Zobu higiēnas nozīme mutes dobuma veselībā
Cilvēka organismā viss ir saistīts, tādēļ arī mutes dobuma veselība var veicināt dažādu citu veselības problēmu rašanos. Ir pierādīts, ka periodontīts (zobu apkārtējo audu iekaisums) var veicināt saslimšanu ar sirds un asinsvadu slimībām un cukura diabētu, kā arī paaugstina infarkta risku. Mutes dobumā esošās baktērijas un aplikums var nokļūt asinsritē caur smaganām, palielinot iespēju saslimt ar sirds slimībām un asinsvadu sašaurināšanos, kā arī pasliktināt elpošanas sistēmas darbību. Augsts baktēriju līmenis mutes dobumā var arī izraisīt kakla artērijas aizsprostošanās risku, kas var novest pie insulta. Slikta mutes dobuma veselība var negatīvi ietekmēt arī vīriešu dzimumorgānus – ja mutes dobuma baktērijas nonāk asinsritē, tās var veidot asinsvadu nosprostošanos dzimumorgānos un pasliktināt erektilo funkciju.
Ļoti svarīgi parūpēties par mutes dobuma veselības stāvokli ir grūtniecības laikā, jo grūtniecēm organismā pieaug hormonu – estrogēna un progesterona – koncentrācija, palielinot gingivīta risku. Arī pirmajos grūtniecības mēnešos piedzīvotā toksikoze atstāj negatīvu ietekmi uz sievietes zobu veselību, kā arī grūtniecēm organismā samazinās kalcija resursi, tādēļ kariess var progresēt daudz ātrāk nekā pirms grūtniecības iestāšanās.
Vēl viena pacientu grupa, kuriem ir jāpievērš pastiprinātas rūpes mutes dobuma veselībai, ir cukura diabēta slimnieki. Cukura diabēta slimnieki ir pakļauti paaugstinātam smaganu slimību riskam, un pētījumi liecina, ka smaganu slimību attīstība diabēta slimniekiem rada risku saslimt arī ar citām, ar mutes dobumu nesaistītām, slimībām, piemēram, sirds un nieru slimībām. Lai arī tas varētu izklausīties pārspīlēti, tomēr tā ir patiesība – nerūpēšanās par sava mutes dobuma veselību var novest ne tikai pie zobu zaudēšanas un vizuāli nepievilcīga ārējā izskata, bet arī pie dzīvībai bīstamām saslimšanām, tādēļ aicinām ikvienu nebūt vienaldzīgam pret savu veselību, tostarp mutes dobuma veselību.
Pareizas mutes higiēnas pamatprincipi
Mutes higiēnas galvenais mērķis ir novērst aplikuma veidošanos, kas var izraisīt zobu bojāšanos vai smaganu infekciju. Pirmais nosacījums ir 2 reizes dienā tīrīt un diegot zobus. Vēl aizvien daļa cilvēku izvēlas nediegot zobus, jo maldīgi domā, ka pietiek vien ar zobu iztīrīšanu. Tomēr zobu birste nevar pietiekami labi iztīrīt visu aplikumu, kas ir sastājies zobu starpās, tādēļ aicinām ikvienu savā mutes dobuma kopšanas rutīnā ieviest arī zobu izdiegošanu pirms zobu tīrīšanas. Tā kā zobu birste ir labvēlīga vide mikrobu attīstībai, tās nomaiņa ir jāveic ne retāk kā 3 mēnešos. Un, protams, kas ir ne mazāk svarīgi – regulāras profilaktiskās vizītes pie zobārsta. Visiem ir zināms, ka zobārsts ir jāapmeklē divreiz gadā, pat tad, ja jums nav nekādu sūdzību, tomēr ne vienmēr pacientiem sanāk šo likumu ievērot. Mēs saprotam, ka laiks iet ātri un ikviens no mums ir aizņemts ar ikdienas darbiem un pienākumiem, tomēr zobārsta apmeklējums būtu jāuztver tāpat kā friziera vai manikīra apmeklējums – kā rūpes par sevi. Regulāras profilaktiskās vizītes pie zobārsta ļaus novērtēt zobu veselības stāvokli un atklāt kariesu jau sākuma stadijā, izvairoties no dārgas un ilgstošas ārstēšanas vai zoba zaudēšanas. Arī higiēnistu ir ieteicams apmeklēt 2 reizes gadā, vēlams pirms zobārsta vizītes. Pēc zobu higiēnas veikšanas zobi tiks atbrīvoti no aplikuma un zobārsts varēs pamanīt pat ļoti sīkus bojājumus, kas iepriekš slēpās zem zobakmens un aplikuma kārtas.
Pareiza mutes dobuma higiēna – iespēja ietaupīt zobārstniecības izmaksas
Kā vienu no iemesliem, kādēļ zobārsts nav apmeklēts savlaicīgi, nereti gadās dzirdēt argumentu – zobārsta pakalpojumi ir dārgi –, tādēļ pacients izvēlas apmeklēt zobārstu vien tad, kad zobu sāpes vairs nevar ignorēt. Patiesībā šis ir ļoti maldīgs uzskats, jo daudz lētāk ir divreiz gadā aiziet uz profilaktisko vizīti un veikt nelielu bojājumu salabošanu, nekā sagaidīt, kad ir nepieciešama zoba kanāla ārstēšana vai zoba izraušana un aizvietošana ar implantu vai protēzi. Profilaktiskās vizītes pie zobārsta un higiēnista, rūpīga zobu tīrīšana un saldumu ierobežošana uzturā ilgtermiņā ir daudz efektīvāks risinājums, nekā ietaupīt savus finanšu līdzekļus un samazināt tēriņus, kas tiek izlietoti zobu labošanai. Aicinām ikvienu pievērst rūpīgu uzmanību savai mutes dobuma veselībai šodien, lai nākotnē nebūtu jāsaskaras ar veselības problēmām, kas pasliktinās jūsu dzīves kvalitāti!
Ja vēlies pārbaudīt sava mutes dobuma veselības stāvokli – piesakiet vizīti Dr.Mālmanes zobārstniecībā!