Zobu jutīgums – problēma, kas var skart ikvienu
Ar zobu jutīgumu ir saskāries ikviens no mums, bet – kā lai saprot, vai jutīgums ir īslaicīga parādība vai arī nopietna problēma, par ko vajadzētu satraukties? Zobu jutīgums var rasties, ēdot vai dzerot karstu, aukstu, saldu vai skābu pārtiku vai dzērienus vai pat elpojot aukstu gaisu. Zobu jutīgums var būt gan īslaicīga, gan hroniska slimība, kas var ietekmēt vienu vai vairākus zobus. Šai slimībai ir vairāki cēloņi, tomēr lielākoties, mainot mutes dobuma higiēnu vai ēšanas paradumus, to var izārstēt. Tomēr mēs iesakām neignorēt sāpes un negaidīt, kad zobu jutīgums pāries pats no sevis – tikai zobārsts spēs novērtēt zobu stāvokli un noteikt patieso zobu jutīguma iemeslu.
Kas izraisa zobu jutīgumu?
Visbiežāk zobu jutīgumu izraisa zobu emaljas bojājumi, kas atsedz dentīnu un tajā esošos nervu atzarojumus. Savukārt zobu emaljas bojājumus visbiežāk izraisa nepareiza mutes dobuma higiēna – pārāk spēcīga zobu tīrīšana, nepietiekama mutes dobuma kopšana, pārāk bieža skābu un saldinātu dzērienu un ēdienu lietošana uzturā, kā arī pārmērīga zobu balināšana. Ja jums ir saplaisājis vai nolauzts zobs, nekvalitatīva zoba plomba vai smaganu slimības – arī šie faktori var izraisīt zobu jutīgumu, un, kamēr šīs problēmas netiks novērstas, zobu jutīgums nesamazināsies.
Ja zobārsts konstatē, ka jūsu mutes dobuma veselības stāvoklis ir labs, tomēr zobu jutīgums nemazinās, ir svarīgi atrast tam iemeslu, jo dažkārt jutīguma iemesls var būt kāda cita veselības problēma, piemēram, atviļņa slimība. Īpaši raksturīgi tas ir grūtniecēm, kurām grūtniecības pēdējos mēnešos kuņģa skābe var nonākt mutē un izraisīt zobu emaljas eroziju. Savukārt paaugstināts stress var veicināt zobu griešanu naktīs, kad pacients, pats to nejūtot, rada nopietnus zobu emaljas nodilumus saviem zobiem. Zobu griešanas novēršanai ir ieteicams mazināt stresu un nopietnākos gadījumos, gulēt ejot, izmantot speciāli izveidotas zobu kapes, kas neļaus zobu griešanai noberzt emalju.
Vai zobu jutīgumu var ārstēt?
Dažos gadījumos zobu jutīgums pāries pats no sevis, piemēram, ja zobi ir jutīgi pēc zobu kanāla aizpildīšanas vai zobu plombēšanas procedūras. Tomēr, ja jūs ilgstoši izjūtat diskomfortu, aicinām nekavēties un doties pie sava ārstējošā zobārsta, kas noteiks zobu jutīguma iemeslus un palīdzēs izvēlēties piemērotāko ārstēšanās veidu. Visbiežāk ieteiktais risinājums būs pareiza mutes dobuma higiēna – zobu pasta jutīgiem zobiem, mīksta zobu birstīte, fluorīdus saturošas zobu pastas un mutes skalojamie līdzekļi, regulārs higiēnista apmeklējums, kā arī atteikšanās no skābiem ēdieniem un dzērieniem, kas pastiprina zobu jutīgumu. Svarīgi ir ievērot ēdienreizes un nenašķoties starp tām. Ēdot mutē veidojas skāba vide, kas ietekmē zobu emalju. Apmēram 30-40 minūšu laikā pēc ēšanas siekalas, apskalojot zobus, neitralizē skābo vidi mutē. Ja mēs starp ēdienreizēm regulāri našķojamies, tad zobi ilgstoši atrodas skābā vidē un emaljas stiprība samazinās. Tāpat nav vēlams tīrīt zobus uzreiz pēc skābu produktu lietošanas, jo mutes dobumā būs skāba vide, kas var veicināt emaljas noberšanu ar zobu birstīti. Pēc skābu ēdienu vai dzērienu lietošanas ieteicams mutes dobumu skalot ar ūdeni un nogaidīt vēl 30-40 minūtes līdz zobu tīrīšanai, lai emalja paspētu remineralizēties no siekalu sastāva.
Autors: Shutterstock.com
Izpratne par zobu jutīgumu un aktīvas rūpes par sava mutes dobuma veselību var ievērojami uzlabot jūsu dzīves kvalitāti un samazināt vai pat pilnībā novērst zobu jutīgumu. Ar regulārām profilaktiskajām vizītēm pie zobārsta, pareizu zobu higiēnu un jums piemērotiem zobu kopšanas līdzekļiem ir iespējams efektīvi novērst un mazināt zobu jutīgumu, nodrošinot ilgstošu mutes veselību.
Piesakieties uz vizīti Dr.Mālmanes zobārstniecībā, un mūsu profesionālie speciālisti parūpēsies par jūsu zobu veselību!