medicine.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi12815
Nozares raksti1619
Ekspertu atbildes21477
RADIOIZOTOPISKĀ DIAGNOSTIKA : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

RADIOIZOTOPISKĀ DIAGNOSTIKA

radioaktīvo elementu, to izotopu un ar tiem iezīmētu savienojumu izmantošana slimību noteikšanā. Iezīmēto savienojumu var ievadīt organismā (caur muti, to var ieelpot vai injicēt), kā arī veikt noteikšanu ārpus organisma. Radioizotopisko diagnostiku lieto tikai tādus radioaktīvos elementus un izotopus, kam ir īss pussabrukšanas periods (dažas stundas līdz dažas nedēļas) un kas drīz vien izdalās no organisma.

Radioizotopiskās diagnostikas metodes var iedalīt vairākās lielās grupās. 1. Organismā ievada iezīmētu savienojumu, ko uztver un pēc tam izdala tikai izmeklējamais orgāns. Radiometra skaitītāju novieto ādas tuvumā virs izmeklējamā orgāna; starojuma intensitātes palielināšanos vai samazināšanos pieraksta līknes veidā ar pašrakstītāju. Zinot, cik ātri iezīmēto savienojumu uzņem un izdala vesels orgāns, un salīdzinot iegūto līkni ar normālu līkni, vai spriest par tā darbības traucējumiem. Šo metodi bieži izmanto vairogdziedzera funkcijas noteikšanai, līdzīgi nosaka nieru, aknu u.c. orgānu funkciju. 2. Radioizotopiskās diagnostikas metodes, kam pamatā ir atšķaidīšanas princips. Tās lieto, piem., asins tilpuma noteikšanai organismā. Vēnā ievada iepriekš zināmu daudzumu iezīmētā savienojuma un pēc kāda laika, kad tas ir vienmērīgi sajaucies ar asinīm, paņem atkal no vēnas asinis un nosaka aktivitātes samazināšanos; pēc iegūtā rezultāta aprēķina asins tilpumu. 3. Skenēšana. Organismā ievada iezīmētu savienojumu, kas uzkrājas tikai izmeklējamā orgānā. Ar speciālu radiometru (skeneru) fiksē uz papīra (atzīmē ar svītriņām, cipariem) vai fotofilmas šā orgāna attēlu, novietojumu. Skenera skaitītājs automātiski slīd virs izmeklējamā orgāna tuvu ķermeņa virsmai un mērī starojuma intensitāti katrā atsevišķā punktā, reģistrējot to tikai no neliela laukuma. Iegūto orgāna attēlu sauc par skenogrammu. Šo metodi lieto audzēju diagnostikā, jo audzēja atrašanās vietā iezīmētais savienojums neuzkrājas un skenogrammā redzams balts laukums. Sevišķa nozīme šai metodei ir to orgānu izmeklēšanā, kurus grūti izmeklēt ar rentgendiagnostikas metodēm (aknas, nieres, vairogdziedzeris). Audzējus var skenēt, arī ievadot organismā iezīmētu savienojumu, kas uzkrājas tieši audzējā. Tad skenogrammā redz nevis baltu laukumu, bet svītriņu grupu, kas atbilst audzēja novietojumam un lielumam.

4. Scintigrāfija. Organismā ievada iezīmētu savienojumu (tāpat kā skenēšanā). Starojums tiek reģistrēts vienlaikus no lielas ķermeņa daļas, piem., no visa krūškurvja ar nekustīgu gamma jeb scintilāciju kameras skaitītāju. Izmeklējamā orgāna attēlu novēro uz osciloskopa ekrāna, fotografē, kā arī fiksē ESM atmiņā, tādā veidā veicot iegūtās informācijas kvantitatīvo apstrādi. Ja ESM orgāna attēlu fiksē atkārtoti (ar dažu sekunžu vai minūšu starplaiku), var iegūt līkni, kas raksturo orgāna funkcionālo stāvokli.

5. Radioimunoloģiskajā izmeklēšanā izmanto iezīmētu antigēnu, ko noteiktā daudzumā pievieno ārpus organisma izdalītam bioloģiskajam substrātam. Pēc iezīmētā antigēna saistīšanās ar specifisko antivielu var spriest par neiezīmētā antigēna daudzumu substrātā. Radioizotopiskās diagnostikas metodes slimniekam nav kaitīgas, jo apstarojuma deva ir daudz mazāka par devu, ko tas saņem vienas rentgena caurskates laikā. Radioizotopisko diagnostiku nelieto grūtniecēm, izņemot radioimunoloģisko izmeklēšanu. 4 att.

Radioizotopiskā diagnostika. Aknu skenogramma (X - audzēja atrašanās vieta)

Radioizotopiskā diagnostika. Scintigrāfijas iekārta

Radioizotopiskā diagnostika. Aknu un liesas izmeklēšana ar daudzkanālu radiometru

Radioizotopiskā diagnostika. Aknu skenēšana

Banner 280x280
=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika pēdējos gados ir kļuvusi populāra, un veiktie pētījumi un testi nepārtraukti pēta to efektivitāti un drošību. Tāpat arī tiek vērtēta kolagēna produktu ietekme uz ādas elastību, mitrināšanu un grumbu samazināšanos.

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Martā Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvāja testēt “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai.

Aknu sargs

Aknu sargs

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Fito preparāti” piedāvā izmēģināt dabīgu produktu aknu darbības veicināšanai.

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Salons Līga" piedāvā izmēģināt Hialuronskābes serumu ar dabīgu aktīvo vielu komponenti Pentavitin® intensīvai ādas mitrināšanai.

Testa rezultāti: "Kaleja Silks" zīda matu ruļļi veselīgām salona kvalitātes lokām

Testa rezultāti:

Martā Medicine.lv sadarbībā ar "Kaleja Silks" piedāvāja testēt zīda matu rulli veselīgai matu ieveidošanai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...