5 zāļu tējas, kas palīdzēs pret saaukstēšanās simptomiem
Karstas vai siltas zāļu tējas tase ir ieteicama ikdienas uztura sastāvā, jo sevišķi – rudens un ziemas sezonā –, taču ne visas tējas vienādi labi derēs jebkuram, tāpēc dažkārt ir labi zināt par atsevišķu augu iedarbību uz organismu. Lai arī efektivitātes ziņā tās neaizvieto medikamentus, zāļu tējas mazina saslimšanas risku, palīdz hronisku slimību un vieglu saslimšanu gadījumos, kā arī uzlabo veselību kopumā.
Zāļu tējas stiprina imunitāti, mazina saslimšanas simptomus, kā arī veicina straujāku atveseļošanos. Ja tomēr gadījies saslimt, ņem vērā, ka līdztekus medikamentiem, saaukstēšanās un gripas simptomus palīdzēs atvieglot tieši ārstniecisko augu tējas.
Liepziedu tēja
Foto: Silviya Valcheva/flickr.com; autors: liepziedu_teja
Liepziedu tēja ne tikai nomierina un atslābina, palīdzot gūt nepieciešamo atpūtu, bet arī mazina galvassāpes un migrēnu, palīdz pret gremošanas problēmām, attīra ķermeni no dažādiem toksīniem un stiprina sirdi. Pie pirmajiem saaukstēšanās simptomiem tās atkrēpojošās īpašības noderēs sāpoša kakla un klepus gadījumā.
Liepu ziedi satur glikozīdus, ēteriskās eļļas, miecvielas, kā arī C vitamīnu, un to uzlējumam piemīt sviedrējoša un diurētiska iedarbība. Imunitātes uzlabošanai un miega problēmu risināšanai ieteicams dzert siltu liepziedu uzlējumu pirms gulētiešanas: vienu līdz divas tējkarotes liepziedu aplej ar glāzi karsta ūdens un ļauj uzlējumam nedaudz ievilkties.
Pelašķu tēja
Foto: Anna Karolina Ozola/flickr.com; autors: pelasku_piparmetru_teja
Jau kopš seniem laikiem pelašķis tiek izmantots medicīniskos nolūkos, pateicoties tā spēcīgajām dziednieciskajām īpašībām. Šī droga noderēs kā saaukstēšanās, iesnu un klepus ārstēšanai, tā arī apetītes rosināšanai, gremošanas veicināšanai, zarnu darbības uzlabošanai, kā arī organisma attīrīšanai no toksīniem.
Pelašķis arī aptur asiņošanu un veicina brūču dzīšanu, noder pret gastrītu, kuņģa čūlu un caurejas gadījumā. Pelašķi var lietot gan iekšķīgi, kā uzlējumu, proti, vienu līdz divas tējkarotes aplej ar 200 mililitriem verdoša ūdens un ļauj tam ievilkties 20 līdz 40 minūtes. Ārīgi uzlējumu lieto apmazgājumiem, peldēm un kompresēm. Jāņem vērā, ka pelašķus nedrīkst lietot grūtniecības laikā.
Kumelīšu tēja
Foto: viki photography/flickr.com; autors: kumelisu_teja
Kumelīšu tēja, pateicoties šīs drogas dziednieciskajām un pretiekaisuma īpašībām, mazina ādas iekaisumus, sausumu, lobīšanos un pat aknes izsitumus. Kumelītes satur spēcīgus antioksidantus – flavonoīdus un seskviterpēnus, kas kopā ar citiem vitamīniem un mikroelementiem nodrošina organismu atveseļojošu un profilaktisku efektu.
Kumelītes palīdz gan pie kuņģa un zarnu trakta saslimšanām, sāpīgām mēnešreizēm, noder pret bezmiegu, galvassāpēm, kā arī stiprina novājinātu imūnsistēmu. Ja gadījies saaukstēties, tēja palīdzēs atvieglot tās un arī gripas izraisītos simptomus, jo drogai piemīt pretdrudža, sviedrējošās un pretiekaisuma īpašības. Kumelīšu tējas pagatavošanai ieteicams izmantot divas tējkarotes šīs drogas uz krūzi karsta ūdens.
Aveņu lapu tēja
Foto: fs999/flickr.com; autors: avenu_lapas
Aveņu lapās ir miecvielas, askorbīskābe, karotīns, flavonoīdi, kumarīns; drogai piemīt viegla asiņošanu apturoša īpašība, tāpēc noder mutes gļotādas slimību ārstēšanā. Lapu uzlējums ir efektīvs līdzeklis pret caureju, kuņģa un zarnu trakta iekaisumiem, plaušu un mutes dobuma slimībām. Aveņu lapu tēju lieto kā sviedrējošu, temperatūru mazinošu un spēcinošu līdzekli.
Aveņu augļus un sasmalcinātas žāvētas lapas lieto tējai pret saaukstēšanos – tā sviedrē un pazemina temperatūru, ja ir gripa, un atvieglo stāvokli, ja ir augšējo elpceļu iekaisums. Pie augšējo elpošanas ceļu saslimšanām un caurejas var gatavoti šādu uzlējumu: četras ēdamkarotes kaltētas aveņu lapas aplej ar divām glāzēm verdoša ūdens un ļauj ievilkties 20 minūtes. Uzlējumu lieto pa pusglāzei vai glāzei trīs līdz četras reizes dienā.
Priežu pumpuru tēja
Foto: Orbmiser/flickr.com; autors: priezu_pumpuri
Tēja no priežu pumpuriem būs labs līdzeklis pret klepu un augšējo elpceļu saslimšanām, un tā noderēs kā atkrēpošanas un dezinfekcijas līdzeklis hroniska bronhīta un plaušu slimību gadījumos. Priežu pumpuru tējas der arī profilaksei, lai pasargātos no saaukstēšanās un citu vīrusu izraisītajām infekcijām, kā arī uzlabotu imūnsistēmas darbību.
Lai pagatavotu uzlējumu, nepieciešams divas ēdamkarotes priežu pumpuru apliet ar vienu litru ūdens, ko vāra 10 minūtes noslēgtā traukā uz lēnas uguns. Uzlējumu nostādina 30 minūtes. Ieteicamā lietošanas deva ir viena ceturtdaļa glāzes trīs reizes dienā.