medicine.lv skaitļos

Lietotāji online343
Aktīvie uzņēmumi12106
Nozares raksti1572
Ekspertu atbildes21477
FAGOCITOZE : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

FAGOCITOZE

īpašu cilvēka un dzīvnieku organisma šūnu (fagocītu) spēja aktīvi satvert un sagremot organismam svešu vielu daļiņas (arī mikroorganismus). Fagocitoze ir viens no organisma rezistences faktoriem un reaktivitātes rādītājiem. Vienšūņiem un zemākajiem daudzšūnu dzīvniekiem. Fagocitoze ir galvenais barošanās veids. Cilvēkiem un dzīvniekiem organismā ir 2 fagocītu veidi - makrofāgi un mikrofāgi. Ja mikroorganismiem izdodas pārvarēt ārējās aizsargbarjeras un iekļūt organismā dziļāk, tiem pretim stājas audos klejojošie fagocīti. Ja mikrobiem izdodas izvairīties arī no tiem, rodas iekaisums. Tā raksturs atkarīgs ne tikai no organisma reaktivitātes, bet arī no mikrobu dabas. Strutas radošie mikrobi parasti ierosina akūtu iekaisumu un mikrofāgu saplūšanu infekcijas iekļūšanas vietā. Tuberkulozes mikobaktērijas, dažas patogēnās sēnes u.c. mikroorganismi infekcijas iekļūšanas vietā rada tikai vieglu kairinājumu, un tur konstatējami vienīgi makrofāgi. Viens mikrofāgs uzņem līdz 100 mikroorganismu (vidēji cilvēka organismā ir apmēram 30 miljardu mikrofāgu, bet to skaits stresā - reakcijā uz nelabvēlīgiem faktoriem - var vēl desmitkāršoties). Tikpat daudz mikroorganismu var uzņemt arī makrofāgi, tikai tie ir mazāk kustīgi un bez mikrofāgu līdzdalības cilvēka un dzīvnieka organismu ilgāku laiku no mikrobiem nespēj pasargāt. Savukārt mikrofāgi nespēj uzņemt un iznīcināt vecās, savu mūžu nodzīvojušās šūnas u.c. lielākas daļiņas - to spēj makrofāgi. Fagocitoze ir aktīvs process un prasa enerģiju, tāpēc attiecīgajās šūnās pastiprinās skābekļa un glikozes patēriņš. Fagocīti noārda baktērijas ar fermentiem, kas atrodas fagocītu citoplazmā esošajās lizosomās, kuras sāk izzust, tiklīdz šūna sāk fagocitēt. Fagocīti mikroorganismus uzņem endocitozes ceļā, t.i., šūnas membrāna ar pielipušajiem mikrobiem ieliecas citoplazmā, ieliekums augšgalā salīp un atdalās no membrānas. Izveidojas maisiņš - fagosoma, kurā atrodas fagocitētais mikroorganisms. Tā galīgā noārdīšana notiek sekundārā lizosomā, kas rodas no fagosomas un tai pieguļošām lizosomām. Daudziem mikrobiem ir dažādi fagocitozes kavētāji faktori. Tā, piem., tuberkulozes mikobaktēriju klāj biezs vaska apvalks, pneimokokus - mukopolisaharīdu apvalks. Fagocitozi traucē arī daži šūnu virsmas antigēni, piem., baktēriju toksīni. Alkohols, badošanās, dažādi medikamenti (prednizolons, aminazīns, hinīns u.c.) samazina fagocitozi, bet kalcijs, magnijs, nātrijs, histamīns, imūnserums u.c. to pastiprina. Retumis sastopami iedzimti fagocitozes traucējumi, piem., mikrofāgu lizosomās ietvertas divkāršā apvalkā, kam fermenti netiek cauri, tāpēc šie mikrofāgi mikrobus gan satver, bet nenoārda. Pastāv zināma sakarība starp fagocitozi un slimības ierosinātāju. Pneimokoki, streptokoki u.c. akūtu infekciju ierosinātāji mikrofāgos iet bojā jau nepilnās 15

minūtēs. Turpretim tuberkulozes mikobaktērijas, brucellas, gonokoki, mikroskopiskās sēnes u.c. nosacīti intracelulārie parazīti fagocītos spēj ne tikai dzīvot, bet arī vairoties. Fagocītos vairojas arī vīrusi, un tad bojā iet drīzāk fagocīts nekā vīruss. Bez tam mikrofāgi, kas vīrusu jau fagocitējuši, bieži nespēj vairs uzņemt baktērijas, tāpēc vīrusu infekcijai nereti pievienojas baktēriju infekcija. Vīrusu infekcijas agrīnajos posmos galvenā organisma aizsargfaktors ir interferons, bet baktēriju infekcijas agrīnajos posmos - fagocitoze.

Banner 280x280 Banner 280x280
=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Jaunums Latvijas tirgū: mini-nebulaizers EVOLU nano AIR MINI – revolūcija elpceļu saslimšanu ārstēšanā

Jaunums Latvijas tirgū: mini-nebulaizers EVOLU nano AIR MINI – revolūcija elpceļu saslimšanu ārstēšanā

EVOLU nano AIR MINI – tas ir inovatīvs risinājums rūpēm par jūsu un jūsu tuvinieku veselību. Uzzināsim par šī inhalatora priekšrocībām, kas padarīs ārstēšanas procesu efektīvāku un ērtāku!

Hialuronskābes nozīme ādas mitrināšanā

Hialuronskābes nozīme ādas mitrināšanā

Ādas kopšanas līdzekļu izvēle nav jābūt cīņai pret ādas novecošanos, bet drīzāk rūpēm par ādu. Hialuronskābe ir viens no svarīgākajiem un spēcīgākajiem mitrinātājiem. Noskaidrosim, kāpēc ieteicams iekļaut hialuronskābes serumu savā ikdienas rutīnā!

Parūpējies par sevi un atklāj saudzīgu intīmās higiēnas kopšanu

Parūpējies par sevi un atklāj saudzīgu intīmās higiēnas kopšanu

Intīmā higiēna – atklāj saaudzīgu ikdienas intīmās higiēnas kopšanu un aizmirsti par kairinošu sajūtu savā intīmajā zonā!

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: "Griffonia" nervu sistēmas atbalstam

Testa rezultāti:

Oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu "Coral Club" piedāvāja izmēģināt produktu “Griffonia”.

SILMACHY saudzīgas intīmās higiēnas ziepes

SILMACHY saudzīgas intīmās higiēnas ziepes

Novembrī un decembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Silmachy remedies” piedāvā testēt dabīgas un saudzīgas ziepes intīmajai higiēnai.

Testa rezultāti: HealthAid Ginkovital® veselīgai asinsritei

Testa rezultāti: HealthAid Ginkovital® veselīgai asinsritei

Oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "HealthAid Baltics" piedāvāja izmēģināt uztura bagātinātāju "Ginkovital®" perifērās asins cirkulācijas un kognitīvo funkciju veicināšanai.

"BestBerry" BIO Irbeņu mizas ekstrakts veselības atbalstam

Novembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA „BestBerry” piedāvā testēt BIO Irbeņu mizas ekstraktu veselības atbalstam.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Ārsts osteopāts, ķirurgs Andris Zemītis: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Ārsts osteopāts, ķirurgs Andris Zemītis: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Kas ir osteopātija? Osteopātija ir medicīniskās diagnostikas un ārstēšanas sistēma. Tās pamatā ir filozofija par struktūras (anatomiskā uzbūve) un funkcijas (fizioloģija) vienotību, kā arī cilvēka ķermeņa spēju pašatjaunoties un pašdziedināties.

Aprūpes skola: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Aprūpes skola: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Rūpes par citiem – gan profesionāli, gan ģimenē – paņem ļoti daudz spēka. Cilvēkiem, kas to dara, ir nepieciešams stiprs atbalsts, lai viņi varētu turpināt rūpēties par citiem. Aprūpes skola ir tapusi, lai sniegtu šo atbalstu.