tās cēloņa. Ārstē pamatcēloni; ārsts var izrakstīt medikamentus, lai ārstētu pamatslimību, kas izraisa hiperosmiju. Daudzos gadījumos vislabākais risinājums ir izvairīšanās no to izraisošiem aromātiem, tai skaitā specifiskiem parfīmiem, smaržām vai pārtikas produktiem. Ja nav iespējams izvairīties no kāda konkrēta aromāta, var līdzēt košļājamā gumija vai sūkājamā ledene.
Grūtniecības gadījumā pētījumi rāda, ka jutība pret aromātiem nedaudz mazinās trešajā trimestrī, un lielākoties vaininieki ir ēdiena aromāti. Pēc grūtniecības hiperosmija izzūd.