Ziema un atopiskais dermatīts
Kā atpazīt AD?
Atopiskais dermatīts (AD) ir viena no biežāk sastopamām iedzimtam alerģiskām ādas slimībām, kurai ir hronisks raksturs. Atopiskajam dermatītam ir raksturīgs ādas barjeras bojājums. AD gadījumā āda ir patstāvīgi sausa, āda saplaisā un līdz ar to ir viegli pārvarams šķērslis dažādiem kairinātājiem. Pirmais simptoms, kas raksturīgs slimības uzliesmojuma laikā ir intensīva, lēkmjveida ādas nieze, kas izraisa kasīšanos līdz pat asinīm.
Industriāli un ekonomiski attīstītās valstīs šī slimība uzliesmo arvien plašāk, ko skaidro ar specifisko alergēnu pieaugumu. Turklāt, gan Rietumu, gan Austrumu zemēs vairāk slimo iedzīvotāji pilsētās nekā lauku apvidos, jo pilsētas vide ir ekoloģiski piesārņotāka un ikdienā vairāk jūtama ķīmisko vielu klātbūtne. Jāatzīst, ka ar atopisko dermatītu nevar inficēties. Liela varbūtība, ka slimībai ir ģenētisks raksturs- saistīts ar iedzimtību un 60% cilvēku šī slimība parādās pirmā dzīves gada laikā.
Atopisku dermatītu var uzskatīt par attiecīgās ģimenes pastiprinātu ādas un gļotādas jūtību pret vidē sastopamām alerģiskām vielām. Apmēram 80% bērniem ar AD attīstās alerģiskas iesnas vai astma. Lielākai daļai cilvēku, t.i. 70-90 %, atopiskais dermatīts ir saistīts ar paaugstinātu jūtību uz apkārtējās vides kairinātājiem, kurus uzrāda asins analīzēs. Tomēr 20-30% AD slimniekiem alerģijas ierosinātājs paliek neatklāts.
Slimības ilgums un paasinājumu biežums ir atkarīgs no pacientu un AD bērnu vecāku prasmes sadzīvot ar slimību, rūpēm par ādas mitrināšanu, kopšanu un pasargāšanas no potenciāliem kairinātājiem.
AD izpausme dažādos vecumos
Zīdaiņa vecumā slimība izpaužas ar izteiktu iekaisumu, apsārtumu, mitrošanos (mitruma parādīšanas uz sejas, rokām un kājām, kā arī ādas krokās (īpaši bieži- pamperu vietās). Bērna āda ir maiga, plāna, labi apasiņota, tāpēc ekzēma noris ar izteiktām iekaisuma parādībām- āda ir koši sarkana, veidojas tūsku, āda mitro un vēlāk, procesam norimstot, bojājuma virsma kļūst sausa, ar zvīņām un dzeltenām krevelēm klāta. Apmēram pusei bērnu atopiskais dermatīts izzūd līdz 18 mēnešu vecumam. Ja slimības veicinošos faktorus neizdodas novērst 2-3 gadu vecumā, slimība progresē.
Tomēr slimības ilgums ir neprognozējams, pilnīga izveseļošanās aptuveni 40%- 60% cilvēku nereti iestājas pubertātes vecumā, kad hormonālo izmaiņu rezultātā mainās ādas skābuma līmenis un pastiprinās tauku un sviedru dziedzeru darbība. Protams, arī vēlākos dzīves gados var sagaidīt veselības uzlabošanos.
Pieaugušajiem 20-10% gadījumu (sākas no pusaudžu vecuma un lielākai daļai pacientu slimība mazinās 30 gadu vecumā) atopiskā dermatīta gadījumā ir raksturīgs iekaisums uz sejas, kakla, elkoņu ielokos, paceles bedrītēs ar izteiktu sabiezējumu. Nieze var novest līdz nopietniem ādas bojājumiem- dziliem adas bojajumiem nokasijuma vietas un visbeidzot sadzīst ar rētām.
Pēdējā laikā arvien biežāk pieaug atopiskā dermatīta saslimstība arī cilvēkiem pēc 30 gadu vecuma. Ja simptomi - neciešama ādas nieze, ādas apsārtums, iekaisums parādās menopauzes vai klimaktēriskā vecumā, noteikti būtu jāgriežas pie speciālista diagnozes noskaidrošanai, jo līdzīgi simptomi var būt arī pie citām hroniskām ādas slimībām.
AD veicina
* Ģenētiskas izmaiņas
Ja vienam no vecākiem ģimenē ir atopiskais dermatīts, bērnam ir 2 reizes lielāks risks saslimt ar AD, bet ja abiem vecākiem ir atopija, tad risks pieaug 3 reizes.
* Pārtika
Lielākai daļai bērnu līdz 5 gadu vecumam alerģiju izraisa govs piena olbaltums, olas, sojas un kviešu miltu izstrādājumi. Skolas vecuma bērniem saglabājas alerģiska reakcija uz riekstiem, kā arī parādās reakcija no zivīm, citrusaugļiem, zemenēm, tomātiem, šokolādi. Protams, var veidoties alerģija arī uz citiem pārtikas produktiem! Katram pacienta jūtība pret pārtikas produktiem ir ļoti individuāla, atkarībā no panesamības (vieni nepanes tikai konkrētu produktu, bet citiem produktu klāsts ir ļoti plašs un tas sagādā lielas grūtības ēdienkartes izvēlē.)
* Aeroalergēni
Slimību bieži vien izraisa caur degunu vai plaušām ieelpota mājas putekļu ērcīte, putekšņi, augu aromāts utt.. Nereti par AD cēloni kalpo arī pūkainie mīluļi- mājdzīvnieki.
* Stress
Viens no svarīgākajiem slimību veicinošiem faktoriem ir psihoemocionālie pārdzīvojumi, kas var ierosināt imunoloģiskas izmaiņas ādā.
* Infekcijas
Slimības uzliesmojums var izprovocēt baktēriju, sēnīšu un vīrusu superinfekcijas (to skaitā herpes viruss, kārpas, papillomas vīruss). Bakteriālu infekciju atrod vairāk kā 90% AD pacientiem, bet veseliem cilvēkiem šis rādītājs sasniedz tikai 5%. Baktērijas un to izdalītie toksīni aktivizē un veicina iekaisuma reakcijas ādā un apgrūtina atopiskā dermatīta terapiju.
* Fizikālie un ķīmiskie faktori
Iekaisuma pamatā ir imunitātes pārmaiņas ādā, kas izpaužas ar pastiprinātu antivielu ražošanu un paaugstinātu ādas alerģisku reakciju.33-88% pacientiem pasliktināšanos novēro rudenī un ziemā, jo auksts, vējains, lietains laiks ārā un karsts, sauss gaiss telpās izteikti sausina ādu un veicina ādas iekaisumu. Arī izvēloties nepiemērotu (vilnas, sintētisku) apģērbu, kas ādai rada berzi un organismam svīšanu, tiek veicināta nieze. Ādas kairinājumu mēdz izraisīt pārmērīga mazgāšanās ar nepiemērotām ziepēm; sadzīves ķīmijas (tīrīšanas, veļas mazgāšanas līdzekļi), medikamentu lietošana.
3 iemesli kāpēc doties pie ārsta un ārstēt ādas iekaisumu savlaicīgi
Gan iekaisušai, gan neiekaisušai ādai ir samazināts keramīdu (nepiesātināto taukskābju) daudzums, ir traucētas ādas raga slāņa aizsargkārtas funkcijas, rodas ādas sausums, āda kļūst apsārtusi, veidojas tūska, nieze, kuras rezultātā iekaisumam pievienojas infekcija ar strutainiem izdalījumiem.
Neestētiskā izskata dēļ psiholoģiski tiek apdraudētas savstarpējās attiecības un dzīves kvalitāte. Rokas spiediens apkārtējiem ir nepatīkams, jo rokas ir kraupainas, ar asiņainām krevelēm klātas un saplaisājušas. Iekaisusi, apsārtusi, pietūkusi sejas āda, kas acīmredzami lobās zem biezas meikapa kārtas izskatās nepievilcīgi un to pamana gan pats sirdzējs, gan apkārtējie. Bez tam sausās ādas plēksnes, nobirstot, atstāj pēdas uz apģērba un citur. Tā kā cilvēks vēlas izvairīties no fiziskas slodzes, lai neveidotos sviedri, kas kairina sauso ādu un rada tūlītēju niezes sajūtu, mazinās ikdienas aktivitātes. Arī sadzīviskā ziņā sausā āda uz saplaisājušiem roku pirkstiem tos rada stīvus un neveiklus.
Atopiskā dermatīta nieze traucē naktsmieru. Jo grūtāk iemigt, jo samazinās kopējais miega ilgums. Neārstēts AD ietekmē ne tikai pacientu dzīves kvalitāti dažādos tās aspektos, bet var sekmēt citu atopisku slimību, piemēram, astmas, alerģisku iesnu attīstību.
Kosmētiskie līdzekļi un ādas kopšana ikdienā
Atopiskā dermatīta gadījumā ļoti būtiska loma ādas ikdienas kopšanā ir tās mitrināšanai, tādējādi iespējams ādu pasargāt no alergēnu klātbūtnes, tiek mazināta nieze un novērsts jauns iekaisuma uzliesmojums. Lūk, neliels ieskats ādas kopšanas līdzekļos atkarībā no atopiskā dermatīta fāzes.
Atopiskā dermatīta paasinājuma periodā īpaši ieteicams ir BIODERMA Atoderm PO zinc, ko var lietot vienlaikus ar lokālu kortikosteroīdu terapiju vai pēc tās. Atoderm PO zinc stiprina ādas barjeru un ļauj samazināt ekzēmas paasinājumam raksturīgo ādas sausumu un tūlītēji mazina niezi, mitrina ādu un pastiprina tās barjerfunkciju. Tas satur attīrošās vielas, kuras ierobežo patogēno mikroorganismu vairošanos, kas izraisa ādas iekaisumu.
Tiklīdz ādas stāvoklis uzlabojas, ieteicams nomainīt pret citu šis līnijas produktu. Atoderm PP mīkstinošā balzāma sastāvā esošais PP vitamīns veicina starpšūnu "cementa" (vielas, kas saista ādas raga šūnas) produkciju, iesaistot veselu enzīmu kaskādi, tādejādi dabīgi nodrošinot noturīgas ādas aizsargbarjeras atjaunošanu. Līdzsvarojoties mikroflorai tiek ierobežots recidīva risks un āda labāk sagatavota dabiskai pašaizsardzībai pret ārējās vides ietekmi. Balzāms intensīvi mitrina ādu, jo ļoti sausai, novājinātai un reaktīvai ādai nepieciešama intensīva apūdeņošana. Tā kā balzāms satur ādu nomierinošas aktīvās vielas, tas mazina arī niezi, radot atvieglojumu, jo kasīšanās vēl vairāk novājina ādas aizsargbarjeru un saasina stāvokli, nemazinot niezi. Šie produkti ir paredzēti lietošanai uz sejas un ķermeņa arī zīdaiņiem. Pats galvenais, lietojot šo balzāmu, ir retāki remisijas gadījumi un tādejādi tiek aiztaupīta lokālo kortikosteroīdu lietošana. Atopiskā ādā vērojama anormālas patogēniskās floras attīstība, jo īpaši staphylococcus aureus. Šo baktēriju izdalītie toksīni izkļūst cauri ādas aizsargbarjerai, tādējādi uzturot un saasinot iekaisumu. Balzāma sastāvā esošais patentētais ecodéfensine® regulē ādas ekosistēmu un atjauno ādas mikrofloras līdzsvaru.
Informāciju sagatavoja Ilze Apine, Veselības centra 4 Sabiedrisko attiecību speciāliste
Foto: Fotolia