BANKAS
apaļi stikla trauciņi ar biezām, gludām malām un paplašinātu, apaļu dibenu (tilpums 30- 70 ml). To uzlikšana ir ārstniecības procedūra, ko galvenokārt izmanto, lai mazinātu sāpes un paātrinātu iekaisuma likvidēšanos. Visbiežāk bankas liek uz krūškurvja priekšpuses vai mugurpuses (ja ir plaušu, bronhu, pleiras iekaisums vai asins sastrēgums plaušās, piem., sirds astmas gadījumā), kā arī jostas un krustu vai plecu joslas apvidū (šā apvidus muskuļu vai nervu sāpju gadījumā).
Bankas nedrīkst likt cilvēkiem, kam ir ādas slimības, kā arī asins recēšanas traucējumi, piem., hemorāģiskā diatēze. Lai bankas iedarbība būtu pietiekama, parasti vienā reizē citu citai blakus uzliek 6-12 bankas. Bankas likšanas vietā ādu ieziež ar vazelīnu, lai bankas labāk fiksētos. Pēc tam labajā rokā paņem 20-30 cm garu irbuli, kam galā cieši uztīta vate; vati samitrina spirtā vai ēterī (spirta vai ētera pudele pēc tam noteikti jāaiztaisa un jānoliek sāņus) un aizdedzina. Kreisajā rokā paņem banku un 30-50 cm attālumā no ķermeņa virsmas bankas dobumā uz 1-2 sekundēm ievieto degošo vati (bankas nedrīkst pārkarsēt!). Pēc tam nekavējoties banku uzliek vēlamajā vietā, kur tā piesūcas.
Kad visas bankas cieši uzliktas, slimnieku apsedz. Bankas noņem pēc 15- 20 min., paliecot tās uz sāniem. Ja bankas uzliktas pareizi, pēc to noņemšanas uz ādas paliek zilgansārti laukumi, kas vairāku dienu laikā izzūd. Dažreiz banku uzlikšanas vietā pēc ziluma izzušanas āda ilgstoši paliek brūngana. Bankas uzlikšanu attiecīgajā ķermeņa apvidū var atkārtot vairākas dienas pēc kārtas, taču tad bankas jāliek uz ādas laukumiem, kam ir normāla vai gandrīz normāla krāsa. Pirms bankas lietošanas mājas apstākļos nepieciešama ārsta konsultācija. Att.