medicine.lv skaitļos

Lietotāji online167
Aktīvie uzņēmumi12798
Nozares raksti1633
Ekspertu atbildes21477
Jautājumi un atbildes : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv
Kā lai uzzina, uz ko ir alerģija?
Labdien!

Sieviete, 45 gadi.

Ir stipra alerģija, kas izpaužas kā hroniski nobloķēts deguns un apgrūtināta elpošana (acīm viss kārtībā, neasaro, uz ādas izsitumu/niezes nav). Jau 8 gadus apmeklēju ausu-deguna-kakla ārstu (pastāvīgā dzīvesvieta Skandināvijā, tāda te tā sistēma), lietoju alerģijas deguna spreju "Budenosil" un Imūnpreparātus "Grazax" 2,5 gadus un "Acarizax" - drīz būs 3 gadi. Ādas punktu/skrāpējumu tests uzrāda, ka esmu alerģiska uz visu, izņemot liellopu olbaltumvielas. Pēdējos 6 mēnešos ir manāms uzlabojums, deguns stipri labāk elpo, viss labi.

Pēdējā nedēļas nogalē bija ciemiņi, tika ēsts uz nebēdu - un atkal deguns ciet ( tādā ziņā, ka nevar paelpot caur degunu, nevar izšņaukt, skalošana ar sālsūdeni nepalīdz, sajūta, ka notirpušas lūpas un āda ap degunu). Aizdomas uz mandarīniem (tika ēsti pirmo reizi kopš sezonas sākuma) vai rīsu pudiņu ar mandelēm.

Kā lai uzzinu, kas tieši izraisa tādu reakciju - citrusi vai rieksti? Vai varbūt kaut kas cits? Kad runāju ar vietējo dakteri, man iedeva tikai bukletu, kādi produkti potenciāli var veidot krustenisko alerģiju, bet nav nekāda izskaidrojuma, kā to izsekot. Reakcija nav tik stipra, lai sauktu ātros, bet ļoti traucē gulēt un dzīvot kopumā. Vai ir kādi ieteikumi, ko es varētu darīt?

Paldies!
Atbild:
Ieva Cīrule
Labdien! Ja ir ļoti ciet deguns, kā pirmo palīdzību tādā akūtā gadījumā parasti lieto XYLOMETHASOLIN pūšamo līdzekli degunā vai pilienus ar efedrīnu 3 reizes dienā 3-5 dienas un BUDENOSID pēc 30 minūtēm 2 reizes dienā un divas reizes vairāk nekā parasti uzturošai terapijai. Var laboratorijā asinīs noteikt sp IgE pret mandelēm, citrusiem, kas norādīs uz iespējamu paaugstinātu jutību. Alerģiju pierāda ar provokācijas testu alergologu praksēs....

Imunoloģija

Seksuālā disfunkcija kopš antidepresantu lietošanas - vai ārstējama?
Labdien!

Esmu 25 gadus jauna sieviete. Vasarā divus mēnešus dzēru antidepresantus un miega zāles, jo bieži izjutu satraukumu. Arī iepriekš šad tad esmu apmeklējusi psihiatru, kurš man izrakstīja dažādas zāles, jo no katrām bija nepatīkami simptomi. Neilgi kopš tās lietoju, pārstāju just jebkādu baudu dzimumakta laikā - tā man nekad agrāk nebija bijis, bet uzreiz nesapratu, ka antidepresanti varētu būt pie vainas. Protams, vajadzēja izlasīt zāļu aprakstu. Kad parādījās citi traki simptomi, iedomājos to izlasīt. Man par pārsteigumu zāļu "Pram" aprakstā minēts, ka seksuālā disfunkcija var palikt uz mūžu. Man nav ne mazāko šaubu, ka vainojamas ir tieši šīs zāles, iespējams, kombinācijā ar "Kventiax", jo tas sākās diezgan ātri, kopš tās lietoju. Lai gan "Kventiax" jau šķita gana pazīstams. Pārstāju visas zāles lietot uzreiz. Ir sajūta, ka līdz ar zāļu lietošanu ir zudušas manas emocijas, es vairs nesmaidu, nebēdājos, esmu vienaldzīga. Taču doma par to, ka seksuālu baudu, iespējams, vairs nekad nesasniegšu, mani dzen izmisumā, lai neteiktu vairāk. Pie tā paša psihiatra vairs neiešu. Zāles kā antidepresantus, saprotams, vairs nelietošu nekad. Man ir veselīgs dzīvesveids, ja neskaita iepriekš lietotās zāles. Nodarbojos ar sportu.

Mani jautājumi:

1. Vai šis ir ārstējams?
2. Kur man vērsties ar savu problēmu? Esmu gatava doties kaut uz dārgāko klīniku.
3. Vai mēdz būt, tā ka bauda nekad neatgriežas?
4. Vai vispār pastāv sieviešu “Viagra”? Vai tā pieejama Latvijā?

Paldies!
Atbild:
Maija Dace Broša, ginekologs
Labdien! Jūs medikamentus esat lietojusi īslaicīgi, tādēļ nedomāju, ka varētu būt paliekošas sekas. Jums palīdzēt varētu ārsts seksologs. Iesaku Aiju Tulu Rijkuri, kura ir ginekologs, seksologs un psihoterapeits. Viņas pieņemšanas vietas var atrast internetā....
Atbild:
Dr. Kristina Bojuta, Sievietes veselības centrs
Labdien! Jums jādodas pie psihiatra un psihoterapeita - jābūt gan medikamentozai terapijai, gan darbam ar psihoterapeitu. No ginekoloģijas puses - mums ir iespēja uzlabot Jūsu libido, vismaz mēģināt to izdarīt. Bet pirms tam noteikti nepieciešama apskate, izmeklēšana un tad tikai terapija....

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

Vai ir kādi ierobežojumi ceļojumiem ar lidmašīnu, ja vairogdziedzerī ir samezglojumi?
Labdien!

Esmu 31 gadus veca sieviete. Vēlējos pajautāt, vai nav kādi ierobežojumi tālākiem ceļojumiem, tieši ar lidmašīnu, ja ir vairogdziedzerī samezglojumi un vispār dēļ vairogdziedzera disfunkcijas ir nepatīkami simptomi - tahikardijas lēkmes, svīšana, bezspēks, reiboņi, kuņģa un zarnu trakta problēmas. Šobrīd notiek analīžu veikšana un pastiprinātas izmeklēšanas, bet pēc dažām dienām jau ir lidojums (3 h), un satrauc, vai to vispār drīkst darīt... Vai varbūt ir kādi medikamenti, ko varu tikmēr pajautāt ārstam, lai turētu lēkmes zem kontroles?

Pateicos jau iepriekš!
Atbild:
Dr. Anda Kariņa
Labdien! Vairogdziedzera hormonu līmeni ir jānormalizē pirms ceļošanas. Jānoskaidro līdz galam, vai minētie simptomi ir saistīti ar vairogdziedzeri vai tiem ir citi cēloņi. Mezgli kā tādi vairogdziedzerī nav iemesls ceļošanas aizliegumam, bet Jūsu minētie simptomi gan varētu būt izaicinājums ceļojuma laikā, tāpēc tie ir jāizmeklē un jānovērš....

Endokrinoloģija / diabēts

Organisms pamostas ātrāk nekā prāts - kā to izskaidrot un ko darīt?
Labdien!

Esmu 16 gadus veca meitene. Mācos vidusskolā ar, protams, lielu slodzi. Pirmo gadu ar lielāku slodzi nekā iepriekš (vai varbūt man tikai tā liekas, jo mana atbildības sajūta ir augusi un esmu palikusi centīgāka), tāpēc pirmo reizi tik ļoti ieciklējos uz savām mācībām, kā arī manā dzīvē kopumā ir jauns posms. Jau 4. mēnesi dzīvoju patstāvīgu dzīvi. Dzīvoju kojās, citā pilsētā prom no mammas, un šis semestris mani ir rūdījis un visādi mācījis dažādās dzīves situācijās. Iespaidu pietiek. Vakaros ir jāmācas, visu arī parasti atstāju uz vakariem, bet esmu rīta cilvēks un vakaros man ļoti nāk miegs. Esmu sevi visādi lauzusi, dzērusi vakarā kafiju, ātri pa vidam pagulējusi (piemēram, 40 min.) utt. Palielinājušās arī ir manas muguras problēmas, kopš dzīvoju šādi, un visādi citādi mans organisms ir diez gan nomocīts.

Jau otro reizi dzīvē piedzīvoju ko man jaunu un netipisku - kad esmu pārgurusi (ne vienmēr, bet retāk, tagad jau 2. reizi kādu 2 mēnešu laikā), kad “atlūztu” un pamostos pēc vairākām stundām, mans organisms it kā ļoti lēni ceļas augšā, proti, sajūta pēc manas istabiņas biedrenes stāstītā ir, ka pamodies ir organisms, bet prāts vēl nē. Es izskatos pilnīgi pamodusies, skatos uz viņu, bet sāku runāt nesakarīgas lietas. Parunāju pāris minūtes. Un tad lēnām attopos un nesaprotu, kāpēc viņa uz mani tā skatās. Tad saprotu, ka esmu runājusi ko savādu, ko pat skaidri neatceros. Tajos brīžos esmu pa īstam beidzot pamodusies. Es saprotu, ka, iespējams, tā var būt, kad ir miega trūkums, bet es nezinu, es tikai minu. Taču sajūtos kā nenormāla. Skats no malas noteikti ir dīvains. Tagad būs brīvlaiks un es atpūtīšos. Bet pēc tam tāpat būs jāmācās, un es nezinu, kā, lai ar sevi tiek galā.

Kā varētu izskaidrot to, kas ar mani notiek, un kā rīkoties?

Paldies!
Atbild:
Veselības salons 888
Labdien! Lai risinātu šo problēmu, iesakām apmeklēt psihoterapeitu vai psihologu. Ar cieņu,...

Psihoterapija / psihiatrija

No kā ķermenis varētu trīcēt?
Labdien!

Bieži naktī vēdera daļā jūtami sirds puksti, kas traucē iemigt, bieži sirds trīc, un dažreiz vēders sāk trīcēt, dažreiz ir slikta dūša, citreiz liekas, ka nav ko elpot. Izsaucu ātros, kas pateica, ka man nekas nav. Pēc kāda laika paēdu vakariņas tā kārtīgi, pagāja pusstunda un atkal gribējās ēst, un vēders atkal sāka trīcēt. Vai tā varētu būt veģetatīvā distonija vai kādas citas veselības problēmas? Bieži ir liels stress, ir bērnības trauma, ar kuru ir grūti sadzīvot. Ķermenis trīc apmēram jau gadu.

Paldies!
Atbild:
Veselības salons 888
Labdien! Tā varētu būt veģetatīvās distonijas izpausme. Varam ieteikt izmeklēt arī vairogdziedzeri. Ar cieņu,...

Diagnostika

Kādas var būt sekas, ja laporoskopiski izņems olnīcas un dzemdi?
Labdien!

Man ir 30 gadi, bērnu nav. Gribētos zināt ginekologa viedokli par to, kādas iespējamās sekas būs, ja laporoskopiski (pēc pašas iniciatīvas) izņemt olnīcas un dzemdi (jo katru mēnesi ir nelabums un slikta pašsajūta mēnešreižu laikā)? Apskatē tika teikts, ka dzemdei ir nepareiza guļa vai tml., olnīcas un dzemde bez pataloģijas. Anamnēzē ir 2 kirurģiskie aborti.

Pateicos jau iepriekš!
Atbild:
Maija Dace Broša, ginekologs
Labdien! Izņemot olnīcas, sāksies klimakss ar visām no tā izejošajām sekām, kā arī papildus var būt kaulu problēmas un straujāka novecošana....
Atbild:
Dr. Kristina Bojuta, Sievietes veselības centrs
Labdien! Tā ir diezgan radikāla metode, lai tiktu galā ar nelabumu mēnešreižu laikā. Ir arī citas saudzējošas metodes, kuras var aprunāt konsultācijas ar ginekologu laikā....

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

Kāpēc iemiegot lēkā sirds?
Labdien!

Mans jautājums ir par sirdi. Iemigšanas laikā ir interesantas sajūtas, šķiet, ka sirds tā kā sāktu lēkāt un skriet, bet, pārbaudot sirdspukstus tai brīdī, viss ir kārtībā, pulss normāls - ap 80, taču pašsajūta ir briesmīga tai brīdī, kad jūtu, ka sirds tā kā trako. Esot nomodā viss ir kārtībā, tas notiek tikai pie iemigšanas, pa dienu tādu sajūtu nav. Ar ko tas varētu būt saistīts?

Paldies!
Atbild:
Veselības salons 888
Labdien! Tā varētu būt viena no neirozes izpausmēm. Ar cieņu,...

Kardioloģija / sirds un asinsvadu sistēma

Kāpēc kavējas mēnešreizes, ja cikls vienmēr bijis precīzs?
Labdien!

Man ir 32 gadi, man vienmēr ir bijis precīzs cikls - mēnešreizes nekad nekavējas, ilgst 3 dienas (pirmās 2 dienas ar stipru asiņošanu, pēdējā ir tikai smērēšanās), viegli izsekojams cikls, vidēji 30 dienu garš. Lietoju arī kalendāru, kur visai informācijai viegli izsekot līdzi. Hormonālo kontracepciju nelietoju.

Pašlaik mēnešreizes kavējas jau 16 dienas, kas ir absolūti neraksturīgi manam organismam. Grūtniecības testi negatīvi. Pēdējā laikā ir izteikti stresains periods un šī situācija nepalīdz nomierināt nervu sistēmu. Ir arī problēmas ar lieko svaru, kas pavada jau no bērnības, pie tam svars mēdz strauji mainīties. Ir problēmas ar vairogdziedzeri - hormoni analīzēs neko neuzrāda, taču USG ir mezgli abās daivās, kur vienā daivā lēnām, bet tomēr aug (TIRADS-3). Taču arī tas viss tiek kontrolēts dinamikā. Ir problēmas ar migrēnu, kas pa sieviešu līniju nāk no paaudzes uz paaudzi. Ir veikts MR galvai un hipofīzei - tur viss ir kārtībā, ir attīstības variants mazākai labai vertebrālajai artērijai.

Paldies par atbildi!
Atbild:
Maija Dace Broša, ginekologs
Labdien! Vienīgais, ko var pateikt pēc Jūsu jautājuma - ir hormonālās sistēmas darbības traucējumi. Jūs esat nosaukusi vairākus iemeslus, kas to var izraisīt, bet nav skaidrības par ginekoloģisko veselību. Svarīgi zināt arī asins ainu, sieviešu hormonu analīzes, D vitamīna līmeni. Lūdzu, dodieties pie ginekologa, jo neklātienē šai gadījumā nevar dot padomu....
Atbild:
Dr. Kristina Bojuta, Sievietes veselības centrs,
Labdien! Ir vairāki iemesli, kāpēc aizkavējas mēnešreizes. Stress, svara svārstības var to visu ietekmēt, kā arī daudz kas cits. Labāk atnākt uz konsultāciju, lai varētu Jūs objektīvi izvērtēt un mēģināt saprast iemeslu....

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

Kā pareizi iet saunā?
Labdien!

Esmu vairākkārt mēģinājusi ieiet pirtī, saunā, jo saprotu, cik tas ir veselīgi. Tomēr ne reizi neesmu spējusi tur izturēt ilgāk par minūti. Ieejot - rodas grūtības elpot, šķiet, ka degunā visu apdedzināšu, ja ieelpošu to karsto gaisu. Arī acīs jūtams diskomforts no karstā gaisa. Rodas bailes, ja nu tomēr man tas varētu kā kaitēt, ja reiz ir tik neizturami. Neskatoties uz to, vēlos kaut ko darīt, lai varētu tomēr šad tad pakarsēties saunā, piemēram, pēc baseina apmeklējuma, tāpēc jautājums - kā to pareizi darīt un no aprakstītajām sajūtām izvairīties? Vai var būt tā, ka man šāda procedūra tomēr nemaz nav piemērota?

Paldies!
Atbild:
Ilze Bērziņa, FRM ārste
Labdien! Ja Jūs izjūtat diskomfortu saunā vai pirtī, Jums šīs vietas nav jāapmeklē. Katrs cilvēks ir individuāls un ne pirtis (karstums) ne kriosaunas (aukstums) nav visiem lietojamas procedūras. Ja ir ļoti liela vēlēšanās saunu apmeklēt, Jums ir iespēja sēdēt/gulēt uz apakšējās lāvas vai uz grīdas....

Pirtis, saunas

Vai var iemācīties jogas vingrinājumus mājās?
Labdien!

Meklējot stiepšanās treniņu video, bieži uzduros uz jogas un pilates nodarbību video. Par abiem šiem virzieniem esmu dzirdējusi daudz laba un vēlētos iemācīties, bet lasīju un dzirdēju dažādus viedokļus, ka mājās pats to iemācīties ar video palīdzību gluži nevar un nav pareizi. Vai tā tiešām ir? Un kā pilates atšķiras no jogas? Jo pamanīju, ka daudzviet piedāvā apvienotos jogas un pilašu treniņus. Kā saprast, kas no tā ir piemērots tieši man? Un vai no jogas / pilatēm var būt kāds ievērojams efekts, ja vēlos atbrīvoties no liekā svara?

Paldies!
Atbild:
Alekss Hercbergs, "SoHam" meditācijas apgūšanas skola
Labdien, Paula! Pirmkārt, pilates un joga ir divas pilnīgi dažādas lietas. Joga nav vingrošana vai ārstniecības, vai liekā svara mazināšanas prakse, joga ir garīgās izaugsmes disciplīna! Pilates ir vairāk vingrošana vai pat aerobika - fiziska aktivitāte. Joga ir tūkstošiem gadu sena un sevi pierādījusi māksla, pilates - nepilnus simts gadus vecs rietumnieku izgudrojums. Ja mērķis ir mazināt svaru vai padarīt ķermeni lokanāku, tad viennozīmīgi jāizvēlas pilates. Ja mērķi ir veselība, prāta un emociju...
Atbild:
Žanna Jeļisejeva
Sveicināti! Pateicos par Jūsu jautājumu! Kā jogas pasniedzēja ar 10 gadu pieredzi varu apgalvot, ka patiešām labākais variants būtu sākt nodarboties ar jogu vai pilatēm kvalificēta pasniedzēja vadībā. Viņš redz Jūsu ķermeņa iespējas un izaicinājumus un var pielāgot konkrētu vingrojumu Jūsu ķermeņa īpašībām. Ja ir grūti izvēlēties, ar ko tad nodarboties, vai ar ko sākt, iesaku izpētīt atsauksmes un aiziet uz kādu grupu. Man ir superīgs piemērs, kad viena no seniorēm teica: "Es parasti dodu savam ķermenim 3-4...

Joga

Ar ko varētu būt izskaidrojama sajūta, ka caur kājām iziet elektrība?
Labdien!

Mammai ir 86 gadi, viņai ir tāda sajūta, ka caur kājām iziet elektrība. Tas viņai traucē naktī gulēt. Bieži ir neizgulējusies. Staigājot to nejūt, citreiz saka, ka elektrība sit arī pa galvu, arī vēderā un sirdi citreiz ir sajūta, ka rausta elektrība, bet vairāk tas ir kājās. Vēl viņa jūt nelabu smaku, kas brīžiem tā kā iesit mutē. Ar ko tas varētu būt saistīts?

Paldies!
Atbild:
Dr. Anda Kariņa
Labdien! Elektrībai līdzīgas pēkšņas sāpes ir pie neiralģijas, kad tiek kairināts kāds no jušanas nervu zariem vai saknītēm. Grūti komentēt, kas rada šīs mainīgās sāpes visā ķermenī Jūsu mammai. Arī par smaku, ko viņa sajūt, būtu tomēr jākonsultējas ar savu ģimenes ārstu. Varbūt vaina ir mutē, kuņģī, deguna blakus dobumos. Ģimenes ārsts izmeklēs un uzstādīs diagnozi....

Ārstu privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnikas, veselības centri

Kā tikt galā ar pusaudzes uzvedību?
Labdien!

Meitai ir 13 gadi. Ir sācies "tas trakais pusaudža periods", kad vecāki "neko nesaprot", ballītes ar draugiem, kur tiek izmēģināts alkohols, cigaretes, tāpat ticis pabūts sliktās kompānijās, kuras veido jau vecāki bērni, kas domā, ka ir pieaugušie, pirmais puisis, pirmā šķiršanās, pirmie nopietnie konflikti ar draugiem (un šajā digitālajā laikmetā tie izpaužas arī internetā ar pazemojumiem), atzīmju pasliktināšanās, konflikti ar skolotājiem utt. Līdz šim bija perfekts bērns - augstas atzīmes skolā, piedalīšanās visādos pulciņos, bija jautra, runīga, dzīvespriecīga, atklāta, paklausīga, viss viņai tika vienmēr dots. Tagad - lielākoties "ieurbjas" telefonā, pazudis tas dzīvesprieks acīs, runā pretim, melo, pirmais "mājas arests", nevēlēšanās pavadīt laiku ar ģimeni un radiem ... Kā tikt ar to visu galā? Vai ir kāds veids, kā pareizi aprunāties ar bērnu par šo visu, - "viņa valodā"? Baidos, ka šis pusaudža periods viņu ietekmēs uz slikto pusi, jo nevaru taču nošķirt viņu no draugiem, pastāvīgi kontrolēt, ar ko viņa tiekas, neļaut nekur doties... Šķiet, lai ko es darītu, lai kā es censtos runāt, lai kā kontrolētu, es kaut ko palaižu garām, bet es baidos laikus nepamanīt kaut kādas lietas, kas varētu būt izšķirošās bērna personības veidošanās posmā.

Gaidīšu Jūsu padomu!

Paldies!
Atbild:
Veselības salons 888
Labdien! Pusaudžu periods ir sarežģīts gan pašam pusaudzim, gan viņa vecākiem. Šajā periodā notiek ne tikai ķermeniskas pārmaiņas, ko mēs zinām kā pubertāti, kuras pamatā ir hormonālās pārmaiņas pusaudža organismā, bet arī psiholoģiskās izmaiņas. Pusaudža perioda galvenie attīstības uzdevumi ir savas identitātes meklēšana un saprast, kā autonomi dzīvot. Šajā periodā viņi mēģina rast atbildes uz jautājumiem – Kas es esmu? Kāds es esmu? u. c. Attiecībās ar vecākiem pusaudžiem ir tieksme būt neatkarīgiem....

Psiholoģija

Kāpēc ir smērēšanās cikla vidū?
Labdien!

Lietoju "Regulon" kontracepcijas tabletes. 5. decembrī beidzās mēnešreizes un pēc tam aizmirsu divas dienas iedzert kontracepcijas tabletes, tad trešajā dienā iedzēru, un ceturtajā dienā sākās smērēšanās, tā kā tumšas asinis, un jau ceturto dienu nepāriet. Kāpēc tā? Vai man turpināt lietot kontracepciju? Un cik ilgi varētu būt šī smērēšanās?

Paldies!
Atbild:
Maija Dace Broša, ginekologs
Labdien! Smērēšanās radās no nepareizas medikamenta lietošanas. Tā varētu būt pat līdz nākamajām mēnešreizēm. Iesaku turpināt iesākto iepakojumu un nākamajā ciklā, ja problēmas turpinās, iet pie ginekologa....
Atbild:
Dr. Kristina Bojuta, Sievietes veselības centrs
Labdien! Jā, tabletes jāturpina lietot. Ja pēc paciņas smērējošie izdalījumi turpinās, tad jādodas uz konsultāciju....

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

Pāragri sākušās mēnešreizes - vai hormonālo tablešu dēļ?
Labdien!

Kādu laiku (4 cikli) lietoju "Duphaston", kā ārsts man ir noteicis. 20. novembrī man bija pēdējās menstruācijas un šodien, 9. decembrī, man atkal tās pāragri ir sākušās. Arī pašlaik dzeru "Duphaston". Vai tas ir normāli? Vai man pārtraukt lietošanu?

Paldies!
Atbild:
Maija Dace Broša, ginekologs
Labdien! "Duphaston" ir hormonālās sistēmas regulējošs medikaments, ko lieto vairāku problēmu risināšanā pēc dažādām shēmām un dažādu laiku. Nezinot Jūsu problēmas vēsturi, iemeslus, ar kādu mērķi tas nozīmēts, nevar sniegt attālinātus padomus. Lūdzu, sazinieties ar savu ārstu. Neiesaku pārtraukt medikamenta lietošanu bez konsultācijas....

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

Smaguma sajūta krūtīs - kā noteikt cēloni?
Labdien!

Ilgu laiku jau mokos ar lēkmjveidīgiem, stipriem sitieniem un spiediena krūtīs. Katru dienu ir spiedošā sajūta, un minētās lēkmes uznāk ja ne katru dienu, tad katru otro noteikti. Citreiz ir sajūta, ka sakāpj spiediens no krūšu apakšas līdz pat acīm/ausīm, it kā veidotos izvirdums, to visu pavada nepatīkami pārsitieni. Spiedošā sajūta krūtīs mēdz būt dažādās vietās, bet visvairāk tieši aptuveni krūšu vidū vai augšpusē.
Ir uztaisīti ekg, eho, velo, holteris un viss ir normas robežās, īšēmisku pārmaiņu nav. Lai gan ir diezgan daudz pārsitienu (24h holterī ap 800), kardioloģe teica, ka jāsāk izmeklēt vairāk un satraukties, ja tie būtu 10 000. No rīta un vakarā iedzeru RFF sirds pilienus.

Ir uztaisīta arī gastroendoskopija un tika atklāta neliela diafragmas trūce un neliels kairinājums barības vadā, bet tā saucamo atvilni mutē nejūtu, kā arī klepus vai krēpes - nekas tāds nav. Par cik bija arī baktērija, ar antibiotikām tā tika likvidēta jau septembrī. Citus izmeklējumus vai medikamentus gastroenterologs neizrakstīja, tikai ieteica piedomāt pie ēšanas un uztura.

Galvenās sūdzības ir šī te spiešana krūtīs (katru dienu) un biežas šīs lēkmes ar stingriem pārsitieniem. Vai ir vēl kāds ārsts vai procedūra, ko būtu ieteicams/nepieciešams apmeklēt, lai izslēgtu fizisku saslimšanu? Jo citreiz ir sajūta, ka sirds iztrakosies un apstāsies! Vai arī nākamais ir tikai psihologs/psihoterapeits?
Stresa dzīvē nav daudz, katrā ziņā nekas ārpus normas. Vai, iespējams, tās varētu būt blaknes no Covid vakcīnas ("Pfizer")? Pirms pagājušā gada (2021.) Jāņiem izgāju kursu un aptuveni augustā pirmo reizi sirds nodrebēja, tad atkal septembrī, tad neregulāri pa nedēļai, līdz jau sāka piemeklēt katru dienu.

Ja tas ko maina: Esmu vīrietis, 27 gadi. Iepriekš smēķēju 4 gadus, bet pagājušā gada (2021) oktobrī momentā atmetu un neesmu vairs smēķējis. Ir D vitamīna deficīts, to arī šobrīd lietoju.

Paldies Jums liels par atbildi, lai visiem veselība un brīnišķīga diena!
Atbild:
Veselības salons 888
Labdien! Ieteicama vizīte pie neirologa. Ja neirologs neatrod nekādu iemeslu Jūsu minētajām sūdzībām, tad ieteicama vizīte pie psihiatra. Ar cieņu,...

Ārstu privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnikas, veselības centri

Grūti elpot pie nelielas slodzes - deguna problēma vai vitamīnu trūkums?
Labdien!

Man ir 26 gadi. Bieži, pat pie nelielas slodzes, prasās ievilkt dziļu elpu. Piemēram, panesot vienu pasmagu kasti, kļūst pagrūti elpot. Vai tas varētu būt deguna problēmu vai kāda vitamīna trūkuma dēļ?

Paldies!
Atbild:
Ārsts P. Naumovs, otolaringologs, homeopāts
Labdien! Ja ir elpas trūkums pēc fiziskas slodzes vai fiziskās slodzes laikā, Jums jāgriežas pie ģimenes ārsta, kas nozīmēs visu nepieciešamo izmeklēšanu cēloņu precizēšanai. Ar cieņu, dr. Pāvels Naumovs...
Atbild:
Veselības salons 888
Labdien! Ieteicama vizīte pie LOR un / vai pulmonologa. Ar cieņu,...

Elpceļu / plaušu saslimšanas

Bungādiņas pulsēšana un galvassāpes - ko darīt?
Labdien!

10. oktobrī pamodos ar parasto saaukstēšanos. Divas nedēļas slimojot, sapratu, ka labā auss ir jutīgāka nekā parasti, dežūrārsts izrakstīja antibiotikas kursu 7 dienām. It kā izveseļojos.

Pēc divām nedēļām saslimu ar iesnām un laringītu, ko izārstēju 4 dienās. Pēc pusotras nedēļas sajutu labajā ausī pulsējošu bungādiņu, nedēļu vēlāk tā pazuda, bet parādījās galvassāpes. Šodien ir otrā diena galvassāpēm un pēkšņi arī otrai ausij ir nepatīkama sajūta un nu jau džinkstoņa.

Ko darīt?

Paldies!
Atbild:
Ārsts P. Naumovs, otolaringologs, homeopāts
Labdien! Spriežot pēc aprakstītā, Jums ir zema imunitāte, kas neļauj ātri izveseļoties. Otrs cēlonis - pārmērīgs iekšējais sasprindzinājums. Rekomendēju apmeklēt ausu, kakla, deguna speciālistu, kā arī izmantot holistiskas metodes, piemēram, homeopātiju, kas modulē imūnsistēmu un paātrina rehabilitācijas periodu. Ar cieņu, dr. Pāvels Naumovs...
Atbild:
Klīnika "Headline"
Labdien! Noteikti ieteiktu atrādīties otolaringologam, lai tiktu diagnosticēts auss pulsēšanas iemesls. To var diagnosticēt apskates laikā, izvērtējot deguna un ausu stāvokli. Ņemot vērā klīniski aprakstīto ainu, visticamāk, ka ir hroniska rinīta paasinājums, kas ir komplicējies ar sekretoru vidusauss iekaisumu. Šo saslimšanu ārstē caur degunu - tajā ievadot nazālos steroīdus, kas noņems tūsku un uzlabos šķidruma izvadi no vidusauss. Papildus terapijā vajag ievērot regulāru deguna higiēnu, to...

Ārstu privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnikas, veselības centri

Straujš mobilitātes zudums Parkinsona slimniekam - kā rīkoties?
Labdien!

Tēvs slimo ar Parkinsona slimību kopš 2011. gada. 2019. gada diagnoze (neizdevās atrast jaunāku): G20 -Parkinsona slimība, hipokinētiskā forma, progresējoša gaita 3.stadija pēc Hoehn&Yahr, 60% pēc England aktivitāšu skalas. Sekundāra autonoma disfunkcija ar ortostāzi.

Lieto sekojošas zāles: "Madopar" 100mg/25mg viena tablete no rīta, "Rolpryna SR" vai "Ropinirole" 12mg no rīta, NAKOM 250mg/25g 5 devas pa pustabletei dienā, PK-MERZ 100mg divas reizes dienā, Pirms 3 dienām sāka arī lietot "Madopar HBS" 100mg/25mg pa vienai tabletei uz nakti.

Papildu novērojumi: nesen vairākas reizes apmeklēja zobārstu un ievēroja, ka anestēzija turējās ilgāk nekā parasti - pat atgriežoties mājās (pieņemu, ka tas bija vismaz 1 stundu pēc zobārsta apmeklējuma), ilgstoši ir problēmas ar miegu, nepieciešamība pēc tualetes apmeklēšanas 3-4 reizes nakts laikā, iepriekš bija problēmas ar pazeminātu asinsspiedienu, šobrīd paaugstināts (161/95).

Problēma: Ikdienā tēvs ir spējīgs veikt dažādus darbus un pārvietoties, regulāri lietojot zāles un pagaidot līdz tās atkal iedarbosies. Šobrīd, iespējams, kopš sāka lietot "Madopar HBS", ir straujš mobilitātes zudums, nespēj pārvietoties (īsus periodus no 20 sekundēm līdz pāris minūtēm ir iespēja staigāt, pēc tam atkal zūd mobilitāte uz nenoteiktu laiku). Pirms gada aptuveni nedēļu bija līdzīga situācija, strauji zaudējot mobilitātes spējas, kas pamazām pārgāja.

Kā rīkoties šādā situācijā, ja pieraksts pie ģimenes ārsta vai neirologa, iespējams, jāgaida ilgāku laiku, bet tēvs ir satraukts un vēlas tikt steidzami izmeklēts?

Paldies!
Atbild:
Dr. Anda Kariņa
Labdien! Pacientam ar Parkinsona slimību jāatrodas neirologa uzraudzībā. Jāsakontaktējas ar savu ģimenes ārstu, kurš ir lietas kursā par pacienta stāvokli un terapiju. Progresējot slimībai, imobilitāte un rigiditāte var pieaugt, neskatoties uz lielām medikamentu devām. Pacients var it kā kļūt nejutīgs uz iepriekš efektīvu medikamentu devu....

Neiroloģija / nervu sistēmas saslimšanas

Vai lietot iekšķīgi šādu ūdeņraža daudzumu ir normāli?
Labdien!

Man drauga mamma vakar lika iedzert 10 pilienus ar ūdeņradi 3% 100 ml glāzē ar sulu. Pēc 10 minūtēm ļoti sāka spiest kuņģī un bija slikti. No rīta piecēlos un man reibst galva, vispār nav spēka un joprojām dedzina un sāp kuņģis. Ko man darīt un ko es drīkstu ēst?

Paldies!
Atbild:
Dr. Anda Kariņa
Labdien! Lūdzu, nedzert ūdeņradi iekšķīgi! Tas var radīt nopietnas veselības problēmas (dedzinošs efekts uz gļotādām). Jūsu aprakstītie simptomi liecina par gastrītu. Vajadzētu aiziet pie sava ģimenes ārsta, cik ātri vien iespējams. Īpaši, ja nomoka nespēks un galvas reibonis. Jāveic asins analīzes. Varat nopirkt aptiekā bez receptes "Omeprazol" 20mg kapsulas. Lietot 1 kapsulu 30 minūtes pirms ēšanas no rīta un 1 kapsulu vakarā pirms gulētiešanas 1 nedēļu ilgi. Aicinu pierakstīties pie ģimenes ārsta!...
Atbild:
Ārsts P. Naumovs, otolaringologs, homeopāts
Labdien! Jums ir klasiska intoksikācijas aina. Ūdeņraža pārskābes lietošana iekšķīgi nav pieļaujama, jo nav pierādīti ārstnieciski efekti un ir augsts kuņģa, sirds, plaušu un galvas smadzeņu asinsvadu komplikāciju risks. Rekomendēju Jums nekavējoties griezties neatliekamās medicīniskas palīdzības nodaļā. Ar cieņu, ārsts Pāvels Naumovs...

Ārstu privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnikas, veselības centri

Vai turmalīna jostu ar magnētiem drīkst lietot arī stundu divas?
Labdien!

Sakiet, lūdzu, vai turmalīna jostu ar magnētiem var turēt arī stundu līdz divām stundām (atradu šādu info) jeb tikai dažas minūtes, kā tas ir teikts tur, kur pirku- Herbals.lv? Kādas divas dienas turēju gandrīz divas stundas, no rīta un vakarā, jo ļoti sāp mugura un nekas nepalīdz, lai gan izmēģināju daudz ko. Vai tāda ilga turēšana nevar izsaukt kādu snaudošu slimību, kā, piemēram, onkoloģisku, ar ko kādreiz slimoja mani vecāki?

Paldies!
Ar cieņu,
Atbild:
Ilze Bērziņa, FRM ārste
Labdien! Nespēju komentēt turmalīna jostas lietošanu. Tomēr magnētterapijai (kā jebkurai fizikālai procedūrai) ir kontrindikācijas (t. sk. onkoloģiskas slimības, sirds ritma trauucējumi, EKS u. c.). Iegādājoties ierīces ne medicīnas iestādēs, Jūs pati uzņematies atbildību par savu veselību. Muguras sāpju gadījumā vēlams veikt izmeklējumus (ģimenes ārsts nosūtīs, atkarībā no iespējamās saslimšanas) un konsultēties pie rehabilitācijas speciālistiem....

Medicīnas iekārtas, instrumenti, preces, piederumi

Pēc sasituma kāju īkšķu nagi nepieguļ pirkstam - ko darīt lietas labā?
Labdien!

Pēc kāju sasituma man abu kāju īkšķu nagu iekšējā sāna daļa nepieguļ pirkstam. Respektīvi - tur ir tā kā tukšums, kā atmirusi āda. Laukums ir - apmēram 1/5 no naga. Fiziski man tas netraucē, taču ir redzams, ka tur ir tāds bālgans. Varu tur iebāzt nagu šķērītes galu un izķeksēt to atmirušo ādiņu (vai kas tas ir). Varu arī to daļu, stūrīti nogriezt. Bet tad, protams, man naga garums ir greizs, nevienāds.
Vai te var ko mainīt vispār? Vai arī, ja šādi ir jau gadiem un pirksts ar nagu tai vietā nesalīp, tur vairs neko nevar darīt?

Paldies un labu dienu jums!
Atbild:
Elīna Putraševica, odoloģe
Labdien! Jūsu situācijā ieteiktu doties pie dermatologa vai podologa un sākumā noņemt uzsējumu uz onihomikozi, lai saprastu vai naga atdalīšanās iemesls ir mehāniska trauma, vai arī nagam ir pievienojusies sēnīte/ baktērija. Pirms doties pie speciālista veikt uzsējuma noņemšanu, ieteiktu naga stūrīšus neaiztikt un to, kas zem naga krājas, atstāt kā ir, lai speciālists var novērtēt patieso situāciju un ir ko paņemt uzsējumam. Kā arī ieteikums vismaz 2 nedēļas nelietot antibakteriālus līdzekļus nagu...

Podoloģija / pēdu aprūpe

Kā lietot vaginālo krēmu vīrietim?
Labdien!

Man ir izrakstīts lietot DALACIN 20mg/g vaginālo krēmu. Šo pašu krēmu jālieto manam vīram. Atvainojiet par jocīgo jautājumu, bet kā tas ir jālieto manam vīram?

Paldies!
Atbild:
Dr. Kristina Bojuta, Sievietes veselības centrs,
Labdien! Man grūti atbildēt uz Jūsu jautājumu, jo nezinu iemeslu, kāpēc daktere izrakstīja zāles Jūsu partnerim. Labāk lai Jūsu partneris aiziet pie dermatovenerologa uz konsultāciju....
Atbild:
Maija Dace Broša, ginekologs
Labdien! Ja abiem partneriem ieteikts krēms, vīrietim tas jāziež uz dzimumlocekļa galviņas....

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

Kā pārbaudīt, kāpēc uztūkst limfmezglus?
Labdien!

Kādu pārbaudi ieteicams veikt, ja periodiski uztūkst un ir jutīgi limfmezgli? Parasti zem zoda līnijas labajā pusē uztūkst viens limfmezgls, bet šoreiz papildus tam ir vēl viens parādījies uz zoda līnijas (starp citu, tajā vietā ir arī neliela pumpa uzmetusies).

Nekādu iekaisuma, saaukstēšanās pazīmju nav, zobi ir salaboti, vienīgi smaganas gan asiņo un ir jātiek pie higiēnista, lai zobakmeni noņemtu... Bet vai tas var būt iemesls limfmezglu uztūkumam? Nesmēķēju arī (pirms 4-5 mēnešiem atmetu), regulāri vingroju, alkoholu nelietoju, neredzu iemeslu, kāpēc tas tā varētu notikt.

Kā var noteikt, vai viss kārtībā un kāpēc tie uztūkst? Kā var izskaidrot, kāpēc tieši labajā pusē?

Jau pierakstījos uz kakla limfmezglu USG, bet vai ar to ir pietiekami un šis izmeklējums var sniegt pilnvērtīgu informāciju? Kādas papildu pārbaudes veikt?

Paldies!
Atbild:
Dr. Pāvels Naumovs, otolaringologs, homeopāts
Labdien! Jums jāuztaisa pilnu asins analīzi, urīna analīzi ar mikroskopiju un jāatnāk uz konsultāciju. Ar cieņu,...
Atbild:
Dr. Anda Kariņa
Labdien! Būtu jāveic limfmezglu ultrasonogrāfiju un arī asinsanalīzes. Limfadenopātijas cēloņi varētu būt ļoti dažādi, sākot ar bakteriālu infekciju (zobi, āda, deguna blakusdobumi, rīkle), beidzot ar toksoplazmozi un Hodžkina limfomu. Tāpēc nepieciešams izmeklēties. Analīzes veiks ģimenes ārsts pēc konsultācijas un apskates....

Ārstu privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnikas, veselības centri

Vai mazasinība ir onkoloģiskās saslimšanas simptoms?
Labdien!

Asins aina uzrāda mazasinību. Vai tas ir tikai un vienīgi kādas onkoloģiskās saslimšanas simptoms?

Paldies!
Atbild:
Aiva Doroško, ģimenes ārste, SIA "Rīgas veselības centrs", filiāle "Bolderāja"
Labdien! Jā, tas var būt viens no onkoloģiskas saslimšanas simptomiem. Bet mazasinība var būt arī citu saslimšanu simptoms. To būtu jāprecizē ar papildu izmeklējumiem....
Atbild:
Dr. Anda Kariņa
Labdien! Anēmijas var būt dažādas: dzelzs deficīta anēmija, B12 avitaminozes dēļ, asins zuduma dēļ utt. Arī pie onkoloģiskās slimības mēdz pavadīt anēmija, jeb mazasinība, bet tas nav vienīgais vai galvenais raksturojušais simptoms. Biežāk anēmijas cēlonis ir cits, nevis onkoloģija....

Onkoloģija / ļaundabīgas saslimšanas