9 mīti par zobu breketēm

9 mīti par zobu breketēm

Izplatītākos mītus par zobu breketēm skaidro Rīgas Stradiņa universitātes Stomatoloģijas institūta sertificēta ortodonte Iveta Indriksone.

Mīts 1 –breketes ir domātas tikai bērniem, un es esmu par vecu, lai iztaisnotu zobus.

Nepareizi. Ortodontiskai ārstēšanai nav vecuma ierobežojuma. Ja vien zobi, smaganas un zobus noturošais kauls ir vesels, zobu regulēšanu var uzsākt jebkurā vecumā. Katrs piektais pacients, kas uzsāk ortodontisko ārstēšanu, ir pieaugušais, un šim skaitlim ir tendence pieaugt. Vislabāk, protams, sakodiena korekcijas veikt, kamēr bērns ir aktīvā augšanas periodā, jo šajā laikā var tikt ietekmēta zobu un žokļu augšana pareizā virzienā. Iegūt līdzenus zobus un skaistu smaidu ir iespējams jebkurā vecumā, un dažādos vecumos var atšķirties tikai ārstēšanas metodes un pieejas.

Mīts 2 –breketes ir neglītas un pievērš nevajadzīgu uzmanību.

Nepareizi. Mūsdienās arī klasiskās metāla breketes tiek izgatavotas aizvien mazākas un nemanāmākas. Turklāt, ir pieejamas arī breketes no keramikas vai safīra, kas ir baltas vai caurspīdīgas, tādejādi ļoti maz manāmas. Zobu regulāciju ir iespējams veikt arī ar breketēm no zobu loka iekšpuses (mēles puses), kas smaidot un runājot ir neredzamas un padara ortodontisko ārstēšanu apkārtējiem pilnībā nemanāmu.

Mīts 3 –zobu regulācija ir sāpīgs process.

Daļēji taisnība. Ir liela atšķirība starp diskomfortu un sāpēm. Ir nepieciešams laiks, lai pierastu pie visām ortodontiskajām aparatūrām, to skaitā breketēm. Brekešu uzlikšana nav sāpīga, un neērtības saistās ar dīvainu sajūtu lūpām, mēlei, bet pārsvarā tās ir pāris dienas līdz nedēļai pēc aparatūras aktivācijas. Sajūtas, kas saistītas ar zobu pārvietošanos, ir ļoti individuālas, bet to visdrīzāk varētu raksturot kā spiediena un vilkšanas sajūtu. Zobu līdzināšana ar breketēm tiek veikta pakāpeniski ar vieglu spēku, kas samazina diskomfortu zobu regulācijas laikā.

Mīts 4 –vienīgais iemesls uzsākt ortodontisko ārstēšanu ir iegūt līdzenus zobus.

Daļēji taisnība. Vairums pacientu tik tiešām vēršas pie ortodonta ar vēlmi pēc taisniem zobiem. Tomēr ir daudzi gadījumi, kur ortodontiskās ārstēšanas ietvaros tiek veikta gan zobu līdzināšana, gan sakodiena attiecību korekcija, gan arī ieradumu maiņa (piemēram, nepareizas mēles pozīcijas un tās funkcijas korekcija). Līdz ar to tiek uzlabots ne tikai smaida izskats, bet daudzos gadījumos arī sejas estētika, netieši arī zobu un smaganu veselība, košļāšanas funkcija, bērnu vecumā virzīta žokļu un zobu augšanu pareizā virzienā un pozīcijās. Pēc pirmās konsultācijas ortodonts var ieteikt dažādus ārstēšanas risinājumus, kas var ietvert gan ārstēšanu tikai ar vienkāršu zobu izlīdzināšanu, gan arī sarežģītākas ārstēšanas pieejas, kas maina gan zobu, gan arī žokļu, lūpu un zoda pozīcijas.

Mīts 5 –ortodontiskā ārstēšana un breketes bojā zobus.

Nepareizi. Ne breketes, ne citas ortodontiskās aparatūras nebojā zobus. Breketes tiek uzlīmētas uz zobu virsmas ar speciālu materiālu, kas pēc brekešu noņemšanas ir viegli notīrāms, nekādā veidā netraumējot zobu. Zobu veselība var tikt ietekmēta, ja ortodontiskās ārstēšanas laikā zobi netiek kārtīgi tīrīti un netiek uzturēta laba mutes dobuma higiēna. Ja ap breketēm vai citiem zobu regulācijas stiprinājumiem uzkrājas slānis ar aplikumu un tas netiek regulāri (vismaz 2 reizes dienā) kārtīgi notīrīts, tad zem aplikuma slāņa sāks veidoties zobu bojājumi.

Mīts 6 –lai regulētu zobus, kāds zobs vai zobi būs jāizrauj.

Tikai daļēji taisnība. Atsevišķi ortodonti apgalvo, ka jebkuru gadījumu ir iespējams izārstēt bez pastāvīgo zobu izraušanām. Taisnība – ļoti daudzos gadījumos ir iespējams iztikt bez zobu izraušanām, novietojot zobus līdzenā zobu rindā. Tomēr svarīgākais aspekts – kā zobi pēc regulācijas iekļausies sejas estētikā un kur atradīsies zobus noturošajā kaulā. Ja pēc regulācijas zobi ir tik ļoti izvērsti uz āru, ka pacientam ir grūti aizvērt lūpas, tad iegūtos taisnos zobus mēs neuzskatīsim par skaistu smaidu, kā arī var tikt apdraudēta smaganu veselība un ilgtermiņa stabilitāte (zobi var atgriezties sākotnējās pozīcijās). Daudzus gadījumus var izārstēt bez zobu izraušanām, bet tikai rūpīgi izvērtējot sejas estētiku un zobus aptverošo smaganu un kaula veselību.

Mīts 7 –pēc brekešu noņemšanas iegūtais rezultāts saglabāsies uz visu mūžu.

Daļēji taisnība. Zobu un sakodiena regulācija ir tikai daļa no cīņas, kurai ir jāiziet cauri. Iegūtā rezultāta noturēšana ir tikpat svarīga ārstēšanas daļa. Zobu pārvietošanās atpakaļ sākotnējās pozīcijās var notikt vairāku iemeslu dēļ. Pirmkārt, zobi ir nostiprināti kaulā ar dažādām šķiedrām, un, zobus pārvietojot jaunajās pozīcijās, ir nepieciešams laiks, lai smaganu šķiedras un zobus noturošais kauls nostiprinātos jaunajās pozīcijās. Dažas no šīm šķiedrām nepārveidojas, bet var tikt iestieptas un saspiestas, un ļoti ilgi centīsies vilkt zobus atpakaļ uz sākotnējām pozīcijām. Otrkārt, cilvēka organisms visu mūžu mainās, tāpat arī zobu pozīcijas nav pastāvīgas. Augšanas un novecošanas procesu laikā, mainoties mīksto audu balansam un zobus noturošā kaula un smaganu veselībai, arī zobu pozīcijas var tikt pakļautas dažādām izmaiņām. Tādēļ pēc ortodontiskās ārstēšanas ir ļoti svarīga ortodontisko reteineru jeb noturošo aparatūru (plates, kapes, līmētas stieplītes) lietošana pēc ortodonta norādījumiem, lai saglabātu iegūto skaisto smaidu.

Mīts 8 – zobu līdzināšanu nav iespējams veikt, ja jau ir zaudēti (izrauti) kādi zobi.

Nepareizi. Ortodontisko ārstēšanu aizvien vairāk uzsāk gan pusaudži, gan pieaugušie, kuriem kaut kādu iemeslu dēļ jau ir zaudēti zobi (sabojājušies, nolūzuši). Ortodontiska ārstēšana šādos gadījumos tiek plānota, ņemot vērā jau esošo situāciju. Ja blakus esošie zobi ir nelīdzeni, sagāzušies vai pārvietojušies zaudēto vietās, tos var izlīdzināt un radušās spraugas sabīdīt kopā. Atkarībā no zaudēto zobu skaita, ortodontiskā ārstēšana tiek plānota tikai ar brekešu palīdzību vai arī kombinējot ortodontisku ārstēšanu ar protezēšanu (implantu, tiltu ievietošanu).

Mīts9 –ortodonti ārstē tikai sarežģītus gadījumus.

Nepareizi. Ortodontija ir zobārstniecības nozare, kas nodarbojas ar nepareizu žokļu un zobu attiecību korekciju. Lai Latvijā kļūtu par sertificētu ārstu – ortodontu, pēc zobārstniecības specialitātes apgūšanas ir nepieciešams pabeigt papildus 3 gadu izglītības programmu. Turklāt zināšanas regulāri tiek papildinātas kongresos, kursos, aizvien sekojot līdz jaunākajām un labākajām ortodontiskās ārstēšanas metodēm. Ārsti – ortodonti spēj atrisināt gan vienkāršus, gan arī ļoti sarežģītus ortodontiskus gadījumus un zina, kādas ārstēšanas stratēģijas, aparatūras un pieejas ir nepieciešamas dažādos gadījumos.

Foto: Publicitātes foto

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Zobārstniecība / mutes veselība":

Uzņēmumi nozarē "Zobārstniecība / mutes veselība"

"BF ESSE", SIA, STOMATOLOĢIJAS CENTRS

"BF ESSE", SIA, STOMATOLOĢIJAS CENTRS

Stomatoloģijas centrs SIA "BF-ESSE" piedāvā augsti kvalitatīvus un efektīvus pakalpojumus Jums un Jūsu bērniem. Mūsu centrā strādā sertificēti ārsti ar plašu pieredzi, mums ir moderna ārstniecības un diagnostiskā aparatūra, kas atbilst Latvijas Republikas un Eiropas Savienības prasībām. SIA "BF-ESSE" specializējas un sniedz palīdzību: zobu ārstēšanā, protezēšanā, zobu higiēnā, kā arī implantācijā. Mūsu draudzīgs kolektīvs ar īpašām rūpēm parūpēsies par Jūsu smaidu. Augsti kvalitatīvi materiāli zobārstniecībai un protezēšanai, kas balstīti uz zinātniskajām inovācijām nozarē, pieredzējuši ārsti, moderna ārstniecības un diagnostika aparatūra un laipna apkalpošana nodrošina kvalitatīvus pakalpojumus pieaugušajiem un bērniem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Refleksoloģija jeb dzīves enerģijas iekustināšana

Refleksoloģija jeb dzīves enerģijas iekustināšana

Sens ķīniešu sakāmvārds vēsta, ka smaids cilvēkam sākas no pēdām. Tā ir patiesība! Pieskaroties pēdām, notiek iedarbība uz refleksu zonām, kas ir saistītas ar noteiktiem iekšējiem orgāniem, dziedzeriem un audiem, un, lutinot un masējot pēdas, mēs varam ietekmēt arī mūsu garīgo veselību. 

Sejas aizsargvairogi, bezkontakta dezinfekcijas stends – latvieši pandēmijas laikā ražo modernus aizsarglīdzekļus

Sejas aizsargvairogi, bezkontakta dezinfekcijas stends – latvieši pandēmijas laikā ražo modernus aizsarglīdzekļus

Disinfeq komanda piedāvā modernus augstas kvalitātes sejas vairogus, drošības barjeras un jau drīzumā prezentēs īpašu jaunumu – bezkontakta dezinfekcijas stendu.  

Video

Produktu testi

VENOLUX – uztura bagātinātājs un gels nogurušām kājām

VENOLUX <b>– </b>uztura bagātinātājs un gels nogurušām kājām

Jūnijā medicine.lv sadarbībā ar SIA SILVANOLS piedāvā testēt VENOLUX kapsulas un VENOLUX gelu - kāju vieglumam un labai vēnu veselībai ilgtermiņā.

Testa rezultāti: HealthAid® Evening Primrose Oil – naktssveces eļļa sievietes veselībai un skaistumam

Testa rezultāti: HealthAid® Evening Primrose Oil – naktssveces eļļa sievietes veselībai un skaistumam

 Aprīlī medicine.lv sadarbībā ar "HealthAid Baltics" piedāvāja testēt uztura bagātinātāju – naktssveces eļļu HealthAid® Evening Primrose Oil 1300 mg.

Soluro® DUO ar D-mannozi – dubulttrieciena produkts urīnceļiem

Soluro® DUO ar D-mannozi – dubulttrieciena produkts urīnceļiem

Maijā medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu "Solepharm Pharmaceuticals" piedāvā testēt uztura bagātinātāju – Soluro® DUO ar D-mannozi urīnceļu veselībai.

Uzņēmējs runā

Kā dažādi matraču veidi ietekmē bērna miegu

gultas_un_matra_i___erti.lv

Katram no mums periodiski ir jāizdara izvēle – kur pirkt matraci un kāds mums katram ir nepieciešams. Īpaši svarīga matrača izvēle ir bērniem, jo bērnu matracis ir vieta, kur mazi bērni pavada līdz 16 stundām dienā, kamēr vecāki bērni – līdz desmit stundām dienā. 

Uzņēmums, kura darbības sfēra var būt līdziga raksta tematikai:

Kontakti

 1. 67521184
 2. 28953947
 3. stomatologija@bfesse.lv

Darba laiks

 • P.1000-1600
 • O.1000-1600
 • T.1000-1600
 • C.1000-1600
 • P.1000-1600
 • S.-
 • Sv.-

Juridiskie dati

 1. 40003033268
 2. LV40003033268
 3. 28.10.1991
 4. Rīga, Brīvības gatve 369 k-2, LV-1024
 5. 2019

Saistītie uzņēmumi, veikali, filiāles

 1. Rīga, Brīvības gatve 369 k-2, LV-1024
  67521184

Apraksts

Stomatoloģijas centrs SIA "BF-ESSE" piedāvā augsti kvalitatīvus un efektīvus pakalpojumus Jums un Jūsu bērniem. Mūsu centrā strādā sertificēti ārsti ar plašu pieredzi, mums ir moderna ārstniecības un diagnostiskā aparatūra, kas atbilst Latvijas Republikas un Eiropas Savienības prasībām. SIA "BF-ESSE" specializējas un sniedz palīdzību: zobu ārstēšanā, protezēšanā, zobu higiēnā, kā arī implantācijā. Mūsu draudzīgs kolektīvs ar īpašām rūpēm parūpēsies par Jūsu smaidu. Augsti kvalitatīvi materiāli zobārstniecībai un protezēšanai, kas balstīti uz zinātniskajām inovācijām nozarē, pieredzējuši ārsti, moderna ārstniecības un diagnostika aparatūra un laipna apkalpošana nodrošina kvalitatīvus pakalpojumus pieaugušajiem un bērniem. 
Vairāk

Atslēgvārdi

Zobārstniecība un mutes higiēna, zobārstniecība, zobārsti zobu protezēšana,
zobārsts, ortodontija, stomatologs, zobu higiēna, bērnu zobārsts,
zobu tehniskā laboratorija, ķirurģija, stomatoloģija, protezēšana,
zobārstniecība un mutes higiēna, zobārstniecība bērniem, bērnu stomatoloģija,
higiēnists, zobu, balināšana, implanti, bērnu zobārstniecība,
zobarstnieciba, raušana, mutes higiēna, rentgens, zobu rentgens,
bērniem, zobu implantēšana, zobarstnieciba un mutes higiena, zobarstniecība,
zobu restaurācija, higiēna, zobu terapija, zobārstniecība Rīgā,
restaurēšana, implantācija, zobarstniecibas, zobārsts Rīgā,
stomatologs bērniem, zobu protēzes, zobārstniecības klīnika juglā,
zobārstniecība un mutes higiēna, zobi, bezmaksas zobu ārstēšana bērniem,
zobārste, zobārstniecības, klīnika Rīgā, zobarsti, atlaide,
zobu implanti, zobu tehnika, zobu ārstēšana bērniem, zobārstniecība
un zobu protēžu izgatavošana, zobu higiēnists, zobarsts, zobārstniecības klīnikas,
kape, zobarst, bērnu zobārsts Rīgā, zobārstniecība un mutes,
higiēna berniem, ārstniecība, zobs, augsti kvalificēti speciālisti,
titāna kronis, plastmasas kronis, porcelāna kronis, zobakmens noņemšana,
jutīgu zobu apstrāde, zobu izraušana, kanālu tīrīšana, breketes,
zobu kapes, zobārstniecība Juglas Medicīnas centrs, zobārsti,
visa veida zobu ārstēšana, restaurācija, zobu regulēšana, sakodiena,
labošana, bērniem un pusaudžiem, līdz 18 gadu vecumam bezmaksas ārstēšana,
terapeitiskā stomatoloģija, estētiskā stomatoloģija, ortopēdija,
zobu implantācija, endodontija, profesionālā zobu higiēna, zobu balināšana,
ķirurģiskā stomatoloģija, zobu ārstēšana, zobu sakņu kanālu ārstēšana,
zobu protezēšana, implantēšana, implantoloģija, sakodiena labošana,
higiēnista pakalpojumi, dažāda līmeņa zobu ķirurģija, zobu ķirurģija,
paradontoloģija, sedatīvā ārstēšana, profilakse, diagnostika,
kariesa kontrole, zobu aplikuma noņemšana, kosmētiskā zobārstniecība,
smaganu ārstēšana, zobārstniecības klīnikas rīgā, stomatoloģija Rīga,
zobu klīnika, zobārsts bērniem, balti zobi, zobu protezēšana Rīgā,
zobu higiēnists Rīgā, zobu implants, zobu labošana, zoba implants,
zobārsti Rīgā, zobārstniecības Rīgā, bērnu zobārsti rīgā,
zobu raušana, zobu breketes, higiēnists Rīgā, labs zobārsts rīgā,
zobārstniecības klīnika, keramiskās breketes, ortodonts, stomatoloģijas klīnika.
Vairāk

Saistītie resursi

Foto 8

Stomatoloģijas centrs
Elastīgs darba laiks
Mājīgas, gaišas telpas
Kvalitāte
Profesionāli darbinieki
Zinoši speciālisti
Laipna apkalpošana
Individuāla pieeja

Mājas lapa internetā