medicine.lv skaitļos

Lietotāji online159
Aktīvie uzņēmumi12660
Nozares raksti1337
Ekspertu atbildes20843
Bērnu veselība un drošība vasarā: Kā vecākiem rīkoties insektu kodumu, pārkaršanas un citās situācijās? : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Bērnu veselība un drošība vasarā: Kā vecākiem rīkoties insektu kodumu, pārkaršanas un citās situācijās?

Vasara ir gadalaiks, kad ģimenes ar bērniem biežāk dodas dažādos izbraucienos, atpūšas pie dabas, kā arī vienkārši kopā bauda brīvdienas un jauko laiku. Taču vasara ir arī laiks, kad jāuzmanās no pārkaršanas, insektu kodumiem, pārlieku ilgas dzīvošanās ūdenī, kā arī jāpievērš pastiprināta uzmanība pietiekamai dzeramā ūdens uzņemšanai. Aptieku tīkla "Apotheka" sertificētā farmaceite Alīna Fleišmane kopā ar “Veselības centra 4” grupas uzņēmuma “Capital Clinic Riga” pediatri Dairu Brenču sagatavojušas ieteikumus bērnu veselībai un drošībai vasarā.

“Vasarā katrs no mums vēlas baudīt saulainās dienas un siltos vakarus, taču nepieciešams atcerēties, ka līdz ar silto laiku un daudzajām brīvā laika pavadīšanas iespējām vecākiem pastiprināti jāseko līdzi bērnu gaitām un jābūt gataviem palīdzēt, ja, piemēram, iekodis kukainis, gadījies sasisties, pārkarst vai neatbilstošas automašīnas salona gaisa temperatūras dēļ sanācis apaukstēties. Tāpēc ir svarīgi, lai vecāki un citi pieaugušie bērnu pavadoņi būtu informēti par rīcības scenārijiem un bērnu labsajūtu vasarā un zinātu, kā vajadzības gadījumā palīdzēt,” uzsver farmaceite.

Ieteikumi bērnu labsajūtas nodrošināšanai un uzlabošanai vasarā

#1 Insektu kodumi

Siltais laiks patīk ne tikai mums, bet arī dažādiem insektiem, turklāt mitrais pavasaris veicinājis dažādu knišļu un kukaiņu savairošanos. Tāpēc īpaši svarīgi pirms došanās pastaigās vai atpūtā brīvā dabā nodrošināties ar pretodu, ērču un citu insektu līdzekļiem.

“Insekta koduma vietai klāt jāpieliek kaut kas vēss. Ja koduma vieta niez, var lietot gelu pret niezi, stipras niezes gadījumā, konsultējoties ar ārstu vai farmaceitu, bērnam var iedod kādu no antihistamīna līdzekļiem piemērotā devā. Ja iekodusi lapsene, bite vai irsis, koduma vieta jāatvēsina ar mitru, vēsu dvieli, vēsu kompresi vai uz tās jāuzklāj atvēsinošs gels. Ja pēc bites vai lapsenes dzēliena bērna ķermenī ir palicis dzelonis, tas jāizņem ar pincetes palīdzību, pēc tam koduma vieta jādezinficē un jāpieliek vēsa komprese. Anafilakses jeb nopietnas alerģiskas reakcijas gadījumā noteikti jāmeklē speciālistu palīdzība,” skaidro pediatre.

“Insektu koduma vietai nevajag likt spiedošus pārsējus vai žņaugus, degvīna kompreses vai mēģināt indi izspiest. Šādi rīkojoties, var tikai pasliktināt situāciju – ienest koduma vietā kādu infekciju, bojāt audus vai, lietojot degvīnu saturošas kompreses, pat gūt vieglus ādas apdegumus, jo bērna āda ir maiga un jutīga. Tādēļ koduma vietai labāk pielikt klāt ko vēsu un tūsku mazinošu, piemēram, saldētas ogas. Ja piesūkusies ērce, to nedrīkst saspiest, griezt vai censties izraut ar pirkstiem. Tāpat uz ērces nedrīkst pilināt eļļu. Lai pareizi noņemtu ērci, to nepieciešams ar pinceti vai speciālu rīku satvert pēc iespējas tuvāk ādai un ar rotējošām kustībām, gluži kā skrūvējot skrūvi,  izvilkt ārā. Ja neesi pārliecināts, vai to varēsi izdarīt, griezies tuvākajā medicīnas iestādē un lūdz palīdzību,” norāda farmaceite.

#2 Pārkaršana

Vasarā bērni var pārkarst, gan atrodoties tiešā saulē, gan arī slikti vēdinātās, karstās telpās, automašīnā vai arī ja ir pārāk biezi saģērbti. Sākumā bērns var būt kaprīzāks, vēlāk var parādīties miegainība, galvassāpes, paaugstināta ķermeņa temperatūra, nevēlēšanās ne ēst, ne dzert vai gluži pretēji – lielas slāpes. Var būt arī vemšana vai slikta dūša. Smagākos pārkaršanas gadījumos var būt arī krampji un samaņas zudums. Bērnam vasarā nevajadzētu uzturēties tiešos saules staros, tāpēc neplāno pastaigas vai rotaļas ārpus telpām dienas laikā ar augstu saules intensitāti (laikposmā no pulksten 11.00 līdz 16.00).

“Gadījumā, ja bērns ir pārkarsis, nogādā viņu ēnā, savukārt, ja esat telpās – atver logu. Vēlams atbrīvot bērnu no apģērba un izmērīt temperatūru. Tāpat var likt vēsas kompreses. Bērnam jādod dzert vēss ūdens vai tēja, bet ne auksta. Zīdaiņus vēlams likt pie krūts. Ja bērna ķermeņa temperatūra ir augstāka par 38,5 grādiem, var lietot pretdrudža medikamentus vecumam atbilstošās devās. Ja simptomi nepāriet pusstundas laikā vai bērna pašsajūta pasliktinās, bērns kļūst apātisks, parādās apgrūtināta elpošana, traucēta apziņa vai halucinācijas, obligāti jāvēršas pēc palīdzības pie ārsta,” norāda pediatre.

Bērna apģērbam vasarā jābūt ērtam, plānam, no dabiskiem materiāliem, elpojošam un, ieteicams, gaišā krāsā. Būtu vēlams ievērot “sīpoliņa” principu – apģērbu vilkt vairākās kārtās, lai dienas laikā ērti kādu var novilkt vai, ja paliek vēsāks, uzvilkt. Uzturoties ārpus telpām, ieteicama galvassega.

#3 Atpūta pie ūdens

Atpūšoties pie ūdens, pats svarīgākais ir ielāgot, ka ne uz mirkli nedrīkst atstāt bērnu bez uzraudzības – vai tas būtu pie jūras, ezera, piemājas dīķa vai piepūšamajā baseinā. Ļauj bērnam rotaļāties, plunčāties un peldēties tikai tik tālu, cik pieaugušais viņu var labi redzēt un nepieciešamības gadījumā atsteigties palīgā.

Dažkārt bērni nespēj sajust robežu, kad jābeidz plunčāties ūdenī, un var pārlieku atdzist, tad var būt drebuļi, parādīties zosāda, āda var kļūt pelēcīgi zilgana un vēsa.

“Ja peldoties gadījies pārlieku atdzist, nekavējoties jānāk ārā no ūdens, jānovelk slapjās peldbikses vai peldkostīms, ar sausu dvieli jānosusina bērns un uz kādu brīdi viņu var pat ietīt sedziņā vai sausā dvielī (var arī pieaugušo jakā). Šādos brīžos palīdzēt sasildīties var arī fiziskas aktivitātes – skriešana vai lēkāšana,” stāsta pediatre.

#4 Braukšana automašīnā

Vasara ir laiks, kad biežāk dodamies ekskursijās un izbraucienos, tāpēc svarīgi atcerēties, ka karstajā laikā pat uz īsu brīdi nedrīkst bērnu atstāt vienu pašu automašīnā. Automašīnas salons ļoti ātri uzkarst, un tas var būt drauds ne tikai bērna veselībai, bet pat dzīvībai. Plānojot garāku izbraucienu ar automašīnu, noteikt parūpējies, lai būtu iespējams aptumšot logus un bērnam visu brauciena laiku virsū nespīdētu tieši saules stari. Tāpat paņem līdzi pietiekami daudz ūdens un piedāvā bērnam regulāri padzerties. Brauciena laikā ieplāno apstāšanās pauzes, lai varētu izvēdināt automašīnu un kopā ar bērnu izkustēties.

Lai izvairītos no pārkaršanas vai apaukstēšanās brauciena laikā, automašīnas salona temperatūra jāiestata apmēram četrus, piecus grādus zemāka nekā āra temperatūra, nodrošinot patīkamu klimatu brauciena laikā. Piemēram, ja gaisa temperatūra ir 27 °С, tad automašīnas salona temperatūrai jābūt ne zemākai par 22 vai 23 °С.

#5 Ēdienkarte vasarā

Neatkarīgi no gadalaika svarīgākais nosacījums bērna ēdienkartei ir pilnvērtīgs un sabalansēts uzturs katru dienu. Savukārt vasara ir ļoti piemērots laiks, lai pārskatītu un sāktu veidot jaunus, veselīgus ēšanas paradumus.

“Ikdienas ēdienkartē vēlams iekļaut sezonālos vietējos augļus, ogas un dārzeņus. Dārzeņi, ogas un augļi, zaļumi un zaļo lapu dārzeņi ir bagāti ar dabiskiem vitamīniem un minerālvielām, kas ir īpaši svarīgi, ja vēlamies uzkrāt spēkus un enerģiju gada tumšajiem mēnešiem. Ēd tos pats un piedāvā bērnam! Ievies ģimenē vienkāršas un veselīgas ēšanas tradīcijas – piemēram, katru dienu apēdiet trīs dažādus augļus vai dārzeņus. Tas ļaus bērnam interesantā un rotaļīgā veidā paplašināt ne tikai savu ēdienkarti, bet arī izkopt garšas izjūtu,” stāsta pediatre.

#6 Ūdens lietošana

Ieteicamais dienā patērējamais ūdens daudzums ir atkarīgs no bērna vecuma, svara, aktivitātes līmeņa un gaisa temperatūras. Zīdaiņa vecumā ūdens jādod padzerties brīdī, kad mazuli sāk piebarot. Pirmajā dzīves gadā pēc piebarošanas uzsākšanas dienas laikā, ja bērnam nav problēmu ar svara zudumu vai nav nepieciešams palielināt patērēto ūdens apjomu, būtu vēlams izdzert papildus tik daudz ūdens, cik bērns apēd vienā ēdienreizē. Vidēji tie ir 180–200 mililitri ūdens. Sākot no viena gada vecuma, nepieciešamais dienā patērējamā ūdens daudzums atkarīgs no bērna svara – uz katru kilogramu tie ir 30 mililitri tīra ūdens dienā. Karstā laikā neaizmirsti ūdeni dzert pats un biežāk piedāvāt bērnam, nesatraucoties pārsniegt ieteicamo dienas normu.

“Karstā laikā nav vēlams ūdeni aizvietot ar sulām, pienu vai jogurtiem – tas ir ēdiens. Jādzer ir ūdens vai viegla, nesaldināta tēja. Saldinātie dzērieni satur daudz cukura, un tas bērna organismam nozīmē tukšas un nevajadzīgas kalorijas, turklāt var veicināt šķidruma zudumu. Regulāra saldināto dzērienu lietošana ikdienā veicina zobu kariesa veidošanos, palielina liekā svara un aptaukošanās risku, vielmaiņas traucējumus, kā arī izmaina ēšanas paradumus,” atzīmē daktere.

Dalies ar šo rakstu

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Veselīgs uzturs":

Uzņēmumi nozarē "Veselīgs uzturs"

"Fitosan Plus", SIA

"Fitosan Plus", SIA

Medicīnas centrs Jelgavā "Fitosan Plus" dibināts jau 1994.gadā. Laika gaitā esam izveidojuši dienas stacionāru un rehabilitācijas centru, kur fizioterapeiti, ergoterapeiti, uztura speciālists un masieri veic dažādas ārstnieciskās procedūras un profilakses pasākumus bērniem un pieaugušajiem. Labākie speciālisti Jelgavā piedāvā mākslas un mūzikas terapiju, lai mazinātu autisma radītos traucējumus, hiperaktivitāti, uzvedības traucējumus, veicinātu runas attīstību un atmiņas uzlabošanu. Piedāvājam arī audiologopēdu un mākslas terapeitu. Zīdaiņiem izveidotas terapijas zāles, kur kvalificēti fizioterapeiti veic zīdaiņu masāžu un bobata terapiju. Veselības centrs ērti pieejams pacientiem ar funkcionāliem traucējumiem un invalīdiem. Sertificēti ārsti un speciālisti sniegs rehabilitācijas pakalpojumus visiem, kas vēlas uzlabot un saglabāt savu veselību. Ārstniecības iestādes kods 090065207.

Nedēļas tēma

Izdegšanas sindroms – 21. gadsimta izplatītākā slimība

Izdegšanas sindroms – 21. gadsimta izplatītākā slimība

Labklājības skola piedāvā licencētas pieaugušo izglītības programmas, kas ir speciāli izstrādātas kā efektīvs instruments sevis sakārtošanai. Programmas “Stresa noturības veicināšana kā izdegšanas sindroma profilakse” un gan individuālas, gan grupu konsultācijas “Randiņš ar sevi”, kur tiek izmantoti neirografikas algoritmi, ir lieliska iespēja, kā ieklausīties sevī un atrast jaunus enerģijas avotus. 

Aktuālie piedāvājumi

Izskatīties labāk – tā nav veiksme, tas ir lēmums! Patiesība par plastisko ķirurģiju

Izskatīties labāk – tā nav veiksme, tas ir lēmums! Patiesība par plastisko ķirurģiju

Klīnikas "Aesthetica" pamatvērtības ir harmonija, samērīgums un dabiskums. Klientiem, kuri dažādu iemeslu dēļ vēlas veikt uzlabojumus savā izskatā, atgūt pašpārliecību un uzlabot savas dzīves kvalitāti, tas ir iespējams, nezaudējot savu "es". Komfortablā atmosfērā pieprasīti speciālisti, apvienojot augstu profesionālismu, precizitāti un gaumes izjūtu, palīdzēs jums uzlabot jūsu dzīves kvalitāti un piepildīt sapņus. 

Sekss pēc 60…

Sekss pēc 60…

Seksuālā veselība ir neatņemama vispārējās veselības sastāvdaļa, kas ietekmē vīriešu un sieviešu labklājību un vispārējo dzīves kvalitāti. Par to laikus jāpadomā, vēršoties pie speciālista, jo jaunie medicīnas sasniegumi ļauj vīriešiem nodrošināt ilgstošu dzimumaktivitāti un līdz ar to augstu dzīves kvalitāti.

Video

Pavasara nogurums vai tomēr iemesls vizītei pie ārsta? (VIDEO)

Pavasara nogurums vai tomēr iemesls vizītei pie ārsta? (VIDEO)

Bērnu slimnīcas speciālisti ar īpašu video aicina pievērst uzmanību hroniskai miegainībai. Mūsdienām raksturīgajā dzīves ritmā miegainība kļuvusi par bieži sastopamu problēmu, tādēļ nereti tiek uzskatīta par normālu vai parastu parādību. Visbiežākie miegainības cēloņi ir nepietiekams vai nekvalitatīvs miegs, bet daļai cilvēku nepieciešamība pēc miega ir palielināta slimības dēļ.

Produktu testi

Testa rezultāti: HealthAid MagCitra® – nervu sistēmas, muskuļu, kaulu un zobu veselībai

Testa rezultāti: HealthAid MagCitra® – nervu sistēmas, muskuļu, kaulu un zobu veselībai

Augustā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "HealthAid Baltics" piedāvāja testēt "HealthAid  MagCitra®" – uztura bagātinātāju nervu sistēmas, muskuļu, kaulu un zobu veselībai.

Dr. Pakalns Select Relaxols – spriedzes mazināšanai, sirdsdarbības uzlabošanai un relaksācijai

Dr. Pakalns Select Relaxols – spriedzes mazināšanai, sirdsdarbības uzlabošanai un relaksācijai

Septembrī Medicine.lv sadarbībā ar "Dr. Pakalns Select" zīmolu piedāvā testēt "Dr. Pakalns Select" RELAXOL spriedzes mazināšanai, sirdsdarbības uzlabošanai un relaksācijas veicināšanai.

Testa rezultāti: NATEO D Gummy D vitamīns – garšīgi želejvitamīni bērniem

Testa rezultāti: NATEO D Gummy D vitamīns – garšīgi želejvitamīni bērniem

Augustā un septembrī Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA "Sagitus" piedāvāja testēt dabīgos un garšīgos "NATEO D Gummy" želejvitamīnus bērniem un pieaugušajiem.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

"Elgydium" zobu un mutes dobuma higiēnai: Izstāsti Latvijai - Veselības receptes

Mutes dobuma veselība būtiski ietekmē cilvēka vispārējo veselības stāvokli un dzīves kvalitāti. Lai uzturētu veselīgu mutes dobumu, dosim priekšroku mutes dobuma kopšanas līdzekļiem, kam piemīt arī ārstnieciska iedarbība un kas nopērkami aptiekās.

Sirds pilieni "Valentis": "Izstāsti Latvijai - Veselības receptes"

Sirds pilieni

Sirds pilieni "Valentis" palīdz uzlabot sirds darbību un asinsriti, īpaši nervu spriedzes gadījumā. Vilkābele, mātere un baldriāns efektīvi un dziļi atklāj savas ārstnieciskās īpašības, ja tās apvieno tinktūrā uz etanola bāzes. 

Uzņēmējs runā

Uzņēmums, kura darbības sfēra var būt līdziga raksta tematikai:

Darba laiks

 • P.800-2000
 • O.800-2000
 • T.800-2000
 • C.800-2000
 • P.800-2000
 • S.-
 • Sv.-

Juridiskie dati

 1. 50003265661
 2. "SEB banka", Jelgavas filiāle
 3. LV35UNLA0008002467098
 4. 14.09.1995
 5. Jelgava, Pērnavas iela 4F, LV-3004
 6. 2020

Apraksts

Medicīnas centrs Jelgavā "Fitosan Plus" dibināts jau 1994.gadā. Laika gaitā esam izveidojuši dienas stacionāru un rehabilitācijas centru, kur fizioterapeiti, ergoterapeiti, uztura speciālists un masieri veic dažādas ārstnieciskās procedūras un profilakses pasākumus bērniem un pieaugušajiem. Labākie speciālisti Jelgavā piedāvā mākslas un mūzikas terapiju, lai mazinātu autisma radītos traucējumus, hiperaktivitāti, uzvedības traucējumus, veicinātu runas attīstību un atmiņas uzlabošanu. Piedāvājam arī audiologopēdu un mākslas terapeitu. Zīdaiņiem izveidotas terapijas zāles, kur kvalificēti fizioterapeiti veic zīdaiņu masāžu un bobata terapiju. Veselības centrs ērti pieejams pacientiem ar funkcionāliem traucējumiem un invalīdiem. Sertificēti ārsti un speciālisti sniegs rehabilitācijas pakalpojumus visiem, kas vēlas uzlabot un saglabāt savu veselību. Ārstniecības iestādes kods 090065207. 
Vairāk

Atslēgvārdi

Rehabilitācijas klīnika.
Rehabilitācija, rehabilitācija Jelgavā, rehabilitologs, rehabilitācijas pakalpojumi,
rehabilitācija bērniem, fizioterapija, fizioterapeits, fizioterapeits Jelgavā,
fizioterapeite, labs fizioterapeits, labs fizioterapeits Jelgavā,
bērnu fizioterapeits, ārstnieciskā vingrošana, ārstnieciskā vingrošana Jelgavā,
stājas korekcija, ārstnieciskā vingrošana mugurai, vingrojumi mugurai,
muguras vingrinājumi, muguras sāpes, vingrojumi pret muguras sāpēm,
vingrojumi muguras sāpēm, pēcoperāciju vingrojumi, fizikālā terapija,
gaismas terapija, elektroforēze, dobumu elektroforēze, ultraskaņas terapija,
fizikālās terapijas procedūras, magnetoterapija, elektroterapija,
magnetolāzera terapija, sinusoidāli modulētās strāvas, fonoforēze,
inhalācijas, klepus ārstēšana, pret klepu, inhalācijas pret klepu,
induktotermija, īsviļņu terapija, darsonvalizācija, DENS, Parafīna aplikācijas,
ozekerīta aplikācijas, parafīns, parafīna terapija, ergoterapija,
ergoterapija Jelgavā, ergoterapeits, masāža Jelgavā, masāžas Jelgavā,
masāža Jelgava, masāža, masāžas, klasiskā masāža, galvas masāža,
muguras masāža, relaksējoša masāža, pēdu masāža, podometrija,
podoloģija, podologs, masāža zīdaiņiem, zīdainim, zīdaiņu masāža,
zīdaiņa masāža, masāža bērniem, ārstnieciskā masāža, ārstnieciskā
muguras masāža, ārstnieciskās masāžas, bobata zīdaiņiem,
bobata terapijas, bobat terapija, bobata, bobata vingrošana zīdaiņiem,
bobata terapija, bobata terapija Jelgavā, bobata vingrošana, nodarbības
bērniem no 1 gada vecuma, bobata metode, mugurkaula deformācijas profilakse,
veselīgs uzturs, uztura speciālists, uztura speciālisti, uztura
speciālista konsultācija, dietologs, dietologs Jelgavā, diēta,
diētas, uzturs, pareizs uzturs, sabalansēts uzturs, dietologa konsultācija,
veselīgs uzturs bērniem, bērniem, audiologopēds, audiologopēds Jelgavā,
audiologopēdija, mākslas terapeits, mākslas terapija, mūzikas terapeits,
mūzikas terapija, mūzikas terapija bērniem, mākslu terapija,
autisms terapija, runas attīstība, dūņas, dūņu aplikācijas,
ultravioletā apstarošana, injekcijas, injekcija, Jelgava, Fitosan plus,
medicīnas centrs, medicīnas centrs Jelgavā, medicīnas pakalpojumi,
dienas stacionārs, dienas stacionārs Jelgavā, bērniem valsts apmaksātie pakalpojumi,
apmaksātie pakalpojumi pēc ģimenes ārsta nosūtījuma, valsts
apmaksātie pakalpojumi bērniem, audiologopēds, mākslas terapeits.

Vairāk

Foto 11

Fizioterapeits, bērnu fizioterapeits
Ārstnieciskā vingrošana, vingrošana Jelgavā
Bobata vingrošana zīdaiņiem, bobata terapija
Medicīnas centrs, rehabilitācijas pakalpojumi
Dienas stacionārs, dietologs, podologs
Pēcoperāciju vingrojumi, vingrojumi muguras sāpēm
Terapija bērniem, zīdaiņu vingrošana
Mūzikas terapija, mūzikas terapeits, mākslas terapija, audiologopēds
Bobata metode, veselīgs uzturs bērniem
Nodarbības bērniem no 1 gada vecuma
Masieris, masāža, ārstnieciskā masāža

Mājas lapa internetā