medicine.lv skaitļos

Lietotāji online48
Aktīvie uzņēmumi12830
Nozares raksti1644
Ekspertu atbildes21477
FAGOCITOZE : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

FAGOCITOZE

īpašu cilvēka un dzīvnieku organisma šūnu (fagocītu) spēja aktīvi satvert un sagremot organismam svešu vielu daļiņas (arī mikroorganismus). Fagocitoze ir viens no organisma rezistences faktoriem un reaktivitātes rādītājiem. Vienšūņiem un zemākajiem daudzšūnu dzīvniekiem. Fagocitoze ir galvenais barošanās veids. Cilvēkiem un dzīvniekiem organismā ir 2 fagocītu veidi - makrofāgi un mikrofāgi. Ja mikroorganismiem izdodas pārvarēt ārējās aizsargbarjeras un iekļūt organismā dziļāk, tiem pretim stājas audos klejojošie fagocīti. Ja mikrobiem izdodas izvairīties arī no tiem, rodas iekaisums. Tā raksturs atkarīgs ne tikai no organisma reaktivitātes, bet arī no mikrobu dabas. Strutas radošie mikrobi parasti ierosina akūtu iekaisumu un mikrofāgu saplūšanu infekcijas iekļūšanas vietā. Tuberkulozes mikobaktērijas, dažas patogēnās sēnes u.c. mikroorganismi infekcijas iekļūšanas vietā rada tikai vieglu kairinājumu, un tur konstatējami vienīgi makrofāgi. Viens mikrofāgs uzņem līdz 100 mikroorganismu (vidēji cilvēka organismā ir apmēram 30 miljardu mikrofāgu, bet to skaits stresā - reakcijā uz nelabvēlīgiem faktoriem - var vēl desmitkāršoties). Tikpat daudz mikroorganismu var uzņemt arī makrofāgi, tikai tie ir mazāk kustīgi un bez mikrofāgu līdzdalības cilvēka un dzīvnieka organismu ilgāku laiku no mikrobiem nespēj pasargāt. Savukārt mikrofāgi nespēj uzņemt un iznīcināt vecās, savu mūžu nodzīvojušās šūnas u.c. lielākas daļiņas - to spēj makrofāgi. Fagocitoze ir aktīvs process un prasa enerģiju, tāpēc attiecīgajās šūnās pastiprinās skābekļa un glikozes patēriņš. Fagocīti noārda baktērijas ar fermentiem, kas atrodas fagocītu citoplazmā esošajās lizosomās, kuras sāk izzust, tiklīdz šūna sāk fagocitēt. Fagocīti mikroorganismus uzņem endocitozes ceļā, t.i., šūnas membrāna ar pielipušajiem mikrobiem ieliecas citoplazmā, ieliekums augšgalā salīp un atdalās no membrānas. Izveidojas maisiņš - fagosoma, kurā atrodas fagocitētais mikroorganisms. Tā galīgā noārdīšana notiek sekundārā lizosomā, kas rodas no fagosomas un tai pieguļošām lizosomām. Daudziem mikrobiem ir dažādi fagocitozes kavētāji faktori. Tā, piem., tuberkulozes mikobaktēriju klāj biezs vaska apvalks, pneimokokus - mukopolisaharīdu apvalks. Fagocitozi traucē arī daži šūnu virsmas antigēni, piem., baktēriju toksīni. Alkohols, badošanās, dažādi medikamenti (prednizolons, aminazīns, hinīns u.c.) samazina fagocitozi, bet kalcijs, magnijs, nātrijs, histamīns, imūnserums u.c. to pastiprina. Retumis sastopami iedzimti fagocitozes traucējumi, piem., mikrofāgu lizosomās ietvertas divkāršā apvalkā, kam fermenti netiek cauri, tāpēc šie mikrofāgi mikrobus gan satver, bet nenoārda. Pastāv zināma sakarība starp fagocitozi un slimības ierosinātāju. Pneimokoki, streptokoki u.c. akūtu infekciju ierosinātāji mikrofāgos iet bojā jau nepilnās 15

minūtēs. Turpretim tuberkulozes mikobaktērijas, brucellas, gonokoki, mikroskopiskās sēnes u.c. nosacīti intracelulārie parazīti fagocītos spēj ne tikai dzīvot, bet arī vairoties. Fagocītos vairojas arī vīrusi, un tad bojā iet drīzāk fagocīts nekā vīruss. Bez tam mikrofāgi, kas vīrusu jau fagocitējuši, bieži nespēj vairs uzņemt baktērijas, tāpēc vīrusu infekcijai nereti pievienojas baktēriju infekcija. Vīrusu infekcijas agrīnajos posmos galvenā organisma aizsargfaktors ir interferons, bet baktēriju infekcijas agrīnajos posmos - fagocitoze.

Banner 280x280
=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Jaunības eliksīrs: kompleksa atjaunošanas programma GESR klīnikā

Jaunības eliksīrs: kompleksa atjaunošanas programma GESR klīnikā

Mūsdienu pasaulē rūpes par izskatu un veselību iegūst aizvien lielāku nozīmi, un katra sieviete cenšas pēc iespējas ilgāk saglabāt jaunību un skaistumu. Uzziniet, kā atgūt jaunību un pašpārliecību ar progresīvu pārveidošanās tehnoloģiju palīdzību estētiskās medicīnas un skaistumkopšanas klīnikā GESR!

Baudi svaigu maltīti, gatavojot retāk!

Baudi svaigu maltīti, gatavojot retāk!

Glabājot pārtikas produktus vakuumā, produkti ilgāk ir svaigi, saglabājot savu smaržu un uzturvērtību. Iespēja ilgāk saglabāt svaigus pārtikas produktus ļaus jums retāk apmeklēt veikalu un iegādāties lielāku daudzumu produktu, ieekonomējot gan jūsu laiku, gan finanses. Kas ir VacSy®, un kādas ir VacSy® vakuuma pārtikas uzglabāšanas sistēmas priekšrocības?

Bioptron gaisma cīņā pret novecošanos

Bioptron gaisma cīņā pret novecošanos

Ādas izskatu ietekmē mūsu dzīvesveids, ēšanas paradumi, veselības stāvoklis, kaitīgie ieradumi, ģenētika un daudzi citi faktori. Labā ziņa – ikviena no mums var parūpēties par savu sejas ādu un aizkavēt ādas novecošanos – uzziniet vairāk par gaismas terapiju ar Bioptron!

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: Pēdu krēms “Urea 20” sausu pēdu ādas kopšanai

Testa rezultāti: Pēdu krēms “Urea 20” sausu pēdu ādas kopšanai

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Gusto” piedāvāja testēt pēdu krēmu “Urea 20” sausai pēdu ādai.

Testa rezultāti: "Dr. Leopolds" krēms AMICOS un gels "KERELAST 30+" sausas un sabiezējušas ādas kopšanai

Testa rezultāti:

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar "Dr. Leopolds" piedāvāja testēt komplektu - krēmu "Amicos" sausai un sabiezējušai ādai un KERELAST 30+" gēlu sabiezējušas ādas un nagu kopšanai.

Testa rezultāti: Aknu sargs

Testa rezultāti: Aknu sargs

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Fito preparāti” piedāvāja izmēģināt dabīgu produktu aknu darbības veicināšanai.

Testa rezultāti: ho-fi® original Na+ hlorofilīns – Latvijas dabas sniegtais spēks organisma restartam

Testa rezultāti: ho-fi® original Na+ hlorofilīns – Latvijas dabas sniegtais spēks organisma restartam

Maijā Medicine.lv sadarbībā ar zīmolu everlab® piedāvāja testēt ho-fi® original Na+ hlorofilīnu organisma restartam.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Jelgavas poliklīnika: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Jelgavas poliklīnika: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Jelgavas poliklīnika nodrošina pieejamus un kvalitatīvus medicīnas pakalpojumus diagnosticēšanā, slimību ārstēšanā, rehabilitācijā, slimību novēršanā un profilaktisku pasākumu veikšanā.

Latvijas mikroķirurgi, programma “Salabo cilvēku, klonē mikroķirurgu”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas mikroķirurgi, programma “Salabo cilvēku, klonē mikroķirurgu”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas mikroķirurgu komanda jau kopš kara sākuma Ukrainā sniegusi nenovērtējamu palīdzību, glābjot karā ievainotos cilvēkus. Latvijas mikroķirurgi - Olafs Libermanis un Mārtiņš Malzubris - nenogurstoši "labo" ievainotos cilvēkus.