VM un tā padotības iestāžu IKT centralizācijas projektu CFLA iesniegs šonedēļ
Rīga, 30.aug., LETA. Projektu, kas paredz Veselības ministrijas (VM) un tās padotības iestāžu informācijas un komunikācijas tehnoloģiju centralizāciju, šīs nedēļas laikā plānots iesniegt Centrālajā finanšu un līgumu aģentūrā (CFLA), aģentūru LETA informēja ministrijas pārstāve Undīne Šulca.
Viņa norādīja, ka projekta sākšana būs iespējama, pēc tam, kad to apstiprinājusi CFLA. Plānotais projekta realizācijas termiņš ir 30 mēneši, un tā realizācijā paredzēts ieguldīt 3,5 miljonus eiro, tostarp 2,9 miljonus eiro Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējuma. Projekta kopējie izdevumi šogad ir 1,2 miljoni eiro, nākamgad - arī 1,2 miljoni eiro, bet 2019.gadā - 1,1 miljons eiro.
Savukārt, lai nodrošinātu ilgtspējību projektā izstrādātiem un ieviestiem IKT risinājumiem, pēc projekta termiņa beigām plānojamas šo risinājumu uzturēšanas izmaksas, taču tām gadā nevajadzētu pārsniegt vairāk par 350 000 eiro, norāda ministrija.
Kā informēja Šulca, projekta īstenotāji tiks izvēlēti Publisko iepirkumu likuma noteiktajā kārtībā.
Ministru kabinetā pagājušajā nedēļā atbalstītais rīkojuma projekts paredz virkni dažādu pasākumu, lai uzlabotu VM un tās padotības iestāžu pakalpojumu un dokumentu apriti, datu uzkrāšanu un analīzi, lietotāju analīzi, kā arī infrastruktūru.
VM norāda uz vairākiem trūkumiem šajos četros risināmo problēmu blokos. VM un tās padotības iestāžu pakalpojumu un dokumentu apritē netiek nodrošināti sabiedrībai draudzīgi iestāžu administratīvie pakalpojumi, iekšējā un starpiestāžu informācijas un dokumentu apritē dominē papīra dokuments, neefektīvi dokumentu un informācijas aprites procesi, turklāt netiek nodrošināta efektīva iekšējo resursu izmantošana.
Ministrija atzīst, ka projekta īstenošana ir būtiska arī tāpēc, ka esošo iestāžu uzkrātie dati par administratīvajām procedūrām un pakalpojumiem izvietoti daudzās neatkarīgās informācijas sistēmās un netiek centralizēti uzkrāti, lai gūtu datus analītiskā darba veikšanai un publiskai pieejamībai, turklāt patlaban uzkrātie dati ietver dažādos formātos uzglabāto un praktiski analīzei nepiemēroto informāciju par iestāžu darbības efektivitāti no budžeta tēriņu viedokļa, iestāžu darbības efektivitāti komunikācijā ar sabiedrību un citiem datiem.
Vienlaikus VM norāda, ka patlaban ministrijai un tās padotībā esošajām iestādēm ir nepietiekama infrastruktūras kapacitāte, lai darbinātu no jauna izveidotas informācijas sistēmas. Tāpat esošā decentralizētā infrastruktūras pieeja ir neefektīva, jo vairākos fiziskos punktos tiek uzturētas dažādas tehnoloģijas, kā arī nodarbināti cilvēkresursi, kas veic līdzīgas funkcijas, turklāt nereti tiek uzkrāta īpaši sensitīva informācija, kurai nepieciešama paaugstināta datu aizsardzības drošība.
Šo un citu problēmu risināšanā projektā plānots ieviest vairākas informācijas sistēmas, tostarp ieviest dokumentu pārvaldības informācijas sistēmu, iegādāties un ieviest centralizētu datu uzkrāšanas, analīzes un publicēšanas informācijas sistēmu, kā arī centralizētu klientu atbalsta informācijas sistēmu, kā arī veikt lietotāju apmācības. Tāpat projektā iecerēts iegādāties IKT infrastruktūru un izvietot to esošā datu centrā.
Projekta izstrādē tiks iesaistīta VM un tādas padotības iestādes kā Nacionālais veselības dienests, Slimību profilakses un kontroles centrs, Veselības inspekcija, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests, Zāļu valsts aģentūra, Valsts asinsdonoru centrs, Valsts tiesu medicīnas ekspertīzes centrs, Valsts sporta medicīnas centrs un Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejs.