medicine.lv skaitļos

Lietotāji online324
Aktīvie uzņēmumi12808
Nozares raksti1624
Ekspertu atbildes21477
Ginekoloģe: Slimību pamatā ir veselīga dzīvesveida trūkums (INTERVIJA) : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Ginekoloģe: Slimību pamatā ir veselīga dzīvesveida trūkums (INTERVIJA)

Ilzes Dekeres (Decker) stāsts ir diezgan neparasts. Visiem ierasts, ka latvieši dodas peļņā uz Vāciju, mēģina iekārtoties dažādos darbos, taču Ilze ir šajā valstī atzīta ginekoloģe, Vācijas ginekoloģijas prakses līdzīpašniece. Līdztekus darba gaitām Ilze ir mīloša sieva un mamma četriem bērniem. Viena no galvenajām Ilzes saiknēm ar Latviju šobrīd ir vieslekciju vadīšana biznesa augstskolas “Turība’’ maģistrantūras programmā “Uzņēmējdarbības vadība” ar specializāciju “Veselības un aprūpes iestāžu vadība”. Kā viņai tas izdevies?

Vai varat pastāstīt, kā vispār nonācāt Vācijā?

Vācijā dzīvoja mana mamma, es devos pie viņas ciemos. Sākums bija ļoti skarbs un grūts. 90.gadu sākumā neviens nezināja, kas ir Latvija, un visi mani uzskatīja par krievieti. Tā kā divus gadus biju studējusi Latvijas Medicīnas akadēmijā, pieteicos medmāsu palīdžu kursos, lai dabūtu kaut kādu Vācijas medicīnisko izglītību un varētu spert pirmo soli Vācijas medicīnas sistēmā. Paralēli strādāju lielā ziedu tirgū. Katru nakti bija jāceļas divos, trijos jau bija jābūt darbā. Griezu puķēm kātus, rokas no darba aukstumā bija sasprēgājušas tā, ka kājās nevarēja uzvilkt zeķubikses. Līdz deviņiem es strādāju, tad aizbraucu mājās, ātri pārģērbos, braucu uz māsu palīdžu kursiem. Pēc šiem kursiem, kas beidzās vienpadsmitos, es braucu uz vienu citu pilsētiņu uz vācu valodas kursiem. Vakarā sešos biju mājās, un divos naktī jau atkal cēlos augšā.

Pēc kursiem es dabūju prakses vietu slimnīcā, tad varēju pieteikties medicīnas studijām. Pieci procenti studējošo varēja būt ārzemnieki. Bija jānoliek ļoti smags vācu valodas eksāmens, varētu teikt – mana mūža visgrūtākais eksāmens. Tie, kuri šo eksāmenu nevarēja nokārtot, nevarēja tālāk studēt. Priekš manis tas nozīmētu braukt atpakaļ uz Latviju. Nokārtoju es, daži norvēģi un viena zviedriete. No Latvijas Medicīnas akadēmijas diviem absolvētajiem gadiem tika ‘’ieskaitīti’’ tikai daži kursi, līdz ar to studijas sāku faktiski no nulles. Mācījos un paralēli sāku strādāt ambulatorajā mājas aprūpes dienestā, kur kopu vecus un slimus cilvēkus, kuri paši sevi nevarēja aprūpēt. Pa dienu mācījos, vakarā strādāju. Varētu teikt, ka pēros kā plika pa nātrēm, jo mamma varēja tikai nedaudz palīdzēt.

Tad es nokļuvu vienā ģimenē, kur man bija jākopj viens vīrietis, kurš bija smagi slims. Viņš vēlāk izrādījās mans vīratēvs. Vienu reizi tur sastapu viņa dēlu, tā mēs iepazināmies un jau pēc dažiem mēnešiem apprecējāmies. Tā es tajā ģimenē paliku. Vācijā saka - samīlējušies, saderinājušies, apprecējušies, un tā arī bija. Esam pazīstami jau 26 gadus. Studiju laikā piedzima visi četri bērni.

Jūsu stāsts mazliet līdzinās pasakai…

Banner 280x280

Šis patiesībā bija ļoti grūts laiks. Mans vīrs nebija nekāds miljonārs. Neviens neticēja, ka es studijas Hannoveres Medicīnas augstskolā pabeigšu. Svešā valodā, svešos apstākļos ar maziem bērniem. Studijas pabeidzu labi, un bija skaidrs, ka būšu galvenā ģimenes pelnītāja. Ģimenei to nebija viegli aptvert, jo biju ieprecējusies ļoti konservatīvā vācu ģimenē, kur pelnītāji parasti ir vīri, bet sievas bieži vien sēž mājās. Pēc sešiem studiju gadiem biju īsts ārsts, pieci gadi obligāti bija jānostrādā savā specialitātē pamatā slimnīcā. Kļuvu par virsārsti, pēc tam strādāju Hannoverē lielā slimnīcā perinatālā centrā. Kādreizējais kolēģis, arī virsārsts, man izteica piedāvājumu dibināt praksi. Pirmajā mirklī atbildēju, ka man patīk operēt, pieņemt dzemdības, un prakse nav domāta man. Taču sanāca tā, ka vecāka ārste, ejot pensijā, nolēma pārdot savu praksi, un es to no viņas nopirku. Apvienojām šīs divas prakses. Mums ir astoņi darbinieki. Pirms trim gadiem mēs praksi pilnībā modernizējām. Vēl pirms pieciem gadiem veicām nelielas operācijas, taču – tā kā Vācijā ir ļoti komplicētas higiēnas normas un likumi, tas vienkārši finansiāli neatmaksājās. Nolēmām specializēties perinatoloģijā, endokrinoloģijā, un radījām tam vēl papildu darbavietas.

Kāda ir Jūsu darbadiena, kā darbojas prakse?

Mana darba diena sākas 5.30 no rīta. Prakse atrodas 90 kilometru attālumā no manas mājas. Braucu ar vilcienu. Katru dienu ceļā esmu 180 kilometru. Strādājam bez pārtraukuma. Mūsu prakse, kurā patlaban strādā astoņi cilvēki, pieder pie 120 finansiāli lielākajām praksēm nozarē.

Darba dienas - 12 stundu laikā - es apskatu no 40 līdz 50 pacientiem. Latvijā daudzi pacienti norēķinās skaidrā naudā, Vācijā par pacientu nauda tiek pārskaitīta. Par katru pacientu kvartālā mēs saņemam 16 eiro. Mums ir jābūt ļoti labiem plānotājiem, lai mēs neizšķērdētu slimokašu naudu. Par ultraskaņu, piemēram, paredzēti 14 eiro. Ja pacients atnāk privātās vizītes ietvaros, viņš no mana kabineta iziet, atstājis 150 – 200 eiro. Tāpat mēs apkalpojam arī onkoloģijas pacientes.

Esam divi partneri, kas vajadzības gadījumā viens otru aizstāj. Mūsu prakses līgums ir tik skrupulozs, it kā mēs būtu vislielākie ienaidnieki. Ja partneri sastrīdas, tad šāds līgums var palīdzēt. Ļoti ceru, ka tas nekad nebūs jāizvelk ārā no dziļākās atvilktnes.

Jūs vienlaikus esat gan ārsts, gan menedžeris. Kā to iespējams apvienot?

Mums ir nodokļu padomdevējs, viens cilvēks no nodokļu konsultantu uzņēmuma ir pilnībā nodarbināts ar mūsu prakses nodokļu lietām, jo Vācijā nodokļu un administratīvā sistēma ir ļoti sarežģīta. Jau 10 gadus reizi gadā tiekamies ar mūsu nodokļu konsultantu, kurš visus papīrus noliek priekšā. Katrai rokas kustībai vajadzīga izglītība, sertifikācija. Mēs arī regulāri tiekam kontrolēti – piemēram, slimokase katru ceturksni izvēlas 2% no praksēm, kuras tiks apmeklētas. Mēs par to iepriekš nemaz nezinām. Tāpat notiek kontroles no finanšu iestādes, kas iepriekš gan tiek pabrīdināts. Tāpat tiek kontrolētas diagnozes – vai tas, kas tiek uzstādīts diagnozē, pēc tam arī tiek attiecīgi izmeklēts, vadīts ārstniecības process utt. Tāpat tiek kontrolēts, vai pareizi veikts, piemēram, ultrasonogrāfijas apraksts. Tā ka vācu pedantisms te izpaužas visplašākajā nozīmē. Tāpat kontrolē Veselības dienests – vai telpas tiek vēdinātas, vai krēsli pareizi salikti utt.

Valsts funkcionē labi, teikt ‘’perfekti’’ būtu pārspīlēts, bet, salīdzinot ar citām Eiropas valstīm, Vācija ir krietni priekšā. Turklāt neeksistē nekāda korupcija. Pacientu vidū ir daudz austrumeiropiešu, tie parasti atnes kādu konfekšu kasti, mēdz būt arī “Laimas’’. Bet, piemēram, vācieši pat nevar aizdomāties, ka viņi kaut ko varētu nest. Ja kāds atnes puķīti pēc dzemdībām, tas jau ir ļoti daudz! Dāvanas nedrīkst pārsniegt 10 eiro vērtību.

Kāda Vācijā ir onkoloģiskā situācija, piemēram, krūts vēža jomā?

Tas kļūst arvien izplatītāks. Cilvēki ļoti maz kustas, ēd neveselīgi. Dāmas virs 60 gadiem vēl dzīvo ļoti konservatīvi, bet jaunākā paaudze nav pietiekami atbildīga. Globāli tā ir veselīga dzīvesveida problēma. Daudz ko varam ietekmēt paši – vai mēs sportojam, ko mēs ēdam. Grūtāk ietekmēt to, ko elpojam, tieši kādas ķīmijas ir pārtikas produktos. Diemžēl Vācijā, jāteic, cilvēki savu veselību spārda kājām tā, it kā viņiem mājās skapī glabātos cita – labāka. Es teiktu, ka veselību par naudu var nopirkt daļēji, ko apliecina arī tas, ka Vācijā ir ļoti laba slimokašu sistēma. Pat cilvēkam, kuram nav darba, ir iespēja tikt pie labas medicīnas. Atļaušos teikt, ka vācieši pat ir izlepuši, viņi īsti neapzinās, kādā veselības sistēmas leiputrijā dzīvo, jo Vācijā noteikti ir viena no labākajām veselības sistēmām pasaulē. Piemēram, Vācijā, nav jāgaida mēnešiem ilgi rindās, lai saņemtu valsts apmaksātas procedūras.

No vienas puses, cilvēki šobrīd grib tūlītēju rezultātu, neieguldot paši laiku un pūliņus savas veselības uzlabošanā. Piemēram, mainīt dzīvesveidu, ierasto ēdienkarti, sākt sportot u.tml. No otras puses, man kā ārstam slimokašu apmaksātam pacientam ir iedalītas tikai 10 – 15 minūtes (praksēs, kas strādā tikai ar privātiem klientiem, pieņemšanas laiks ir ilgāks). Tas ir ārkārtīgi maz, īpaši jau ziemā, kad pacientēm ir jāizģērbjas. Man tajā laikā jāpaspēj veikt analīzes, izmeklēšana, kā arī jādokumentē tā, lai neviens nevarētu ‘’piesieties”. Te nemaz nevar būt runas par sarunu ar pacientu par veselīgu uzturu un citām svarīgām tēmām. Protams, no tāda aspekta raugoties, ārstam ir vienkāršāk izrakstīt recepti. Un vienlaikus arī daudzi pacienti paši nemaz negrib, lai viņiem tiktu piedāvāts kāds risinājums, kas prasa ilgāku laiku. Atnāk pie manis viena paciente ar 120 kilogramu svaru un prasa, lai viņai piedāvā hormonterapiju. Turklāt vēl smēķētāja. Es saku – vispirms nometiet svaru, un tad jums hormonterapiju varbūt nemaz nevajadzēs. Bet viņa grib tūlītēju rezultātu, neko savā dzīvesveidā nemainot. Šādi cilvēki no prakses iziet neapmierināti, sak’, šis ārsts jau neko nesaprot.

Vai nav tā, ka cilvēki tomēr pamazām sāk atgriezties pie sapratnes, ka visu nevar risināt ar ripiņu iedzeršanu?

Jā, šī sapratne patiešām pieaug, un arī cilvēki gatavi arvien vairāk ieguldīt savā veselībā. Bet diemžēl jāteic, ka šādi cilvēki vēl ir mazākumā. Bet es ļoti ceru, ka šis pozitīvais īpatsvars pieaugs. Ja cilvēki nemainīsies, problēma kļūs arvien dziļāka. Cilvēkam ir profilaktiski kaut kas pašam jādara, nevar gribēt, lai visu atrisina medicīnas sistēma, pat ja tā ir laba un sakārtota, un ārsts.

Par ko interesējas Latvijas studenti, kad vadāt šeit vieslekcijas?

Studenti interesējas, kā prakse uzbūvēta, kā tiek vadīts ikdienas darbs, kā veidojas finanšu plūsma un norēķini. Vācijā 14% no bruto algas aiziet slimokasei, tāpat otrus 14% maksā darba devējs. Piemēram, es pati vien katru mēnesi slimokasei pārskaitu 1000 eiro.

Esmu gan ārsts, gan menedžeris. Man jāvada darbinieku sarunas, jāuzklausa prieku un bēdu stāsti. Vācijā arī pastāv sistēma, ka vari būt tikai medicīnas menedžeris un pieņemt darbā ārstus. Pēc šāda modeļa parasti strādā medicīnas aprūpes centri.

Ja man tagad prasītu, vai man pietiktu spēka visu to darīt vēlreiz, es droši vien teiktu “nē”. Bet dzīve saliek visu ‘’pa plauktiņiem” tā, ka esi spiests izdarīt pat šķietami neiespējamo. Un, lai arī tagad ne vienmēr ir viegli un gludi, esmu gandarīta, ka daru to, kas ir mans sirdsdarbs. Jau četru gadu vecumā zināju, ka gribu būt ārste. Novēlu to arī ikvienam studentam – sajust un izvēlēties savu sirdsdarbu!

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Ārstu privātprakses, speciālisti":

Uzņēmumi nozarē "Ārstu privātprakses, speciālisti"

Sintijas Vasiļevskas - ārsta palīga (feldšera) prakse

Sintijas Vasiļevskas - ārsta palīga (feldšera) prakse

Medicīnā darbojos kopš 2012. gada - pieredzes un zināšanu bagāža gūta, nopietni strādājot gan neatliekamajā, gan intensīvajā un ambulatorajā medicīnā. Kļūt par mediķi esmu vēlējusies, kopš sevi atceros, un ne mirkli neesmu to nožēlojusi. Mans moto: pieņemot pasaules mainību, būt savā spēkā, vietā un laikā. Caur sirds mīlestību prast otra sāpi saskatīt un nesavtīgi palīdzēt. Vairāku gadu garumā esmu sapņojusi par savu praksi - nu ir pienācis laiks sapņus pārvērst īstenībā un attīstīt. Ārsta palīga profesija dod iespēju ārstniecības personai būt patstāvīgai savos lēmumos un attiecīgajās darbībās - noteikt diagnozi, ārstēšanu, lietot un izrakstīt medikamentus, nodrošināt medicīniskās manipulācijas, veikt profilaktiskos un izglītojošos pasākumus pacientiem.

Nedēļas tēma

Tu mīli sauli, bet vai tā mīl tevi? Pārmērīgas sauļošanās ietekme uz ādu

Tu mīli sauli, bet vai tā mīl tevi? Pārmērīgas sauļošanās ietekme uz ādu

Arvien vairāk siltais laiks par sevi liek manīt, kas liek domāt par to, ka drīz jau varēsim sauļoties. Lai kā mums patiktu šis process, pārmērīga saules iedarbība ir būtisks faktors, kas izraisa priekšlaicīgu ādas novecošanos jeb fotonovecošanos. Kā pasargāt sejas ādu no saules, zilās gaismas un apkārtējās vides piesārņojuma?

Aktuālie piedāvājumi

Kinezioloģiskais teips – atbalsts sportā un ikdienā

Kinezioloģiskais teips – atbalsts sportā un ikdienā

Kinezioloģiskais teips ir kļuvis īpaši iecienīts gan profesionālu sportistu, gan arī amatieru vidū. Tas ir praktiski nemanāms, tajā pašā laikā sniedz neatsveramu atbalstu, piedāvājot plašas iespējas gan traumu profilaksē, gan arī ārstēšanā. Uzlabo kustību brīvību kopā ar TONUS ELAST kinezioloģisko teipu! Konsultējies ar speciālistu, lai noskaidrotu, kā kinezioloģiskais teips var palīdzēt tavā ikdienā!

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika pēdējos gados ir kļuvusi populāra, un veiktie pētījumi un testi nepārtraukti pēta to efektivitāti un drošību. Tāpat arī tiek vērtēta kolagēna produktu ietekme uz ādas elastību, mitrināšanu un grumbu samazināšanos.

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: Acorus Balance Fiber – šķiedrvielu kompleksi tavai veselībai!

Testa rezultāti: Acorus Balance Fiber – šķiedrvielu kompleksi tavai veselībai!

Martā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Dabas tēja" piedāvāja testēt "Acorus Balance Fiber" šķiedrvielu kompleksu.

Testa rezultāti: Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Testa rezultāti: Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Salons Līga" piedāvāja izmēģināt Hialuronskābes serumu ar dabīgu aktīvo vielu komponenti Pentavitin® intensīvai ādas mitrināšanai.

Testa rezultāti: “Ginerra” gremošanas sistēmas veselībai

Testa rezultāti: “Ginerra” gremošanas sistēmas veselībai

Aprīlī Medicine.lv sadarbīobā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvāja testēt uztura bagātinātāju “Ginerra” gremošanas sistēmas veselībai.

Testa rezultāti: RUUTe pieniņš sejas ādas attīrīšanai "Liepa"

Testa rezultāti: RUUTe pieniņš sejas ādas attīrīšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar dabiskās kosmētikas zīmolu RUUTe® piedāvāja testēt sejas ādu attīrošo pieniņu "Liepa", kas domāts jebkuram sejas ādas tipam un ko var izmantot arī acu zonai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Latvijas mikroķirurgi, programma “Salabo cilvēku, klonē mikroķirurgu”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas mikroķirurgi, programma “Salabo cilvēku, klonē mikroķirurgu”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas mikroķirurgu komanda jau kopš kara sākuma Ukrainā sniegusi nenovērtējamu palīdzību, glābjot karā ievainotos cilvēkus. Latvijas mikroķirurgi - Olafs Libermanis un Mārtiņš Malzubris - nenogurstoši "labo" ievainotos cilvēkus.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, dr. Žoržs Žabūrs: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, dr. Žoržs Žabūrs: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Žoržs Žabūrs ir asinsvadu ķirurgs, asinsvadu ultrasonogrāfijas speciālists un flebologs. Pirmais Baltijā veicis vēnu operāciju, pielietojot hipnozi. Žoržs Žabūrs ir arī Latvijas Asinsvadu ķirurgu biedrības biedrs, Latvijas Flebologu biedrības biedrs, Eiropas Asinsvadu ķirurgu biedrības biedrs.

Uzņēmums, kura darbības sfēra var būt līdziga raksta tematikai:

Sintijas Vasiļevskas - ārsta palīga (feldšera) prakse

Sintijas Vasiļevskas - ārsta palīga (feldšera) prakse

Darba laiks

  • P.1000-1900
  • O.-
  • T.1200-2000
  • C.-
  • P.1200-2000
  • S.1000-1400
  • Sv.-
  • Svētdienās pēc iepriekšējā pieraksta!

Apraksts

Medicīnā darbojos kopš 2012. gada - pieredzes un zināšanu bagāža gūta, nopietni strādājot gan neatliekamajā, gan intensīvajā un ambulatorajā medicīnā.
Kļūt par mediķi esmu vēlējusies, kopš sevi atceros, un ne mirkli neesmu to nožēlojusi.
Mans moto: pieņemot pasaules mainību, būt savā spēkā, vietā un laikā. Caur sirds mīlestību prast otra sāpi saskatīt un nesavtīgi palīdzēt.
Vairāku gadu garumā esmu sapņojusi par savu praksi - nu ir pienācis laiks sapņus pārvērst īstenībā un attīstīt.
Ārsta palīga profesija dod iespēju ārstniecības personai būt patstāvīgai savos lēmumos un attiecīgajās darbībās - noteikt diagnozi, ārstēšanu, lietot un izrakstīt medikamentus, nodrošināt medicīniskās manipulācijas, veikt profilaktiskos un izglītojošos pasākumus pacientiem.

 
Vairāk

Atslēgvārdi

ambulatorie medicīniskie pakalpojumi Jelgavā, Ārstu privātprakses, speciālisti.

veselības aprūpe, ārsta palīgs, ambulatorā medicīna, privātprakse, manipulācijas Jelgavā, mājas vizītes, konsultācijas Jelgavā, elektrokardiogrāfija, vakcinācija, maksas medicīnas pakalpojumi, konsultācijas, veselības konsultācijas, urīnpūšļa katetrs, vizītes pieejamā laikā, sēra korķis, ērču izņemšana, brūču apstrāde, veselības pārbaudes, streptokoks, streptokoka tests, teipi, teipošana


Vairāk

Foto 17

Manipulācijas
Manipulācijas
Konsultācijas, manipulācijas
Vakcinācijas, konsultācijas
Manipulācijas
Manipulācijas
Manipulācijas
Sadarbības partneri
Ārsta palīga prakse
Feldšeris Jelgavā
Medicīniskās konsultācijas Jelgavā
Ambulatorā palīdzība Jelgavā
Ārsta palīga prakse Jelgavā
Ārsta palīgs Jelgavā
Sintija Vasiļevska
Instagram

Mājas lapa internetā