ASINSRADE
asins formelementu attīstības process, kas noris nepārtraukti visā organisma dzīves laikā. Asins formelementu mūža ilgums nav liels, tie nepārtraukti tiek noārdīti, un to vietā orgānos rodas jauni. Galvenais asinsrades orgāns ir sarkanās kaula smadzenes. Tajās attīstās visi asins formelementi, izņemot T limfocītus, kas veidojas aizkrūtes dziedzerī.
Sarkano kaula smadzeņu pamatu - stromu veido retikulārie audi, kas sastāv no šūnām un šķiedrām. Retikulāro šūnu izaugumi saskaroties veido tīkliņu (reticulum; no tā arī cēlies šo audu nosaukums). Retikulāro audu tīklā no cilmšūnām attīstās asins formelementi. No sarkanajām kaula smadzenēm cilmšūnas pa asinsvadiem var tikt aiznestas uz citiem asinsrades orgāniem (aizkrūtes dziedzeri, liesu, limfmezgliem). Ja notiek eritrocītu diferencēšanās, tad, cilmšūnai daloties, šūnas kļūst arvien mazākas, tajās pakāpeniski uzkrājas hemoglobīns, organoīdi (šūnas struktūras, kas veic noteiktas funkcijas) pamazām reducējas, kodols kļūst arvien mazāks un kompaktāks, līdz beidzot tiek izstumts no šūnas. Tā rodas ar hemoglobīnu bagātas šūnas bez kodola - eritrocīti. Attīstoties granulocītiem, cilmšūnu diferencēšanās notiek 3 virzienos - atbilstoši attiecīgajam granulocītu veidam (neitrofili, eozinofili, bazofili). Vispirms šūnās parādās nespecifiskas granulas, ko pakāpeniski aizstāj specifiskas, attiecīgajam granulocītam raksturīgas granulas. Asinsrades orgānu darbību regulē nervu sistēma, iekšējās sekrēcijas sistēma un vitamīni (piem., eritrocītu attīstībai nepieciešams B12 vitamīns).
Sarkanajām kaula smadzenēm pareizi funkcionējot, asinīs ir normāls eritrocītu, leikocītu un trombocītu skaits, tajās nokļūst tikai nobrieduši asins formelementi. Nelieli asins zaudējumi organismam nav bīstami, jo tiek ātri kompensēti, tāpēc asins nodošana nekādu kaitīgu ietekmi uz donora veselību neatstāj. Asinsrades orgānu darbību ļoti kaitīgi ietekmē lielas rentgenstarojuma devas, kā arī jonizējošais starojums, kas ir viens no galvenajiem šo orgānu ļaundabīgas saslimšanas cēloņiem. Tad tiek traucēta asins šūnu attīstība un asinīs ne tikai mainās asins formelementu daudzums, bet arī parādās nenobriedušas un patoloģiskas formas (skatīt leikoze). Asinsradi nomāc arī daudzas infekcijas slimības, vitamīnu, dzelzs un kobalta sāļu trūkums. Par asinsrades orgānu darbības traucējumiem var spriest pēc asins laboratoriskiem izmeklējumiem, ko plaši lieto medicīnas praksē. Nepieciešamības gadījumā izmeklē arī sarkanās kaula smadzenes, ko iegūst ar krūšu kaula punkciju. Att.