medicine.lv skaitļos

Lietotāji online100
Aktīvie uzņēmumi12734
Nozares raksti12090
Ekspertu atbildes21477
MINERĀLVIELAS : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

MINERĀLVIELAS

neorganiski ķīmiski savienojumi, kas nepieciešami organismu dzīvības procesā. Dzīvajos organismos sastopami gandrīz visi ķīmijā pazīstamie elementi, bet to daudzums nav vienāds. Pēc daudzuma organismā tos iedala makroelementos un mikroelementos. Asins plazmā, audu šķidrumā u.c. organisma šķidrumos izšķīdušās minerālvielas rada noteiktu osmotisko spiedienu un nepieciešamo ūdeņraža jonu koncentrāciju; šie joni fizioloģiski ietekmē dažādu orgānu un vispirms nervu sistēmas funkcijas. Minerālvielas ir dažādu komplicētu dzīvības procesos nepieciešamu organisko savienojumu sastāvdaļa (dzelzs ietilpst hemoglobīnā, jods - vairogdziedzera hormonā, cinks - aizkuņģa dziedzera un dzimumdziedzeru hormonos).

Minerālvielas piedalās vielmaiņā (skatīt minerālvielu maiņa), organisma aizsargreakcijās, kaulaudu un zobu veidošanā u.c. dzīvības norisēs. Īpaša nozīme minerālvielām ir skābju un sārmu līdzsvara uzturēšanā organismā. Organisma audu reakcija normālos apstākļos ir tuva neitrālai un atkarīga no uztura, ar kuru iegūst skābju un sārmu veidošanai nepieciešamos elementus. Skābo minerālvielas avots ir uzturlīdzekļi, kas satur sēru, fosforu, hloru (dzīvnieku produkti, maize, putraimi). Sārmaino minerālvielu avots ir uzturlīdzekļi, kas satur kalciju, magniju, nātriju, kāliju (piens, dārzeņi, augļi, ogas).

Katrai minerālvielai ir specifiska nozīme cilvēka organismā. Tās vajadzīgas ne tikai noteiktā daudzumā, bet arī noteiktā savstarpējā attiecībā. Minerālvielas tiek uzņemtas ar uzturu, daļēji ar ūdeni, un tikai viena minerālviela - nātrija hlorīds (vārāmais sāls) - speciāli tiek pievienota pārtikas produktiem. Kalcijs ietilpst galvenokārt kaulaudos un zobos. Tam ir liela nozīme normālā šūnu darbībā, īpaši sirds muskulatūras un nervu audu darbībā: ja kalcija daudzums asinīs samazinās, CNS ierosināmība pieaug. Kalcijs veicina asins recēšanu, kaulu lūzumu un ievainojumu ātrāku sadzīšanu, tuberkolozes perēkļu apkaļķošanos, pastiprina organisma pretestību infekcijai un samazina iekaisumu. Kalcija izmantojamība organismā atkarīga no fosfora un magnija daudzuma uzturā, kā arī no D vitamīna. Kalcija un fosfora attiecībai uzturā jābūt apmēram 1:1 -1:2. Ja tā mainās, tiek traucēta kalcija un fosfora maiņa, kas augošā organismā izraisa rahīta simptomus. Daudz kalcija, turklāt pareizā attiecībā ar fosforu, ir pienā un tā produktos, maizē, gaļā, kāpostos, kartupeļos (skatīt 1. tab.). Kalcija diennakts deva - 0,8 g; tā jāpalielina bērniem (1,2-1,5 g), grūtniecēm un mātēm, kas baro bērnu ar krūti. No visa fosfora daudzuma, kas ir cilvēka organismā, apmēram 90% koncentrējas kaulaudos, pārējais - mīkstajos audos, galvenokārt nervaudos. Nervu sistēmas paguruma stāvoklī fosfora daudzums samazinās, tāpēc intensīvā garīgā darbā vajadzība pēc fosfora pieaug. Tas piedalās ogļhidrātu, tauku un olbaltumvielu maiņā. Augu produktu fosfors (fitīna savienojumu veidā) un skābeņskābe var nelabvēlīgi ietekmēt kalcija uzsūkšanos zarnās, jo rodas nešķīstoši savienojumi. Daudz fitīna ir pākšaugos, rupja maluma miltos (klijās), skābenēs, rabarberos, spinātos, tāpēc šāds uzturs jāpapildina ar produktiem, kas satur daudz kalcija (piens, piena produkti). Galvenos fosfora avotus uzturā skatīt 2. tabulā. Fosfora diennakts deva 1 - 1,5 g.

Magnijs organismā saistīts galvenokārt muskuļaudos, nervaudos, kaulaudos, tas piedalās ogļhidrātu un tauku maiņā, regulē sirds muskulatūras darbību. Magnijam ir antispastiskas īpašības, tas paplašina asinsvadus. Magnija nepietiekamība uzturā var radīt traucējumus nervu sistēmā, muskuļu darbībā, kā arī palielināt kalcija daudzumu artēriju sienās. Galvenais magnija avotus uzturā skatīt 3. tabulā. Magnija diennakts deva 300- 500 mg.

Nātrijs ietilpst asinīs un citos audu šķidrumos, tam liela nozīme ūdens maiņā organismā. Cilvēks to uzņem galvenokārt ar nātrija hlorīdu jeb vārāmo sāli, kura diennakts deva ir 10-15 g, tas atbilst 4-5 g nātrija. Pārmērīga sāls lietošana veicina ūdens uzkrāšanos organismā, nelabvēlīgi ietekmē aknu un nieru, kā arī asinsrites sistēmas darbību.

Kālijs piedalās organisma ūdens maiņas un sirdsdarbības regulācijā. Tā galvenais avots uzturā ir augu uzturlīdzekļi, it sevišķi kartupeļi, kāposti, kāļi, bietes, tomāti, auzu pārslas, pākšaugi, žāvētas aprikozes, plūmes, rozīnes. Kālija diennakts deva - 2-5 g. Sērs ir olbaltumvielu sastāvdaļa, tas ietilpst aminoskābēs metionīnā, cistīnā un cisteinā, un tam ir liela nozīme organisma atindēšanās procesos. Visvairāk sēra ir pākšaugos, sierā, biezpienā, olās, gaļā, zivīs, auzu putraimos.

Dzelzs pēc daudzuma dzīvajā dabā un pēc līdzdalības dzīvo organismu fizioloģiskās funkcijās daļēji pieskaitāma pie makroelementiem, daļēji pie mikroelementiem. Cilvēka organismā dzelzs nepieciešama hemoglobīna sintēzei; tās trūkums izraisa anēmiju. Dzelzs piedalās šūnu elpošanas fermenta veidošanā, tā tiek izlietota vielmaiņā. Dzelzs avots uzturā ir aknas un nieres, olas dzeltenums, putraimi, dārzeņi, augļi un ogas, sevišķi zemenes. Dzelzs diennakts deva - apmēram 15 mg.

Banner 280x280
=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "heise marketing" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "heise marketing" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Padomi sejas ādas kopšanai atvaļinājuma laikā

Padomi sejas ādas kopšanai atvaļinājuma laikā

Jūlijs ir mēnesis, kad daudzi no mums dodas ilgi gaidītajā atvaļinājumā – kāds bauda sauli pie Baltijas jūras, cits izvēlas doties tālākos ceļojumos. Lai kur arī tu šovasar atpūstos, parūpēties par sejas ādu ir tikpat svarīgi kā ikdienā.

Aktuālie piedāvājumi

Produkti un ieradumi, kas palīdz aknām tikt galā ar ikdienas slodzi 

Produkti un ieradumi, kas palīdz aknām tikt galā ar ikdienas slodzi 

Mūsu organisms katru dienu saskaras ar slēptu, taču ievērojamu slodzi. Taukvielām bagāta un pārstrādāta pārtika, medikamenti, slikta ekoloģija, hronisks stress, mazkustīgs dzīvesveids – tas viss iziet cauri mūsu ķermeņa galvenajam filtram: aknām. Tās nepārtraukti neitralizē toksīnus, sašķeļ taukus un regulē vielmaiņu. 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

Gremošanas enzīmi un A un D vitamīni ir svarīgi palīgi cilvēka organismam. Tie ir iesaistīti pārtikas sadalīšanā, barības vielu asimilācijā un kuņģa-zarnu trakta veselības uzturēšanā. Ja pēc ēšanas bieži rodas smaguma sajūta, vēdera uzpūšanās vai citas gremošanas problēmas, iespējams, ka organismā trūkst šo komponentu. 

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel ir ķermeņa neirokosmētiskā līnija, kas satur aktīvās sastāvdaļas un radīta, izmantojot progresīvas modernās biotehnoloģijas. Līnijas aktīvās sastāvdaļas veicina ādas tonizēšanu, piedalās šūnu antioksidantu mehānismā, palīdz atbrīvoties no celulīta un “pāraudzina” adipocītu vielmaiņu. 

Video

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Kā notiek veselības tehnoloģiju izvērtēšana? Kādas Eiropas labās prakses veselības jomā būtu vērtīgi ieviest Latvijā? Un vai Latvija aktīvi pārņem dažādas inovācijas, tai skaitā veselības tehnoloģiju jomā? Uz šiem un citiem jautājumiem raidieraksta "Inovācijas veselībā" sērijā atbildēja Zāļu valsts aģentūras direktorei Indra Dreika.

Produktu testi

Testa rezultāti: Coral Artichoke – augu komplekss maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam

Testa rezultāti: Coral Artichoke – augu komplekss maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam

Maijā redakcija sadarbībā ar starptautisko zīmolu Coral Club piedāvāja testēt Coral Artichoke – augu kompleksu maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam, kas izveidots, balstoties uz artišoka, mārdadža, cigoriņa un kukurūzas zīda ekstraktiem.

VIZEO – atbalsts nogurušām acīm 

VIZEO – atbalsts nogurušām acīm 

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA SAGITUS piedāvā testēt pavisam jaunu zīmolu un produktu – VIZEO, kas atbalsta acis mūsdienu digitālajā laikmetā. Medicine.lv lasītājiem ir unikāla iespēja būt vieniem no pirmajiem, kuri iepazīstas ar šo produktu.

Testa rezultāti: "Assimilator" gremošanas enzīmu komplekss ar A un D vitamīniem

Testa rezultāti:

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu "Coral Club" piedāvāja izmēģināt "Assimilator" – enzīmu kompleksu ar A un D vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu, mazināt smaguma sajūtu pēc ēšanas un veicināt barības vielu uzsūkšanos. 

Coral Artichoke – augu komplekss maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam

Coral Artichoke – augu komplekss maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam

Maijā redakcija sadarbībā ar starptautisko zīmolu Coral Club piedāvā testēt Coral Artichoke – augu kompleksu maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam, kas izveidots, balstoties uz artišoka, mārdadža, cigoriņa un kukurūzas zīda ekstraktiem.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

“TZMO Fonds Kopā mainām pasauli”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

“TZMO Fonds Kopā mainām pasauli”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Ar brīnišķīgām emocijām un jauku kopā būšanu 5. un 6. jūnijā LFF Sporta un atpūtas bāzē ir noslēdzies jau 19 Seni Cup 2025 futbola turnīrs, kuru TZMO Fonds rīko cilvēkiem ar īpašām vajadzībām no visiem Latvijas valsts un pašvaldību sociālās aprūpes centriem, kā arī dienas centriem.

LU RMK NRC Vaivari: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

LU RMK NRC Vaivari: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Ceļš uz masiera profesiju sākas LU Rīgas Medicīnas koledžā. Te nākamie masieri apgūst zināšanas, ko papildina reāla prakse – NRC "Vaivari" klīnikā. Nacionālais rehabilitācijas centrs "Vaivari" ir vieta, kur cilvēki ne tikai atveseļojas, bet arī iedvesmo. Te ir vajadzīgi aizrautīgi speciālisti – tādi, kas izvēlas masāžu kā sirdslietu.