Mēģināt īsā rakstiņā kaut ko pastāstīt par zobu veselību ir tas pats, kas nepateikt neko. Bet, ja nu reiz man ir iespēja izklāstīt savas domas un viedokli, riskēšu un mēģināšu sniegt Jums savā gandrīz trīsdesmit gadu ilgajā praksē uzkrātās atziņas un zināšanas populārzinātniskā formā.
Nekad neesmu pretendējusi uz absolūto patiesību, jo tomēr – cik cilvēku, tik viedokļu. Un arī katrs cilvēks ir absolūti individualitāte, un nekad nebūs viena diagnoze un recepte visiem. Es mēģināšu šo informāciju sadalīt pa dzīves posmiem.
Rūpēm par bērna zobiņiem būtu jāsākas, jau plānojot mazuli!
Tas nozīmē to, ka būtu jāsalabo un jāsakopj savi zobi jau tad, kad tikai plānojam mazuli. Tas būtu jādara arī, regulāri apmeklējot zobārstu un higiēnistu. Nav praktiski nekādu kontrindikāciju labot zobus arī grūtniecības laikā, tikai jārēķinās ar to – ja būs vajadzīgs rentgena uzņēmums, to gan nedrīkstēs veikt. Tas nozīmē, ka šādas vai tādas manipulācijas būs jāveic, tikai ņemot vērā pieredzi un intuīciju. Atsāpināšanai lietotie medikamenti mazulim neko ļaunu nenodara, bet iekaisuši, sastrutojuši zobi un ciešanas to dēļ noteikti var atstāt kādas sekas. Domāju, ka arī smaga zoba raušana grūtniecības beigu periodā varētu sevišķi emocionālai māmiņai izsaukt spontāno abortu. Tāpēc mīļās māmiņas - laikus parūpējieties par saviem zobiem!
Esmu dzirdējusi , ka pacientes saka – zobus paņēmuši bērni. Varu apgalvot droši, ka tā nav taisnība. Protams, vielmaiņa mainās, paliek jutīgākas smaganas, it sevišķi, ja tās tiek koptas nepietiekoši. Parasti situācija ir šāda – gaidot mazuli, vairāk dzīvojam pa māju, dažreiz slinkums izmazgāt zobus, ēdam un našķojamies visu dienu, savu lomu nospēlē arī nogurums un... rezultāts – zaudēti, bojāti zobi, bet vainīgs mazulis.
Mazulis aug, aug zobiņi
Kad bērniņam parādās pirmie zobiņi, laiks uzsākt pamazām pieradināt tos tīrīt. Tagad ir nopērkami visdažādākie palīglīdzekļi, lai to darītu, atliek tikai izvēlēties. Tikai noteikti neko nedrīkst darīt ar varu, sākumā tai jābūt kā rotaļai. Pie tam vēlams mazuli ņemt līdz uz vannasistabu, lai tas redzētu, kā mamma un tētis to dara katru vakaru un rītu. Protams, tīrīšana ir ļoti svarīga, bet domāju, ka vēl svarīgāks ir tas, ko mazulis ēd un dzer. Un kad to dara. Naktis ir paredzētas tikai gulēšanai, bet ne ēšanai. Tiklīdz sāk šķilties zobi, nakts barošanas jāpārtrauc. Padzerties vajadzētu dot tikai tīru ūdeni, it sevišķi naktīs. Jāatceras ,ka sula arī ir ēdiens. Tāpēc jebkādus saldinātus dzērienus starp ēdienreizēm mazulim nebūtu labi dot. Esmu redzējusi mazuļus, kurus mātes dzirdinājušas tikai ar sulām vai saldinātā tējām, zaptsūdeņiem (jo kā tad pliku ūdeni dzers?), bet rezultāts – zobu nav, ir apdrupušas paliekas no zobiem, kurus zobārsti sauc par "pudeļu kariesu"... Un piedevām mazulis slikti ēd, jo ir uzņēmis nepieciešamo kaloriju devu ar sulas kalorijām. Bērni uzticas mums un lietos visu, ko tam dosit. Neesiet ļaunākie ienaidnieki bērnam! Nepieradiniet ēst un dzert nepareizi. Bērnam ir jādzer tīrs ūdens un jāgrauž katru dienu dārzeņi, lai būtu veseli zobi un žoklītis attīstītos normāli. Mūsdienās dramatiski pieaug darba apjoms ortodontiem – speciālistiem, kuri regulē sakodienu. Īsti iemesls tam nav atklāts, bet domāju, ka tieši svaigu dārzeņu graušanas trūkums to ietekmē diezgan tieši. Un kad Jūs pēdējo reizi grauzāt svaigu burkānu vai kāposta kacentiņu?
Mazuli vajadzētu pieradināt arī regulāri apmeklēt zobārstu un higiēnistu. Tad arī nebūs "pēkšņi sasāpējušos" zobu , moku un baiļu, kas jāpārcieš. Bet, ja nu līdz tam ir nonācis, vajadzētu vismaz aptuveni sagatavot mazuli procedūrai. Ja vecāki būs pārbijušies, arī mazulis to jutīs un būs grūti kaut ko darīt viņa mutē. Tāpēc vispirms jāpanāk, lai mazulis justos droši un uzticētos dakterim. Par cik mūsdienās zobus ārstē anestēzijā, mazulis sāpes nejūt un šī procedūra ir nedaudz patīkamāka.
Ikdienā iesaku mazuļu vecākiem vismaz vakaros papildus mazuļa zobu pucēšanai zobus kārtīgi pārmazgāt. Kamēr mutē vēl piena zobiņi, tie jāmazgā ar bērniem paredzētām zobu pastām, bet, kad parādās īstie zobiņi, var sākt lietot pieaugušo zobu pastas, un šajā vecumā noteikti jāmācās tos arī diegot. Bet visas pareizās rekomendācijas Jums sniegs Jūsu zobārsts un higiēnists.
Skolas gadi
Skolas gados pats galvenais ir pareizi bērnu barot. Vajadzētu iemācīt pareizu zobu kopšanu un izstāstīt, ko un kā pareizi ēst un dzert. Būtu jāsaprot, ka kola, čipsi, frī kartupeļi nav bērnam paredzēti. Tāpat ikdienā pārtikt tikai no saldiem jogurtiņiem, brokastu pārslām un tamlīdzīgi, ne pie kā laba nenovedīs.
Zobu higiēnistu būtu vēlams apmeklēt vismaz reizi gadā. Optimāli – divas reizes gadā.
Ja ir nepareizs sakodiens, tas būtu jāregulē, citādi tas radīs problēmas pieaugušo vecumā.
Pieaugušiem zobu higiēnists būtu jāapmeklē vismaz reizi gadā, pie reizes pārbaudot zobu veselību. Tīrīt zobus vajadzētu vismaz 2–3minūtes, katru vakaru izdiegot, bet zobu birstīte būtu jāmaina vismaz reizi 2–3 mēnešos. Zobus tīrot, būtu jārīvē arī smaganas – tas darbojas kā masāža, pie tam tiek notīrīts arī aplikums no tām. Mēle jātīra ar speciālu mēles tīrītāju.
Zobus salabot, ja reiz radušies bojājumi, vajadzētu laikus. Ielaistu bojājumu ārstēšana ir reizes trīs dārgāka, pie tam perspektīva zobam samazinās ģeometriskā progresijā...
Ja tiek zaudēti zobi, noteikti laikus ir jāveic zobu protezēšana.
Mūsdienās ļoti liela problēma ir bruksisms jeb saprotamāk – zobu graušana. Tā rezultātā tiek zaudēts liels zobu apjoms, rodas erozijas. Šo procesu paātrina skābi saturošu produktu un dzērienu lietošana. Zobi pamazām kļūst jutīgi, grūti tos mazgāt, ēst un dzert karstu un aukstu. Ja laikus to piefiksē, procesu var apturēt, pareizi ēdot, dzerot, lietojot zobiem individuāli izgatavotu kapi, ko valkā katru nakti.
Ja laikus nav laboti un protezēti zobi, tam var sekot daudzas problēmas – jāatceras, ka mūsu organisms ir sistēma, kas darbojas perfekti, ja viss ir kārtībā un atrodas savās vietās.
Ja Jums sāp mugura, bet īpašu iemeslu izmeklējumos neatrod, varbūt ir vērts apmeklēt zobārstu, jo iemesls var būt arī tur. Tāpat ilgstoši iekaisumi zobos var uzturēt iekaisuma procesus arī citur organismā.
Parasti vislielākās problēma, kas bieži cilvēkiem liek pieņemt strausa taktiku, iebāžot galvu smiltīs, un neredzēt problēmu, ir bailes no sāpēm. Ne tikai no pašas zobu urbšanas radītajām sāpēm, bet arī no šprices, jo, veicot anestēziju, pašā sākumā var sajust nelielas sāpes un diskomfortu. Bet arī ši problēma ir atrisināta. Tagad ir pieejama anestēzija jeb atsāpināšana, kura praktiski nav jūtama. To vada gudrs dators.
Jau no seniem laikiem ar zobārsta apmeklējumu lielākai daļai cilvēku saistās sāpīgas atmiņas. Pāris pēdējos gadu desmitus mums beidzot ir pieejama kvalitatīva atsāpināšana – gan medikamenti, gan šļirces. Tagad jebkuras procedūras mutes dobumā var veikt nesāpīgi. Tagad daudzās zobārstu praksēs ir pieejama datorizēta atsāpināšana. Atšķirībā no parastās adatas, ko lieto zobārsti, injekciju veic ar pildspalvai līdzīgu uzgali. Jā, ir arī adatiņa, bet anestēzija tiek veikta tik īpaši, ka praktiski neko nejūt. Varbūt tikai vieglu spiediena sajūtu, bet sāpes nemaz. Pie tam daudzos gadījumos var atsāpināt tikai pašu zobu vai nelielu rajonu ap to, kas bieži ir būtiski cilvēkiem, kuriem tūlīt jāiet uz darbu un jākomunicē ar citiem! Un, ja nekas nesāp, tad ir vieglāk uztvert arī zobārsta ieteikumus, aizrādījumus un informāciju, kas tiek sniegta vizītes laikā.
Mani ieteikumi
- Protams, vislabākās atbildes zobu kopšanā jums sniegs savs zobārst un higiēnists. Nekautrējieties, jautājiet!
- Mīliet sevi un savus zobus!!!
- Atcerieties – pat vislabākais pasaules zobārsts nespēs Jums palīdzēt, ja pats nerūpēsieties par saviem zobiem.
- Atrodiet SAVU zobārstu!
- Bet – pats galvenais – ēdiet veselīgi un pareizi kopiet zobus!
IK "Ingūnas Rumas zobārstniecība"
Ziedu 5-20, Sigulda, Siguldas n., LV-2150
Tālrunis 29467644
E-pasts: zobufeja5@inbox.lv