Faringīts: Simptomi, cēloņi, ārstēšana
Faringīts jeb kakla sāpes ir akūts vai hronisks rīkles gļotādas iekaisums, kas var izraisīt diskomfortu, sausumu mutē un apgrūtinātu norīšanu. Reti ir izolēts, parasti pievienojas iesnām vai augšējo elpošanas ceļu iekaisumam. Visbiežāk faringīta cēloņi ir vīrusu infekcijas, piemēram, saaukstēšanās, un bakteriālas infekcijas, piemēram, A grupas streptokoks.
Vīrusu izraisīts faringīts bieži vien pats izzūd apmēram nedēļas laikā. Tomēr, zinot tā cēloni, ir iespējams vieglāk piemeklēt tā ārstēšanas iespējas.
Cēloņi
Galvenokārt faringīta cēloņi ir tādas vīrusu infekcijas kā saaukstēšanās. Citi izplatīti vīrusi, kas var izraisīt faringītu, ir rinovīrusi, koronavīrusi vai paragripas, adenovīrusi, gripa, Epšteina-Barra vīruss, mononukleoze. Lai arī mazāk izplatītas, arī bakteriālas infekcijas var izraisīt arī faringītu, piemēram, A grupas streptokoks ir atbildīgs par faringītu bērniem aptuveni 20-40% gadījumu. Citas bakteriālas infekcijas, kas var izraisīt faringītu, ir C un G grupas streptokoks, hlamīdijas, gonoreja, mikoplazma. Faringītu var izraisīt arī sēnīte.
Augšminētie slimību ierosinātāji mutes un rīkles dobumā, kā arī bronhu sistēmā atrodas visu laiku, taču vesela imūnsistēma spēj veiksmīgi ar tiem tikt galā. Kad ķermeņa aizsargspējas ir novājinātas, slimības ierosinātajiem ir vieglāk pārvarēt ķermeņa imūnsistēmas barjeras, izraisot infekciju. Tāpat faktori, kas var palielināt faringīta risku, ir aukstu, karstu vai kairinošu ēdienu un dzērienu lietošana, smēķēšana, dažādi kaitīgi arodfaktori (putekļi, ķimikālijas), apgrūtināta elpošana caur degunu, kuņģa – barības vada atvilnis, kam raksturīgs kuņģa skābes izraisīts kakla gļotādas kairinājums, kā arī sauss gaiss un pat pārpūlēta balss.
Simptomi
Faringīta simptomi ir skrāpēšanas, dedzināšanas, sausuma sajūta, dažkārt arī sāpes kaklā (galvenokārt akūta faringīta gadījumā); tās pastiprinās, rijot siekalas. Rīkles gļotāda ir sārta, reizēm klāta ar staipīgiem, gļotainiem vai strutainiem atdalījumiem.
Vīrusu izraisītam faringītam ir raksturīgi arī citi simptomi, piemēram, aizlikts deguns, iesnas, acu asarošana, sauss un kairinošs klepus. Baktēriju izraisītam faringītam raksturīgi simptomi ir drudzis, intoksikācija, paaugstināta ķermeņa temperatūra, stipras sāpes kaklā, un mandelēs, it īpaši rijot, kā arī mandeļu lakūnās ir aplikums.
Gan vīrusu, gan baktēriju izraisīts faringīts ir lipīgs; slimniekam klepojot vai šķaudot, apkārtējā gaisā izplatās sīki pilieni, kas satur vīrusu vai baktērijas. Ir iespējams inficēties, ieelpojot šos sīkos pilienus vai pieskaroties inficētiem priekšmetiem.
Ārstēšana
Slimības sāpju stadijā svarīgākais ir samazināt iekaisuma izraisītāju skaitu, izmantojot propolisu, kliņģerīšu tinktūru, smiltsērkšķus un kliņģerīšu eļļu, kā arī citas komponentes saturošus pretsēnīšu un pretbaktēriju produktus. Lieto sārmainus, siltus šķīdumus kakla skalošanai, aromātisku eļļu inhalācijas. Sausumu var mazināt, ieziežot rīkles gļotādu ar 0,5% joda šķīdumu glicerīnā. Periodiski ieteicams lietot A, D un PP vitamīnus, alvejas ekstrakta injekcijas. Kaitīga ir smēķēšana, alkohola, kā arī kairinoša uztura lietošana. Jārūpējas, lai gaiss telpās būtu tīrs un mitrs.