Augi – skaistumam, veselībai un aizsardzībai
Daba dod mums iespēju bez lielām pūlēm un kapitālieguldījumiem saglabāt un atgūt veselību.
Dabas dziedniecībā izmanto pašus lielākos dārgumus bez kā tas nevarētu dzīvot; un tas ir gaiss, ūdens, saule, zeme un zaļā daba.
- Jo vairāk cilvēki zinās par ārstniecības augiem un jo vairāk tos lietos, jo mazāk tie slimos
- Lai cilvēks būtu fizioloģiski jauns, viņa ķermeņa hormonu līmenim jābūt kā jaunībā, bet tas nav iespējams, jo arī iekšējās sekrēcijas dziedzeri ar gadiem sāk darboties kūtrāk. Nepieciešams paaugstināt tā saucamo neiromediatoru (acetilholīna, dopamīna un serotanīna) līmeni, jo bez tiem hormoni nedarbojas.
To darbību var pastimulēt ar dažādām vielām un arī ārstniecības augiem.
Asinszāle
Viens no rozenkreiciešu 12 augiem. Maģisks augs, tiek apgalvots, ka tas, kurš nēsā līdzi asinszāles zariņu ir pasargāts no noskauduma un ļaunas acs. Saulgriežu dienas rītā vajag nopīt asinszāles vainagu uzlikt galvā un nēsāt visu dienu, pēc tam to uzkārt virs ieejas durvīm. Tas aizsargās namu no nelaimes.
Galvenās darbīgās sastāvdaļas ir antrahinona atvasinājumi hipericins un hiperforins, flavonoīdi – hiperozīds, kvercitīns, ēteriskās eļļas ar azulēnu, pinēnu un terpēniem, miecvielas un vitamīni.
Darbība- neiromediatoru darbības stimulēšana
- Acetilholīns nodrošina smadzeņu aktivitāti, spraigu domāšanu, atmiņu, komunicēšanos. Akūts acetilholīna trūkums izraisa plānprātību. Acetilholīns lielā mērā nosaka prāta spējas, tā trūkums izraisa strauju novecošanos
- Serotonīns ietekmē ēstgribu, aizrautību, jūtu spilgtumu. Cilvēks ar zemu serotanīna līmeni mēdz būt viegli aizkaitināms, nežēlīgs, nervozs, nemierīgs, agresīvs un depresīvs.
- Dopamīns ir saistīts ar enerģijas atbrīvošanu un patēriņu, vada adrenalīna atbrīvošanas mehānismu. Ļoti liels dopamīna trūkums izraisa Parkinsona slimību.
Lietošana:
Asinszāli lieto garastāvokļa uzlabošanai pie depresīviem stāvokļiem, īpaši, ja tā kombinējas ar nervozitāti un kuņģa – zarnu trakta slimībām.
Asinszāles tēju var lietot arī kā profilaktisku līdzekli, lai uzturētu labu veselību un garastāvokli.
Šī tēja labi palīdz arī nieru un urīnpūšļa iekaisuma gadījumā, arī pie nierakmeņiem, nakts enurēzes bērniem, aknu slimībām un daudzām citām.
Nedrīkst lietot kopā ar medikamentiem (antidepresantiem un antikoagulantiem), jāizvairās no sauļošanās
Lietošana:
Asinszāles eļļa, kuru pagatavo ņemot l daļu asinszāles ziedu uz divām daļām olīveļļas, pēc 3 nedēļu ekstrakcijas labi palīdz apdegumu, ievainojumu, trofisku čūlu ārstēšanai.
Iekšķīgai lietošanai ņem l ēdamkaroti asinszāles lakstu, aplej ar glāzi vāroša ūdens, ļauj ievilkties 15 minūtes. Lieto pa 1/3 glāzes 3x dienā.
Tinktūras pagatavošanai 30 g drogas aplej ar 300 ml degvīna, tur siltumā vienu nedēļu. Lieto pa 10-15 pilieniem 3x dienā pēc ēšanas.
Vilkābele
- Satur sirdij tik vajadzīgos mikroelementus varu, cinku, magniju, organiskās skābes, pektīnus.
- Vilkābeles ogu un ziedu preparāti stiprina sirdi, pazemina asinsspiedienu, palēnina sirdsdarbību, mazina stresa sajūtu.
- Ziemā kaltētu auglīšu novārījums varētu noderēt arī kā labs spēcinošs un vienlaicīgi nervus nomierinošs dzēriens. Vidējā deva ir 12 - 15 grami žāvētu augļu dienā, tas ir tik, cik saiet pavērtā saujā.
Pēc tautas ticējumiem to nedrīgst iznīcināt, ja tas kur aug, jo vilkābele pasargā, ja kāds mēģina uzsūtīt nelaimi ar vudu metodi kaut ko durot.
Mārdadzis
- Zinātniski- eksperimentāli ir pierādīts, ka augā esošie glikozīdi, silimarīns un izosilibīns, nostiprina aknu šūnu apvalku un padara to nepieejamu vīrusiem
- Uzlabojas arī jaunu aknu šūnu veidošanās un to spēja saistīt kaitīgos savienojumus, tādā veidā organisms tiek attīrīts un nenoveco
- Sēkliņas nav indīgas, to lietošana šādās devās neizraisa nekādas blakus parādības, taču lielākas devas var izraisīt venozu sastrēgumu mazajā iegurnī
Kārkls
- Kārklu mizas satur salicilātus - vielas, no kā gatavo visiem zināmo aspirīnu, bet, tā kā to sastāvā ir arī miecvielas un flavonoīdi, tad salicilāti neatstāj kaitīgu iespaidu uz kuņģi un gremošanas traktu, gluži otrādi- veicina gremošanu un samazina iekaisumu.
Tautas medicīnā kārkla mizas pulveri lieto:
- reimatisma,
- artrozes, podagras gadījumā,
- caurejas ārstēšanā,
- trejzaru nerva sāpju mazināšanai
- galvassāpju mazināšanai
- kārkla mizas pulveris pa 1-2 gramiem dienā varētu būt labs aspirīna aizvietotājs
Lietošana:
- Pulveri var iegūt samaļot mizas kafijas dzirnaviņās. Parastā deva pie šīm vainām ir pa 1 gramam, tas ir, pa naža galam trīs reizes dienā. Šo pulveri lieto arī asiņošanas apturēšanai, kaisot uz asiņojošām brūcēm, un deguna asiņošanas gadījumā, iešņaucot nāsīs.
- Vannas ar kārkla mizas novārījumu iesaka vēnu varikozes gadījumā un arī pie kāju svīšanas. Šis novārījums palīdz novērst blaugznas un matu izkrišanu, ja to pielieto matu skalošanai pēc mazgāšanas.
- Ziede, kuru pagatavo, ņemot 30 g. mizas pulvera uz 100 g. izkausēta sviesta, palīdz, ja ir strutaini ādas iekaisumi, furunkuli, kā arī locītavu sāpes.
Galega
Galegas galvenā aktīvā viela ir alkaloīds galegīns, tas stimulē aizkuņģa dziedzera Langerhansa šūnu insulīna produkciju, kas ir ļoti svarīgi diabēta profilaksei un ārstēšanai.
Iedarbība
- diaforetiska, diuretiska, žultsdzenoša, hipoglikēmiska
Pielietošana.
- Diabēts, Laktācijas vājums, Gremošanas traucējumi
Lietošana:
1 ēdamkaroti drogas aplej ar glāzi vāroša ūdens, ļauj ievilkties 15 minūtes. Lieto pa 1/3glāzes 3 reizes dienā pirms ēšanas.
Naudulis (Thlapsus arvensis.)
Glikozīds sinigrīns, atrodas sēklās un tā galvenā darbība ir testesterona veidošanās stimulācija.
Laksti savukārt šķidrina dažādus sekrētus, īpaši krēpas, tautas medicīnā lieto atklepošanas veicināšanai sausa, kairinoša klepus gadījumā.
Lietošana:
Ņem 1 ēdamkaroti drogas, aplej ar glāzi vāroša ūdens, ļaut ievilkties līdz atdziest, nokāš, lieto pa 1 ēdamkarotei 4 reizes dienā pirms ēšanas.
Sējas lucerna
Šo augu var pieskaitīt pie brīnumzaļumiem, ko var lietot, vienu pašu daudzu pret-novecošanas preparātu vietā.
Satur neaizvietojamās aminoskābes, amīnus, lipīdus, sterīnus, organiskās skābes, saharīdus, komplicētu glikozīdu maisījumu, kalciju, fosforu, nātriju, magniju, silīciju, sēru, hloru, vitamīnus, ksantīnus, cianīdus, flavonoīdus.
Darbība: Stimulē iekšējo sekrēcijas dziedzeru darbību.
Pielietošana:
- Hipotireoze
- Aizkuņģa dziedzera ekskretorā hipofunkcija.
- Diabēts,
- Klimaktēriskais sindroms sievietēm un vīriešiem.
- Piena trūkums mātēm barotājām.
Lietošanas daudzums nav ierobežots.
Ir pietiekami, ja ņem 3 ēdamkarotes smalcinātu, žāvētu lakstu, aplej ar 3 glāzēm karsta ūdens, ļauj ievilkties 15-20 minūtes, nolej un dienas laikā, neatkarīgi no ēšanas, izdzer.
Auzas
Sastāvs:
Auzas satur cieti, olbaltumus, taukus, sterīnus, kalcija sāļus, polifenolus, E vitamīnu, B grupas vitamīnus, neaizvietojamās aminoskābes: holīnu, lizīnu, triptofānu, metionīnu.
Tautas medicīnā lieto gan auzu skaras piengatavības stadijā, gan salmus, gan graudus
Darbība:
Aminoskābes darbojas kompleksi viena otru papildinot, bet atsevišķi ņemot:
- Holīns regulē tauku vielu maiņu, samazina holesterīna līmeni, aizkavē aterosklerozi.
- Metionīns neļauj taukiem izgulsnēties aknās un pasargā no aknu taukainās distrofijas, arī uzlabo aizkuņģa dziedzera darbību,
- Lecitīns sekmē liekā holesterīna sašķelšanu un izvadīšanu.
Auzu skarām piemīt nomierinošas īpašības - tās ir ieteicams iekļaut depresijas un hroniska noguruma ārstēšanas tēju sastāvā, jo tikai atpūtusies un stipra nervu sistēma var pietiekamā daudzumā producēt laimes un enerģijas hormonus
Recepte:
100 gr. auzu salmu vāra pusstundu 2 litros ūdens, nokāš un pievieno vannai. Pielieto vannas procedūras minētajos gadījumos līdz pusstundai, vadoties pēc pašsajūtas.
Apīnis
Darbība: Humulonam, lupulonam un lupulīnskābei ir konstatēta antibakteriālā darbība attiecībā uz Bacterium coli, B typhi abdominalis, Micrococcus pyrogenes, pienskābes baktērijām
Sastāvs.
Humulons, lupulons, humulinons, lupulīnskābe, kas dod apīņiem rūgtu garšu, ēteriskās eļļas, kas satur terpēnus, brīvs linalols, ketons luparons, sveķskābes ar bakteriocīdu darbību. Alkoloīdi hopeīns, izomorfīns, skudrskābe, valeriānskābe, apiņu miecvielas, dzeltens pigments, hormons estrogēns, holīns, betaīns, asparagīns, askorbīnskābe.
Tautas medicīnā apiņus lieto kā:
- nomierinošu līdzekli pie bezmiega un pie nervu sistēmas pārslodzes
- pret pārmērīgu dzimumtieksmi
- labvēlīga ietekme novērota pie šizofrēnijas
- Apīņa ekstrakts palīdz sirds- asinsvadu neirozes, veģetodistonijas gadījumos un gremošanas orgānu darbības traucējumu novēršanai, kā arī ādas slimību ārstēšanai.
- Ar labiem panākumiem apiņu augļkopas lieto migrēnas, podagras, tuberkuozes ārstēšanai, ēstgribas veicināšanai
Lietošana:
Ņem l ēdamkaroti drogas, aplej ar l glāzi vāroša ūdens, ļauj ievilkties 20-30 minūtes.
Lieto pa 2 ēdamkarotēm 3 x dienā pirms ēšanas.
No apiņiem var gatavot lieliskus miega spilventiņus.
Artūrs Tereško,
Ārsts – fitoterapeits
Tālr. 29484457
http://www.fitoterapija.lv/