medicine.lv skaitļos

Lietotāji online192
Aktīvie uzņēmumi12748
Nozares raksti12101
Ekspertu atbildes21477
APGAISMOJUMS : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

APGAISMOJUMS

spēja izšķirt gaismu un krāsas, redzes asums u.c. - izpaužas atkarībā no apgaismojums. Labs apgaismojums palīdz labāk atšķirt priekšmetus, rada uzmundrinošu noskaņu, ceļ emocionālo tonusu, paaugstina darba ražīgumu un kvalitāti. Nepietiekams apgaismojums izraisa redzes orgāna piepūli, nomāc organisma fizioloģiskās un psihiskās funkcijas, rada nogurumu un palielina traumatisma iespējamību. Apgaismojumu mērī luksos (lx), izmantojot luksmetru, kas sastāv no fotoelementa un tam pieslēgta jutīga mērinstrumenta, kura skala graduēta luksos.

Daži dati par dabisko un mākslīgo apgaismojumu dažādos apstākļos doti tabulā.

Apgaismojums var būt dabisks, mākslīgs un jaukts. Dabiskais apgaismojums sastāv no tiešās gaismas, kas telpā iekļūst pa gaismas ailām, un atstarotās gaismas, kuras intensitāte atkarīga no telpas iekšējās virsmas. Dabiskais apgaismojums telpā atkarīgs arī no pretī stāvošo ēku krāsojuma un attāluma līdz tām, no telpas logu orientācijas (ieteicams logus orientēt uz dienvidiem), no pieguļošā rajona seguma u.c. Dabiskais apgaismojums mainās atkarībā no diennakts stundas, gadalaika un meteoroloģiskajiem apstākļiem. Apgaismojumu vērtē ar dabiskā apgaismojums koeficientu (DAK), kas rāda telpā esošas plaknes apgaismojuma attiecību procentos pret tādas pašas zem klajas debess novietotas plaknes apgaismojumu. Precīziem darbiem DAK jābūt 5-7% , citiem darbiem 0,25- 3% atkarībā no vajadzīgās precizitātes. Lieto arī ģeometriskas normēšanas metodes, ar kurām nosaka gaismcaurlaidīgo virsmu (logu rūtis) attiecību pret grīdas laukumu. Dzīvojamā istabā šī attiecība, t.s. gaismas koeficients, ir robežās no 1:6 līdz 1:8, mācību iestādēs - 1:4 līdz 1:5, koridoros un kāpņu telpās - 1:12 līdz 1:15.

Mākslīgajam apgaismojumam izmanto kvēlspuldzes un luminiscences spuldzes. Šo spuldžu (sevišķi dzīvsudraba un ksenona spuldžu) spektrs ir tuvāks dienasgaismas spektram, tām ir vienmērīga, izkliedēta gaisma bez ēnām, salīdzinājumā ar tādas pašas jaudas kvēlspuldzēm tās dod trīsreiz lielāku apgaismojumu. Redzes analizators nogurst un darbaspējas samazinās jo straujāk, jo lielāka ir starpība starp darba virsmas un apkārtējo priekšmetu apgaismojumu, tāpēc pareizāk ir lietot vienlaikus kopīgo telpas apgaismojumu un vietējo darbvietas apgaismojumu.

Dzīvojamo un sabiedrisko ēku apgaismošanai izmanto izkliedētas gaismas avotus, kas nodrošina vienmērīgu apgaismojumu un nerada asas ēnas. Svarīga nozīme ir ne tikai elektriskās spuldzes jaudai, bet arī tās abažūram un atrašanās vietai. Pēc atrašanās vietas izšķir griestu, galda, sienas lampas un stāvlampas. Izvēloties abažūru, jāatceras, ka dažāda garuma gaismas viļņi dažādi ietekmē CNS - garie viļņi (sarkanie) to uzbudina, īsākie (zaļie un zilie) iedarbojas nomierinoši. Abažūri var būt vērsti gan uz leju, gan arī uz augšu; telpās ar zemiem griestiem nevajag lietot abažūrus, kas vērsti uz leju, jo tad grūti izvairīties no apžilbināšanas; abažūri sistemātiski jātīra (bez tīrīšanas to gaismcaurlaidība jau mēneša laikā var samazināties par 10-15% ).

Darbvietas apgaismojumam jābūt tādam, lai gaismas stari kristu no priekšas un no kreisās puses, abažūri var būt vai nu no ļoti bieza, gaismu izkliedējoša (plastmasa, papīrs), vai arī gaismnecaurlaidīga materiāla. Pēdējos gados izplatīta rūpniecības ēku būvēšana bez logiem un gaismas šahtām. Šādas ēkas būvē rūpniecības nozarēm, kurām nepieciešama hermetizācija, noteikts apgaismojuma režīms, gaisa t° un mitrums. Mākslīgajā apgaismojumā iespējams radīt pat vēl labākus darba apstākļus nekā dabiskajā apgaismojumā, taču rodas arī negatīvas psiholoģiskas reakcijas (izolētības un monotonijas sajūta, laika izjūtas zudums u.tml.). Tās daļēji novērš, telpās ierīkojot mākslīgus logus. (Par mākslīgo apgaismojumu dzīvojamās telpās skatīt rakstā dzīvoklis, mācību telpās - rakstā skola.)

Jauktajā (integrālajā) apgaismojumā vienlaikus izmanto dabisko un mākslīgo apgaismojumu; ieteic celt pat ēkas ar šādu apgaismojumu. Mākslīgā apgaismojuma izmantošana papildus dienas gaismai ir pilnīgi pieļaujama. Uzskats, ka jauktais apgaismojums ir kaitīgs, nav pamatots.

Banner 280x280
=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "heise marketing" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "heise marketing" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Kāpēc jūtamies noguruši, pat ja labi gulējām?

Kāpēc jūtamies noguruši, pat ja labi gulējām?

2024. gada rudenī “IKEA Group” uzdevumā tika veikta tiešsaistes aptauja 57 valstīs, tostarp arī Latvijā, lai noskaidrotu, kāda ir miega kvalitāte šo valstu iedzīvotājiem. Tika secināts, ka apmēram 40% Latvijas iedzīvotāju vismaz 3-4 dienas nedēļā pamostas noguruši. Tā ir kļuvusi par ikdienu daudziem – modinātājs noskan, ķermenis it kā ir pamodies, bet ir jūtams nogurums pēc miega. 

Raksta turpinājumā apskatīsim, kas ietekmē mūsu enerģijas līmeni un kāpēc pat “labs miegs” ne vienmēr nozīmē pilnvērtīgu atpūtu. 

Aktuālie piedāvājumi

Produkti un ieradumi, kas palīdz aknām tikt galā ar ikdienas slodzi 

Produkti un ieradumi, kas palīdz aknām tikt galā ar ikdienas slodzi 

Mūsu organisms katru dienu saskaras ar slēptu, taču ievērojamu slodzi. Taukvielām bagāta un pārstrādāta pārtika, medikamenti, slikta ekoloģija, hronisks stress, mazkustīgs dzīvesveids – tas viss iziet cauri mūsu ķermeņa galvenajam filtram: aknām. Tās nepārtraukti neitralizē toksīnus, sašķeļ taukus un regulē vielmaiņu. 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

Gremošanas enzīmi un A un D vitamīni ir svarīgi palīgi cilvēka organismam. Tie ir iesaistīti pārtikas sadalīšanā, barības vielu asimilācijā un kuņģa-zarnu trakta veselības uzturēšanā. Ja pēc ēšanas bieži rodas smaguma sajūta, vēdera uzpūšanās vai citas gremošanas problēmas, iespējams, ka organismā trūkst šo komponentu. 

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel ir ķermeņa neirokosmētiskā līnija, kas satur aktīvās sastāvdaļas un radīta, izmantojot progresīvas modernās biotehnoloģijas. Līnijas aktīvās sastāvdaļas veicina ādas tonizēšanu, piedalās šūnu antioksidantu mehānismā, palīdz atbrīvoties no celulīta un “pāraudzina” adipocītu vielmaiņu. 

Video

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Kā notiek veselības tehnoloģiju izvērtēšana? Kādas Eiropas labās prakses veselības jomā būtu vērtīgi ieviest Latvijā? Un vai Latvija aktīvi pārņem dažādas inovācijas, tai skaitā veselības tehnoloģiju jomā? Uz šiem un citiem jautājumiem raidieraksta "Inovācijas veselībā" sērijā atbildēja Zāļu valsts aģentūras direktorei Indra Dreika.

Produktu testi

SILMACHY sejas attīrītāji – efektīva un videi draudzīga ādas kopšana jutīgai un taukainai ādai

SILMACHY sejas attīrītāji – efektīva un videi draudzīga ādas kopšana jutīgai un taukainai ādai

Jūlijā Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Silmachy remedies” piedāvā testēt cietos sejas attīrītājus – rozā mālu sejas attīrītāju normālai un jutīgai ādai un attīrītāju ar tējas koka eļļu kombinētai un taukainai ādai.

Testa rezultāti: VIZEO – atbalsts nogurušām acīm

Testa rezultāti: VIZEO – atbalsts nogurušām acīm

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA SAGITUS piedāvāja testēt pavisam jaunu zīmolu un produktu – VIZEO, kas atbalsta acis mūsdienu digitālajā laikmetā. Medicine.lv lasītājiem bija unikāla iespēja būt vieniem no pirmajiem, kuri iepazīstas ar šo produktu.

Testa rezultāti: Coral Artichoke – augu komplekss maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam

Testa rezultāti: Coral Artichoke – augu komplekss maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam

Maijā redakcija sadarbībā ar starptautisko zīmolu Coral Club piedāvāja testēt Coral Artichoke – augu kompleksu maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam, kas izveidots, balstoties uz artišoka, mārdadža, cigoriņa un kukurūzas zīda ekstraktiem.

VIZEO – atbalsts nogurušām acīm 

VIZEO – atbalsts nogurušām acīm 

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA SAGITUS piedāvā testēt pavisam jaunu zīmolu un produktu – VIZEO, kas atbalsta acis mūsdienu digitālajā laikmetā. Medicine.lv lasītājiem ir unikāla iespēja būt vieniem no pirmajiem, kuri iepazīstas ar šo produktu.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

“TZMO Fonds Kopā mainām pasauli”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

“TZMO Fonds Kopā mainām pasauli”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Ar brīnišķīgām emocijām un jauku kopā būšanu 5. un 6. jūnijā LFF Sporta un atpūtas bāzē ir noslēdzies jau 19 Seni Cup 2025 futbola turnīrs, kuru TZMO Fonds rīko cilvēkiem ar īpašām vajadzībām no visiem Latvijas valsts un pašvaldību sociālās aprūpes centriem, kā arī dienas centriem.

LU RMK NRC Vaivari: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

LU RMK NRC Vaivari: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Ceļš uz masiera profesiju sākas LU Rīgas Medicīnas koledžā. Te nākamie masieri apgūst zināšanas, ko papildina reāla prakse – NRC "Vaivari" klīnikā. Nacionālais rehabilitācijas centrs "Vaivari" ir vieta, kur cilvēki ne tikai atveseļojas, bet arī iedvesmo. Te ir vajadzīgi aizrautīgi speciālisti – tādi, kas izvēlas masāžu kā sirdslietu.