medicine.lv skaitļos

Lietotāji online406
Aktīvie uzņēmumi12816
Nozares raksti1640
Ekspertu atbildes21477
Biežākās kļūdas un padomi veiksmīgai smēķēšanas atmešanai : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Biežākās kļūdas un padomi veiksmīgai smēķēšanas atmešanai

Ik gadu 31. maijā tiek atzīmēta Pasaules diena bez tabakas, uzsverot smēķēšanas riskus un aicinot pievērsties veselīgākam dzīvesveidam. Vienlaikus teju ikviens, kas ir mēģinājis atmest smēķēšanu, apzinās, ka šis uzdevums nav no vieglajiem. Kādas ir biežākās smēķēšanas atmešanas kļūdas un ko varam darīt, lai šis process būtu veiksmīgs? Konsultē BENU Aptiekas piesaistītā eksperte, "Capital Clinic Riga" psihoterapeite, narkoloģe Dr. Tija Vanaga un klīniskā farmaceite Ilze Priedniece.

Smēķēšana ir process, kas izraisa spēcīgu atkarību, jo cigaretēs esošais nikotīns ir psihoaktīva viela, skaidro psihoterapeite un narkoloģe, un galvenais faktors, kas kavē tās atmešanu, ir motivācijas iztrūkums. Tomēr, lai rastu motivāciju un saredzētu iemeslu, kādēļ ir vērts smēķēšanu atmest, ārste iesaka izvērtēt riskus, ko tā rada. Piemēram, ja tev ir parādījušās kādas ar smēķēšanu saistītas veselības problēmas vai varbūt regulāri parādās ar smēķēšanu saistītas konfliktsitācijas ar apkārtējiem. Tie ir faktori, kas var veicināt motivāciju un kalpot cilvēkam par signālu, ka šis neveselīgais ieradums būtu jāpārtrauc.

Biežākās kļūdas

Autors: biezhakas_kludas_smekeshanas_atmeshana
Autors: biezhakas_kludas_smekeshanas_atmeshana

Pat sākotnēji ļoti apņēmīgi smēķēšanas atmešanas mēģinājumi var ciest neveiksmi. Kādēļ tā? Ir kļūdas, ko paši pieļaujam, domājot, ka tādējādi atmešana būs veiksmīgāka.

Banner 280x280

Viena no šādām kļūdām ir pakāpeniska smēķēšanas atmešana. Kādam šāda pieeja var nest rezultātus, tomēr kopumā, ja cilvēkam ir īsta atkarība, ieteikums to būtu izbeigt uzreiz pavisam – pārstāt un nesmēķēt vispār, nevis mēģināt pakāpeniski samazināt smēķēšanas apjomu.

Otra ļoti izplatīta kļūda ir smēķēšanas atmešanu apvienot ar citiem veselīgiem jaunievedumiem savā ikdienā, piemēram, no 1. janvāra apņemoties sākt jaunu un skaistu dzīvi un atmest visu reizē – pārstāt lietot alkoholu, atmest smēķēšanu, pārtraukt slinkošanu un sākt vingrot. Šādas pārāk plašas apņemšanās nemēdz sniegt vēlamo rezultātu. Tādēļ ārste rekomendē ar smēķēšanas atkarību nodarboties atsevišķi.

Kas var palīdzēt?

Autors: koshlenes
Autors: koshlenes

Speciāliste uzsver, ka nav vienas brīnumatslēgas, kas ļaus viegli un bez piepūles atmest smēķēšanu, tas jebkurā gadījumā ir darbs ar sevi, apņemšanās un pašmotivācija.

Ir sev jāpasaka: "Viss!" Kad ir nolemts atmest smēķēšanu, izmantojiet šo radušos vēlmi un motivāciju un mēģiniet to piepildīt! Izmetiet ārā visas pieejamās, mājās atrodamās cigaretes un pārtrauc smēķēšanu pavisam! Šajā procesā palīdzēs, ja uzņemsi daudz šķidruma.

Smēķēšana ir darbība, kas nodarbina muti. Kad to atmetam, ieradums pēc šīs darbības var veicināt tieksmi ēst vairāk, jo ir ieradums nodarbināt muti. Tādēļ, atmetot smēķēt, labi palīdzēt var parastas košļenes košļāšana – tā nodarbinās mutes muskuļus un mazina tieksmi pēc smēķēšanas ieraduma.

Savukārt tiem cilvēkiem, kuriem ir risks iegūt lieko svaru, smēķēšanas atmešanas periodā ir rūpīgi jāseko līdzi savai ēdienkartei un apēstā apjomam. Jo katru reizi, kad uznāk tieksme pēc smēķēšanas, pirmā reakcija var būt kaut ko apēst. Tādēļ ir rūpīgi jāseko līdzi svaram un jāizvēlas veselīgākas uzkodas, piemēram, burkāni vai kādi citi dārzeņi, nevis šokolāde vai citi našķi, skaidro narkoloģe.

Vēl viens būtisks ieteikums ir izvairīties no situācijām, kurās parasti notiek smēķēšana, it īpaši pirmā mēneša laikā – no ballītēm, darba pīppauzēm, visām tipiskajām situācijām, kurās var notikt smēķēšana. Tās izraisa nosacījuma efektu, un šis nosacījums ir jālikvidē. Tādēļ, nonākot situācijā, kurā agrāk cilvēks būtu smēķējis, radīsies izteikta vēlme smēķēt atkal, un tas apgrūtinās smēķēšanas atmešanas plāna īstenošanu.

Ko darīt apkārtējiem?

Autors: palidziba_no_apkartejiem_smekeshanas_atmeshana
Autors: palidziba_no_apkartejiem_smekeshanas_atmeshana

Ja tavs tuvinieks ir nolēmis atmest smēķēšanu, ir veidi, kā tu vari viņam palīdzēt vai vismaz neveicināt atgriešanos pie neveselīgā ieraduma, uzsver ārste. Primāri būtu nesmēķēt tā cilvēka klātbūtnē, kas cenšas atmest smēķēšanu, un neievilkt viņu situācijās, kurā iepriekš ir ticis smēķēts. Pirmo mēnesi, kamēr tieksme pēc smēķēšanas ir ļoti stipra un izteikta, ieteicams neapmeklēt publiskos pasākumus, kur citi smēķē.

Ja redzi, ka tuvinieks, kas ir nolēmis atmest smēķēšanu, nav smēķējis kādu laiku, bet pēkšņi viņu pārņem tieksme smēķēt un roka stiepjas pēc cigarešu paciņas, šajā situācijā ir ieteicams mēģināt cilvēku atrunāt un nepieļaut smēķēšanas atsākšanu. Jo parasti bioloģiska tieksme pēc cigaretes ilgst divas trīs minūtes, un, ja šīm minūtēm tiek pāri, tieksme pāriet un var uzelpot līdz nākamajai tieksmes reizei. Taču šajās pāris tieksmes minūtēs ir ārkārtīgi viegli padoties. Un tāpēc, ja mēs no malas redzam, ka cilvēks saka: "Es tikai vienu! Tikai bišķiņ!", draugi un ģimene drīkst censties to nepieļaut.

Vai noderēs palīglīdzekļi?

Autors: paliglidzekli_smekeshanas_atmeshanai
Autors: paliglidzekli_smekeshanas_atmeshanai

Bezrecepšu medikamenti tik tiešām var būt palīgs smēķēšanas atmešanas periodā. Klīniskā farmaceite norāda, ka ir pieejamas dažādas zāļu formas, kas satur nikotīnu: ārstnieciskā košļājamā gumija, transdermālie plāksteri, šķīdums aerosola veidā izsmidzināšanai mutes dobumā. Košļājamās gumijas un aerosoli ir ar dažādām garšām. Parasti tos lieto līdz 12 nedēļām. Uzsākot ārstēšanu ar nikotīna plāksteriem, smēķēšana pilnībā jāatmet jau pirmajā ārstēšanas dienā. Terapiju uzsāk ar plāksteriem, kas satur lielāku nikotīna devu un pakāpeniski devu mazina, plāksteri līmē uz veselas ādas no rīta un noņem pirms gulētiešanas. Tie darbojas 16 stundas.

Nikotīna košļājamo gumiju stiprumu izvēlas atkarībā no dienā izsmēķēto cigarešu skaita. Ir svarīgi ievērot pareizu lietošanas veidu – ir jākošļā lēnām, līdz garša kļūst spēcīgāka un atbrīvojas nikotīns, tad košļāšanu pārtrauc un košļājamo gumiju ievieto starp smaganām un vaigu, kad garša kļūst vājāka, atkārto. Kopumā procesam jāilgst apmēram 30 minūtes. Savukārt aerosolu lieto pēc šādas shēmas: izsmidzina mutes dobumā, uzsākot ar biežāku lietošanu un pakāpeniski mazinot lietošanas reižu skaitu.

Ir pieejamas arī tabletes, kas satur aktīvo zāļu vielu citizīnu, kurš iedarbojas līdzīgi nikotīnam, arī palīdz pakāpeniski izbeigt smēķēšanu bez nepatīkamām sajūtām, kas saistītas ar smēķēšanas atmešanu. Tabletes lieto, ievērojot zāļu lietošanas shēmu 25 dienu kursam, ārstēšanu uzsākot ar biežāku medikamenta lietošanu un pakāpeniski mazinot lietošanas reižu skaitu. Smēķēšana pilnībā jāpārtrauc līdz piektajai terapijas dienai. Tabletes norij veselas, uzdzerot pietiekamu šķidruma daudzumu. Pirms medikamentu lietošanas jākonsultējas ar ārstu vai farmaceitu.

Narkoloģe norāda: ja smēķēšanu nekādi neizdodas atmest ar bezrecepšu medikamentiem, tad vajadzētu konsultēties ar narkologu, jo ir pieejami arī recepšu medikamenti, kas var palīdzēt atmest smēķēšanu. Tomēr vienlaikus jāņem vērā, ka arī tie nav brīnumlīdzeklis, un galvenais faktors veiksmīgai smēķēšanas atmešanai ir nopietna apņemšanās un paša cilvēka centieni.

Pozitīvo efektu jūt ļoti ātri!

Autors: vieglak_elpot
Autors: vieglak_elpot

Ir noteikti vērts atmest smēķēšanu! Ja ir radusies vēlme atmest smēķēšanu, ir noteikti jāizmanto šī vēlme un jāmēģina, uzsver narkoloģe. Turklāt pozitīvo efektu un izmaiņas ir iespējams sajust jau ļoti drīz pēc smēķēšanas atmešanas. Pirmais, ko var sajust, ir tas, ka mazinās asinsspiediens un pulss. Ar laiku normalizējas un atkal parādās garša un oža. Mazinās smēķētāja "krekšķis" un kļūst vieglāk elpot. Jau nedēļas laikā cilvēks sajūt, ka elpot ir kļuvis vieglāk, vairs nav aizdusas, var žirgtāk uzkāpt pa trepēm un nav jāklepo!

Savukārt farmaceite uzsver, ka smēķēšanas atmešana ir viens no vienkāršākajiem veidiem, kā uzlabot savu veselības stāvokli. Turklāt ikdienas darbā aptiekā šobrīd ir jūtams intereses pieaugums par smēķēšanas atmešanu – klienti lūdz padomu, kā pārtraukt smēķēšanu. Farmaceite novēl veiksmi šīs apņemšanās piepildīšanā!

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Narkoloģija / atkarību ārstēšana":

Uzņēmumi nozarē "Narkoloģija / atkarību ārstēšana"

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Vērtīgi padomi par veselību, uzturu, rehabilitāciju, skaistumkopšanu, farmāciju, veselīgu dzīvesveidu kā iedzīvotājiem, tā profesionāļiem. Portālā ir iespēja uzdot sev interesējošo jautājumu ārstiem-speciālistiem, piedalīties foruma diskusijās, kā arī atrast vajadzīgo preci vai pakalpojumu - pieejama informācija par vairāk nekā 12 000 nozares uzņēmumu. Ja tev ir medicīnas jomas uzņēmums vai esi nozares profesionālis - tava mērķauditorija ir portālā medicine.lv! Pastāsti par savu pakalpojumu vai preci, uzlabo atrodamību, stiprini reputāciju un iegūsti jaunus klientus, izvietojot portālā biznesa profilu, rakstus un banerus, kā arī izmantojot citus digitālā mārketinga risinājumus!

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Jaunības eliksīrs: kompleksa atjaunošanas programma GESR klīnikā

Jaunības eliksīrs: kompleksa atjaunošanas programma GESR klīnikā

Mūsdienu pasaulē rūpes par izskatu un veselību iegūst aizvien lielāku nozīmi, un katra sieviete cenšas pēc iespējas ilgāk saglabāt jaunību un skaistumu. Uzziniet, kā atgūt jaunību un pašpārliecību ar progresīvu pārveidošanās tehnoloģiju palīdzību estētiskās medicīnas un skaistumkopšanas klīnikā GESR!

Baudi svaigu maltīti, gatavojot retāk!

Baudi svaigu maltīti, gatavojot retāk!

Glabājot pārtikas produktus vakuumā, produkti ilgāk ir svaigi, saglabājot savu smaržu un uzturvērtību. Iespēja ilgāk saglabāt svaigus pārtikas produktus ļaus jums retāk apmeklēt veikalu un iegādāties lielāku daudzumu produktu, ieekonomējot gan jūsu laiku, gan finanses. Kas ir VacSy®, un kādas ir VacSy® vakuuma pārtikas uzglabāšanas sistēmas priekšrocības?

Bioptron gaisma cīņā pret novecošanos

Bioptron gaisma cīņā pret novecošanos

Ādas izskatu ietekmē mūsu dzīvesveids, ēšanas paradumi, veselības stāvoklis, kaitīgie ieradumi, ģenētika un daudzi citi faktori. Labā ziņa – ikviena no mums var parūpēties par savu sejas ādu un aizkavēt ādas novecošanos – uzziniet vairāk par gaismas terapiju ar Bioptron!

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: Pēdu krēms “Urea 20” sausu pēdu ādas kopšanai

Testa rezultāti: Pēdu krēms “Urea 20” sausu pēdu ādas kopšanai

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Gusto” piedāvāja testēt pēdu krēmu “Urea 20” sausai pēdu ādai.

Testa rezultāti: "Dr. Leopolds" krēms AMICOS un gels "KERELAST 30+" sausas un sabiezējušas ādas kopšanai

Testa rezultāti:

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar "Dr. Leopolds" piedāvāja testēt komplektu - krēmu "Amicos" sausai un sabiezējušai ādai un KERELAST 30+" gēlu sabiezējušas ādas un nagu kopšanai.

Testa rezultāti: Aknu sargs

Testa rezultāti: Aknu sargs

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Fito preparāti” piedāvāja izmēģināt dabīgu produktu aknu darbības veicināšanai.

Testa rezultāti: ho-fi® original Na+ hlorofilīns – Latvijas dabas sniegtais spēks organisma restartam

Testa rezultāti: ho-fi® original Na+ hlorofilīns – Latvijas dabas sniegtais spēks organisma restartam

Maijā Medicine.lv sadarbībā ar zīmolu everlab® piedāvāja testēt ho-fi® original Na+ hlorofilīnu organisma restartam.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Jelgavas poliklīnika: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Jelgavas poliklīnika: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Jelgavas poliklīnika nodrošina pieejamus un kvalitatīvus medicīnas pakalpojumus diagnosticēšanā, slimību ārstēšanā, rehabilitācijā, slimību novēršanā un profilaktisku pasākumu veikšanā.

Latvijas mikroķirurgi, programma “Salabo cilvēku, klonē mikroķirurgu”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas mikroķirurgi, programma “Salabo cilvēku, klonē mikroķirurgu”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas mikroķirurgu komanda jau kopš kara sākuma Ukrainā sniegusi nenovērtējamu palīdzību, glābjot karā ievainotos cilvēkus. Latvijas mikroķirurgi - Olafs Libermanis un Mārtiņš Malzubris - nenogurstoši "labo" ievainotos cilvēkus.

Uzņēmums, kura darbības sfēra var būt līdziga raksta tematikai:

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Kontakti

 1. +371 67770711
 2. +371 67770727
 3. serviss@latvijastalrunis.lv
 4. https://medicine.lv/
 5. +371 67770557
 6. redakcija@medicine.lv

Darba laiks

 • P.800-1700
 • O.800-1700
 • T.800-1700
 • C.800-1700
 • P.800-1600
 • S.-
 • Sv.-

Juridiskie dati

 1. 40003050681
 2. 27.12.1991
 3. 17.10.2003
 4. Rīga, Blaumaņa iela 38/40, LV-1011
 5. 2023

Apraksts

Vērtīgi padomi par veselību, uzturu, rehabilitāciju, skaistumkopšanu, farmāciju, veselīgu dzīvesveidu kā iedzīvotājiem, tā profesionāļiem. Portālā ir iespēja uzdot sev interesējošo jautājumu ārstiem-speciālistiem, piedalīties foruma diskusijās, kā arī atrast vajadzīgo preci vai pakalpojumu - pieejama informācija par vairāk nekā 12 000 nozares uzņēmumu. Ja tev ir medicīnas jomas uzņēmums vai esi nozares profesionālis - tava mērķauditorija ir portālā medicine.lv! Pastāsti par savu pakalpojumu vai preci, uzlabo atrodamību, stiprini reputāciju un iegūsti jaunus klientus, izvietojot portālā biznesa profilu, rakstus un banerus, kā arī izmantojot citus digitālā mārketinga risinājumus!

 
Vairāk

Atslēgvārdi

Medicīna, farmācija, rehabilitācija, veselība.

Medicīna, farmācija, rehabilitācija, veselība, ambulatorā palīdzība, ambulance, stacionārs, acu ārsts, ārstu komisijas, ārstu privātprakses, privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnika, poliklīnikas, veselības centri, dermatoloģija, diagnostika, elpceļu, plaušu slimības, endokrinoloģija, diabēts, fitoterapija, fleboloģija, vēnu saslimšana, gastroenteroloģija, gremošanas sistēma, ginekoloģija, dzemdības, kardioloģija, sirds un asinsvadu slimības, laboratorija, medicīnas iekārtas, instrumenti, piederumi, palīglīdzekļi, medicīnas literatūra, narkoloģija, atkarību ārstēšana, neiroloģija, nervu sistēmas saslimšanas, onkoloģija, ļaundabīgie audzēji, osteopātija, osteoporoze, otorinolaringoloģija, otolaringologs, LORS, pediatrija, bērnu veselība, plastiskā ķirurģija, rekonstruktīvā ķirurģija, podoloģija, pēdu aprūpe, vakcinācija, psiholoģija, psihoterapija, psihiatrija, reimatoloģija, kaulu, locītavu un saistaudu slimības, seksopatoloģija, seksuālā veselība, slimnīca, slimnīcas, stacionārs, traumatoloģija, ortopēdija, ķirurģija, triholoģija, matu veselība, uroloģija, veneroloģija, ādas veselība, zobārstniecība, mutes veselība, farmācija, homeopātija, medikamentu ražošana, aptiekas, rehabilitācija, fizioterapija, pirts, sauna, skaistumkopšanas salons, SPA, Biokosmētika, frizētavas, sanitārie dienesti, sociālā aprūpe, solārijs, veselības apdrošināšana, veselīgs uzturs, produktu testi, produktu atsauksmes, ziņas, medicīna enciklopēdija, digitālie pakalpojumi, reklāmraksti, baneri, biznesa profils, SEO, medicīnas ziņas, veselības padomi.


Vairāk

Saistītie resursi

Foto 7

medicine.lv aktuālie piedāvājumi
medicine.lv jautājumi un atbildes
medicine.lv meklēšana uzņēmumos
medicine.lv populārā medicīnas enciklopēdija pme
medicine.lv raksti
medicine.lv vizuālā reputācijas kampaņa
medicine.lv ziņas

Mājas lapa internetā