6 simptomi, kas var liecināt par galvas un kakla audzēju
Termins "galvas un kakla apvidus audzējs" tiek attiecināts uz vēzi, kas attīstās minētajās ķermeņa daļās un rada ārēji redzamas un indivīdam jūtamas izmaiņas dzīvībai nozīmīgu funkciju veikšanā. Biežāk ar to saprot vēzi, kas centrējas mutes dobumā, rīklē un degunā. Kaut arī indivīds, kuru vēzis ir skāris šajos apvidos, nevar tā attīstību kontrolēt, pastāv vairāki faktori, kas palīdz ļaundabīgajam audzējam attīstīties, piemēram, alkohola un tabakas izstrādājumu lietošana.
Kā saskarsmē ar jebkura vēža veidošanās procesu, arī galvas un kakla rajona ļaundabīgo audzēju attīstībā ļoti nozīmīga ir audzēja konstatēšana agrīnā stadijā. Lai to varētu izdarīt, jebkuram ir svarīgi atpazīt vēža slimības pazīmes un simptomus, kas novērojami ļaundabīgā audzēja skartā kaklā, degunā un mutē. Šī iemesla dēļ ārējo pazīmju identificēšana un atšķiršana ir ļoti būtiska jebkuram cilvēkam. Jo īpaši, tiem, kuri ģimenes vēstures vai sava piekoptā dzīvesveida un negatīvo ieradumu rezultātā ir pakļauti augstākam saslimšanas riskam un kuriem šo nopietno kaišu attīstības iespējamība ir palielināta.
1. Iekaisis kakls
Iekaisis kakls jau ir pazīme, par ko vērts uztraukties, lai gan to var izraisīt virkne pilnīgi nekaitīgu nelaimju, pārpūlēti balss muskuļi, sezonālas alerģijas vai plaši izplatītā saaukstēšanās. Der zināt, ka sāpošs kakls ir vai nu ļoti īslaicīga pazīme, vai arī pirmā zīme, kas norāda uz nopietnāku slimību. Sāpošs kakls var liecināt, par to, ka indivīdam ir rīkles vēzis. Lai gan var būt grūti atšķirt, kuros gadījumos simptomus izraisījušas iesnas un kuros rīkles vēzis, otrajā gadījumā sāpes nepazud pēc pāris dienām vai pat nedēļām. Būtībā, ja tev vai kādam no līdzcilvēkiem rodas sāpes kaklā bez jebkādiem citiem saaukstēšanās simptomiem un tās nepazūd pēc pāris nedēļām, tad, iespējams, ir īstais laiks runāt ar ģimenes ārstu par rūpīgāku veselības pārbaudi.
2. Sāpes mutē
Tāpat kā daudzi citi simptomi, piemēram, sāpes mutē šajā sarakstā vēl nenozīmē, ka ir vērts uzreiz uztraukties. Galu galā, tās var izraisīt daudzas lietas, piemēram, mēles vai mutes dobuma apdedzināšana ar karstu ēdienu vai jaunas zobu sukas izmantošana. Protams, sāpes mutē, var būt zīme, kas norāda uz sliktu mutes dobuma higiēnu, nespēju pareizi lietot zobu diegu vai veikt regulāru mutes skalošanu. Šāda veida sāpes tomēr ar laiku norimst, īpaši, ja cilvēks rūpējies par savas mutes higiēnu.
Tāpat ir arī citi rādītāji, kas liecina par nopietnāku saslimšanu, piemēram, sarkani un balti plankumi uz smaganām, mēles un mutes dobuma. Smaganu asiņošana un sāpes žoklī var būt rādītāji, kas liecina par tādām nopietnākām slimībām kā galvas vai rīkles vēzi. Ja tu novēro vairākus no šiem simptomiem, vai arī mutes sāpes nenorimst pēc pāris dienām, būtu prātīgi aprunāties ar savu ārstu un/vai zobārstu par šo jautājumu.
3. Grūtības runāt
Vairums cilvēku, saskaroties ar nopietnu kakla infekciju vai saaukstēšanos, apliecinās, ka iepriekš aprakstītie salīdzinoši nekaitīgie simptomi rada arī grūtības runāt. Saaukstēšanās un infekcijas slimības var apgrūtināt šo funkciju darbību. Vairumā gadījumu, ja slimība neprogresē, šīs sāpes norims pēc dažām dienām, pēc nedēļas vai divām. Tomēr ja sāpes ieilgst, tas var liecināt par ļoti nopietnu problēmu, kas skar rīkli. Hroniskas sāpes rīklē, kas apgrūtina runāšanu, būtu jāuztver nopietni un šādos gadījumos ir ieteicams griezties pie ārsta, kurš veiks rūpīgu izmeklēšanu, lai izslēgtu vēža saslimšanas iespējamību.
4. Norīšanas grūtības
Ir dažādi veselības traucējumi, kas var apgrūtināt rīšanas funkciju, tostarp tādas vidēji smagas saslimšanas kā streptokoku faringīts. Vienlaikus ir derīgi zināt, ka pat vienkāršas iesnas var parādīties kopā ar sāpošu kaklu, kas apgrūtina rīšana procesu. Tomēr, ja sāpes nepāriet ilgāku laiku un neparādās arī citi simptomi, kas novērojami tipiskas saaukstēšanās gadījumā, piemēram, klepus vai aizlikts deguns, ir ieteicams apmeklēt ārstu, lai noteiktu problēmas cēloni. Lai gan rīšanas grūtības var būt izraisījusi plaši izplatīta infekcija vai sezonālā alerģija, tās var būt saistītas arī ar rīkles vēža attīstību. Jāatceras, ka gadījumos, kad attīstās ļaundabīgs audzējs, agrīna slimības konstatēšana var būt nozīmīgs faktors tālākās veselības saglabāšanā. Šādā veidā tiek dots vairāk laika sev un medicīnas speciālistiem, lai cīnītos ar slimību.
5. Sāpes galvā
Galvassāpes visbiežāk tiek saistīts ar sezonālajām alerģijām vai iesnām, tomēr tās var radīt arī strukturālas izmaiņas degunā vai tā blakusdobumos. Ja cilvēkam ir bijušas deguna saslimšanas, kas nav tikušas līdz galam izārstētas, tā apvidū un blakusdobumos var tikt traucēta dzīvībai nepieciešamo vielu aprite, kas noved pie sāpēm galvas priekšējā daļā. Sausums elpošanas ceļā un deguna receptoru tuvumā, turklāt var radīt deguna aizlikumu un pat izraisīt tā asiņošanu.
Gadījumos, kad sākas galvas sāpes un ir sarežģīti noteikt to iemeslu, ieteicams pieteikt vizīti pie ārsta, kurš var palīdzēt noskaidrot, vai problēma ir saistīta ar alerģijām, strukturāliem šķēršļiem iekšējos orgānos, vispārēju sausumu vai arī liecina par sarežģītāk ārstējamām saslimšanām, piemēram, deguna vēzi. Ja problēmu neizdodas atrisināt ar medikamentiem, piemēram, antibiotikām, tad pastāv lielāka iespējamība, ka konkrētajā situācijā veselības problēma ir ļoti nopietna.
6. Iekaisuma izraisītas sāpes un nejūtīgums
Vēža rašanās galvas un kakla rajonā var radīt iekaisumu. Attīstoties nopietnai problēmai, indivīds var just pietūkumu žokļa rajonā vai tieši zem zoda. Sajūta, kas tiek aprakstīta kā pietūkums, ko bieži novēro vienlaikus ar sāpēm minētajās ķermeņa daļās, var liecināt par to, ka vēzis attīstās siekalu dziedzeros.
Iekaisums, kas rodas vēzim attīstoties galvas un kakla apvidū, var radīt tirpšanas vai sejas muskuļu paralīzes sajūtu, ko vēl nepatīkamāku padara sāpes. Ja aprakstītie simptomi ilgst vairāk nekā dažas dienas, ir būtiski uzreiz sazināties ar savu ārstu, lai veiktu galvas un kakla rajona pārbaudes.