7 iemesli, kāpēc tev pastiprināti izkrīt mati
Cilvēks ik dienas zaudē aptuveni 50-100 matu, bet uzreiz pēc mazgāšanas izkritušo matu skats var pieaugt līdz pat 300. Matu izkrišana ir dabisks un neizbēgams process, taču, ja mati sākuši izkrist pastiprināti, pie vainas var būt ne vien ikdienas ieradumi, bet arī veselības problēmas.
Tavā ēdienkartē ir pārlieku maz olbaltumvielu
Olbaltumvielas ir viens no galvenajiem materiāliem šūnu struktūras veidošanas un atjaunošanas procesā. Tās atrodamas ne vien muskuļos, audos un iekšējos orgānos, bet arī matu, nagu un ādas struktūrā. Ja ikdienā uzņemsi pārāk maz olbaltumvielu, tavi mati kļūs trausli, pārstās augt un būs novērojama pastiprināta matu izkrišana. Atceries, ka dienā nepieciešams uzņemt vismaz 46 gramus olbaltumvielu. Šo vērtīgo vielu satur gaļa, zivis, olas, piena produkti, pākšaugi, ķirbju sēklas, kvinoja un citi produkti.
Tavam organismam trūkst dzelzs
Dzelzs deficīts jeb anēmija var skart gan tos, kas ikdienā lieto nesabalansētu uzturu, gan tos, kurus piemeklējušas dažādas veselības problēmas, tai skaitā gremošanas sistēmas traucējumi, celiakija un ginekoloģiskas saslimšanas, kas ietekmē menstruālo ciklu. Ja organismam trūkst dzelzs, parādīsies virkne nepatīkamu simptomu, arī pastiprināta matu izkrišana. Pārliecinies, ka ik dienas uzņem vismaz 18 miligramus dzelzs, un nepieciešamības gadījumā apmeklē ārstu, lai veiktu atbilstošas pārbaudes.
Tevi nomoka hronisks stress
Arī pastāvīgs stress vai traumatiski pārdzīvojumi veicina matu izkrišanu, turklāt simptomi var parādīties pat vairākas nedēļas pēc tam, kas notikusi situācija, kas procesu rosinājusi. Šajā gadījumā ir būtiski pievērst papildu uzmanību savam dzīvesveidam un ikdienas ieradumiem, stiprinot imūnsistēmu, veltot pietiekami daudz laika atpūtai, kā arī apgūstot veidus, kā stresu kontrolēt. Ja saviem spēkiem tev neizdodas tikt galā, palīdzēs speciālists.
Tu nepareizi kop matus
Viens no izplatītākajiem matu izkrišanas cēloņiem ir nepareiza matu kopšana. Ja tu regulāri lieto fēnu, matu taisnotāju, lokšķēres, izmanto ķīmiskas vielas matu taisnošanai, balini matus vai veido ilgviļņus, ilgtermiņā mati kļūs ievērojami plānāki, būs sausi, trausli un nedzīvi. Pievērs uzmanību tam, kādus matu kopšanas līdzekļus izvēlies, kā arī centies pēc iespējas retāk izmantot rīkus, kas pakļauj matus karsēšanai. Ja matu izkrišanas cēlonis ir nepareiza kopšana, matu folikula visbiežāk netiek bojāta, un mati ataugs stipri un veseli.
Tev tikko piedzimis mazulis
Grūtniecības laikā tavs ķermenis piedzīvo estrogēna līmeņa svārstības, kā rezultātā tavi mati šajā periodā izkrīt daudz mazākā skaitā nekā ierasts. Pēc dzemdībām hormonālais līmenis normalizējas, un sāk izkrist tie mati, kam vajadzēja izkrist jau iepriekš. Šis process ir dabisks un uztraukumam nav pamata, ja vien matu izkrišana neturpinās pārmēru ilgi.
Tev ir vairogdziedzera darbības traucējumi
Pārāk ātra vai pārāk lēna vairogdziedzera darbība var būtiski ietekmēt tavu kopējo veselības stāvokli, tai skaitā veicināt pastiprinātu matu izkrišanu. Ja novēro arī citus simptomus, piemēram, svara un enerģijas līmeņa svārstības, gremošanas sistēmas traucējumus vai ginekoloģiskas problēmas, vērsies pie sava ģimenes ārsta.
Tu esi uzsācis lietot jaunus medikamentus
Atsevišķi medikamenti, piemēram, zāles pret augstu asinsspiedienu, var izraisīt pastiprinātu matu izkrišanu. Izpēti zāļu instrukciju, lai noskaidrotu, vai matu izkrišana minēta kā preparāta blakusparādība un nepieciešamības gadījumā konsultējies ar ārstu, lai mainītu nozīmēto medikamentu.