medicine.lv skaitļos

Lietotāji online78
Aktīvie uzņēmumi11977
Nozares raksti1541
Ekspertu atbildes21477
ZVA: Piedalies zāļu drošuma uzraudzībā un ziņo par novērotām blakusparādībām jebkurām vakcīnām! : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

ZVA: Piedalies zāļu drošuma uzraudzībā un ziņo par novērotām blakusparādībām jebkurām vakcīnām!

Zāļu valsts aģentūra (ZVA) kopā ar 64 zāļu aģentūrām no visas pasaules šonedēļ īsteno Zāļu drošuma nedēļu (#MedSafetyWeek 2021), kuras ietvaros aicina veselības aprūpes speciālistus, nacionālo imunizācijas programmu darbiniekus, kā arī pacientus, to tuviniekus un aprūpētājus ziņot par veselības  traucējumiem, kuri novēroti pēc jebkuru vakcīnu, tostarp Covid-19 vakcīnu, saņemšanas.

Lai veicinātu ziņošanu par iespējamām blakusparādībām pēc vakcinācijas, ZVA savos sociālo tīklu profilos šonedēļ īstenos sociālo mediju kampaņu, kuras laikā izplatīs informatīvus video, tādējādi aicinot rūpēties par savu un līdzcilvēku veselību.

Vakcīnas ir labākais veids, kā pasargāt cilvēkus no infekciju slimībām, un tās jau ir izglābušas miljoniem dzīvību. ZVA atgādina, ka jebkuru zāļu lietošanas gadījumā var rasties blakusparādības. Nav zāļu, kurām nebūtu blakusparādību. Ziņošana ZVA par iespējamām blakusparādībām palīdz atklāt jaunas, kā arī iegūt plašāku informāciju par jau zināmām blakusparādībām.

ZVA Farmakovigilances nodaļas vadītāja Zane Stade norāda, ka “ziņošana par iespējamām blakusparādībām ir viens no galvenajiem elementiem, kas var palīdzēt uzraudzīt jebkuru vakcīnu drošu lietošanu, tādējādi pasargājot visas sabiedrības veselību. Tikai sadarbojoties mēs varam iegūt pilnīgu informāciju par zāļu un vakcīnu drošumu visā to dzīves cikla laikā. Eiropas dalībvalstu zāļu aģentūru darbs zāļu drošuma uzraudzības jomā ir balstīts uz zinātniski pamatotiem pierādījumiem, lai nodrošinātu, ka vakcīnu un jebkuru zāļu radītais ieguvums atsver riskus.”

Banner 280x280

Ikviens ziņojums ir svarīgs, tādēļ jo īpaši ZVA aicina ārstus un ikvienu veselības aprūpes speciālistu ziņot par pacientiem novērotajām iespējamajām zāļu un arī vakcīnu blakusparādībām. Tāpat veselības aprūpes speciālisti, kuri veic vakcīnu ievadi, jau pirms vakcinācijas veikšanas tiek īpaši aicināti pārrunāt blakusparādības ar cilvēkiem un rūpīgi pievērst uzmanību jaunām vai retām vakcīnu iespējamām blakusparādībām.

Līdz 31. oktobrim Latvijā saņemti 2399 ziņojumi par Covid-19 vakcīnu iespējamām blakusparādībām. Visbiežāk ZVA saņēmusi ziņojumus par jau zināmām un vakcīnu lietošanas instrukcijās norādītām organisma reakcijām, piemēram, par sāpēm vakcīnas injekcijas vietā, paaugstinātu temperatūru, drebuļiem un nogurumu. No visiem saņemtajiem ziņojumiem 545 ziņojumi ir klasificēti kā būtiski Covid-19 vakcīnu blakusparādību ziņojumi. Tas nozīmē, ka šajos gadījumos ziņots par reakcijām, kuru dēļ veikta, piemēram, pacienta hospitalizācija vai ārsts to uzskatījis par medicīniski būtisku reakciju.

Līdz šim Latvijā nav apstiprināts neviens letāls gadījums pēc vakcīnu pret Covid-19 saņemšanas.

ZVA aicina pacientus vērsties pie sava ārsta, ja pēc vakcīnas saņemšanas rodas bažas par novērotajām blakusparādībām. Ārsta pienākums ir ziņot par konstatētām zāļu, to vidū arī vakcīnu, izraisītām blakusparādībām ZVA. Ziņojumu var iesniegt arī pacients elektroniski ZVA tīmekļvietnes www.zva.gov.lv  sadaļā “Ziņot par zāļu blaknēm, negadījumiem ar ierīcēm un biovigilanci”.

ZVA atgādina, ka visām zālēm, to vidū vakcīnām, var būt blakusparādības, bet ne visiem cilvēkiem tās izpaužas. Pilnīga informācija par visām vakcīnas blakusparādībām ir norādīta vakcīnu lietošanas instrukcijās, kas ikvienam ir pieejamas Zāļu reģistrā.

Visi šie gripai līdzīgie simptomi parasti sākas 8 līdz 10 stundas pēc vakcīnas saņemšanas un izzūd paši no sevis 2 līdz 3 dienu laikā.

Sniedzot informāciju par zāļu blakusparādībām, Latvija vienmēr ievērojusi atklātības un neatkarīgas informācijas sniegšanas principu, tāpēc aktuālā informācija par saņemtajiem blakusparādību ziņojumiem regulāri tiek publicēta ZVA tīmekļvietnē www.zva.gov.lv, sadaļā “Pacientiem un sabiedrībai > Zāles > Vakcīnas pret Covid-19 >Ziņojumi par blakusparādībām”.

Zāļu drošuma nedēļu vienlaicīgi visā pasaulē īsteno 64 valstu zāļu aģentūras un citas nacionālās atbildīgās iestādes. Kampaņu vada Upsalas Monitoringa centrs un Pasaules Veselības organizācijas (PVO) Starptautiskās zāļu uzraudzības sadarbības centrs. Kampaņu atbalsta Eiropas zāļu aģentūru vadītāju tīkla (HMA) biedri un Starptautiskā zāļu aģentūru koalīcija (ICMRA).

ZVA ik dienu rūpējas par Latvijas iedzīvotāju veselības aizsardzību, izmantojot visu Latvijā pieejamo vakcīnu un citu zāļu efektīva regulējuma palīdzību, nodrošinot to iedarbīgumu un drošumu.  ZVA šajā sociālo mediju kampaņā piedalās jau sesto reizi.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Sāpes plecu locītavās – rīkojies, apmeklē fizioterapeitu!

Sāpes plecu locītavās – rīkojies, apmeklē fizioterapeitu!

Sāpes plecos var sagādāt diskomfortu, un kustību ierobežojums pazemina cilvēka dzīves kvalitāti. Sāpju ārstēšanas efektivitāte ir atkarīga no savlaicīgas saslimšanas diagnostikas un pacienta rīcības. Ir daži ieteikumi, kuri palīdzēs saprast, kā rīkoties un kur vērsties, lai veiksmīgi ārstētu sāpes plecos. 

Aktuālie piedāvājumi

Menopauzei var laikus sagatavoties, lai labi justos

Menopauzei var laikus sagatavoties, lai labi justos

Uzziniet par menopauzes simptomiem un to, kā menopauzes hormonu terapija un citas procedūras var palīdzēt sievietēm saglabāt veselību un dzīves kvalitāti.

Par labajām baktērijām. Kad un kāpēc tās lietot?

Par labajām baktērijām. Kad un kāpēc tās lietot?

LACTO SEVEN pienskābās baktērijas ir piemērotas visiem vecumā no viena gada vecuma. Un tās var lietot arī ikdienā. Izvēlies sev piemērotākās!

Jaunumi un tendences vēnu ārstniecībā. Vēnu apstrāde ar lāzeru

Jaunumi un tendences vēnu ārstniecībā. Vēnu apstrāde ar lāzeru

Pēdējā desmitgadē vēnu lāzerapstrādē bijis daudz jaunumu – gan lāzera aparātu, gan lāzera vadu, tāpat arī stratēģisku pieeju jomā. Lāzera loma fleboloģijā ir ievērojami pieaugusi. Par vēnu ārstēšanas metodēm stāsta Arnolds Kadišs, Dr. med., MBA, ķirurgs, flebologs, Dr. Kadiša vēnu klīnika. 

Video

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Noslēdzot šī gada melanomas modrības kampaņu “Dzimumzīmei vajag uzmanību”, melanomas pacientu atbalsta biedrība “Soli priekšā melanomai” ir sagatavojusi izglītojošu video, kāpēc ikvienam ir svarīgi veikt ķermeņa ādas pašpārbaudes un kā laikus atklāt bīstamo ādas vēzi.

Produktu testi

NATEO D Forte – D vitamīna pilieni jebkuram vecumam

NATEO D Forte – D vitamīna pilieni jebkuram vecumam

Oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA SAGITUS piedāvā testam NATEO D Forte pilienus – dabisku D vitamīnu īpaši attīrītā eļļā, kas palīdzēs D vitamīnam uzsūkties organismā.

"Apimi" roku krēms ar medu – ienes vasaras maigumu un smaržu ikdienā!

Oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "ApiMI" piedāvā izmēģināt kompektu – roku krēmu ar medu sievietēm un vīriešiem.

MARUSHA eļļa sejas attīrīšanai un masāžai

MARUSHA eļļa sejas  attīrīšanai un masāžai

Septembrī un oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvā testēt sejas attīrīšanas un masāžas eļļu ar rīsu, auzu un jojobas eļļām.

HealthAid® Alfalfa Leaf

HealthAid® Alfalfa Leaf

Septembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "HealthAid Baltics" piedāvā izmēģināt uztura bagātinātāju "Alfalfa Leaf®".

Izstāsti Latvijai veselības receptes