Ceļa locītavas protezēšana – operācija, kas ļauj atjaunot kustību prieku
Kosultē Visams Rafaels, "Aiwa Clinic" traumatologs ortopēds
Ikdienā kājas veic dažādas funkcijas – mēs ejam, skrienam, lecam, tupstamies. Šīs funkcijas nodrošina ārkārtīgi spēcīga un stabila sistēma – ceļa locītava, kas savieno augšstilbu ar apakšstilbu.
Šo locītavu veido kauli, muskuļi, saites, skrimšļi, kas to stabilizē un ļauj pareizi kustēties. Tieši celis dzīves laikā tiek traumēts visvairāk; tas ir arī pakļauts lielai slodzei, kas saistīta ar smagu darbu vai profesionālo sportu, vai arī ceļa izmežģījumiem un sastiepumiem. Locītavas virsmu klāj skrimslis, kas padara to gludu un elastīgu. Kamēr nav īpašu vielmaiņas vai organisma apasiņošanas traucējumu, ceļgala locītavas skrimslis ir vesels, gluds un elastīgs. Kad rodas sūdzības par ceļgala locītavu, tās visbiežāk iedala divās grupās – sāpes un nestabilitātes sajūta.
Kāpēc sāp?
Fiziski aktīviem cilvēkiem sāpes parasti rada pārslodze vai nepareiza ceļa locītavas noslogošana, kas izraisa sāpes kustību laikā – piemēram, strauji pieceļoties, skrienot vai kāpjot pa kāpnēm. Cienījamā vecumā sāpes locītavās galvenokārt ir saistītas ar to deformāciju – osteoartrītu un artrozi. Pacientiem ar ceļa locītavas osteoartrītu ir sāpes celī un ap celi; tās parasti pastiprinās, nesot smagumus, un mazinās pēc atpūtas. Raksturīgs arī rīta stīvums.
Osteoartrozes rezultātā notiek izmaiņas locītavas skrimslī, vēlāk deformējas locītavu veidojošie kauli.
Ceļa locītavas protezēšanas operāciju veic, lai mazinātu sāpes locītavā un atjaunotu kustības.
Kā izskatās protēze?
Ceļa protēzei ir divas daļas – augšstilba kaula daļa un apakšstilba kaula daļa. Visas protēzes detaļas izgatavotas no metāla. Starp metāla daļām atrodas izturīga polietilēna starplika.
Ceļa locītavas protēze var būt pilnīga (totālā), kas aizvieto gan augšstilba un apakšstilba daļu, gan ceļa kaula daļu; bikondilārā, kas aizvieto augšstilba un apakšstilba daļu; unikondilāra, kas aizvieto tikai augšstilba un apakšstilba daļu vienu pusi (ārējo vai iekšējo); patelofemorālā, kas aizvieto augšstilba un ceļa kaula daļu.
Augšstilba un apakšstilba daļas veido metāls, kas pēc formas atgādina dabisku kaulu locītavas virsmu. Abas daļas parasti fiksē pie kauliem ar speciālā medicīniskā metilakrilāta cementa palīdzību, bet pastāv arī bezcementa fiksācijas implanti, kurus mūsu valsts slimnīcās neizmanto lielāku izmaksu dēļ. Starp abām daļām ievieto polietilēna (plastmasas) vai keramikas implantu. Šis implants, ko sauc par starpliku, nodrošina stabilitāti un kustības ceļa locītavā. Dažām protēzēm starplika un apakšstilba daļa ir apvienotas vienā polietilēna implantā, ko uzreiz ar cementa palīdzību fiksē apakšstilbā pie lielā lielakaula. Ceļa kaula daļa ir veidota no polietilēna, ko līdzīgi fiksē kaulā ar cementa palīdzību.
Visi komponenti (implanti) ir biosavienojumi – tas nozīmē, ka tie ir speciāli izstrādāti, lai organisms tos pieņemtu. Tie ir izturīgi pret koroziju, nodilumu un sabrukumu.
Kā rīkoties pēc ceļa protezēšanas operācijas?
Pirmajā dienā pēc operācijas pacients drīkst apsēsties uz gultas malas vai krēsla. Staigāšana pēc operācijas vispirms notiek ārsta fizioterapeita pavadībā. Staigājot jācenšas ievērot dabisku gaitu. Galva jātur augstu gaisā un jāsper droši soļi.
Pacientu izraksta no slimnīcas 12.–14. dienā pēc operācijas. Ja celī pēc tam vēl būs kādas nepatīkamas izjūtas, laika gaitā tām vajadzētu mazināties. Pacientam vajadzētu spēt saliekt celi 90 grādu leņķī, kā arī bez citu palīdzības piecelties un apsēsties.
Ir daudz jāstaigā. Katru dienu vēlamas daudzas īsas pastaigas, nevis viena gara. Turklāt tikai pats pacients ar regulāru vingrinājumu palīdzību, ko ierādīs fizioterapeits, spēs nodrošināt ātrāku operētā ceļa funkciju atjaunošanu.
Atceries!
• Operēto vietu nedrīkst berzēt;
• Pēc mazgāšanās dušā ir noteikti jānosusinās ar dvieli;
• Jāuzmanās no mitrām un slidenām grīdām;
• Sēdēšanai jāizmanto stabils krēsls;
• Pirmos divus trīs mēnešus pēc operācijas nepieciešamības gadījumā jāizmanto kruķi vai atbalsta spieķis;
• Ja rodas sāpes vai pietūkums ceļa apvidū, uz apmēram 15–20 minūtēm uzliec uz ceļa atvēsinošu pārsēju vai ledu, kas ietīts dvielī.
Apavi tavai drošībai
Vērā ņemams drošības sajūtu un gaitas stabilitāti ietekmējošs faktors ir apavi. Ja ir kāju locītavu problēmas, ieteicami ortopēdiskie apavi, kas ir vieglāki, platāki, stabilāki, ar amortizējošu vai pārvēlienu atvieglojošu zoli. Pēc endoprotezēšanas operācijas samērā bieži pacientiem nav vienāds kāju garums. Ļoti būtiski ir to kompensēt, lai izvairītos no muguras vai citu kājas locītavu problēmām. Vislabākais veids, kā kompensēt kāju garuma atšķirības, ir individuālas ortopēdiskas zoles, kas ne tikai paceļ īsākās kājas papēdi, bet arī līdzsvaroti sadala slodzi uz abām pēdām.
Raksta avots: Žurnāls "Veselības noslēpumi, nr. 41, https://www.vca.lv/veselibas-noslepumi.html