Zarnu infekciju uzliesmojumi kļūst biežāki
Latvijas Infektoloģijas centra (LIC) speciālisti informē, ka Latvijas teritorijā reģistrēti vairāki akūtas zarnu infekcijas uzliesmojumi.
No 12.lidz 15.julijam reģistrēti 11 akūtas zarnu infekcijas slimības gadījumi, kad saslimuši cilvēki Kurzemes, Vidzemes, Zemgales un Rīgas reģionā. Noskaidrots, ka šie cilvēki, atbilstoši sākotnējās epidemioloģiskās izmeklēšanas rezultātiem, inficējušies, lietojot uzturā dažādus pārtikas produktus, kas iegādāti veikalu tīklā Maxima. Vienam pacientam apstiprināta salmoneloze. Par radušos situāciju informēts Pārtikas un veterinārais dienests.
Salmoneloze ir akuta infekcijas slimība, kas parasti skar zarnu traktu. Ja slimība noris smagā formā, kā arī, ja saslimušais ir mazs bērns, liels šķidruma zudums var izraisīt smagu organisma atūdeņošanos. Salmonelozes simptomi parādās 6 – 72 stundas pēc inficēšanās.
Salmonelozes galvenokārt izplatās:
• lietojot uzturā nepietiekami termiski apstrādātus dzīvnieku valsts produktus vai ar ēdienu, kas pagatavots no šiem nepietiekami termiski apstrādātajiem produktiem;
• kontaktējoties ar inficētiem lauksaimniecības dzīvniekiem, retāk – ar mājdzīvniekiem, salmonelozes izplatītāji var būt putni, brunurupuči, peles un žurkas;
• lietojot uzturā ēdienus, kas gatavoti, neievērojot higiēnas normas. Salmonellu pārnešana no jēliem uz gataviem pārtikas produktiem var notikt ar rokām, virtuves priekšmetiem un virsmām, kā arī nepareizi glabājot pārtikas produktus, kad pie tiem var piekļūt kukaiņi un grauzēji;
• nonākot tiešā vai netiešā saskarē ar inficētiem cilvēkiem – gan saslimušajiem, gan baktēriju pārnēsātājiem.
Lai izvairītos no saslimšanas, LIC speciālisti iesaka:
biežāk mazgāt rokas: (ēdienu gatavošanas laikā, kad bijusi saskare ar olām un jēliem produktiem, pirms ēšanas; pēc tualetes lietošanas; pēc saskares ar mājdzīvniekiem, arī putniem, pelēm, bruņurupučiem, kas bieži vien ir salmonellu
nēsātāji);
virtuvē, gatavojot ēdienu, ievērot šādus nosacījumus:
o kārtīgi un pietiekoši ilgi ēdienu vārīt vai karsēt,
o lietošanai gatavos produktus glabāt atsevišķi no jēliem produktiem;
o izmantotos virtuves piederumus pēc lietošanas rūpīgi nomazgāt;
o ar vienu nazi griezt tikai vienu produktu veidu;
lietojot un iegādājoties ēdienu:
o nelietot uzturā jēlas olas vai ēdienus, kuru sastāva ir jēlas olas;
o dzert tikai vārītu vai pasterizētu pienu;
o pievērst uzmanību, vai tirdzniecības vietas produkti glabājas atbilstošā temperaturā;
o pievērst uzmanību produktu derīguma termiņiem;
o nelietot produktus, kuriem beidzies derīguma termiņš.
Vec[āki tiek aicināti skaidrot saviem bērniem higiēnas ievērošanas nozīmi, kā arī sekot, lai bērni bieži mazgātu rokas, ēstu nomazgātus augļus un pareizi sagatavotus produktus.
Ja ģimenē ir salmonelozes slimnieks vai ir aizdomas par saslimšanu ar salmonelozi, tad slimnieks nedrīkst gatavot ēdienu, steidzami jākonsultējas ar ģimenes ārstu, lai uzsāktu ārstēšanu un novērstu infekcijas tālāku izplatību. Ja cilvēkam parādās paaugstināta ķermeņa temperatūra, ēstgribas zudums, caureja, slikta dūša, vemšana vai sāpes vēderā, ir jāmeklē ārsta palīdzība, kurš noteiks diagnozi, izvēlēsies pareizu ārstēšanu un izskaidros, kādi piesardzības pasākumi veicami, lai infekcija neizplatītos tālāk.
LIC statistikas dati liecina, ka 2011.gada pirmajā pusgadā cilvēki slimojuši ar salmonelozi biežāk nekā iepriekšējā gadā. Šogad ir reģistrēti 438 saslimšanas gadījumi, kas ir par 33,5% vairāk. salīdzinot ar 2010.gada pirmo pusgadu.
V/a "Latvijas Infektologijas centrs"