medicine.lv skaitļos

Lietotāji online69
Aktīvie uzņēmumi12814
Nozares raksti1619
Ekspertu atbildes21477
ASINSSPIEDIENS : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

ASINSSPIEDIENS

asiņu hidrodinamiskais spiediens sirds dobumos un asinsvados. To rada sirds muskulatūras kontrakciju attīstītais spēks, asinsvadu sienu mehāniskās īpašības un asinsvadu gultnes pretestība asins plūsmai. Asinsspiediens sirds dobumos (intrakardiālais spiediens) un dažādos asinsvados (intravaskulārais spiediens) nav vienāds: lielajā asinsrites lokā augstāks tas ir kreisajā kambarī un zemāks - labajā priekškambarī, bet mazajā asinsrites lokā augstāks labajā kambarī un zemāks - kreisajā priekškambarī. Mazajā asinsrites lokā asinsspiediens ir 3-5 reizes mazāks nekā lielajā asinsrites lokā.

Asinsvados izšķir arteriālo, venozo un kapilāro spiedienu. Intrakardiālais un arteriālais spiediens svārstās sirdsdarbības ritmā: sirdij saraujoties (sistolē), paaugstinās (sistoliskais spiediens), bet atslābstot (diastolē) - pazeminās (diastoliskais spiediens). Šīs ritmiskās asinsspiediena svārstības izzūd arteriolu apvidū. Sirds dobumos asinsspiediena svārstības ir ļoti krasas, piem., kreisajā kambarī sistoliskais spiediens ir apmēram 16-17,3 kPa (120-130 mm Hg), bet diastoliskais spiediens - apmēram 0,5-0 kPa (5-0 mm Hg). Aortas elastīgās sienas darbojas līdzīgi saspiesta gaisa kamerai un neļauj asinsspiedienam diastolē nokristies līdz 0, tāpēc artērijās sistoliskais jeb maksimālais spiediens ir apmēram 16 kPa (120 mm Hg), bet diastoliskais jeb minimālais - apmēram 10,6 kPa (80 mm Hg). Starpība starp sistolisko un diastolisko spiedienu ir asinsspiediena amplitūda jeb pulsa spiediens.

Arteriālo spiedienu nosaka galvenokārt kreisā kambara sistolē izgrūsto asiņu tilpums aortā (sistoles tilpums), aortas sienu elastība (ieejas jeb elastīgā pretestība), arteriolu sienu gludās muskulatūras tonuss (perifēriskā pretestība) un cirkulējošo asiņu daudzums. Pretestības vissvarīgākais komponents ir arteriolu sienu gludās muskulatūras tonuss. Ja tas mainās lielākajā daļā organisma arteriolu, rodas asinsspiediena novirzes. Arteriolu tonusa pazemināšanās vai paaugstināšanās kādā orgānā vai ķermeņa daļā maina asins ieplūdi tajā. Parasti veselam cilvēkam visās arteriolās spiediens nemainās vienādi, piem., fiziskā darbā arteriolu tonuss skeleta muskuļos pazeminās, bet iekšējos orgānos palielinās, kopīgā pretestība nemainās un asinsspiediena sakarā ar pastiprinātu sirdsdarbību paaugstinās samērā maz. Pretestības pārvarēšanai arteriolās tiek patērēts daudz sirds spēka un asinsspiediens strauji krīt - kapilāru arteriālajā galā tas ir apmēram 4-4,7 kPa (30-35 mm Hg). Kapilāros asinsspiediens arvien krītas un to venozajā galā ir 2,4-2,7 kPa (18-20 mm Hg). Kapilārais spiediens atkarīgs galvenokārt no vēnu sienu gludās muskulatūras tonusa: ja tas zems, vēnas ir plašas, pārpildītas ar asinīm un asinsspiediens kapilāros paaugstinās. Vēnās asinsspiediens ir apmēram 0,7- 1,2 kPa (5-9 mm Hg) un krītas sirds virzienā, vēnās sirds tuvumā asinsspiediens svārstās atkarībā no ieelpas un izelpas. Ieelpā, kad krūškurvis paplašinās, asinsspiediens tajās kļūst negatīvs (zemāks par atmosfēras spiedienu), bet izelpā paaugstinās, tomēr nepārsniedz 0,3-0,7 kPa (2- 5 mm Hg).

Vesela cilvēka asinsspiediens atkarīgs no vecuma (ar gadiem samazinās audu elastība), dzimuma, ķermeņa stāvokļa (guļus stāvoklī daļa cirkulējošo asiņu deponējas), fiziska darba intensitātes, emocijām u.c. apstākļiem. Tomēr katram veselam cilvēkam normālos apstākļos asinsspiediens ir konstants. To uztur neirohumorālās regulācijas mehānismi, galvenokārt t.s. pašregulācijas mehānisms (skatīt asinsrite).

Asinsspiediena regulācija ir svarīgākā asinsrites regulācijas sastāvdaļa, kas nodrošina dažādu orgānu asinsapgādi atbilstoši organisma funkcionālajam stāvoklim. Ja traucēts neirohumorālās regulācijas mehānisms vai arī asinis cirkulē vielas, kas radušās sakarā ar kāda orgāna, piem., nieru darbības traucējumiem, arteriolu tonuss paaugstinās visā organismā un iestājas slimīgs asinsspiediena paaugstinājums (arteriālā hipertensija). Pazemināts asinsspiediens (arteriālā hipotensija) normāli var būt fiziski trenētiem cilvēkiem. Pēkšņu asinsspiediena krišanos sakarā ar asiņu sakrāšanos stipri paplašinātos kapilāros sauc par šoku. Asinsspiediena artērijās mērī tieši (savienojot attiecīgo artērijas dobumu ar manometru) vai netieši, nosakot, kāds spiediens nepieciešams artērijas aizspiešanai (parasti augšdelmā) ar speciālu manšeti. Sirds slimību diagnostikā asinsspiedienu var mērīt tieši sirdī, pievienojot sirds zondi elektromanometram. 2 att.

Banner 280x280
=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika pēdējos gados ir kļuvusi populāra, un veiktie pētījumi un testi nepārtraukti pēta to efektivitāti un drošību. Tāpat arī tiek vērtēta kolagēna produktu ietekme uz ādas elastību, mitrināšanu un grumbu samazināšanos.

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Martā Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvāja testēt “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai.

Aknu sargs

Aknu sargs

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Fito preparāti” piedāvā izmēģināt dabīgu produktu aknu darbības veicināšanai.

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Salons Līga" piedāvā izmēģināt Hialuronskābes serumu ar dabīgu aktīvo vielu komponenti Pentavitin® intensīvai ādas mitrināšanai.

Testa rezultāti: "Kaleja Silks" zīda matu ruļļi veselīgām salona kvalitātes lokām

Testa rezultāti:

Martā Medicine.lv sadarbībā ar "Kaleja Silks" piedāvāja testēt zīda matu rulli veselīgai matu ieveidošanai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...